یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۶:۳۶ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۶۱۷۶
اخبار کنکور و آزمون ها

سهمیه‌های کنکوری و صدای اعتراضاتی که به مجلس رسید

سهمیه های مختلف در کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
سهمیه‌ها در مسابقه ورود به دانشگاه همیشه مسئله‌ساز بوده است. عده‌ای از اختصاص سهمیه آموزشی به هر کسی به هر بهانه‌ای به عنوان تبعیض یاد می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند «تبعیض روا» برای دانش‌آموزان مناطق نابرخوردار، فرزندان شهدا و حتی معلولان، عادلانه است ولی نباید به فرزندان گروه‌های شغلی مانند اعضای هیات علمی، سهمیه برای ورود به دانشگاه داد، چون آنها نه تنها برخوردارتر از دیگر داوطلبان هستند، بلکه تبعیض بر مبنای «شغل پدر» تبعیض ناروا و غیرعادلانه است.

امسال پس از اعلام نتایج کنکورهای سراسری و ارشد، موضوعی که همیشه برای برخی داوطلبان آزاردهنده است، باز هم مطرح شد: سهمیه‌ها.

امسال لبه تند اعتراضات متوجه سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها بود. حتی پیش از اعلام نتایج کنکور سراسری یک نماینده عضو کمیسیون آموزش، اینطور اعتراض کرد که: مگر فرزندان اعضای هیات علمی از آسمان آمده اند که می توانند در کنکور سهمیه داشته باشند؟ 

معترضان به وجود سهمیه ها این سوال را می پرسند که  آیا همه داوطلبان از شرایط تحصیلی و زندگی یکسانی برخوردارند؟ این معترضان معتقدند دانش آموزان شمال شهر تهران در بهترین مناطق و مدارس و با بهترین آموزشیاران تحصیل می کنند و دانش آموزان استانهای نابرخوردار، چه بسا وظیفه تامین هزینه زندگی خانواده را هم بر عهده دارند و چرا فرزندان اعضای هیات علمی باید از سهمیه های خاص برخوردار باشند؟

اما موافقان وجود داشتن سهمیه ها معتقدند چنانچه با همه دانش آموزان و داوطلبان در آزمون ورود به کنکور یکسان برخورد شود، نتیجه، چیزی جز تداوم اختلافات فاحش تحصیلی، شغلی و مالی نخواهد بود. دانش آموز برخوردار، با رفتن به دانشگاه های بهتر، دارای مشاغل بهتر و در نتیجه ثروت بیشتری خواهد شد و دانش آموز نابرخوردار، معلول و محروم از وجود پدر –یا والدین سالم- نمی تواند به دانشگاه های برتر و تحصیل در رشته های مناسب برود و در نتیجه همچنان شکاف طبقاتی بین دارا و ندار، زیادتر و زیادتر میشود. از سوی دیگر این موافقان می گویند، چطور یک کشور باید از کسانی که جان، عمر، سلامت و وجود خود را برای امنیت مردم تقدیم کردند، تقدیر کند؟ کمترین کار، اجازه دادن به فرزندان این افراد برای ادامه تحصیل است.

سهمیه های مختلف در کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

سهمیه های مختلف در کنکور

امسال، حتی پیش از اعلام نتایج، برخی اخبار نادرست در شبکه های اجتماعی پیچید که وزارت علوم مجبور شد آنها را تکذیب کند، از جمله خبر سهمیه ۶۰ درصدی برای ایثارگران در کنکور امسال تکذیب شد. حتی اخبار دیگری درباره طرحی که مجلس برای برگزیدن روش های مختلف از جمله حذف کنکور و جداسازی سنجش داوطلبان از وزارت علوم در دست اقدام دارد منتشر شد.

اعتراض به سهمیه ها تنها به کنکور سراسری اختصاص نداشت. برخی دانشجویان کارشناسی ارشد هم نسبت به سهمیه های مختلف در کنکور آن مقطع ایراد داشتند که رئیس سازمان سنجش در پاسخ به آنها توضیح داد ما تنها مجری قانون هستیم.

بیشتر بخوانید:

خدایی درباره بحث ضوابط و مقررات ورودی آزمون کارشناسی ارشد و اعتراض داوطلبان به سهمیه ها گفت: دو محل مرجع تعیین سهمیه ها هستند. یک مجلس شورای اسلامی و دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی. ضمن اینکه ضوابط شرکت در آزمون و جزئیات سهمیه ها در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون ها مشخص درج شده است.

با فرارسیدن موعد اعلام نتایج کنکور سراسری اعتراضات داوطلبان هم شکل دیگری یافت چون به ناگهان یک نماینده مجلس در خبری تکان دهنده اعلام کرد ۷۰ درصد پذیرفته شدگان رشته دندانپزشکی دارای سهمیه بودند. این خبر از سوی بشیر خالقی عنوان شد و او با بیان اینکه  این قانون باید از سوی مجلس و دولت مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده در سال گذشته حدود ۷۰ درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده ضایع شدن حق دانشجویان مستعد دیگر است.

هرچند خالقی تنها به سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی اشاره کرده بود و نگفته بود سهمیه دانش آموزان مناطق چند درصد از این ۷۰ درصد هستند یا سهمیه معلولان و ایثارگران چه میزان است. تا جایی که رئیس سازمان سنجش در برابر خبر حضور ۷۰ درصد دانش آموزان سهمیه ای در رشته دندانپزشکی موضع گرفت و گفت: پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دو تا سه مقطع پذیرش می‌شود؛ و یک مقطع عمومی است که سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش آن را به عهده دارد، یک مقطع دستیاری و حوزه تخصصی است که پذیرش آن با وزارت بهداشت است.آن چیزی که سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش می‌‎کند، بر هیچکس پوشیده نیست، زیرا در دفترچه‌‎های آزمون تمام سهمیه‌های ما عنوان شد، البته ممکن است در برخی از رشته‌ها به ۳۰ درصد برسد، اما ما از پذیرش ۷۰ درصدی سهمیه‌ای‌ها اطلاعی ندارم.

ولی تیر اعلام سهمیه ها از چله کمان رسانه رها شده بود و دیگر نمی شد آن را بازگرداند. برای همین رئیس سنجش آموزش کشور درباره جزییات استفاده فرزندان اعضای هیات علمی از سهمیه کنکور اطلاع رسانی کرد و گفت: تسهیلاتی برای فرزندان هیئت علمی در آزمون های تحصیلات تکمیلی وجود ندارد و تنها مختص کنکور سراسری است که حدود ۱۵۰۰ نفر از آن استفاده کرده اند.

حتی پس از آن هم جزییات بیشتری درباره سهمیه ۱۵۰۰ نفر از داوطلبان کنکور سراسری منتشر شد که نشان می دهد فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در دانشگاه امتیازاتی دارند، آنها به شرط کسب حدنصاب ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در دانشگاه محل خدمت والدین می‌توانند به دانشگاه موردنظر انتقالی بگیرند و اگر ۹۲.۵ درصد نمره را کسب کنند مجاز به تغییر رشته هستند، داوطلبان کنکور این شرایط را سهمیه فرزندان هیات علمی در کنکور می‌خوانند و قانون آن را تسهیلات می‌نامد.

این چنین شد که پرونده یکی از بزرگترین چالشهای کنکور امسال به مجلس و تصمیم گیران نهایی رسید تا صدای اعتراض داوطلبانی که دارای سهمیه نیستند، بلندتر از پیش به گوش برسد.

khabaronlin​e.‎​ir
 • 202
 • 27
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۷۷
در انتظار بررسی: ۸۹
غیر قابل انتشار: ۹۲
جدیدترین
قدیمی ترین
امسال باهمترازی نظام قدیم وجدید حق ۴۰۰۰۰۰ نفر راجابجا کردند وکسی که باید پرستاری قبول می شد پزشک جازدند وجای پزشک راباپرستار عوض کردند اصول قانون اساسی را مثل آب خوردن به وسیله رییس سازمان سنجش پیچاندندوعدالت رازیرپا له کردند نه به قو ه ی قضاییه ونه به دیوان عدالت حساب پس دادند دل خوشی دارید شما دنبال سهمیه هیات علمی هستید خداخیرتان دهد.
 • 1
 • 1
اگر راست میگید این سهمیه های وحشتناک ایثارگری رو حدف بکنید.هیچکس جرات اینکه در مورد این سهمیه حرف بزنه رو نداره
 • 1
 • 3
تو این زمونه یا باید پدرت ایثارگر باشه یا هیئت علمی یا میلیاردر تا بتونی در دانشگاه خوبی درس بخونی مسئولین در فکر خود دارن به بچه های اونا خوبی میکنن ولی بزرگترین ظلم هم در حق آنها و هم حق ما میکنند
 • 2
 • 4
تو رو خدا این سهمیه ها تا کی باید حق بقیه رو ضایع کنه
 • 2
 • 2
اوج بیعدالتی سهمیه کنکور هست . حتی با وجود فضای مجازی و سی دی های آموزشی هیچ فرقی بین مناطق هم نیست
 • 3
 • 4
سهمیه برای مناطق محروم و معلولین و خود شخص جانباز ( نه خانواده ) منطقیه ولی برای سایر گروه ها ظلم به دیگرانه...
 • 3
 • 8
ت. را بخدا این سهمیه هارو ور دارین از راههای دیگه بهاین عزیزان برسین
 • 3
 • 5
اجازه دارند ادامه تحصیل بدن ولی نه تو دانشگاهی ک حقشون نیست و براش تلاش نکردند
 • 4
 • 10
یکی از داوطلبای کنکور ۹۸ ک از اشناهای ما بود با رتبه ی ۶۸۰۰ یهو شد ۱۷۰۰ و خیلی راحت پزشکی درومد حتی اگ ظرفیت دانشگاهام زیاد بشه بازم اونا بدون زحمت در میان ما کلی زحمت میکشیم اخرم معلوم نمیشه دربیایم یانه هرطور کنید باز نمیشه گفت انصافه اگ کمک مالی میکردین یا هرچی جز دادن سهمیه اونم تو کنکور خیلی بهتر بود یارو میاد باسهمیه میشینه دانشگاه تهران هیچیم بارش نیست فقط نگا میکنه اخرم نمره هاش گل و بلبل بنظرتون همچین دانشجویی انصافه کنار یکی بشینه ک یه سال شایدم بیشتر زحمت کشیده تا درومده؟؟
 • 5
 • 11
گیریم پدرباشد فاض از فصل پدر تورا چه حاصل هیچ فقط سهمیه کنکور جمع کنید این مسخره بازیا رو یه مشت ادم بی سواد شدن دکتر و پزشک جون مردمو به خطر میندازن
 • 4
 • 19
به خدا اگر آر لحاظ مالی و روحی به این عزیزان ایثارگر کمک بشه خیلی بهتر از این است که نفرین مردم پشت سر حکومت و این عزیزان و فرزندانشان باشد چون بعضی بچه ها که سهمیه ندارند خیلی درس خونن و حقشان ضایع میشه که این دور از عدالت خدا و جامعه اسلام است
 • 5
 • 15
این عزیزان شهید یا جانباز شدند که عدالت توکشور رعایت بشه حالا با دادن این سهمیه ها به بچه های آنها به بقبه ظلم می کنن تو رو خدا همه ی بچه ها رو به یه چشم نگاه کنید اون دنیا باید جوابگوی ما باشید تو رقابت علمی که سهمیه معنی نداره جای دیگه این عزیزان رو کمک کنید
 • 3
 • 13
آزمون استخدامی که قراره ۳۰ آبان برگزار شده از ۶تا سهمیه ۴تا مال ایثارگرانه ۲تا مال بقیه این خودش یه تبعیض بزرگه حداقل به نسبت متقاضیان تقسیم می‌کردند ی عده تو کار هستن که میخانه به هر قیمتی ایثارگران رو از چشم بیندازند من معتقدم این عمل با هدف و برنامه و توسط نفوذی ها انجام میشه
 • 2
 • 12
سهیه رابر دارید از علم هدیه نمیشه
 • 6
 • 10
ما ب شهدا و جانبازها احترام میزاریم و روی چشم ما جا دارند اما این ب این معنی نمیشه ک فرزندانشون حق هزاران دانش اموز دیگر شوند و حق انهارا بخورند میتونید کمک های مالی این خوبی را جبران کنیم اما این بحث اینده چندین دانش اموزه کشورمونه شوخی ک نیس باید عدالت برقرار شه واقن این بی عدالتی با ارمان های اسلام هم سازگار نیس حق کسی را خوردند خداوند نمیخشه ما هم نمیبخشیم...
 • 9
 • 10
من خودم جز سهمیه ایثارگرم و تا به حال از سهمیه استفاده نکردم.حقیقت اینه که به نظرم هرچقدر هم ایثارگران و شهیدان به گردن ما حق دارند ولی کنکور باید در تراز برابر برای همه ی قشر باشد. هدف کنکور شناسایی استعدادهای برتر هست و با استفاده از سهمیه ها فقط عده ای این جایگاه و موقعیت رو از دست می دهند به نظرم تنها سهمیه کنکور باید مناطق باشد و هرکسی براساس تلاش و هوشش موقعیت خودش را بدست بیاورد.باسپاس
 • 5
 • 13
من خودم جز سهمیه ایث...
به یاد شهید چمران افتادم که از ایشون سوا کردند بنظر شما تخصص مهمتر هست یا تعهد؟ ایشون گفتند تعهد مهمتر است اما انسان متعهد هرگز در جایی که تخصص کافی نداره مسولیت قبول نمیکنه.. احسنت به خانواده های ایثارگری چون شما که تخصص و شایستگی رو در الویت قرار میدید هرچند تعهدتون هم ثابت شده است
 • 4
 • 9
خداییش ۲۵ زیاده اونو بکنن ۱۰ درصد ۵ درصد هم بمونه سر جاش هیئت علمی رم تقلیل بدن
 • 6
 • 5
من اصلا منکر زحمت واجر جانبازان عزیز وشهدای کشومون نیستن ایثارگران هم خدمت سربازی رفتن ودرزمان جنگ خدمت کردن اوناهم پتانسیل شهادت واسارت وجانبازی رو داشتن وبالقوه بودن ولی اینکه از طرف دیگه ما شعار شایسته سالاری میدیم ولی از طرفی سهمیه ها اعمال میشه یعنی جامعه در راه درست علمی پیش نمیره چون داوطلب بی سهمیه با رتبه مثلا ۲۰۰ با داوطلب با سهمیه با رتبه ۲۰۰۰۰ یک چیز قبول میشن واحتمال اینکه اونکه سهمیه داره اولویت داشته باشه کم نیست اگه میخواهیم از جانبازان وشهدا وازادگان وایثارگران تجلیل کنیم از راهش وارد بشیم مثلا در دانشگاه دولتی خوابگاه اولویت این عزیزان باشه یا مثلا ماهیانه حقوق خوب بگیرن یا مثلا وام تحصیلی اول به این عزیزان تعلق بگیره وخیلی راهکارهای دیگه هست که فقط سهمیه مناطق رو اعمال کرد واز خانواده های شهدا وجانبازان وایثارگران وازادگان تجلیل کرد وبرایشان تلافی کرد واندکی از خجالتشون در بیاییم اگرچه همیشه من وما وکشور وهمه مدیون این عزیزان هستیم ولی راهکارهای خیلی بهتری برای اندک جبران این جان برکفان بود
 • 9
 • 8
پدر یکی که به خاطر سرطان فوت شده وامکانات مالی محدودی داره آیا جایزهست براش سهمیه بذارن؟ یا فردی که تو منطقه یک زندگی می کنه ولی توان مالیش اونقدر کم هست که نمی تونه از امکانات آموزشی خوبی برخوردار بشه حتی نمی تونه کتاب تست بخره ایاجایز هست براش سهمیه بذارین؟اینا هیچ کدوم سهمیه ندارن اگر قراره سهمیه بدین همه ی مواردو باید در نظر بگیرین وگرنه ظلمه ومن به نوبه ی خودم نخواهم گذشت روز قیامت بخاطر حقی که ازم ضایع کردین جلوتون وایمیستم اسم سهمیه رو کردن تسهیلات ایا چیزی فرق کرده یا حسن کچل یا کچل حسن!
 • 11
 • 17
حتی برخی باسهمیه مناطق به جاهای عجیبی میرسند چندی پیش باخبر شدم که یک خانم متخصص سه سال آخر رفته یکی از مدارس دورافتاده سهمیه مناطق محروم سالی ۲۰ میلیون داده اسم پسرجانش رو بنویسند وبابهترین معلم ها وآموزشگاهها در منطقه بالای شهرتهران درس خونده تپل افتاده توعسل یا مدیری که خودش میرفت پاکدشت اسم بچش تو لیست مدرسش بود وبا معلم های به نام تهران دلی از عزا در آورد .و دندانپزشکی هم قبول شد نوش جونش . لطفا نگذارید قانون رو دور بزنن . طرف محل زندگیش تهرانه ومحل کارش تهرانه چطوری اسم بچش تومنطقه محرومه جل الخالق .یکی از مشکلات سهمیه مناطق دور شدن بچه هاست دانش آموزه از دهاتش میاد تهران جو گیر میشه بعد بچه تهرانیه مجبور میشه بره شهرستان حالش گرفته میشه دور از خانه وخانواده تو بدترین و پر چالش ترین سالهای عمرش هرچی بلد نیست یاد بگیره چقدر هزینه اضافی به دانشگاهها و خانواده ها بابت این قبولی توشهرستان تحمیل میشه
