دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
۲۱:۳۵ - ۲۹ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۲۱۵۹
آموزش و پرورش

مدارس در پی کمبود معلم از اولیا خواسته‌اند در کلاس تدریس کنند

کمبود معلم در ایران,تدریس اولیا در مدارس بجای معلمان
بحث کمبود معلم، بحث امروز و دیروز نیست. در چند سال گذشته هر چه به زمان بازگشایی مدارس نزدیک می‌شدیم، مسئولان آموزشی از موضوع کمبود معلم در مدارس می‌گفتند.

حدود یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد و بحران کمبود معلم در مدارس همچنان وجود دارد. گرچه "کمبود" واژه جدیدی نیست، اما این بار اوضاع به گونه‌ای است که هنوز مسئولان مربوطه نتوانسته‌اند این خلاء را پر کنند. در واقع اعداد و ارقام متفاوتی درباره کمبود معلم از زبان مسئولان مطرح شده و در این بین صحبت از کمبود حداقل ۳۰۰ هزار معلم هم شده است. این مشکل آنقدر جدی است که حالا برخی از مدیران مدارس برای اینکه کلاس درسی بی معلم نماند، دست به دامن خانواده ها، معلمان بازنشسته و قدیمی شده‌اند تا بلکه بتواند برخی از ساعات کلاس را با آنها پر کنند.

برخی از اولیا دانش‌آموزان در گفت‌وگو با شرق اعلام کردند که مدیر مدرسه از آنها خواسته تا سرکلاس درس حاضر شوند و درس های سال گذشته را برای دانش‌آموزان مرور کنند.

راهکارهای قدیمی کمبود معلم را جبران نکرد

بحث کمبود معلم، بحث امروز و دیروز نیست. در چند سال گذشته هر چه به زمان بازگشایی مدارس نزدیک می‌شدیم، مسئولان آموزشی از موضوع کمبود معلم در مدارس می‌گفتند.البته هر سال هم برنامه های برای پر کردن کلاس های درس داشتند، امسال اما کلاس های درس با همان راهکارهای قدیمی پر نشد، یعنی نه معلمان بازنشسته علاقه‌ای به حضور در کلاس های شلوغ را داشتند و نه معلمان اضافه بر ساعت کاریشان در کلاسی حاضر شدند. همین شد که برخی از مدیران مدارس تصمیم گرفتند از اولیا دانش‌آموزان برای تدریس استفاده کنند. این موضوع را مادر شقایق دانش‌آموز کلاس دوم دبستان می‌گوید:" دخترم کلاس دوم دبستان است. در مدرسه دخترم ۵ کلاس پایه دوم ابتدایی وجود دارد، از این تعداد فقط سه کلاس معلم ثابت دارند. بقیه کلاس‌ها معلم ندارند، بنابراین مدیر مدرسه از یکی از اولیا دانش‌آموزان که فوق لیسانس علوم آزمایشگاهی دارد، خواسته که به کلاس درس برود و با بچه‌ها درس‌ها را کار کند که دانش‌آموزان عقب نیافتند."

یک سال معلم بودم

مادر پریا دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی سال گذشته یک روز در هفته به مدرسه دخترش می‌رفت و زنگ هنر و ورزش را برای مدیر مدرسه پر می‌کرد. پریا در یکی از مدارس اکباتان درس می‌خواند و امسال هم که پایه دوم است، معلم ورزش و هنر ندارد:" سال گذشته ما متوجه شدیم که بچه‌ها یک روز در هفته معلم ندارند، به مدیر اعتراض کردیم و او به ما گفت که معلمان ۲۰ سال سابقه کار می‌توانند یک روز در هفته در مدرسه نباشند. ما که قانون آموزش و پرورش را نمی‌دانیم، من با مدیر صحبت کردم و گفتم می‌توانم این ساعت را پرکنم. او هم موافقت کرد. سرکلاس می‌رفتم و درسهای گذشته را با دانش‌آموزان کار می‌کردم.»

معلم نیست

مشکل کمبود معلم فقط مربوط به دوره ابتدایی نیست. دانش‌آموزان پایه های مختلف چند هفته‌ای هست که در برخی از درس هایشان معلم ندارند. این موضوع را هانا دانش‌آموز پایه نهم تأیید می‌کند و می‌گوید:« دو هفته اول مهر معلم علوم، ریاضی، ورزش، هنر ،اجتماعی، قرآن و دفاعی نداشتیم. الان اما معلم هنر، قرآن و دفاعی نداریم .البته برای درس دفاعی یکی از کارکنان دفتری مدرسه را سر کلاس فرستادند تا فقط روخوانی از درس داشته باشیم.»

کتاب نیست

"نه تنها در مدارس کمبود معلم داریم بلکه برخی از دانش‌آموزان کتاب درسی هم ندارند." این جمله علی بهشتی نیا معلم یکی از مدارس شهریار است. او درباره برخی از مدارس شهریار می‌گوید:" معلم و کتاب در برخی از مدارس وجود ندارد. مشکل کتاب در برخی از مدارس حل نشده است. ما برای دانش‌آموزانی که کتاب درسی نداشتند، از یک مدرسه دیگر که دانش‌آموزانش ترک تحصیل کرده بودند، کتاب گرفتیم. اتفاق دیگری که در هنرستان‌ها می‌افتد، این است که کتاب های بچه های برخی از این مدرسه را با تأخیر می‌دهند. "

مدیر و معاون هم نیست

برخی از معلمان در گفت‌وگو با ما اعلام کردند که نه تنها معلم بلکه مدیر و معاون هم در برخی مدارس وجود ندارد.یکی از معلمانی که در مدرسه‌ای ابتدایی در رودهن درس می‌دهد این موضوع را می‌گوید و تاکید می‌کند که مدرسه بدون معاون اداره می‌شود. در سوی دیگر علی بهشتی نیا اظهار می‌کند:« مدیران در شبکه های اجتماعی به معلمان پیام می‌زنند که کلاس درسی خالی است .اما معلمی نیست که این درس را پر کند. متأسفانه در کنار معلم، مدارس به شدت مشکل کمبود مدیر دارند. معلمان صبح وارد مدرسه می‌شوند در را باز می‌کنند، کلاس‌ها را برگزار می‌کنند، درس‌ها را می‌دهند و یک چایی دور هم می‌خورند و آخر سر هم می‌روند. الان برخی مدارس این چنین اداره می‌شود.»

انگیزه ای برای معلمی وجود ندارد

علی بهشتی نیا درباره کمبود معلم در مدارس معتقد است:" در سالهای گذشته معلمان می آمدند و کلاس ها را پر می کردند، اما متاسفانه اضافه کارشان را نگرفتند و رفتارهای نامناسب هم دیدند بنابراین آرام آرام از مدرسه و کلاس درس فاصله گرفتند. معلمان به خاطر دریافتی پایین شغل دوم و سوم دارند و حالا برخی هایشان از مدرسه خداحافظی کردند و شغل های دیگری را انتخاب کردند. الان هم تراکم کلاس ها  به ۴۵ نفر رسیده و خیلی از معلمان از شلوغی کلاس ها خسته و کلافه شدند. چند وقت پیش وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که ۲۰ هزار مدیر را جابه جاکرده اند، همین رفتار سیاسی با مدیران موجب شده تا خیلی از معلمان هم از آن مدرسه بروند. این موضوع در مدارس دخترانه سخت تر شده است. درگیری در مدارس دخترانه به خاطر حجاب بیشتر شده و سختی کار معلمان آنجا بیشتر است.علاوه بر این محتوای کتاب های درسی بی کیفیت شده و معلم و دانش آموز هیچ علاقه ای به خواندن این کتاب ها ندارند."

  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش