۰۹:۳۲ - ۰۱ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۰۰۵۴
آموزش و پرورش

افزايش مراجعه كنندگان به آموزشگاه‌های زبان خارجی

یادگیری زبان خارجی,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

دهخدا این‌گونه معنی اش کرده است؛ « ترک کردن دوستان و خویشان و خارج شدن از نزد ایشان یا فرار از ولایتی به ولایت دیگر از ظلم و تعدی» ولی این روزها به جای اینکه از این جمله بلند استفاده شود، در کلمه« مهاجرت» خلاصه شده، بدون اینکه عمق فاجعه این یک کلمه در اذهان مرور شود. در چند دهه گذشته «فرار مغزها» جدی‌ترین و بحث‌برانگیزترین مهاجرت‌های ایران بود اما این روزها با بی ثباتی اقتصادی مهاجرت‌ها رنگی دیگر به خود گرفته و حتی قشر متوسط جامعه هم به فکر مهاجرت افتاده‌اند. قشری که با خروج از کشور بخشی از سرمایه اقتصادی و انسانی کشور را خارج می‌کند. در ادامه مشاهدات خبرنگار «قانون» برای تلاش مهاجرت این قشر از جامعه را در دارالترجمه‌ها و آموزشگاه های زبان های خارجی می خوانید.

 

آموزش تضمینی زبان انگلیسی با ماهی سه‌میلیون تومان!

بیش از هر چیز از مهاجرت نامی شنیده اند و تعریف و تمجید مهاجران از کشورهایی که در آن مستقر شده‌اند. آن‌هاگام اول را آموختن زبان های خارجی به‌خصوص انگلیسی می دانند. به همین دلیل سری به آموزشگاه های زبان انگلیسی که بزنید، گزینه استادان خصوصی هم به کلاس های آموزش اضافه شده است. خانم جوانی که جلوی گیشه ثبت نام ایستاده با تعجب تکرار می کند: « ۱۰۰ هزار تومان؟ » و بعد هیجان زده شماره‌ای را می گیرد و با شوق توضیح می دهد. تلفنش که تمام می شود، رو به من می گوید: «خانم این روزها استاد زبان گیر نمیاد. اونم با این قیمت استثنایی. ۱۰۰ هزار تومان برای یک جلسه یک ساعت و نیمه خیلی خوبه. به خصوص واسه ماها که می خوایم بریم و باید خیلی زود آيلتس بگیریم».

 

قبل از اینکه عکس‌العملی نشان بدم رو به متصدی ثبت نام می‌کند و می گوید: «همین چند روز پیش دو تا استاد زبان خوب بهم معرفی کردند اما قیمت‌هاي‌شان خیلی بالا بود. یکی‌شان که چند سالی هم آمریکا زندگی کرده بود، تضمینی ۶ ماهه زبان یاد می داد، اما ماهی سه میلیون تومان می گرفت». ماهی سه میلیون تومان تضمینی؛ کلمه« تضمینی» این روزها در تبلیغات آموزش های زبان انگلیسی بسیار دیده می‌شود. اما مگر می شود بدون در نظر گرفتن زمانی که دانشجو به آموختن اختصاص می دهد یا استعداد در فراگیری زبان دوم، چنین تضمینی داد؟

 

استادان بی آدرس!

آموزشگاه‌های زبان این روزها رقیبان بسیاری پیدا کرده اند. در صفحه های وب و تبلیغاتی که در شبکه‌های مجازی انجام می شود با یک جست‌وجوی مختصر می‌توانید ده ها استاد زبان پیدا کنید. استادانی که اکثر آن ها در آمریکا زندگی کرده‌اند، ساعت آموزش را با ساعت کاری شما هماهنگ می‌کنند، به مکانی که شما تعیین می‌کنید می آیند و البته بیشتر آن ها تمام هزینه آموزش را در آغاز کار دریافت می‌کنند و با اینکه تمام شرایط شما را قبول می کنند با توجه به قیمت‌های بسیار بالایی که دارند، حاضر به ارائه تخفیف نیستند و می‌گویند:«سرمان خیلی شلوغ است».

 

یکی از این استادان در شبکه مجازی به ما معرفی شد. با اینکه تمام هزینه یک دوره را قبل از آغاز جلسه اول دریافت می کرد، ولی با نام کاربری با متقاضیان و دانشجویانش در ارتباط بود. البته این استاد زبان که ۶ ماه در آمریکا زندگی کرده بود و برای هر جلسه یک‌ساعته ۱۲۰ هزار تومان دریافت می‌کرد، تضمین ۶ ماهه برای آموختن ندارد، ولی برنامه‌ریزی اش برای آموزش کامل مکالمه زبان انگلیسی ۶ ماهه است.

 

بسیاری از مهاجران برنامه مشخصی ندارند

نوسانات ارزی و به دنبال آن بی ثباتی اقتصادی، برای آنان که سرمایه اندکی داشتند، ایجاد رعب و وحشت کرد. اگرچه کلمه ترس به ظن بسیاری انتشار هراس در جامعه است، اما نباید فراموش کنیم که این رخداد تلخ واقعیت کنونی جامعه است. واقعیتی که نه تنها قشر مرفه جامعه، بلکه قشر متوسط را هم به فکر مهاجرت انداخته است. مهاجرت‌هایی که گاهی ندانسته و از روی عصبانیت انجام می شود و افراد بسیاری را با چالش رو به رو می‌کند.