 • 3
 • 4
سوال در روز قیامت هم چون پدر جهاد کرده بچه هم اجر داره؟ بسه این سطحی نگری.پدر اجر داره ولی فرزند خیر
 • 9
 • 22
سلام بر جانبازان وشهیدان جانبازان عزیز شما نورچشم ملت ایران هستید ودوستتان داریم
 • 15
 • 12
سلام بر جانبازان وش...
فرزندان هیئت علمی سهمیه ندارند بلکه فقط جابجابی حالا این انصاف که رتبه ۱۴۰۰۰ ایثار گر ۲۵ درصد رتبش ۶۰۰ سه
 • 4
 • 4
سلام بر جانبازان وش...
اره ولی تو رقابتی ک علمیه سهمیه نباید باشه بابد سهمیه تو جا های دیگه مثل استخدام بیمه و.. باشه نه تو رقابت علمی کنکور
 • 3
 • 1
سهمیه ایثارگران نوش جونشون مگه همش چند نفر میشن بحث سر سهمیه فرزندانی که والدینشون هیات علمی دانشگاهن که هیج رقمی با عقل جور در نمیاد
 • 18
 • 22
سهمیه ایثارگران نوش ...
امام حسین(ع)تو همین روزا جوابتونو بده به حق فاطمه الزهرا(س)که حق مارو میخورید و میگید نوش جونشون ان شا الله به عذابی دردناک دچار بشی
 • 1
 • 3
امام حسین(ع)تو همین ...
اینا همه بهانه درس نخوندنته اگه آدم زرنگی بودی قبول میشدی نیازیم به سهمیه نداشتی ظرفیتاهم اگه ۴برابربشه آدم های مثل تو بازم قبول نمیشدن میندازن گردن سهمیه
 • 1
 • 1
اینا همه بهانه درس ن...
اگه اینجوریه ایرادی نداره شما ادعا داریدهرکس بخونه قبول میشه خوب حرف ما هم همینه سهمیه مناطق رو اعمال کنن بقیه سهمیه ها رو حذف کنن هر کسی قبول شد یعنی خونده هر کسی قبول نشد یعنی نخونده بله ما همگی همینو میخوایم
اینا همه بهانه درس ن...
اتفاقا قبول شدم ولی نه اون رشته ای که میخواستم به خاطر اینکه یه بیسوادی مثل تو با رتبه فضایی جای منو گرفته من با رتبه ۴۰۰۰منطقه دو میخواستم دارو سازی قبول بشم ولی نشد حق منو میدن به رتبه ۱۳۰هزار.این دنیا مثل آینه ست یه روزی ام شما جواب پس میدید
 • 1
 • 2
اتفاقا قبول شدم ولی ...
سلام من دخترم در منطقه سه امتحان داد بجز همون سهمیه منطقه هیچ سهمیه دیگه ای نداشت رتبش عالی بود مشاورش گفت حتما در رشته های پیرا پزشکی هر جا که بخواد قبول میشه ولی چیزی که اولویتش بود قبول نشد لعنت خدا بر کسی که تو ایران برای اولین بار این سهمیه ها رو اعمال کرد وگرنه زمان شاه هم سهمیه مناطق بود چرا کسی ناراضی نبود واگه الان استادان وپزشکان ومهندسان به نامی داریم بخاطر اجرایی شدن کنکور سلامت در ایران بود با ادمهایی که سودشون در نفهمیدنشون هست بحث نکن
سهمیه ایثارگران نوش ...
اگر چه این هم باز عادلانه نیست
 • 2
 • 2
سهمیه ایثارگران نوش ...
دوست عزیز هیت علمی سهمیه نیست و این بچه ها جدا سنجیده نشده و با بقیه رقابت دارند و برخلاف سهمیه جای کسی رو نمیگیرند بلکه بصورت ظرفیت اضافه وارد میشن تازه اگر شرط قبولی رو بیارن وقتی کسی ۹۲.۵ درصد تراز یک رشته رو اورده یعنی درواقع قبول شده بوده یه فورجه کوچیک بهش میدن و نمیتونه با رتبه نجومی وارد دانشگاه بشه
 • 3
 • 2
دوست عزیز هیت علمی س...
بله درسته من اینو نمیدونستم ممنون
 • 2
 • 1
سهمیه ایثارگران نوش ...
جدا راضی هستین جای شخص دیگه ای رو پر کنین من ک جامو جای اونا میزارشتم ک عذاب وجدان میگرفتم احتمالا شما عذاب وجدان داری داری با اینکارا خودتو اروم میکنی
 • 2
 • -4
جدا راضی هستین جای ش...
نه عزیزم من اصلا سهمیه ای ندارم داوطلب آزاد
 • 0
 • 2
سهمیه ایثارگران نوش ...
نمیدونی ذهن مردم بازی نکن
 • 2
 • 1
نمیدونی ذهن مردم باز...
چشم رئیس
 • 0
 • 1
سهمیه ایثارگران نوش ...
اره پارسال نزدیک به ۷۵ درصد قبولی دولتی سهمیه بودند عزیز
 • 2
 • 1
اره پارسال نزدیک به ...
آخه از زمان جنگ ۳۰ سال میگذره مگه چند نفر میتونن شامل سهمیه بشن
 • 4
 • 15
مردم ایران به جانبازان کشور خود افتخار میکنند من سه سال است که پشت کنکورم وفرزند شهید هستم وعمویم هم جاتباز است پس چرامن نتوانستم به رشته مورد دلخواهم بروم واقعا انگونه که میگویند نیست جانبازان مظلوم ترین قشر جامعه هستند ولی همه انان تاج سر ملت ایران هستند وحتما هم مردم شهید پرور کشورمان با این سهمیه ناچیزی که قانون برای ایثارگران در ورود به دانشگاه قایل شده خرسند وموافقند خداوند همه جاتبازان مارا شفای عاجل دهد
 • 17
 • 11
مردم ایران به جانباز...
چقدر عجیبه شما قبول نشدی یعنی از هر درسی ۵ درصد هم نتونستی بزنی
 • 1
 • 2
چقدر عجیبه شما قبول ...
نخیرعزیزم اصلاهم عحیب نیست این فاسدهای بی وحدانسهمیه هاروسپرکارهای فاسدشان(فروشی صندلی های دانشگاه،فروش سوالات کنکورو...)قرارداده اندتاکارهای فاسدشان راپنهان کنندوهمه مردم رانسبت به سهمیه دارهامتنفرکرده اتد
مردم ایران به جانباز...
ناموسا ۳۰درصد ناچیزه میخوای بکنن شصت درصد که مستقیم برین برا تک رقمی
 • 1
 • 3
کنکور و رقابت علمی باید در فضای یکسان و برابر برگزارشود اگر قراره امتیازی برای این عزیزان قایل شوید در عرصه های دیگه باشه نه در علم در زمینه مالی، امکانات آموزشی حتی در استخدام براشون امتیاز قایل شوید
 • 5
 • 9
کنکور و رقابت علمی ب...
رقابت علمی درسته اگه سهمیه هست تو رقابت نیست لطفا این رقابتو با رقابت بازی در تیم ملی فوتبال مقایسه کنین مثلا میان میگن تو فرزند شهیدی بیا بازیکن؟؟
 • 2
 • 1
این درسته که این عزیزان واسه کشور ما خدمت کردن و جونشون رو از دست دادن تا ما الان اسوده تحصیل کنیم اما این دلیل نمیشه که فرزندانشون از تحصیلاتی بر خوردار باشن که باعث تزلزل جایگاه افراد نخبه و با استعداد بشه و افرادی نالایق دکتر و مهندسین و مسئولین فردای این مملکت باشند . پس باید در کنکور که ازمون سنجش وبرگزیدن افراد بااستعدادهست همه افراد برابر باشند برای فرزندان شهدا و ایثارگران در طول دوران تحصیل قبل از کنکور تسهیلاتی رو بدن با این روش نه تنها حق به حق دار میرسه در کنکور بلکه این افراد سهمیه دار بیشتر برای رقابت وبدست اوردن کرسی برترین رشته و دانشگاه ها تلاش میکنند .با این روشی که الان اجرا میشه بیشتر افراد از این خانواده ها و فرزندانشون فاصله میگیرند چون دقیقا این عقیده هست که ناحقی داره در جامعه رخ میده و حتی فکر میکنم شهدا هم به این کار راضی نباشند که باعث فاصله مردم با ارمان های انقلاب بشه .
 • 5
 • 15
مگر فرزندان فرهنگیان از اسمان امده اند که در دانشگاه فرهنگیان سهمیه دارن.؟؟؟؟ چرا کسی سهمیه بابا . مامان . معلم رو نمیبینه.؟؟؟
 • 7
 • 7
مگر فرزندان فرهنگیان...
بچه های فرهنگیان در دانشگاه فرهنگیان سهمیه ندارن شایعه پراکنی نکنین
 • 4
 • 0
مگر فرزندان فرهنگیان...
خیلی کم شده تقریبا حذف
 • 2
 • 0
مگر فرزندان فرهنگیان...
اونا مگه حذف نشد؟
 • 1
 • 0
مگر فرزندان فرهنگیان...
حرف مفت فرهنگیان بدبخت
 • 2
 • 0
فازتون چیه؟کسی ک مدرش جانباز مثلا اعصابو روان و همیشه جنگو اعصاب دارن تو خونه محیطی نیست ک درس بخونه شرایطی نداره ک درس بخونه چی؟چرا ۱طرفه ب قاضی میرید ااگه جانبازا نبودن حالااا این مملکت نبود بدون شک پس اینقد بی انصاف نباشید
 • 6
 • 8
فازتون چیه؟کسی ک مدر...
حرف شما درست ولی همه فرزندان محترم این قشر پدراشون جانباز اعصاب روان نیستند.ثانیا عده ای هستند هوش بالا و استعداد برتر دارند که لیاقتشون جایگاه های بالاتره اما به خاطر جابه جایی رتبه ها ظرفیت رشته به اون ها نمیرسه حقشون ضایع میشه من خودم سهمیه ایثارگر دارم ولی یه بارم استفاده نکردمبه نظرم شما یه طرفه به قاضی نرو
 • 2
 • 1
فازتون چیه؟کسی ک مدر...
رقابت علمیو در نظر بگیر سهمیه باید جایه دیگه در نظر گرفته بشه نه تو رقابتی ک اخر سر ۷۰٪ قبولیاش سهمیه دارند جدای از اینکه خیلیاشون حقشون سهمیه نیست
 • 2
 • 1
مشکل کارشناسی ارشد فقط ۴۰ سهمیه استعداد درخشانی بود که به اسم مازاد بهشون تعلق گرفت.سهمیه را به اسم مازاد دادن ولی ظرفیت انتخاب رشته را نسبت به پارسال توی بعضی گرایش ها به نصف رسوندن بعدم میگن سهمیه مازاد بود.بله مازاد بود ولی شما سهمیه را نصف کردی که بتونی بگی مازاد
 • 0
 • 9
حقشون نیست. ما که راضی نیستیم حذف کنید این سهمیه ها رو.نه به سهمیه
 • 14
 • 14
حقشون نیست. ما که را...
سهمبه باید داشته باشند ولی جای دیگر اینجا رقابت علمیه
 • 3
 • 0
حقشون نیست. ما که را...
رقابت علمی وقتی کسی نتونه درس بخونه یعنی بلد نیست و کسی ک بلد نیست میشه پزشکی ک پنسو تو بیمار جا میزاره اینده ملت مهم است
 • 2
 • 1
حقشون نیست. ما که را...
توچکاره ای که میگی حقشون نیست یک ملت به نمایندگانش رای داده ونمایندگان این قانون راتصویب کرده اند تو راسننه
 • 4
 • 1
توچکاره ای که میگی ح...
همون نمایندگان برجام تصویب کردن.آره از این نمایندگان انتظاری بیشتر نمیرود چون آن ها رو هم یکی مثل تو انتخاب کرده
 • 0
 • 2
بی اعدالتیی بعضیا معشیتشون از جانبازاهم بد تره اونا چی حق ندارن؟؟؟
 • 2
 • 2
سهمیه حقشونه ولی نه انقد زیاد ابن خیلی زیاده باید کمتر شه
 • 6
 • 2
اگرجانبازان نبودند ودفاع از کشور نمینمودند اکنون وضعیت کشورمان از یوریه وعراق بدتر بود پس دادن اندکی سهمیه به فرزندان شهدا وجانبازان انهم فرزندانیکه واقعا معدل دیپلم ودوران تحصیل انان اکثرا ۲۰ و۱۹ بوده ودر تحصیلات دانشگاه هم نمرات عالی دارند دران کشورهایی که درجنگ دوم جهانی درکشوربوده اند تحقیق ومطالعه شود که چقدر امتیازهای زیاد حتی به نوه های انان میدهند حال اگر فرزند جانبازیکه باید ۸۰ درصد نمرات اخرین نفر ان رشته کنکور را داشته باشد وبه او سهمیه ای اندک داده اند باید اینقدر سروصدا و ،،،، نمود واقعا که؟؟ فرزند هیات علمی که والدین او حقوق نجومی دارند مسافرت مجانی خرک از کشور دارند با معدل ۱۳ رسته پزشکی قبول میشود هیچ حرفی دران نیست ولی جانبازیکه جوانی وسلامت خود را برای ارامش وامنیت کشور گذاشته اینگونه موردجفای تیلیغات منفی قرارگیرد
 • 18
 • 9
اگرجانبازان نبودند و...
اينكه ايثارگران از حقشون گذشتن تا ميهنشون رو نجات بدهند بر كسي پوشيده نيست اما احقاق حق اونا رو دولت با دادن تسهيلات بلاعوض مالي ميتونه جبران كنه پس ما هم كه بچه جنگ بوديم واز خانه و كاشانه خود بدون هيچ وسيله اي اواره شديم و پدر و مادر و همه هويتمون رو از دست داديم و هنوز داريم چوب جنگ رو ميخوريم سهم ما چي شد حق ما رو كي داد ؟اينهمه سال سهميه ما چي شد؟ حالا هيات علمي هم كه از هر نظر تامين هست بايد سهميه ما زادي هم بشون تعلق بگيره ايا انصاف هست؟
 • 1
 • 5
اگرجانبازان نبودند و...
ما با کل سهمیه ها مخالف هستیم فقط باید سهمیه مناطق اون هم به خاطر امکانات موجود برای بچه ها اعمال بشه . افراد متقاضی برای کنکور باید همه در یک شرایط برابر باشند .
 • 2
 • 5
ما با کل سهمیه ها مخ...
سهمیه مناطق به محروم واقعی نمی رسه به دختر وپسر بخشدار وفرماندار....میرسه که از کلاس خصوصی منطقه ی یکم بهره میبره. وگرنه بچه ی روستایی منطقه ی محروم که کتاب برا خوندن پیدا نمی کنه چطور میتونه پزشکی ثبول شه اونم با این حجم بالای رقابت
 • -1
 • 3
اگرجانبازان نبودند و...
اولن معلومه اندکی سواد مطالعه ندارید که میگید هشتاد درصده اخرین نفر قبولی هشتاد درصد نیستو هفتاد درصده و این هفتاد درصد از ترازه نه درصد خام ینی تراز ده هزار و هفت هزار با سهمیه یکی فرض میکنه و فرق این دو اولی رتبه دو سه هزار کشور و تراز هفت هزار نزدیک نود هزار کشور است ۸۸هزار اختلاف رتبه ناچیز است وقتی رتبه دو کشور با درصد زیست ۹۸ پهلو رتبه ۸۹هزار کشور با درصد زیست ۱۴درصد تو یک کلاس درس پزشکی میخانن ناچیز است پس فردا همین ها کل جامعه پزشکیو زیر سوال میبرن واسه همینه برای خطای پزشکی در ایران جزو ده کشور اول است برای اینکه یه سری افراد جون ژنشون خوبه میرن جای کسای که زحمت کشیدن گیرم پدرت فاضل از فضل تو رو چه حاصل همون لایکا منفی نشون میده حرفت خریدار نداذه و تنها کسانی که از سهمیه دفاع میکنن خود سهمیه دارا هستن بابات واسه دفاع از کشور جونشو به خطر انداخت نه اینکه پسرش با بی سوادی بری پزشک.بشه چندتا نفرو به کشتن بده
 • 3
 • 1
اگرجانبازان نبودند و...
ازسلامتیشون گذشتن جونشونوبه خطرانداختن درست واقعاقدردان همشون بایدباشیم ولی این اصلاربطی نداره که بیان سهمیه بدن ب بچهاشون که راحت رشتهای تاپ روقبولی بدن و ظرفیت پرکنن وجای ماهاییک واقعاتلاش کردیم روبگیرن میخوان قدردان باشن دولت ماامکاناتی بهشون بدن که حق کسی ضایع نشه وعدالت برقرارشه بیان خونه وماشین و...دراختیارشون بزارن اخه چرارتبه کم میکنن.
 • 2
 • 3
اگرجانبازان نبودند و...
بچه هاشون ک جنگ نرفتن ما با سهمیه مشکل نداریم ما با سهمیه به این شدت زیاد مشکل داریم
 • 3
 • 2
به نظر من ۳۰ درصد سهمیه چیزی نیست که اینهمه نیاز به جوسازی داشته باشه حقشون هست
 • 17
 • 8
به نظر من ۳۰ درصد سه...
جناب البته شماها که ازسهمیه استفاده میکنیدبایدم اینجوری قضاوت کنید.اینقدربه جانبازارسیدگی شده که جبران زحمتشون بشه دیگه سهمیه توکنکورحق الناسه.شهیداحسابشون جداس.اعتراض مالایثارگراوجانبازهاست
 • 1
 • 5
به نظر من ۳۰ درصد سه...
چیزی هست وقتی رتبه ۱۵۰۰ پشت کنکور میمونه و ۲۰۰۰۰و بالاتر با سهمیه پزشکی قبول میشه کجای این عادلانه س
 • 3
 • 4
به نظر من ۳۰ درصد سه...
درسته حقشونه ولی فککنم خودت سهیمه داری ک اینطوری میبینی سهمیه حقتونه ولی نه انقدر زیاد حد اکثر پنج درصد
 • 3
 • 3
به نظر من ۳۰ درصد سه...
خودشون جنگ رفتن مگه؟؟! میدونی بقیه مردم باید برای کسب سی درصد بیشتر در کنکور مجبورند سخت تر از اون جنگ اینجا با خودشون و جامعه بجنگ؟؟
 • 2
 • 2
خودشون جنگ رفتن مگه؟...
شما جنگیدن درمیدان تیر وخمپاره ومین ونیمه شب تیر خوردن در رودخانه کارون وروی مین رفتن با درس خواندن زیر کولر وکناربخاری در محیط ارام وبی صدا یکی میدونی؟ واقعا جنگ تن به تن با نیروی دشمن با سرنیزه در نیمه های شب در کوه ورودخانه ودریا و،،، را با لم دادن روی کاناپه ودرس خواندن یکی میدونی واینطور قیاس میکنی؟ وقتی دشمن درجبهه یک پای رزمنده را به یک ماشین جیپ میبست وپای دیگرش رابه ماشین دیگر وهمزمان دوماشین درجهت مخالف هم حرکت میکرد ورزمنده به دو نیم میشد وشهید میشد اینها راباسختی درس خواندن یکی میدونی؟ اگر این طرز فکرت هست مطمعن باش که هیچوقت در رشته مورد دلخواهت قبول نمیشی چون خلافمیگویی وموفقیت در فکرسالم وصداقت است، ان جانبازیکه هم اکنون شبها درمنزل ازصدای خس خس سینه شیمیایی شده او فرزندانش خواب به چشم ندارند ان جانبازیکه دوچشمش را داده وهیچوقت نمیتواند قیافه فرزندش راببیند وصدها مورددیگر حال بارفتن فرزندان اینها به دانشگاه جای چه کسب تنگ میشه؟ ایا حق جانبازان خیلی خیلی بیشتراز این سهمیه ها نیست؟ راحتی وامنیت امروز ما مدیون همین جانبازان هست وبس
 • 1
 • 3
شما جنگیدن درمیدان ت...
حرف شما درست ولی باید امکانات دیگیری در اختیارشان بگذارند نه این که حق بقیه رو بدن به اونا
 • 2
 • 2
مشاهده کامنت های بیشتر
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش