پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
۲۰:۰۰ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۹۱۴
اخبار کنکور و آزمون ها

کنکور حذف نمی‌شود

منصور کبگانیان,حذف کنکور
قائم مقام نقشه جامع علمی کشور اظهار‌کرد: کنکور حذف نمی شود ولی حدود ۶۰ درصد پذیرش به امتحانات نهایی تعلق می گیرد که آموزش و پرورش برگزار می کند.

به گزارش ایرنا، منصور کبگانیان عصر سه شنبه در حاشیه برگزاری نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص آخرین قدم در خصوص ساماندهی سنجش و پذیرش (کنکور) اظهار داشت :بزرگترین آسیب ادغام دو حوزه سنجش و پذیرش در چند ساعت بود که بسیار برای داوطلبان تنش زا و دلهره آمیز است و ساماندهی متعلق به سال ۱۴۰۰ نیست و پس از سال ۱۴۰۰ اجرایی می شود.

او ادامه داد: سیاست ها نهایی شده و نیاز است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سران سه قوه و اعضا شورا مطرح شود.

او افزود: مقرر شده در این سیاست گذاری های جدید درصد مهمی از وزن سنجش داوطلبانی که وارد دانشگاه میشوند، توسط آموزش و پرورش انجام شود ما کنکور را حذف نمی کنیم اما توزیع مناسبی برای رفع این تنش ها ایجاد کرده ایم و حدود ۶۰ درصد پذیرش به امتحانات نهایی تعلق می گیرد که آموزش و پرورش برگزار می کند.

ساز و کار تأثير نمرات نهایی در پذیرش داوطلبان

کبگانیان در ادامه گفت: امروز بررسی امنیت امتحانات نهایی آموزش و پرورش و مسئولان آموزش و پرورش سنجش آموزش و پروش را ارائه کنند و این گزارش دقیق بررسی شد. که در آن مسائلی همچون شرایط برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری، بررسی می شود و برخی نظارت ها و مراقبین و پيش‌گيري ها نیز سایر مسایل مهم است که از سوی وزارت آموزش و پرورش و حتی وزارت اطلاعات گزارش و جلساتی داشتیم و امروز این دو وزاتخانه کات کلیدی را ارائه کردند که نشان می دهد این کار شدنی است.

کبگانیان اظهار کرد: ما میتوانیم اطمینان پیدا کنیم که میتوان امتحان امن برگزار کرد. کما اینکه در دو سال پیش گذشته حذف مطلق تقلب در امتحان نیز امکان پذیر شد. پس از برگزاری شکل گرفتن حوزه های تصحیح و جدا شدن سربرگ ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که بررسی شود.

او افزود: برنامه ریزی شده تا نمره دادن سلیقه ای نباشد و دارای الگو و کلید و راهنماباشد و کد گذاری می شود همچینین امنیت آزمون فیزیکی است و با استفاده از امکانات مخابراتی همکاران در وزارت اطلاعات و آموزش و پرورش راهکارهای لازم را دارند. مناسب بودن آمارهای تحلیل سوالات که سوالات می تواند ملاک مدار و یا هنجار مدار باشد. اگر عمق یادگیری بررسی شود ملاک مدار است وسوالات تشریحی آموزش و پرورش نسبت به سوالات تستی ملاک مدار است و عمق یادگیری را بررسی می کند و نمرات امتحان نهایی برای نخبگان آموزش و پرورش اکثرا برای نخبگان و کسانی که در دانشگاه های بزرگ قبول میشوند بالا است که در این زمینه پیشنهادات خوبی شد و همکاران آموزش و پرورش ضریب دشواری و قوه تمیز برای سوالات از سال آینده خواهند گذاشت که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار (در چارچوب درس هایی که ارائه شده است) خواهد بود. همچنین نمرات از ۱۰۰ نمره است و گستردگی سوالات باعث می شود اطمینان لازم حاصل شود و زمانی که این راهبردها نهایی شد در دستور اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه است.

منصور کبگانیان,حذف کنکور

تمرکز ویژه بر فناوری های بالغ

کبگانیان با اشاره به اقتصاد دانش بنیان و فناوری های بالغ گفت: فناوری های بالغ از فناوری های نو و نوظهور متفاوت است که در ایجاد اشتغال و زندگی مردم به عنوان مثال تولید خودرو و لوازم خانگی نقش جدّي دارند.

او افزود: این صنایع تک نیستند ولی در زندگی مردم و اقتصاد و به خصوص اقتصاد مقاومتی نقش جدی دارند و تأکید شد تا ستاد نقشه جامع علمی کشور تمرکز ویژه ای روی این موضوع داشته باشد.

کبگانیان افزود: حدود ۴۰ درصد اقدامات ملی مندرج در این حوزه است اما نیاز است با کمک معاونت علمی رئیس جمهوری ما در آینده به این حوزه تمرکز لازم را داشته باشیم.

قائم مقام نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: در دستور جلسه از دو موضوع از مصوبات و عملکردهای موجود گزارش هایی داشتیم که اولین گزارش، گزارش نظارتی فناوری نانو بود که در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شد. در خصوص گزارش های ملی سختگیری های خاصی می شود و چندین بار اصلاح و در نهایت ارزیابی ما تدوین می شود و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی این گزارش تهیه می شود و تصویب شد طی ۶ ماه برنامه های مرتبط با نانو تحت عنوان سند ملی توسعه فناوری نانو است ارائه کنند که در حال بررسی و ارزیابی برای تصویب است.

کبگانیان گفت: همچنین گزارش خروج نخبگان از کشور، میزان اجرایی سازی سند ملی راهبردی نخبگان، میزان اجرایی سازی سند تحول آموزش و پرورش نیز در دستور کار است.

کبگانیان گفت: طرح حمایت از مالکیت صنعتی در کمیسیون مجلس ارائه شده است تا جایگاه درست این طرح در کمیسیون صنایع قرار گیرد زیرا این موضوع بسیار مهم برای مخترعین است و باید مصوبه نقش جامع علمی در این خصوص اجرا شود و اجرای این طرح نیاز به همکاري کمیسیون مجلس برای نهایی شدن و اجرا دارد.

  • 14
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
ویژه سرپوش