چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۹۵

معرفی رشته پرتوشناسی و دروس عمومی و اختصاصی آن

رشته پرتوشناسی,رشته پرتوشناسی چیست,رادیولوژیعلم پرتو شناسی یکی از شاخه های پیراپزشکی است
باتوجه به پیشرفت علم رادیولوژی، پزشکان می توانند پس از بازبینی درون بدن انسان، بیماریها را تشخیص دهند.  رشته پرتوشناسی در گروه رشته تجربی قرار دارد و از زیر شاخه های پیراپزشکی محسوب میشود. در این مطلب از سرپوش با رشته پرتوشناسی بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته پرتوشناسی

رشته تکنولوژی پرتوشناسی به منظور تشخیص پزشكی، به اموزش نحوه تصویربرداری از اعضای مختلف بدن می پردازد. پزشکان با تکنولوژی پرتوشناسی یا رادیولوژی توانستند از پوست و گوشت انسان به وسیله ی دستگاه هایی عبور کنند و وارد بدن انسان شوند و به منظور تشخیص مشکلات، آن را مورد بررسی قرار دهند. از این رو پزشکان باید تخصص ویژه ای در انجام کار رادیولوژی یا پرتوشناسی داشته باشند.

دانشجویان رشته پرتوشناسی پس از یادگیری دروس پایه نظیر فیزیک، آناتومی و فیزیولوژی با دروس تخصصی تصویربرداری پزشكی آشنا می شوند و نحوه كار با دستگاه های تصویر‌برداری در همین زمینه را آموزس می بینند و پس از ۲ سال میتوانند فعالیت خود را در بخش های رادیولوژی بعنوان كاردان تصویربرداری شروع كنند.

اگر مسئول تكنولوژی رادیولوژی، اموزش لازم را ندیده باشد علاوه بر بالا بردن پرتوگیری بیمار به او اسیب می رساند و همچنین قادر به تهیه ی تصاویر مناسبی از اعضای بدن نیست. بنابراین، دكتر رادیولوژیست نمی تواند از تصاویر، تفسیر مناسبی داشته و به تشخیص پزشكی از روی آن ها بپردازد.

هدف از رشته پرتوشناسی

رشته پرتوشناسی یا رادیولوژی قصد دارد کارشناسانی را تربیت کند که اشنا به دستگاه های تصویر‌برداری پزشکی نظیر سیستم های دیجیتال،  CT،   MRIهستند و قادر به انجام تصویربرداری های اختصاصی و نسبتاً دشوار نظیر سیستم گوارش، عروق و ادرار می باشند و همچنین می توانند در پژوهش های مربوط به تشخیص پزشکی، همکاری کنند.

توانایی های لازم برای رشته پرتوشناسی

یک رادیولوژیست، مجوز فعالیت در بیمارستان ها و مراکز رادیولوژی و پرتودرمانی را دارد. شخصی که این رشته را مطالعه می کند باید بتواند به خاطر محیط کارش با بیماران ارتباط برقرار کند. همینطور باید بتواند دروس تئوری اموزش دیده در دانشگاه را در کار عملی اش بکار گیرد و مهارت کافی در درس زیست شناسی ریاضی و فیزیک داشته باشد. در این رشته، درس ریاضی فیزیک بحدی مهم است که مسئولان معتقدند افراد برای تحصیل در رشته رادیولوژی باید از رشته ریاضی فیزیک وارد شوند. ممکن است که افراد، دچار اشتباهات فاحشی در انجام تصویربرداری به دلیل ضعیف بودنشان در رشته ریاضی و فیزیک شوند و باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری شوند.

وضعیت سربازی دانشجویان رشته پرتوشناسی

رشته پرتوشناسی دارای طرح تعهد خدمت اجباری، همانند بعضی از رشته های حیطه درمان میباشد و دانش آموختگان این رشته باید در یکی از مراکز دولتی تعیین شده توسط وزارت بهداشت بمدت ۲ سال، این طرح را بگذرانند و حقوق و بیمه ی خود را دریافت کنند که سابقه کاری برای آن ها در نظر گرفته میشود.

رشته رادیولوژی,رشته پرتوشناسی,رشته پرتوشناسی چیستکاردانی رشته ی پرتوشناسی رادیولوژی تصاویر ساده را انجام می دهد

وظایف تکنسین رادیولوژی( رادیولوژیست)

رادیولوژی هم دارای یک سری ورزش در قبال مردم میباشد و دانشجوی رشته رادیولوژی یا همان تکنسین رادیولوژی باید وظایف مختلفی نظیر تنظیم و نگهداری تجهیزات دستگاه رادیوگرافی، آماده کردن دستگاه های تصویربرداری، عکس برداری دقیق از نقاط بدن بیمار، مراقبت از بیماران در برابر اشعه در هنگام تصویر‌برداری، رادیوگرافی و تعيين وضعیت بیمار و تهیه گزارش بعد از تصویر برداری را انجام دهد.

کار رادیولوژیست در مقطع کاردانی و کارشناسی، یک کار اجرایی محسوب میشود. کسی که مدرک کاردانی رادیولوژی دارد بیشتر به انجام تصویر‌برداری های ساده مثل تصویر‌برداری از دست و پا انگشتان می پردازد درحالیکه کارشناسان این حیطه شغلی باید به انجام تصویربرداری پیشرفته تر یعنی تصویر‌برداری از دستگاه گوارش و کار با دستگاه های توموگرافی بپردازند. رادیولوژیست ها، مجوز کار در مؤسسه های تصویری نگاری و بیمارستان ها بعنوان مسئول آماده کردن دستگاه ها، انجام اعمال رادیولوژی ظهور و ثبت تصاویر رادیوگرافی را دارند.

معرفی دروس رشته پرتوشناسی در مقطع کارشناسی

دروس عمومی و تخصصی رشته پرتوشناسی عبارتند از:

>> دروس عمومی رشته کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی:

دروس عمومی رشته پرتوشناسی نظیر مبانی نظری اسلام، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، اخلاق اسلامی، آشنایی با منابع اسلامیادبیات فارسی،، جمعیت و تنظیم خانواده، زبان عمومی، تربیت بدنی ۱ و ۲ می باشد.

>> دروس اختصاصی رشته کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی:

از دروس اختصاصی رشته پرتوشناسی در مقطع کارشناسی می توان به فیزیک عمومی، ریاضیات عمومی، ثبت و نمایش تصاویر در پزشکی، زبان تخصصی، آناتومی ۱ و ۲ و ۳، فیزیولوژی، زیست شناسی سلولی، مدیریت بیمارستانی و رفتار سازمانی، کاربرد رایانه در تصویر برداری پزشکی، تضمین و کنترل کیفی روش های تصویربرداری پزشکی، روش های پرتو نگاری ۱ و ۲ و ۳، فیزیک پرتوشناسی تشخیصی، بیماری شناسی، روش های پرتونگاری اختصاصی، آسیب شناسی عمومی، دوزیمتری پرتوهای یونیزان، حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان در بخش های پرتو شناسی تشخیصی، اصول فیزیکی سیستم های توموگرافی کامپیوتری، رادیوبیولوژی، اصول فیزیکی سیستم های تصویربرداری MRI، سمینار ۱ و ۲، کارآموزی ۱ و ۲ و ۳ و ۴، بهداشت عمومی، آمار، آشنایی با فناوری نوین اطلاعات، زیست شناسی سلولی، اخلاق حرفه ای، فیزیک پرتو ها، مراقبت از بیمار در بخش تصویربرداری پزشکی، تصویربرداری با امواج فراصوتی در پزشکی، آشنایی با ساختمان و ویژگی های مواد کنتراست زا در تصویربرداری پزشکی، اصطلاحات پزشکی در رادیولوژی، ارزیابی تصاویر پزشکی ۱، ارزیابی تصاویر پزشکی ۲، تکنیک ها و جنبه های بالینی توموگرافی کامپیوتری، آناتومی مقطعی، تعمیرات و نگهداری مقدماتی دستگاه های رادیولوژی اشاره کرد.

معرفی گرایش های مقطع کارشناسی رشته پرتوشناسی

رشته پرتوشناسی، هیچ گرایشی در مقطع کارشناسی ندارد. دانشجویان این رشته برای انتخاب گرایش باید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند.

معرفی گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته پرتوشناسی

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته پرتوشناسی نظیر مهندسی پزشکی( بیوالکتریک)، اپیدمیولوژی، ارزیابی فناوری سلامت، مهندسی پزشکی( زیست مواد)، اقتصاد بهداشت، رشته آمار زیستی، رشته فناوری اطلاعات سلامت، رشته انفورماتیک پزشکی، رشته علوم تشریحی، فناوری تصویر‌برداری پزشکی، رشته فیزیک پزشکی، رشته نانوتکنولوژی پزشکی، رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی، ژورنالیسم پزشکی، رشته زیست فناوری پزشکی، رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رشته رفاه اجتماعی، تاریخ علوم پزشکی، مدیریت برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی، آموزش پزشکی، رشته رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی می باشد.

درآمد و حقوق رشته پرتوشناسی,توانایی های لازم برای رشته پرتوشناسی,گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته پرتوشناسیکار رادیولوژیست در مقطع کاردانی و کارشناسی یک کار اجرایی است

بازار کار و فرصت های شغلی رشته  پرتوشناسی

بازار کار و فرصت شغلی رشته رادیولوژی یا همان تکنولوژی پرتوشناسی، نسبتا خوب است به این دلیل که بیمارستانهای دولتی و خصوصی مرکز تصویربرداری، نیازمند افراد متخصص در زمینه رادیولوژی هستند. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به فعالیت خود در مقطع کاردانی بپردازند و امور اجرایی را انجام دهند. همچنین افراد رادیولوژیست میتوانند در اماکنی همچون کلینیک ها، بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری کار کنند. چنین افرادی با داشتن سرمایه موردنیاز میتوانند مرکز رادیولوژی تصویر برداری را به صورت خصوصی تأسیس کنند.

امکان ادامه تحصیل در رشته پرتوشناسی در خارج از کشور

یکی از رشته های معروف در تمام دنیا، رشتۀ پرتوشناسی می باشد. دانشجویان نیز مجوز ادامه تحصیل در رشته پرتوشناسی در خارج از کشور را دارند اما اگر به خارج از کشور با مدرک کارشناسی سفر کنید باید همانند سایر رشته ها برای معادل کردن مدرک خود با مدرک دانشگاه های کشور موردنظر در یک ازمون شرکت کنید و درصورت نیاز برای تبدیل مدرک خود، دوره های چند ماهه و یک ساله را در آن کشور بگذرانید. با این حال این رشته در خارج از کشور، شرایط بهتری دارد و بازارکار آن در خارج از کشور، بسیار تخصصی تر است. میزان حقوق و درآمد این رشته در خارج، بهتر است و از نظام مندی بیشتری برخوردارست.

درآمد و حقوق رشته پرتوشناسی

در حال حاضر میزان درآمد افراد رادیولوژیست به صورت دقیق، مشخص نشده است ولی میزان درآمد این افراد به دلیل کار در بیمارستان های دولتی یا خصوصی یا مرکز تصویربرداری خصوصی براساس مهارت و سابقه کار یا سطح تحصیلات میزان تعيين میشود.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته پرتوشناسی,رادیولوژی,دروس رشته پرتوشناسیرشته پرتوشناسی همانند بعضی از رشته های حیطه درمان، طرح تعهد خدمت اجباری دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X