 

مثل مستانه که هفت سال پیش مهاجرت از راه ترکیه را برای رسیدن به کانادا انتخاب می‌کند و برای پذیرش از سفارت کانادا با مشکلات بسیاری مواجه می شود. او از روزمرگی‌هایش در شبکه های مجازی اینچنین می نویسد: «باید تمام کارهای مهاجرتم به کانادا حدود ۱۰ ماه زمان می برد. آن روزها ۳۰ ساله بودم و می‌توانستم تولد ۳۱ سالگی‌ام را با برادرم در کانادا جشن بگیریم، اما هفت سال است که او آنجا چشم انتظار و من اینجا در ترکیه چشم انتظارم. چشم انتظاری یک طرف و تمام مشکلاتی که بخشی از آن ها قابل گفتن نیستند یک طرف. در این هفت سال با تلاش فراوان توانستم اقامت کانادا را بگیرم و این روزها در انتظار اجازه ورودم از سوی دولت کانادا هستم».

 

اگر مهاجرت تا همین چند ماه پیش هم برای خیلی ها سخت بود، اما این روزها در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی، پیاده راه ها، بوستان ها و مراکز خرید هم چند نفری را می توانید ببینید که در این باره صحبت می‌کنند. بیشتر مردم مهاجرت را از طریق ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپایی و آمریکایی راحت تر می دانند.

 

هزینه پایین زندگی و سفر به ترکیه، قیمت پایین خرید یا اجاره بها خانه و عدم نیاز به اخذ ویزا دلایلی هستند که مهاجران، مهاجرت خود را از این کشور آغاز می‌کنند. طبق داده های مرکز آمار ترکیه شهروندان ایرانی امسال ۹۴۴ واحد مسکونی در نقاط مختلف این کشورخریداری کرده‌اند، اما این دلایل و اقدامات فقط اقامت در کشور ترکیه را تا حدودی برای مهاجران سهل می کند و بسیاری از این افراد در مهاجرت از ترکیه به کشورهای دیگر با مشکل مواجه شده و سال های سال در ترکیه ماندگار می شوند.

 

افزایش ۶۰ درصدی مراجعان یک دفتر ترجمه رسمی!

چه آن روزها که همه داغدار« فرار مغزها» بودند و چه این روزها که بیشتر اقشار جامعه به فکر مهاجرت های خانوادگی یا فردی هستند، هیچ گاه در ایران آمار دقیقی از مهاجرت وجود نداشته است. اما دارالترجمه‌ها که این روزها میزبان شهروندان بسیاری هستند با توجه به افزایش حجم مراجعات این آمار را عجیب رو به افزایش می‌دانند. میدان انقلاب را که دوری بزنید، تابلوی دارالترجمه‌های بسیاری را می‌بینيد. پله های دفتر ترجمه رسمی ۲۱۲ را بالا می روم. دفتر کم نور و نمور است. خانمی پشت میز نشسته و ارباب رجوعی را که این سوی میز با خیالی آسوده پاهایش را روی هم گذاشته، راهنمایی می‌کند: «باید ترجمه ریز نمرات دبیرستانم داشته باشه. ریز نمرات پیش‌دانشگاهی‌ام الزامیه».

 

خانم میانسال این سوی میز کمی مستاصل می‌شود و می‌گوید: «خودش که وقت نداره. دوباره خودم باید این همه راه رو بیام. میشه عکسشون رو براتون تلگرام کنم؟ رفتن این دخترم برای ما دردسری شد، ولی دردسرش چند روزه. در عوض می دونم بچه ام یه عمر راحت زندگی می کنه. وقتی درس می خونه آینده شغلی داره. آینده اقتصادی داره. آینده اش مثل ما نامشخص نیست». دفتردار دفتر ترجمه رسمی ۲۱۲ فقط گوش می دهد و گاهی پرونده های روی میزش را جا به جا می کند.

 

او که هر روز تعداد زیادی از آدم های مستاصل و نگران از آینده فرزندان‌شان را می بیند، می گوید: «با بی‌ثباتی اقتصادی تعداد مراجعان ما خیلی افزایش پیدا کرده است. چیزی حدود ۶۰ درصد. همه هم قصد مهاجرت دارند. در واقع به نام ویزای توریستی به سفارت خانه ها مراجعه می کنند، ولی بیشترشان قصد برگشت ندارند. بیشتر افراد به بهانه تحصیل به کشورهایی مثل آلمان، اتریش، فرانسه و آمریکا می‌روند و بعد از مدتی اقامت می گیرند. خیلی ها هم به دلیل سختگیری سفارتخانه‌ها، اقامت موقت در ترکیه را انتخاب می کنند و از ترکیه به کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌روند. بیش از ۸۰ درصد از سفارشات این چند ماه اخیر هم ترجمه های ترکی بوده است».

 

مسئولان به هوش باشند!

شاید عمق فاجعه« مهاجرت» برای مسئولان کشور ما غیر قابل درک باشد. از دست دادن بخشی از نیروی انسانی جوان، سرمایه اقتصادی کشور و پایین آمدن امید به زندگی فقط قسمت هایی از فاجعه گرد باد بی اعتمادی است که منجر به مهاجرت می‌شود.

 

خانواده هایی از قشر مرفه و متوسط جامعه اگر خودشان هم تاب دوری از خویشان، شهر و کشورشان را ندارند در تلاشند برای فرزندان‌شان آینده ای متفاوت از آینده خودشان رقم بزنند و سختی دوری از فرزند را به جان بخرند تا آن‌ها آینده شغلی و مالی مشخصی داشته باشند. آینده‌ای که اکثر آن‌ها معتقدند در هر کشوری می‌تواند نامشخص باشد، اما در کشورهایی که قانونمند و شایسته سالار هستند، روشن تر تصور می شود.

 

شیما حیدری

 

ghanoon​daily.‎​ir
  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید