۱۸:۱۰ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۰۴۱
اخبار کنکور و آزمون ها

مشکل بعضی از داوطلبان در تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های برتر 

مشکل امسال کنکوری‌ها از کجا می‌آید؟/ ماجرای عجیب داوطلبان مردودشده با رتبه‌های تک‌رقمی

بازگشت رتبه‌های تک‌رقمی به دانشگاه,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

براساس اطلاعات رسیده از طرف داوطلبان با رتبه‌های تک‌رقمی، تکمیل ظرفیت امسال به گونه‌ای است که آنها می‌توانند به دانشگاه‌های برتر کشور برگردند؛ این در حالی بود که همین افراد در مرحله انتخاب‌رشته از قبولی در این دانشگاه‌ها بازمانده بودند و حالا فرصت بازگشت را به دانشگاه‌های برتر پیدا کرده‌اند.

چندی پیش مرکز سنجش آموزش پزشکی اطلاعیه تکمیل ظرفیت را منتشر کرد که حکایت از ظرفیت‌های کم‌سابقه دانشگاه‌های برتر در این مرحله داشت. تکمیل ظرفیت امسال مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت متفاوت از سال‌های پیشین است و در اطلاعیه امسال ظرفیت‌های فراوانی در نظر گرفته شده که به نظر می‌آید نتیجه اعتراض و تلاش‌های داوطلبانی با رتبه‌های تک‌رقمی است که یا اصلا قبول نشدند یا از ورود به دانشگاه مورد علاقه خود بازماندند.

ماجرای عجیب داوطلبان مردودشده با رتبه‌های تک‌رقمی

پیش از این شهروندآنلاین در گزارشی با عنوان «داستان عجیب داوطلبانی که با رتبه دو و سه قبول نشده‌اند»روایت این داوطلبان را از کنکور امسال و همچنین پایه قانونی این تغییرات را منتشر کرده بود که با پیگیری همین داوطلبان و همراهی بعضی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، حالا بخشی از مشکل حل شده و این داوطلبان می‌توانند در تکمیل ظرفیت به دانشگاه‌های برتر ایران برسند؛ به‌عنوان مثال رتبه دو کنکور کارشناسی در فیزیولوژی در مرحله اول شانس قبولی در دانشگاه علوم پزشکی تهران را با ظرفیت دو نفر از دست داد که حالا در تکمیل ظرفیت، یک ظرفیت برای این دانشگاه لحاظ شده است که زمینه‌ساز حضور این داوطلب خواهد شد.

در همین رشته ۱۲ ظرفیت برای دانشگاه‌های مختلف هم لحاظ شده است که مشکل بسیاری از داوطلبان این رشته را حل خواهد کرد. علاوه‌براین مثلا داوطلبی با رتبه سه بینایی‌سنجی در هیچ دانشگاهی قبول نشده‌ بود که با ظرفیت‌های در نظرگرفته‌شده در این مرحله، او هم می‌تواند در روزهای آینده به دانشگاه برگردد. این داوطلب پیش از این درباره قبول‌نشدن در دانشگاه با رتبه سه به شهروندآنلاین گفته بود: «اساتید هم تعجب کرده بودند و می‌گفتند احتمالا اشتباه شده است.

تا الان در دانشگاه‌های ایران رتبه سه مردودی نداشتیم. امسال در دانشگاه علوم پزشکی ایران ظرفیت روزانه دو و پردیس هم دو نفر بود. اولویت دوم شهید بهشتی بود و ظرفیت‌ها هم به همین صورت بود و دو نفر روزانه می‌گرفتند؛ یعنی درمجموع چهار نفر روزانه می‌گرفتند و من با رتبه سه قبول نشدم؛ یعنی این ظرفیت چهار نفره به رتبه‌های یک و دو و دو نفر سهمیه‌ای رسیده است.» البته با تغییرات ایجادشده در ظرفیت دانشگاه‌ها و در مرحله تکمیل ظرفیت، این داوطلب هم می‌تواند به یکی از دانشگاه‌های برتر در زمینه رشته تخصصی خود برود؛ هر چند که به نظر می‌آید حل این مشکل به صورت اساسی نیاز به تصمیم مجلس شورای اسلامی دارد.

مشکل امسال کنکوری‌ها از کجا می‌آید؟

بخشی از ریشه این مشکل به ماجرای سهمیه‌ها و ششمین برنامه پنج‎‌ساله توسعه برمی‌گردد که البته هیچ‌گاه پیش از تصویب و ‏اجرا مورد مناقشه قرار نگرفت و به نظر می‌آید پیش از عملی‌شدن، کمتر فردی به چنین نتایجی آگاه ‏بود و اگر کسانی هم آگاه بودند، چندان اعتراض یا شفاف‌سازی در آنها دیده نشد. در این برنامه ‏پیشنهادی دولت و مصوب مجلس، گروهی از نمایندگان نزدیک به فراکسیون ایثارگران تغییری در ‏یک ماده ایجاد کردند که حالا نتیجه آن به وضوح شفاف شده است. این ماده، ‏ماده ۹۰ این برنامه است که می‌گوید باید سهمیه‌ای برای ایثارگران بالای ۲۵‌درصد و زیر ۲۵ ‏درصد لحاظ شود: «سهمیه ورود با ۵‌درصد، سهمیه اختصاصی برای جانبازان زیر ۲۵‏درصد، همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵‌درصد و همسران و فرزندان ‏رزمندگان با حداقل ۶‌ ماه حضور داوطلبانه در جبهه به ۳۰‌درصد افزایش یابد‏‎.»

در ادامه ‏این ماده تبصره‌ای هم آمده که تا اندازه‌ای‌ نحوه اجرای این ماده را توضیح می‌داد: «در صورتی که ‏سهمیه ۲۵‌درصد ایثارگران (مشمولین ماده(۷۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ‏ایثارگران و اصلاح بعدی آن) تکمیل نشود و ۵‌درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر ۲۵‌درصد و همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵‌درصد و فرزندان و ‏همسران رزمندگان با حداقل ۶‌ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد‏الشرایط نباشد، دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵درصد ایثارگران را مازاد ‏بر ۵‌درصد مذکور به جانبازان زیر ۲۵‌درصد و همسران و فرزندان جانبازان ‏زیر ۲۵‌درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ۶‌ماه حضور داوطلبانه در ‏جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد‎.»

این تبصره بر این موضوع تأکید می‌کند که اگر سهمیه ۲۵‌درصدی ایثارگران بالای ۲۵‌درصد تکمیل نشد که تکمیل نمی‌شد، سهمیه نه به داوطلبان ‏آزاد بلکه به ایثارگران و جانبازان زیر ۲۵درصد برسد که البته این گروه یک سهمیه ۵‌درصدی از ‏ظرفیت‌های دانشگاه را هم دارند. ‏

چنین سهمیه‌ای که در دو سال گذشته به مرحله اجرایی رسیده با اعتراض‌های فراوانی روبه‌رو شده است. البته پارسال مشکل تا این اندازه حاد و اساسی نبود که به نظر یکی از دلایل آن مازادبودن سهمیه‌ استعداد درخشان از ظرفیت‌های کنکور بود اما امسال به‌ عنوان مثال اگر دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در رشته‌ای سه نفر ظرفیت داشت، یک ظرفیت به رتبه یک، یک ظرفیت به داوطلبی با سهمیه و یک ظرفیت هم به استعدادهای درخشان رسید و عملا رتبه دو کنکور از پذیرفته‌شدن در دانشگاه با سه ظرفیت بازماند.

با ظرفیت‌های لحاظ‌شده در تکمیل ظرفیت امسال گروه‌های پزشکی، به نظر می‌آید مشکل تعداد زیادی از داوطلبان دست‌کم در این ‌سال حل خواهد شد؛ اما به نظر می‌آید این موضوع نیازمند راه‌حلی بنیادی است که البته در روزهای گذشته صدای تغییراتی هم به گوش رسیده است.

محمد باقرزاده

shah​rvandonline.‎​ir
 • 122
 • 20
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۲۰
غیر قابل انتشار: ۱۷
جدیدترین
قدیمی ترین
دادن سهمیه در رقابت علمی یعنی بی‌عدالتی محض اونایی که بر گردن ملت حق دارن از طرق مختلف حمایت کنید اما بی‌سوادان را وارد دانشگاههای معتبر و رشته پزشکی که سلامت مردم رو قراره تامین کند نکنید دانش آموز متوسط و حتی ضعیف امسال پزشکی قبول شده اما باهوش ها موندن پشت کنکور شمارو بخدا به داد مردم برسید خیلی ها سهمیه ساختگی درست کردن و رنگ جبهه رو به چشم ندیدن اما چون پارتی داشتن در بنیاد شهید براحتی دارای سهمیه شدن
 • 0
 • 4
خدا افراد بی عدالتو لعنت کنه ...
 • 0
 • 4
این سهمیه ها فقط هم منحصر به کنکور نیست آزمون استخدامی ، آموزش و پرورش ، وکالت ، قضاوت و... هم بخوای شرکت کنی وضع همینه... همش سهمیه.... یا باید سهمیه داشته باشی یا پارتی یا بابای پولدار اگر واقعا میخواید از خانواده شهدا و جانباز و ایثار قدردانی و حمایت کنید بهشون بهترین امکانات آموزشی و رفاهی بدین نه اینکه با سهمیه بفرستینشون پزشکی و... همینه دیگه جسارت بهدهمه نباشه ولی بعضیا تاکید میکنم بعضیا نخونده با سهمیه رفتن دانشگاه دکتر شدن هنوز فرق پای چپ و راست رو نمیفهمن... به جای پای چپ، میزنن راست رو قطع میکنن...!!!!
 • 0
 • 5
این سهمیه های لعنتی روبردارین مگه خواسته زیادیه بخداماهمه قدردان شهیدان وجانیازان محترم کشورهستیم ولی باوووورکنیدجبهه رفتنشون ضریب هوشی فرزندانشونوزیادنکرده همه جاالویت بااوناست مگ ماهاچه گناهی کردیم بس کنیددیگ اشک هممون دراومده من ازمنطقه ۲ جزومناطق محرومم فقط بایدباتلاش خودم ب جایی برسم بابایه پولدارم ندارم خب بذارین باکنکوربادانشگاه ب یه جایی برسم این چه کشوریه چه عدالتیه چرابایدکلی هوش برترتوخونه های چهل متری بمونه خب بذارین ماهاهم وارداجتماع بشیم ماکسی رونداریم به هوای پولاش دنیاب غممون نباشه بس کنیددیگه دلمون پره
 • 4
 • 21
بدبختمون کردید با این سهمیه ها خدا ازتون نگذره بردارین این سهمیه ها رو
 • 3
 • 19
ترو خدا تا کی میخواین این سهمیه هارو ادامه بدین من اگه امسال قبول نشم دیگه باید برم سر کار البته چه فایده کارشونو ادامه میدن
 • 2
 • 13
تا وزارت بهداشت دست از انحصار شدید رشته های خودش برندارد و ظرفیت ها را بطور محسوس افزایش ندهد ، هیچ مشکلی از خیل عظیم داوطلبان تجربی حل نخواهد شد و مطرح ساختن سهمیه ها صرفا آدرس غلط دادن به داوطلبان و فرار به جلوی مافیای پزشکی است. بدیهی است که اغلب سهمیه ها و امتیازات ناعادلانه می باشند ولی توجه فرمایید که در رشته های غیر پزشکی با ظرفیت های زیاد ، معمولا اعتراضی از بابت سهمیه ها مطرح نمی شود.
 • 4
 • 9
توروخدا اين سهميه هارو بردارين من امسال سال چهارممه که کنکور ميخوام بدم واقعا ديگ از لحاظ روحي خيلي حالم بده هي کنکور ميدم نميشه لطفا خاهش ميکنم مگه ماها چه گناهي کرديم ک خودمونو ميکشيم درس ميخونيم اخرش موفقيت سهم کسايي ميشه که کمتر تلاش کردن و سهميه شون کمک ميکنه توروخدا لطفا ب داد ماها هم برسين
 • 1
 • 21
ترا خدا سهمیه ها رو بردارید مارونابودکردید
 • 8
 • 20
واقعامسولین سازمان سنجش نمیخواند پاسخگو باشند حق ما رو تا کی میخورید
 • 4
 • 27
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید