سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
۱۱:۱۲ - ۲۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۵۸۵
اخبار کنکور و آزمون ها

حق نظام قدیمی‌ها در کنکور ۹۸ پایمال شد؟

کنکور ۹۸,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
یک مشاور تحصیلی گفت: این که گفته شده در کنکور امسال، درصد جذب نظام قدیم به جدید ۸۰ به ۳۰ بود، اشتباه است.

پدرام فیاضیان، مشاور تحصیلی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره کنکور ۹۸ و اعتراضاتی که در پی آن به وجود آمد و باعث شدن که نظام قدیمی‌ها اعلام کنند که در حق آن‌ها ظلم شده است، گفت: اگر بخواهیم بگوییم در حق نظام قدیمی‌ها ظلم شده یا نه ابتدا باید به چند مسئله بپردازیم؛ اولا اینکه سازمان سنجش در عدد هم ترازی کاری کرد که خیلی در حق نظام قدیمی‌ها ظلم نشود، برای مثال برای داوطلب نظام قدیم در درس زیست که فرد ۷۰ درصد کسب کرده بود، تراز ۷۵ و نیم درصد و یا کسی که تراز ۷۵ و نیم درصد کسب کرده بود، ۸۱ درصد حساب کردند و که به بحث عدالت کمک کردند تا مقداری از ظلمی که نظام قدیمی‌ها اعلام کرده بودند کم شود به عبارتی به این صورت معادل سازی کردند.

فیاضیان افزود: انتقادی که به این شیوه وارد است این است که به هیچ وجه اعلام نشد این معادل سازی بر چه اساسی بوده و به چه فرمولی حساب شده است.

بیشتر بخوانید:

این مشاور تحصیلی بیان کرد: به لحاظ محتوایی در درس ریاضیِ تجربی‌ها که مهمترین دغدغه‌ داوطلبان است، نحوه چیدمان سوالات درس ریاضیِ کنکور تجربی کاملا دگرگون شده بود ؛ یعنی چیدمانی که همیشه انتظار داشتند؛ جا به جا شد و با آزمونی مواجه شدند که کاملا متفاوت است و همین موضوع به درجه سختی سوالات افزود.

او با بیان اینکه در کنکور ۹۸ به لحاظ محتوایی در حق نظام قدیمی‌ها ظلم شد، گفت:  این که گفته شده بیشتر نظام جدیدی‌ها جذب شدند و درصد جذب نظام قدیمی‌ها به نظام جدیدی‌ها ۸۰ به ۳۰ بود، اشتباه است.

این مشاور تحصیلی تصریح کرد: متاسفانه در کتاب‌های نظام جدید رویکرد گفتمان و لسان مباحث عوض شده و داوطلب نظام قدیم با آن آشنایی ندارد، داوطلب نظام قدیم با واژگان جدیدی که معادل سازی فارسی شده، ناآشنا و قریب است و از این نظر هم داوطلبان نظام قدیم ضربه می‌خورند.

در دانشگاه‌های برتر ؛ بومی گزینی مطرح نیست

فیاضیان بیان کرد: بومی گزینی درست است، ولی در حوزه درسی کنکوری دانشگاه‌هایی که مطرح هستند مثل تهران، تبریز و مشهد درصد زیادی به صورت کشوری پذیرش می‌گیرند. بخشی از دانشگاه‌های که در منطقه "دو" و "سه" وجود دارد، بومی قطبی و ناحیه‌ای عمل می‌کنند که به قبول شدن دانش آموزان کمک می‌کند، ولی ضربه نمی‌زند. کسی که در منطقه ۳ هست می‌تواند از ایلام استفاده کند و شانس بیشتری برای قبولی دارد. هم نزدیک‌تر به خانواده هست و از آن بوم است.

او در ادامه گفت: اینکه افراد در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که دور از خانواده باشند پیامد‌های اجتماعی منفی برایشان رقم می‌زند. ولی الان انتخابی شده است و حق بیشتری به منطقه ای‌ها داده شده است، ولی در دانشگاه‌های برتر مثل تهران و علامه و تربیت مدرسی و ... اصلا بومی گزینی مطرح نیست.

انتخاب نظام قدیم یا جدید اختیاری یا اجباری؟

این مشاور تحصیلی گفت: سازمان سنجش آخرین مصوبه‌ای که روی سایت قرار داده حکایت از اجباری بودن دارد، ولی در مصاحبه با خبرگزاری‌ها اعلام کرده اند که انتخاب نظام جدید و نظام قدیم اختیاری است، ولی هنوز مصوبه‌ای رسمی روی سایت منتشر نشده و این موضوع باعث سردرگرمی داوطلبان کنکور شده است.

او در پایان تاکید کرد: بهتر است سازمان سنجش برای کنکوری‌ها شفاف سازی کند و آن‌ها را از سردرگمی دربیاورد یا برای معادل سازی نظام قدیمی‌ها با نظام جدیدی‌ها یک بخش‌هایی که در کتاب نظام جدید حذف شده را برای کنکور حذف کند تا داوطلبان از سردرگمی بیرون بیایند. به این صورت درجه سختی نظام قدیم و نظام جدید انطباق می‌یابد و نیازی به هم ترازی هم نیست.

 • 92
 • 20
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲۲
غیر قابل انتشار: ۲۵
جدیدترین
قدیمی ترین
به فکر دانشجوهای انصرافی هم باشین که میخوان دوباره کنکور نظام قدیم شرکت کنن و هزینه گرفتن کتب تستی و درسی نظام جدید رو ندارن بعد بهمون میگید میخواستید سال اول قبول شید؟ فکر میکنین نظام قدیمی ها یه مشت تنبل درس نخونن؟؟ نخیر خیلیام هستن با رتبه های سه رقمی پشت کنکور موندن تا به هدفشون برسن. یا نظام قدیمی هایی که به دلایلی نتونستن به چیزی که دوست دارن برسن و با کلی تغییرات تو همین کنکور نظام جدید سال ۹۹ مواجه شدن....ماهایی که با رتبه عالی رفتیم دانشگاه دولتی و روزانه رشته تحصیلیمون رو دوست نداریم چیکار کنیم چاره ای جز کنکور مجدد نداریم تراز مشترک بی خودتونو نخواستیم با چشمای خودم دیدم رتبه ۲۰۰ منطقه دو انسانی نظام قدیم حقوق تو هیچ کدوم از دانشگاه های دولتی تهران نیورد و رفت یه شهر دیگه، اونوقت ۴۰۰ و خورده ای منطقه دو نظام قدیم انسانی راحت رفت حقوق علامه اونم روزانه انصافه؟ تازه از درصد هاشون نگم چون کسی نظام جدیده دلیل نمیشه اولویت داشته باشه
بخدا ما نظام قدیمی ها هیچی نمیخوایم جز اینکه فقط کنکور در سطح سالهای گذشته برگزار بشه .... همین ما خودمون تلاش میکنیم و بدستش میاریم
 • 0
 • 3
من با درصدای بهتر از پارسال رتبم بدتر شد مجبور شدم دانشگاه ازاد برم با اینکه درصدام قابل قبول بود برای سراسری دادن هزینه هم برام مشکله ، خدا لعنتشون کنه ....این حق من نبود ..نظام قدیم
 • 0
 • 6
توروخدا خواهش میکنم این موضوع رو یه جوری به سازمان سنجش مطرح کنید که برای کنکور۹۹ قسمتهایی از نظام قدیم که در نظام جدید حذف شده ازشون سوال طرح نشه. اینطوری ذاتا میتونن سوال مشترک بیشتری بدن و حق نظام قدیمیا که مجبورن مطالب سخت تری بخونن کمتر ضایع میشه.
 • 0
 • 7
حق قدیم و جدید پایمال شد
 • 5
 • 9
سازمان سنجش اگربرپایه عدالت بخواهدرفتارکندبایدمباحثی ازدروس که برای نظام جدیدعملاوجودندار دهمان مباحث رابرای نظام قدیم حذف کند هرچندبرخی مباحث نظام جدیدساده ترنداین هم فدای سرشون
 • 0
 • 13
بهترین راه همینه که مثلا اگر نظام جدید درس زبان فارسی رو ندارند سازمان سنجش اعلام کنه که دانش آموزان نظام قدیم هم درس زبان فارسی رو برای کنکور مطالعه نکنند.واقعا دلم از دست این همه بی عدالتی که در حق ما کردین خونه .هیچ وقت نمیبخشمتون
 • 0
 • 18
الان ورودي اول نظام جديد هم با سال ٩٩ كتابشون متفاوت هست اونا هم سردرگمند چرا اينقدر تغيير ميدهند مباحث رو
 • 3
 • 4
زمان به همه فرصت میده!
 • 6
 • 0
واقعااگه قراره ظلمی نشه یاباهم سنجیده نشن وجداگانه پذیرش بشن یاحداقل مباحثی ازنظام قدیم هم حذف بشه که درحقشون اینقدربیعدالتی نشه باتوجه به حجم بسیاربالای درسهاشون نسبت به نظام جدیدیها.لطفا به دادنظام قدیم برسیدکه بااین حجم زیادمثل هم وبایک ترازسنجیده ومقایسه نشن چون قابل مقایسه نیستن
 • 1
 • 11
خدا لعنت کنه که حق ما رو زا بین بردید
 • 0
 • 23
خدا لعنت کنه که حق م...
الهی به حق علی
 • 0
 • 7
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش