۲۳:۱۰ - ۰۵ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۱۴۵۶
آموزش و پرورش

بطحایی: وسایل گرمایشی ۱۵۰ هزار کلاس درس ایمن نیست

سید محمد بطحایی,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه برای جمع آوری وسایل گرمایشی ناایمن از فضاهای آموزشی باید پویش راه اندازی شود، گفت: اکنون ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار کلاس درس وسایل گرمایشی ایمن ندارند.

به گزارش ایرنا، سید محمد بطحایی شامگاه چهارشنبه در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز زلزله کرمانشاه با عنوان «با هم کرمانشاه را ساختیم» خطاب به خیرین مدرسه ساز زلزله کرمانشاه اظهار داشت: مدرسه‌ای که شما ساختید فقط یک کلاس درس نیست بلکه ساختن و آجر روی آجر گذاشتن برای فردای بچه‌هاست.

 

وی اضافه کرد: دولت‌ تلاش بسیار کرده تا فضای آموزشی لازم و مناسب را برای بچه‌ها فراهم کند اما همچنان مدارس مشکلات زیادی دارند و بچه‌ها به دلیل وجود فضای ناایمن نمی‌توانند امکانات لازم را برای تمرین زندگی در اختیار داشته باشند.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۳۰ درصد مدارس ما اکنون نیاز به مقاوم سازی و تخریب و بازسازی دارد اما ۱۲ سال پیش این عدد ۷۰ درصد بود، ادامه داد: اگر مساعدت شما خیرین نباشد نمی‌توانیم برای حل مشکل مدارس فرسوده کاری کنیم و نمی‌توانیم تنها به بودجه دولتی تکیه کنیم. 

 

بطحایی در ادامه به حادثه آتش‌سوزی اخیر مدرسه زاهدان اشاره کرد و گفت: وجود یک بخاری و فضای آموزشی غیرایمن باعث شد که ۴ نوگل را از دست بدهیم البته این مدرسه فاقد مجوز بوده و بدون اجازه آموزش و پرورش دایر شده بود اما همه ما باید نسبت به این مسائل احساس مسئولیت کنیم.

 

وی ادامه داد: با وجود مشکلات دولت، در ۷ ماهه اول سال نه تنها اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش به طور کامل تخصیص یافت بلکه ۱۳ درصد هم بیشتر بود و نشان از آن دارد که دولت به مشکلات توجه دارد اما محدودیت‌ها اجازه نمی‌دهد که این مسائل حل شود. 

 

بطحایی با اشاره به اینکه البته همه این مشکلات به امکانات بر نمی‌گردد و روش های مدیریتی هم باید اصلاح شود، گفت: در این رابطه دوره جدیدی برای مدیران مدارس با عنوان «مراقبت از سلامت و بهداشت دانش‌آموزان» در نظر گرفته شده که تمامی مدیران موظف به گذراندن آن هستند و هرکس در این دوره شرکت نکند امکان استمرار خدمت در این پست را نخواهد داشت. 

 

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: احداث مدارس جدید بعد از زلزله کرمانشاه، دمیدن روح امید برای مردم زلزله‌زده بود چرا که آمد و شد بچه‌ها به مدرسه آغاز جدیدی برای شادی و امید به زندگی در بین زلزله زدگان را به همراه داشت.

 

۷۶ مدرسه جدید در کرمانشاه ساخته شد

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز در این همایش گفت: بعد از زلزله کرمانشاه یکصد و یازده فرد حقوقی و ۴۹ فرد حقیقی، تعهد ساخت ۱۶۰ مدرسه با ۷۱۰ کلاس را بر عهده گرفتند که ۷۶ مدرسه احداث شد.

 

مهراله رخشانی‌مهر با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیز است که زلزله قربانی زیادی گرفته، اظهار داشت: آئین نامه معروف به ۲۸۰۰ در آموزش و پرورش برای ایمنی ساختمان ها تدوین شده تا از آسیب مدارس برابر زلزله جلوگیری شود.

 

وی با اشاره به زلزله ۲۱ آبان ماه ۹۶در سرپل‌ذهاب افزود: از ۷۱۸ مدرسه ۷۸ مدرسه آسیب دیدند که شامل ۴۱۵ کلاس درس، ۵۳ مدرسه روستایی و ۲۵ مدرسه شهری بود که قدیمی‌ترین مدرسه مربوط به سال ۵۳ و جدیدترین آن مربوط به سال ۸۵ بود.

 

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از مدارس سالم در زلزله به عنوان کانون مدیریت بحران و اسکان استفاده شد، گفت: در سال ۸۵، حدود ۴ میلیارد دلار برای تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس فرسوده اختصاص یافت و به همین خاطر از سال ۸۵ دیگر شاهد مدارس تخریبی و آسیب دیده برابر زلزله نبودیم.

 

وی در ادامه از اهدای جایزه ساساکاوا در سال ۲۰۱۷ به سازمان نوسازی مدارس ایران خبر داد و تصریح کرد: در سال ۹۴ دومین نشست بین‌المللی مدارس ایمن در کشور برگزار شد و ضمن انتقال تجارب ایران از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نیز بهره گرفته شد.

 

رخشانی‌مهر اظهار داشت: مهرماه امسال ۵۹ مدرسه و در ادامه نیز ۱۷ مدرسه تحویل آموزش و پرورش شد و با احداث این فضاهای جدید سرانه فضای آموزشی در کرمانشاه از ۶.۵۸ مترمربع به ۷.۲۱ مترمربع افزایش یافت.

 

وی اطمینان خاطر داد که با ایمنی انجام شده در مدارس در صورت وقوع زلزله در کرمانشاه هیچ یک از مدارس حتی ترک هم بر نمی دارد.

 

۷۷ هزار واحد مسکونی تحویل زلزله زدگان شد

استاندار کرمانشاه نیز در این آئین با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه ۱۰۴هزار واحد مسکونی تخریبی و نیازمند مرمت بودند، گفت: اکنون ۷۷هزار واحد شامل ۲۲ هزار واحد مسکونی جدید و ۵۵ هزار واحد تعمیراتی به اتمام رسیده و در اختیار خانواده ها قرار گرفته است.

 

هوشنگ بازوند اظهار داشت: آخرین زلزله بزرگ رخ داده در کشور مربوط به کرمانشاه بود که در آن یک هزار و ۹۳۰ روستا و ۹ شهرستان تخریب شد و ۱۰۴ هزار واحد مسکونی تخریبی و نیازمند مرمت بودند اما با هوشمندی که مردم در پس‌لرزه‌ها داشتند، تعداد تلفات جانی کاهش یافت.

 

وی افزود: در کمتر از ۱۳ ساعت عملیات امداد و نجات به ‌پایان رسید و ۱۱ هزار نیروی زبده کار امداد و نجات به زلزله زدگان را آغاز کردند و توانستند ۹ هزار و ۸۰۰ نفر را  نجات دهند.

 

بازوند ادامه داد: پس از آن اسکان اضطراری انجام شد، البته دنبال اردوگاه زدن نبودیم بلکه اسکان موقت را جلوی منزل هر فرد انجام دادیم. 

 

وی گفت: در هیچ زلزله‌ای، رئیس جمهوری ۳۶ ساعت بعد از زلزله به مناطق برای بازدید نرفته بود و بی سابقه بود و ۹ وزیر هم در این مناطق حاضر شدند ضمن اینکه ابلاغ اعتبارات هم به موقع صورت گرفت و کار بازسازی سریعا شروع شد.

 

بازوند تصریح کرد: شکل گیری یک انسجام ملی و وحدت آفرینی را در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم و حضور ارزشمند مقام معظم رهبری نیز تسکینی بر آلام مردم بود.

 

وی گفت: به دنبال وقوع زلزله سال گذشته در کرمانشاه مردم نوع دوست ۶۲ میلیارد تومان کمک نقدی به زلزله زدگان داشتند و ۲۶۵ میلیارد تومان نیز کمک غیرنقدی جمع‌آوری شد.

 

استاندار کرمانشاه بیان داشت: در این زلزله ۷۸ مدرسه آسیب دید اما خیرین با وجود شوک گرانی مصالح، برای ساخت ۱۶۰ مدرسه تعهد کردند و کار بزرگی بود که خیرین انجام دادند.

 

همایش تکریم خیرین مدرسه‌ساز زلزله کرمانشاه با عنوان «با هم مدارس کرمانشاه را ساختیم»، شامگاه امشب پنجم دی ماه در مرکز همایش‌های هتل ارم برگزار شد.

 

در این همایش کمپین «نه به بخاری های غیرایمن در مدارس» از سوی اداره کل نوسازی مدارس استان تهران آغاز به کار کرد و اعلام شد بانک ها هزینه تولید سررسید برای نوروز را که مبلغی حدود ۱۲۰ میلیارد تومان می شود برای ایمنی فضاهای آموزشی اختصاص دهند. 

 

 

  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 20 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید