شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۵۱

زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبابراهیم بن جعفر بن ابی طالب
ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب و محمد هر دو از فرزندان ابی طالب بودند که برخی آنها را نوه های جعفر می دانند که به دست عمال به شهادت رسیدند. از زندگی ایشان اطلاعات چندانی در دسترس نیست. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب اشاره می کنیم.

چکیده بیوگرافی ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

نام کامل: ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

مرقد جعفر بن ابی طالب، ابراهیم بن جعفر ابی طالبدرباره ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

آنچه باید بدان توجه کرد این است که شهادت جعفر به سال هشتم هجری برمی گردد، اما شهادت جعفر و محمد به بعد از واقعه کربلا برمی گردد، یعنی چیزی حدود پنجاه سال بین این دو واقعه فاصله وجود دارد. 

درصورتی که فرزندان جعفر تا آن زمان زنده مانده باشند، سنشان بیشتر از ۵۰ سال بوده است و قطعا کودک یا نوجوان نبوده اند. طبری آنها را فرزندان عبدالله جعفر یا نوه او شمرده است. 

همین موضوع سبب می شود که از نوشته های خوارزمی مبنی بر اینکه ایشان را ولد جعفر می خواند بفهمیم که آنها نواده های جعفر باشند نه فرزندان بلاواسطه وی.

شیخ صدوق نیز آنها را از فرزندان بن عقیل می داند و داستان را با مقدار اختلاف نسبت به آنچه که خوارزمی می گوید؛ عنوان کرده است. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش