یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۴۵

دانشگاه چمران + تاریخچه و دانشکده های آن

دانشگاه چمران,معماری دانشگاه چمران,پردیس دانشگاه چمراندانشگاه چمران، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران
دانشگاه چمران، در ۱۳۳۴ خورشیدی به فرمان محمدرضا شاه پهلوی در اهواز گشایش یافت. از دانشگاه شهید چمران اهواز، بعنوان «قطب مطالعات آب در ایران» یاد می شود. نام پیشین این دانشگاه، دانشگاه جندی‌شاپور بود. 

دانشگاه چمران

دانشگاه چمران، یکی از دانشگاه های دولتی و معتبر در ایران است که در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در اهواز گشایش یافت.  دانشگاه جُندی شاپور در بین دانشگاه های معتبر و بزرگ کشور باتوجه به پایگاه اسنادی isc رتبه ۱۳ را دارد.

تاریخچه دانشگاه چمران

قدمت دانشگاه جندی شاپور به سدهٔ چهارم یا پنجم میلادی برمیگردد و در طی شش قرن نام جندی شاپور مترادف با مرکزی علمی در رشته های گوناگون بوده است و عصر تعالی و ترقی آن در زمان خسرو انوشیروان بوده است. شهر دانشگاهی جندی شاپور در ایران باستان در هجده کیلومتری جنوب شرقی دزفول و پنجاه کیلومتری شمال غربی شوشتر بوده است که از نظر جغرافیایی در سی درجهٔ عرض شمالی قرار داشته است و به دستور شاپور اول این شهر ساخته شده است.

دانشگاهی با نام جندی شاپور در یک شنبه ۲ مهر ماه سال ۱۳۳۴ خورشیدی به فرمان محمدرضا شاه پهلوی نیز در اهواز گشایش یافت. دانشگاه چمران در نزدیکی رودخانهٔ کارون در زمینی هموار و نزدیک باغ گیاهان گرمسیری بنا گردید. به علت طراحی چند بنا و دانشکده به وسیله معمارانی نظیر کامران دیبا و آندره گدار این دانشگاه از معماری خاص و معروفی برخوردار است.

دانشکدهٔ کشاورزی نخستین دانشکدهٔ راه اندازی شده در دانشگاه چمران بود و رشته های کشاورزی، ادبیات، ریاضی و پزشکی از اولین رشته های ارائه شده در دانشگاه جندی شاپور است. یک شنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۳۷ اولین گروه سی و هشت نفری فارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی دانشگاه جندی شاپور طی مراسمی گواهینامه خود را اخذ کردند. چند وقتی بعد رشته های پزشکی به دانشگاه مستقلی تحت نام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتقال یافتند.

در دوران جنگ ایران و عراق، دکتر مصطفی چمران بخش هایی از دانشگاه چمران را پایگاه فرماندهی خود قرار داده بود که به همین علت بعد از مرگ، به پاس خدماتش به نظام اسلامی، نام دانشگاه جندی شاپور به دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر نام یافت.

معاونت های دانشگاه چمران

- معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه چمران

- معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه چمران

- معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه چمران

- معاونت طرح و توسعه دانشگاه چمران

- معاونت اداری و مالی دانشگاه چمران

- معاونت دانشجویی دانشگاه چمران

آرم دانشگاه چمران,دانشگاه چمران,دانشگاه چمران اهواز پردیسدانشکده دامپزشکی دانشگاه چمران در آذر ماه سال ۱۳۵۶ تأسیس شد

دانشکده های دانشگاه چمران

>> دانشکده علوم دانشگاه چمران

>> دانشکده مهندسی دانشگاه چمران

>> دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه چمران

>> دانشکده کشاورزی دانشگاه چمران

>> دانشکده دامپزشکی دانشگاه چمران

>> دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه چمران

>> دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه چمران

>> دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه چمران

>> دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه چمران

>> دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه چمران

>> دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه چمران

>> دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه چمران

>> دانشکده علوم زمین دانشگاه چمران

>> دانشکده علوم دانشگاه چمران:

دانشکده علوم دانشگاه چمران در سال ۱۳۴۹ و با ریاست دکتر پرویز تسلیمی تأسیس شد. هم اینک دانشکده علوم با چهار گروه شیمی، فیزیک، زیست شناسی و ژنتیک بکار خود ادامه می دهد.

>> دانشکده مهندسی دانشگاه چمران:

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه چمران در سال ۱۳۵۶ با هدف ایجاد یک قطب فنی و مهندسی قوی جهت آموزش و تربیت مهندسان جوان و پاسخگویی به نیازهای صنعتی استان خوزستان و کشور تأسیس گردید.

>> دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه چمران:

بنای افراشتۀ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه چمران معروف به ساختمان سه گوش، با نمای سردر مزیّن به نقوش آجری و فیروزه ای رنگ خود، در حاشیۀ غربی کارون، دارای قدمتی هفتاد ساله است.

عکس دانشگاه چمران,دانشگاه چمران اهواز,دانشگاه چمرانپس از انقلاب دانشگاه چمران یکی از پایگاه­های اصلی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به شمار می­رفت 

>> دانشکده کشاورزی دانشگاه چمران:

دانشکده کشاورزی نخستین دانشکده ای بود که در سال ۱۳۳۴ یعنی ۳ سال قبل از افتتاح رسمی دانشگاه چمران بنیاد نهاده شد. محل اولین برگزاری کلاس ها در دانشسرای کشاورزی اهواز بود.

>> دانشکده دامپزشکی دانشگاه چمران:

گروه دامپزشکی از ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۶ به آموزش دانشجویان کارشناسی دامپزشکی اشتغال داشت. دانشکده دامپزشکی دانشگاه چمران در آذر ماه ۱۳۵۶ تأسیس و از مهر ماه ۱۳۵۷ با پذیرش دانشجو برای دکترای عمومی (دکترای حرفه ای) دامپزشکی شروع به فعالیت کرد.

>> دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه چمران:

فعالیت مربوط به رشته تربیت بدنی با تأسیس دانشگاه چمران در سال ۱۳۳۴شروع شد و پیوسته قسمتی از فعالیت­های آموزشی دانشجویان به شمار می­رفت، تا این­که در سال ۱۳۵۳ فعالیت­های آموزشی و فوق برنامه حول محور گروه تربیت بدنی در داخل دانشکده علوم تربیتی شکل گرفت در سال ۱۳۵۴گروه تربیت بدنی به مرکز تربیت بدنی و علوم ورزشی تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۶ نخستین دوره کارشناسی در رشته تربیت بدنی با تعدادی دانشجو از طریق امتحان ورودی نظری و عملی ایجاد شد و از آن سال به بعد تابحال هر ساله تعدادی دانشجو پذیرفته و  تعدادی فارغ التحصیل میگردند. در سال ۱۳۵۶ جواز تأسیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه چمران داده شد این دانشکده در سال ۱۳۵۶ علاوه بر دوره کارشناسی در دوره کارشناسی ارشد نیز دانشجو پذیرفت. در سال ۱۳۵۸ مجوز تشکیل سه گروه آموزشی به نام­های گروه فیزیولوژی ورزشی، روانشناسی ورزشی و گروه مدیریت و برنامه­ریزی ورزشی صادر گردید.

>> دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه چمران:

گروه آموزشی علوم تربیتی دانشگاه چمران در آذر ماه ۱۳۵۱ به همت مرحوم دکتر خسرو چهرزاد با تشکیل گروه آموزشی تعلیم و تربیت جنب ساختمان دارایی فعلی (واقع در سه گوش) دانشگاه شهید چمران مشغول به فعالیت گردید. در بدو تأسیس، اعضاء هیأت علمی این گروه متشکل از ۱ نفر دانشیار، ۵ نفر استادیار و ۳ نفر مربی بوده است که در مقطع کارشناسی در رشته تعلیم و تربیت و تکنولوژی آموزشی دانشجو پذیرش داشته است.

>> دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه چمران:

در سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر در مقطع کارشناسی رشته ریاضی، آمار و رشته علوم کامپیوتر دانشجوی فعال دارد. در مقطع کارشناسی ارشد در تمامی گرایش ‎ها در گروه ریاضی و گروه آمار دانشجو مشغول به تحصیل دارد. در مقطع دکترا هم گروه ریاضی و گروه آمار دانشجو مشغول به تحصیل می ‎باشد.

>> دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه چمران:

دانشکده تازه تأسیس مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه چمران مشتمل بر ۴ گروه سازه های آبی، آبیاری و زهکشی، هیدرولوژی و منابع آب و محیط زیست بعنوان نخستین دانشکده آب در کشور در اواخر سال ۱۳۸۲ توسط وزیر محترم علوم بازگشائی گردید.

>> دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه چمران:

دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه چمران در مهر ماه ۱۳۵۷، حدود چهار ماه و نیم مانده به پیروزی انقلاب اسلامی, اوّلین دورة پذیرش دانشجو بطور نیمه متمرکز را شروع کرد.

>> دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه چمران:

با توجه به اهمیت بازرگانی و موقعیت خاص استان خوزستان به جهت وجود منابع طبیعی، صنایع و بنادر مهم خرمشهر و امام خمینی لزوم تاًسیس دانشکده ای تحت عنوان اقتصاد و علوم اجتماعی در دانشگاه چمران از دیرباز مورد توجه بوده است که در سال ۱۳۵۳ با پذیرش دانشجو در رشته های اقتصاد و حسابداری و علوم اداری این هدف عملی شد.

>> دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه چمران:

با توجه به اهمیت کمیت و کیفیت منابع آب و لزوم مدیریت و برنامه ریزی جامع منابع آب در راستای توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست توجه به پارامترهای کیفی آب و خاک از جایگاه خاصی بهره مند است. از این جهت آزمایشگاه کیفیت آب برپایه نیازهای آموزشی و پژوهشی مقاطع گوناگون به خصوص تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۸۳ با زیربنایی معادل ۲۶ مترمربع در دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه چمران تأسیس شد. از جمله اهداف آموزشی ایجاد آزمایشگاه کیفیت آب، انجام واحد عملی دروس کیفیت آب و محیط زیست در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می­ باشد.

>> دانشکده علوم زمین دانشگاه چمران:

دانشکده علوم زمین دانشگاه چمران با تحت پوشش قرار دادن گروه های زمین شناسی و همینطور سنجش از دور و GIS به عنوان یکی از قطب های مهم مطالعات زمین شناسی و علوم مرتبط با آن در کشور به شمار می آید. هرچند این دانشکده بطور رسمی در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده است ولی گروه های زمین شناسی و سنجش از دور به ترتیب از سال های ۱۳۵۱ و ۱۳۸۰ فعالیت خود را در دانشگاه چمران آغاز کرده اند. 

دانشگاه چمران,ساختار تشکیلاتی دانشگاه چمران,دانشگاه جندی‌شاپوردانشگاه چمران،بزرگ­ترین دانشگاه در جنوب غرب کشور به شمار می آید

تشکل های سیاسی دانشگاه چمران

۱. بسیج دانشجویی دانشگاه چمران

۲. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه چمران

۳. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه چمران

۴. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه چمران

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش