دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۶۳

معرفی رشته های پیراپزشکی و بازارکار آنها

رشته های پیراپزشکی,اطلاعات رشته پیراپزشکی,رشته پیراپزشکی چیسترشته پرستاری یکی دیگر از محبوب‌ترین رشته های پیراپزشکی است
باتوجه به تنوع رشته های پیراپزشکی، این رشته از نظر بازار کار، بهترین رشته های تجربی می باشد. پر درآمدترین رشته های پیراپزشکی ایران به تعداد اندک تقسیم شده اند. چنانچه رشته ی مناسبی را انتخاب کنید؛ می توانید درامد فوق العاده ای را دریافت کنید.

رشته های پیراپزشکی

پیراپزشکی از فنونی به شمار میرود که به منظور حفظ یا بازگرداندن سلامتی به بیماران توسط متخصصان رشته های مربوطه و پزشکان، انجام می شود. در واقع به متخصصانی که در کنار پزشکان، موجب تکمیل کادر درمانی می شوند، پیراپزشکان میگویند. در ادامه رشته های پیراپزشکی عبارتند از:

* ساخت پروتزهای دندانی:

بهتر است بدانید که سلامت دهان و دندان، نه تنها در سلامت جسم ما مؤثر است؛ بلکه باعث زیبایی ظاهری و لبخند میشود. گاهی اوقات وقتی که یکی از دندان هایتان را از دست می دهید؛ ناراحت میشوید و دیگر اعتماد به نفس ندارید. به کسی که اعتماد به نفس ازدست رفته ی شما را با کمک دندان پزشک برمیگرداند، متخصص ساخت پروتزهای دندانی می گویند. رشته ی ساخت پروتزهای دندانی در کشور ما بر خلاف دندان پزشکی، از رشته های کم تر شناخته شده به شمار می رود. متخصصان رشته های پیراپزشکی وظیفه ی ساخت دندان مصنوعی، پروتزهای کاشتنی مانند ایمپلنت یا پلاک های ارتودنسی و … را براساس قالب تهیه شده از دندان بیمار توسط دندان پزشک، دارند. درواقع از پردرامدترین رشته ها می توان به رشته ی ساخت پروتزهای دندانی اشاره کرد.

لازمه ی این که بخواهید پروتزهای دندانی بسازید، باید حساسیت و دقت بسیاری به خرج دهید. پس اگر به تحصیل در این رشته علاقه دارید؛ باید از توانایی هایی نظیر توجّه کردن به جزئیات، داشتن دست های ماهر و توا نمند، برخوردار باشید. درصورت مهارت داشتن فارغ التحصیلان رشته ی ساخت پروتزهای دندانی، آن ها می توانند لابراتوار تاسیس کنند. باتوجه به نیاز دندان پزشک به یک متخصص در این زمینه، آن ها مجوز کار کردن در مطب ها یا کلینیک های دندان پزشکی را دارند.

* رشته پرستاری:

از محبوب ترین و پردرآمدترین رشته های پیراپزشکی می توان به رشته پرستاری اشاره کرد. رشته پرستاری درواقع به عنوان یکی از رشته های زیرگروه ۱ گروه تجربی محسوب میشود. داوطلبان باید برای مطالعه ی دروسشان، درس های زیست شناسی و شیمی را در اولویت قرار دهند. در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی، یکی از اعضای مهم هر کادر پزشکی، پرستاران می باشند. فارغ التحصیلان این رشته وظیفه دارند که از وضعیت بیمار، مراقبت کنند. پزشک به پرستار دستور میدهد که چگونه از بیماران مراقبت کند.

رشته پیراپزشکی چیست,بازار کار رشته های پیراپزشکی,اطلاعات رشته پیراپزشکیرشته اتاق عمل یکی از پردرآمدترین رشته های پیراپزشکی می باشد

مدت زمان تحصیل در رشته پرستاری در مقطع کارشناسی، ۴ ساله است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند تا مقطع دکتری درس بخوانند. برای مقطع کارشناسی ارشد این رشته، گرایش ها و رشته های مختلفی وجود دارد که دانشجویان باتوجه به علاقه خود در یکی از آن ها به تحصیل می پردازند. بازار کار رشته پرستاری، بسیار مناسب تر از سایر رشته های پیراپزشکی است. اکثر فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به راحتی صاحب کار شوند. بهترین مکان برای فعالیت دانشجویان پرستاری، بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشد. پرستاران مجوز فعالیت در درمانگاه ها، مراکز درمانی و مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی را دارند.

* رشته اعضاء مصنوعی:

از زیرشاخه های توانبخشی می توان رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی را نام برد و در آن دروسی را آموزش میدهند که نظیر طریقه طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و وسایل کمکی براساس اصول مهندسی و منطبق با آناتومی بدن می باشد. دروس رشته اعضا مصنوعی برگرفته از مجموعه ای از علوم مهندسی و علوم پزشکی می باشد. متخصص اعضای مصنوعی توانایی فعالیت در سه زمینه را دارد که از آن ها می توان به ساخت اندام مصنوعی برای عضو از دست رفته، حمایت از اعضای ضعیف و ناتوان بدن و اصلاح ناهنجاری ها اشاره کرد و آن ها ملزم به گذراندن دروس پایه مثل آناتومی بدن، علل ناهنجاری ها و بیماری های اندام های موردنظر برای به دست آوردن این تخصص هستند و بعد از آن باید به یادگیری نحوه ساخت اُرتزها و پروتزهای مختلف بپردازند. ارتز به یک وسیله کمکی اطلاق میشود که کاربرد آن در موازات اندام فلج یا ضعیف بمنظور کارایی بهتر میباشد و برای اندام هایی نظیر اندام فوقانی، اندام تحتانی، ستون فقرات و سرو گردن، مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اعضای مصنوعی که بجای اعضای طبیعی استفاده میشود، پروتز نام دارد. به عنوان مثال ارتزهای کمک کننده به فرد مبتلا به فلج اطفال این توانایی را می دهد که سرپا بایستد و به صورت مستقل به فعالیت های زندگی اش ادامه دهد.

* رشته رادیولوژی:

کم تر خانواده ای هستند که به بخش رادیولوژی مراکز درمانی نرفته باشند. هدف از ایجاد رشته رادیولوژی یا همان پرتو شناسی علم اینست که یافته های رادیوگرافیک را در ارتباط با علائم و نشانه های کلینیکی بیمار، تفسیر میکند. به عبارتی دیگر به اشعه x گفته میشود که خودتان از نزدیک در موقع شکستگی پا یا دست یا …، آنرا لمس کرده اید. این رشته در حال حاضر در مقطع کاردانی در کنکور سراسری عرضه می شود و سپس میتوان در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل از سطح لیسانس تا دکترا پرداخت. از شروط مهم برای انتخاب این رشته می توان به موفقیت در دروس فیزیک، فیزیولوژی، آناتومی و آمادگی کافی جسمی و روحی اشاره کرد. زمینه های کاری فارغ التحصیلان این رشته نظیر بیمارستانها و مؤسسات تصویرنگار( رادیولوژی، اسکن، ایزوتوپ، سی تی اسکن ، MRI) می باشد.

* رشته فیزیوتراپی:

رشته فیزیوتراپی در بین رشته های پیراپزشکی، از محبوب ترین رشته محسوب میشود. درامد و بازار کار رشته فیزیوتراپی در جامعه بسیار خوب است. در این رشته درواقع با عمل توانبخشی و کار با وسایل مربوطه مثل وسایلی که عصب و عضله را تحریک می کند و برای بازآموزی و نوآموزی در ضایعات عصبی استفاده میشوند و یا وسایلی که درد را تسکین می‌دهند و رشته فیزیوتراپی، کاربرد بسیاری در بیماری هایی همچون بیماری استخوان، عضلات، مفاصل، بیماری های روماتیسمی، ضایعات ورزشی، بیماری های اعصاب، جراحی ها، بیماری های تنفسی، بیماری های قلب و عروق، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های کودکان، بیماری های پوستی، سوختگی ها، معلولان جسمی و حرکتی دارد.

چه رشته های پیراپزشکی میتواند علوم پایه شرکت کند,رشته های پیراپزشکی,بهترین رشته های پیراپزشکیبازار کار رشته پرستاری در مقایسه با سایر رشته های پیراپزشکی بسیار مناسب است

امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ایران وجود دارد و این رشته در مقاطع بالاتر یعنی مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تدریس می شود. تحصیل در فیزیوتراپی در مقطع ارشد بمدت ۲ سال زمان میبرد و فارغ التحصیلان این رشته مجوز ادامه تحصیل در گرایش هایی نظیر فیزیوتراپی، آناتومی، علوم تشریح، فیزیولوژی و … را دارند.

* رشته مامایی:

از زیر مجموعه های علوم پزشکی می توان رشته مامایی را نام برد که نقش بسزایی در زمینه های مشاوره، مراقبت، آموزش، حمایت، درمانگری و تحقیقات دارد. در واقع این رشته، افرادی را در زمینه اموزش و خدمات مامایی تربیت می کند تا جهت تأمین سلامت مادران و کودکان با مهارت های لازم، خدمات بهداشتی- مامایی را ارائه دهند. فارغ التحصیلان رشته مامایی میتوانند در مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده، زایشگاه ها، مدارس، بیمارستان ها، درمانگاه ها، کارشناس بهداشت خانواده، مشغول به فعالیت شوند. همچنین کارشناسان مامایی می توانند در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی- درمانی بعنوان سرپرست و مدیر بخش های درمانی و سوپروایزر اموزشی کار کنند که مدرک بیشتر شاغلین آن، کارشناسی ارشد مامایی است و میزان درامد یک ماما با توجه به فعالیتش در آن مرکز تعيين میشود؛ درواقع ماماها درآمد یکسانی ندارند.

* رشته هوشبری:

نام یکی از شاخه های دیگر پیراپزشکی، رشته هوشبری می باشد و دانشجویان در رشته هوشبری در طول دوره تحصیل، اشنا به تجهیزات و وسایل مراقبت از بیمار بیهوش در اعمال جراحی عمومی، تخصصی و بخش های مراقبت های ویژه و اورژانس ها میشوند و در مراحل مختلف بیهوشی به صورت نظری و عملی، نحوه مراقبت از بیماران را اموزش می بینند. رشته هوشبری از بازار کار و آینده شغلی بسیار خوبی برخوردار است و دانشجویان هوشبری فارغ التحصیل از دانشگاه های برتر می توانند در بیمارستان ها و مراکز درمانی کار کنند. میزان درامد متخصصانی که در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی فعالیت دارند، با یکدیگر فرق دارد.

* رشته اتاق عمل:

رشته اتاق عمل به عنوان پردرآمدترین رشته های پیراپزشکی به شمار می رود. از رشته های زیرگروه ۱ تجربی می توان به رشته اتاق عمل اشاره کرد. دانشجویان با اصول اتاق عمل و فناوری های آن در رشته اتاق عمل آشنایی پیدا میکنند. این رشته در حین عمل و پس از عمل برای مراقبت از بیمار، مهارت های لازم را به دانشجویان آموزش می دهد. فارغ التحصیلان این رشته مجوز ورود به بازار کار را به راحتی دارند. فارغ التحصیل این رشته مجوز فعالیت در اماکنی همچون بیمارستان ها، اورژانس ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، اتاق عمل، رادیولوژی و … را دارند. هیچ گرایشی در رشته اتاق عمل در مقطع کارشناسی وجود ندارد ولی دانشجویان، مجاز به انتخاب یکی از گرایش های مورد علاقه خود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

لیست رشته های پیراپزشکی,رشته های پیراپزشکی,معرفی رشته های پیراپزشکیرشته‌ اعضای‌ مصنوعی‌ و وسایل‌ کمکی‌ یکی‌ از رشته های پیراپزشکی بشمار میرود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش