سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۱۷ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۱۰۰۲
اخبار کنکور و آزمون ها

اعلام ضوابط پذیرش داوطلبان رشته‌های هنر و علوم ورزشی کنکور ۱۴۰۳

کنکور 1403,اعلام ضوابط پذیرش داوطلبان رشته‌های هنر و علوم ورزشی کنکور 1403
سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در اطلاعیه‌ای، ضوابط پذیرش دانشجو در رشته‌ علوم ورزشی و رشته‌های دارای آزمون عملی هنر در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان ملی سنجش به اطلاع داوطلبان نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۳ که متقاضی انتخاب رشته و پذیرش در رشته علوم علوم ورزشی و همچنین تعدادی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر که دارای آزمون عملی هستند رساند که :

«طبق بند ۱ ماده ۲ مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و اصلاحیه آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمره‌کل آزمون اختصاصی حداکثر برای دو سال برای همان گروه آزمایشی معتبر است. برای رشته‌های دارای آزمون عملی (رشته‌ علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های گروه هنر)، آزمون عملی به عنوان یک درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره‌کل آزمون اختصاصی مربوط به آن رشته دارای آزمون عملی، لحاظ می‌شود و این نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی برای آن رشته، دو سال اعتبار دارد. بر این اساس پذیرش دانشجو در رشته‌های دارای آزمون عملی (علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های گروه هنر) در سال ۱۴۰۳ از میان داوطلبان ذیل انجام می‌شود:

۱- داوطلبانی که حداقل در یکی از نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در جلسه آزمون گروه مربوطه حضور یافته و در آزمون عملی رشته مورد نظر در سال ۱۴۰۳ شرکت کنند. برای این داوطلبان «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی در رشته مربوط به آزمون عملی برای سال ۱۴۰۳» محاسبه می‌شود.

۲- داوطلبانی که حداقل در یکی از نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در جلسه آزمون گروه مربوطه حضور یافته و در آزمون عملی رشته مورد نظر در سال ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند. برای این داوطلبان «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی در رشته مربوط به آزمون عملی برای سال ۱۴۰۲» محاسبه شده است.

توجه: آزمون عملی هر رشته در هر سال برای اعمال در نمره‌کل آزمون اختصاصی آن رشته در همان سال لحاظ می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان ملی سنجش، برای داوطلبانی که در هر دو سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ در آزمون سراسری گروه آزمایشی مربوطه حاضر شده و در هر دو آزمون عملی سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ رشته مورد نظر شرکت کرده‌ و نمره آزمون عملی دارند، برای محاسبه نمره‌کل نهایی آن رشته‌ دارای آزمون عملی، بین دو «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی سال ۱۴۰۳» و «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی سال ۱۴۰۲»، بیشترین نمره، به عنوان نمره‌کل آزمون اختصاصی با نمره‌کل سابقه تحصیلی ترکیب می‌شود.

به عنوان مثال؛ برای داوطلبی که در سال ۱۴۰۲ در جلسه آزمون گروه آزمایشی هنر حاضر جلسه بوده و در آزمون عملی رشته طراحی صنعتی نیز شرکت کرده، نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۲ محاسبه شده است. اگر این داوطلب در سال ۱۴۰۳ نیز در جلسه آزمون گروه آزمایشی هنر و آزمون عملی رشته طراحی صنعتی حاضر شود، نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۳ برایش محاسبه خواهد شد. برای محاسبه نمره‌کل نهایی رشته طراحی صنعتی (ترکیب نمره کل آزمون اختصاصی با نمره کل سابقه تحصیلی)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۲ و سال ۱۴۰۳ با نمره کل سابقه تحصیلی ترکیب می‌شود.

سازمان ملی سنجش درباره داوطلبان پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان که هم‌زمان به پذیرش در رشته علوم ورزشی و رشته‌های هنر (دارای آزمون عملی) نیز علاقه‌مند هستند توضیح داده است:‌

تذکر مهم ۲: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوبه جلسه ۸۹۴ به تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۲) فرایند پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان که از طریق آزمون اختصاصی دانشجو - معلم انجام می‌شود، به صورت مستقل از آزمون سراسری است، امور مربوط به آزمون عملی در رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر به صورت مستقل و جدا از آزمون سراسری و در ارزیابی شایستگی معلمی، توسط وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. بر این اساس اگر فردی هم متقاضی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم و هم آزمون سراسری بوده است و برای شرکت در آزمون عملی رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر (در مرحله پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان) ثبت‌نام کرده، در صورتی که علاقه‌مند به پذیرش در رشته علوم ورزشی و رشته‌های هنر (دارای آزمون عملی) در آزمون سراسری برای پذیرش در سایر دانشگاه‌هاست، باید علاوه بر ثبت‌نام و شرکت در ارزیابی شایستگی معلمی مختص رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر، (شرکت در آزمون‌های عملی رشته‌های دانشگاه فرهنگیان)، بر اساس مندرجات بندهای ۷ و ۸ اطلاعیه ‌تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۴۰۳ (موضوع پرینت‌ کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳) نسبت به ثبت‌نام در این رشته‌ها برای آزمون سراسری اقدام کند.

آزمون سراسری نوبت دوم سال ۱۴۰۳ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، هنر و زبان‌های خارجی عصر همان روز و گروه آزمایشی علوم تجربی صبح روز جمعه ۲۲ تیر برگزار خواهد شد.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش