شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۵۰

بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

مریم طوسیمریم طوسی
مریم طوسی یکی از ورزشکاران ایرانی است در حوزه دوندگی فعالیت می کند. ایشان توانسته عنوان بهترین ورزشکار و بهترین ورزشکار اخلاق سال۱۳۹۲ را از آن خود کند. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی مریم طوسی می پردازیم.

چکیده بیوگرافی مریم طوسی

نام کامل: مریم طوسی

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

عکس تمرینات سنگین مریم طوسیبیوگرافی مریم طوسی

بیوگرافی مریم طوسی

مریم طوسی در ۱۴ آذر ۱۳۶۷ در تهران به دنیا آمد. وی در خانواده ای کاملا ورزشی بزرگ شد به طوریکه پدرش در والیبال مهارت داشت و برادرانش فوتبال را دنبال می کردند، به همین دلیل کودکی کاملا ورزشی دنبال می کرد و سرعت را از همان ابتدا دوست داشت. 

مریم طوسی در خانواده ای پنج نفره بزرگ شد و دو برادر بزرگ تر از خودش دارد. او رشته تربیت بدنی را در دانشگاه تهران به اتمام رساند و مدرک لیسانسش را دریافت کرد، اکنون نیز به عنوان ورزشکار در حوزه دومیدانی و سریع ترین دختر ایران شناخته می شود. 

مریم طوسی اکنون رکوردار دوهای ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر زنان ایران می باشد. خانم طوسی در رقابت های جایزه بزرگ آسیا در تایلند و سپس رقابت های کشورهای اسلامی در اندونزی نیز در مسابقات ۱۰۰ و ۲۰۰ متر صاحب دو مدال طلا شد و رکوردها رو باز هم ارتقا داد.

مریم طوسی و مادرشمریم طوسی و مادرش

شروع دو میدانی مریم طوسی

مریم طوسی دومیدانی را در مدرسه آغاز کرد، به طوریکه معلم ورزشش استعداد وی را کشف کرد و مشوق وی در این راه شد. از همان دوران دبستان خود به مسابقات کشوری رفت اما به دنبال عدم رضایت مادرش نتوانست شرکت کند. 

از همان دوران کودکی تمامی رشته های ورزشی را دنبال کرد اما دومیدانی برای وی معنای دیگری داشت، درنهایت نیز بدون اطلاع دادن به مادرش در مسابقات استانی شرکت کرد و مقام به دست آورد، همین موفقیت سبب شد تا بتواند رضایت خانواده را برای ادامه مسیر دومیدانی دریافت کرد. 

مریم طوسی عضو تیم ملی دوومیدانی ایرانمریم طوسی ورزشکار دوومیدانی ایرانی

ورود مریم طوسی به تیم ملی دوومیدانی ایران

مریم طوسی در سن ۱۸ سالگی و در سال ۱۳۶۵ رکورد سرعت را زد و توانست عضو تیم ملی دوومیدانی ایران شود. اولین حضور بین الملیل وی به مسابقات جهانی هانگژو چین در سال ۱۳۹۰ برمی گردد که وی توانست میدان ۴۰۰ متری را با زمان ۵۳ ثانیه و ۸۵ صدم ثانیه بدود، درنتیجه رکورد ایران ارتقاء پیدا کرد و مدال طلای مسابقات نیز به ایشان تعلق گرفت. جایزه این مسابقه تنها ۵۰۰ هزار تومان بود که این موضوع سبب ناراحتی وی شد. 

مریم طوسی سریع ترین دختر ایرانتمرینات دوومیدانی مریم طوسی

افتخارات مریم طوسی

مریم طوسی توانست بعد از ۳۰ سال در سال ۱۳۸۶ رکوردهای دوی سرعت توران شادپور را بشکند، ایشان در پنجمین دوره مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا که رد شهر هانگژو چین برگذار می شد، مدال طلا را برگردن انداخت، همچنین رکورد ایران را نیز در این مسابقه ارتقاء داد.

وی با پوشش کاملا اسلامی در این مسابقات حضور داشت که کار بسیار سختی بود و باید گرما و سنگینی را در حین مسابقه تحمل می کرد. رکورد قبلی این ورزش در اختیار ورزشکاری با زمان  ۵۵ ثانیه و ۱۳ صدم ثانیه بود.  جایزه‌ای که بابت شکستن رکورد زنان ایران به او داده شده‌بود قبلاً کمتر از ۵۰۰هزار تومان اعلام شد، درحالی‌که به دونده‌ای که در رشتهٔ مردان رکورد مشابهی را جابجا کرده‌بود یک اتومبیل اهدا شد.

مریم طوسی در مسابقات بزرگ آسیا که در کشور تایلند برگذار می شد توانست مدال طلای مسابقات ۴۰۰ متر را از آن خود کند. 

همچنین در رقابت های کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۳ که در اندونزی برگزار می شد، ایشان توانست در مسابقات ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر صاحب دو مدال طلا شود و رکورد ایران در این رشته را نیز ارتقا دهد.

ورزش حرفه ای مریم طوسیورزش حرفه ای مریم طوسی

زندگی شخصی مریم طوسی

- مریم طوسی در انجمن سلامت خانواده به عنوان سفیر حسن نیت و سلامت خانواده انتخاب شده است. 

- ایشان بچه سوم و آخر خانواده است و دو برادر بزرگ تر از خودش دارد.

عکس های شخصی مریم طوسیعکس های شخصی مریم طوسی

- بعد از دوومیدانی بیشتر به والیبال علاقه دارد و آن را دنبال می کند. در طول بازی های لیگ هم تا جایی که بتواند به سالن می رود و از نزدیک بازی ها را دنبال می کند.

- مریم طوسی در مصاحبات اعلام کرده است: من قبلا نقاشی می کردم با مدادرنگی به صورت حرفه ای چهره می کشیدم، اکنون هم خیلی این کار را دوست دارم، گاهی دوست دارم بنشینم و نقاشی بکشم اما فشردگی تمرینات اجازه اینکار را نمی دهد. 

مریم طوسی در خارج از ایرانعکس های شخصی مریم طوسی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش