جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۷۰۳۰۰۲۸۴

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ۱۱ مقصد دانشجویان ایرانی

زندگی دانشجویی,هزینه زندگی دانشجویی,دانشجویان ایرانی

زندگی دانشجویی یکی از برهه‌های خاطره‌ساز برای هر فردی در دوره تحصیلی می‌تواند باشد؛ زندگی‌ای که، همان‌طور که از اسمش مشخص است، «بریز و بپاش» در آن نیست، دانشجو «قانون‌پذیر» می‌شود برای هر خرجی‌اش و کلی محاسبه جیبش را می‌کند تا بتواند این دوره را به پایان برساند. البته این زندگی ابعاد دیگری دارد. هستند دانشجویانی که در کنکور حائز رتبه برتر شده‌اند و اولین چیزی که تحت تاثیرآن در بدو ورود به دانشگاه یا از طرف خانواده و دوستان قرار می‌گیرند، مهاجرت به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل است، موضوعی که گرچه

 

آمارها از پایین بودن روند رشد مهاجرت دانشجویان ایرانی خبر می‌دهند اما به هر حال طبق آمار یونسکو نزدیک به ۵۱هزار دانشجوی ایرانی در خارج از ایران تحصیل می‌کنند. این حجم از دانشجو قطعا برای تحصیل در یک کشور دیگر شرایط زندگی را در نظر می‌گیرند که اقامت، هزینه‌های تحصیل و... از ابتدایی‌ترین این شرایط است. در ادامه شرایط زندگی دانشجویی در ۱۱ کشوری که مقصد بخشی از دانشجویانی ایرانی است، آمده است:

 

تاجیکستان

براساس آمارها تاجیکستانی‌ها ادعا دارند هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور نسبت به ایران کمتر است؛ دانشجویان متقاضی می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری تحصیل کنند که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی که چهار سال به‌طول می‌انجامد ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار است.

 

این هزینه در مقطع کارشناسی‌ارشد که دو سال طول می‌کشد، حدود ۲۵۰۰ دلار و در مقطع دکتری نیز چیزی حدود ۳۰۰۰ دلار است. البته دولت این کشور بخشی از دانشجویان خارجی که توانایی پرداخت شهریه ندارند را در قالب کمک‌هزینه بورسیه می‌کند که سقف این تسهیلات تا ۵۰۰۰ دلار و برای دانشجویان دکتری ۱۰۰۰۰ دلار است. اما هزینه‌های زندگی دانشجویی نیز به این صورت است که اجاره یک دستگاه واحد آپارتمانی با امکانات ماهیانه ۴۰۰ دلار است و اگر دانشجویی قصد زندگی در خوابگاه دانشجویی را داشته باشد این هزینه تا ۲۰۰ دلار در ماه نیز می‌رسد. گفتنی است این هزینه مربوط به پایتخت این کشور یعنی شهر دوشنبه است.

 

ارمنستان

کسانی که در ارمنستان بوده‌اند ادعا می‌کنند دانشگاه‌های ارمنستان شهریه‌های تقریبا پایین و نزدیک به دانشگاه‌های ایران دارند، درنتیجه تحصیل در ارمنستان مقرن به‌صرفه است. البته برخلاف پایین بودن شهریه‌ها، زندگی دانشجویی در این کشور خیلی هم پایین نیست و کسانی که علاقه‌مند ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند باید به‌دنبال کسب درآمدی هم باشند. دانشگاه‌های ارمنستان معمولا خدمات خوابگاهی ارائه می‌دهند اما دانشجویانی که در آن کشور تحصیل کرده‌اند، اکثرا به دنبال خانه‌های مجردی می‌گردند.

 

اگر در ایروان قصد تحصیل دارید و می‌خواهید در بهترین محله این شهر خانه اجاره کنید ماهانه ۱۵۰۰دلار باید خرج کنید. هر قدر از محله‌های خوب ایروان فاصله بگیرید، هزینه از ۱۵۰۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار در ماه می‌رسد. البته اگر به‌دنبال اجاره آپارتمان در مرکز شهر می‌گردید، اجاره متوسط هر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه ۱۷۰هزار درام و خارج از مرکز ماهانه ۸۰ هزار درام است. این قیمت‌ها برای آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۳۵۰ هزار درام و در خارج از مرکز ۱۶۰ هزار درام است. هزینه خورد و خوراک هم به این صورت است که صرف یک وعده شام در یک رستوران مجلل پنج دلار و ساندویچ دو دلار است.

 

هزینه‌های دیگر خورد و خوراک‌ها نیز به این صورت است: بطری یک لیتری شیر در سوپرمارکت ۳۵۰ درام، یک کیلوگرم برنج معمولی ۵۵۰ درام، یک قرص نان ۲۲۰ درام، یک دانه تخم‌مرغ ۷۵ درام، یک کیلوگرم پنیر محلی ۲۳۰۰ درام، یک کیلوگرم پرتقال۷۰۰ درام، یک کیلوگرم سیب ۳۵۰ درام، کرایه مینی‌بوس شهری ۱۰۰ درام، کرایه پایه تاکسی ۶۰۰ درام، کرایه تاکسی برای یک کیلومتر ۱۰۰ درام.

 

انگلستان

خوابگاه‌های دانشجویی مختلفی وجود دارد. برخی خوابگاه‌ها ممکن است متعلق به خود دانشگاه باشند و توسط دانشگاه یا دانشکده شما اداره شوند یا متعلق به یک شرکت خصوصی بوده یا توسط آن، به صورت مستقل یا مشترکا با دانشگاه اداره شوند. انواع متفاوتی از خوابگاه‌ها برای دانشجویان وجود دارد که باید قبل از هر تصمیم‌گیری در نظر گرفته شود. به‌طور کلی دو نوع مسکن برای دانشجویان در انگلستان وجود دارد.

 

۱ - محل‌های مسکونی که توسط موسسه آموزشی که شما قرار است در آنجا تحصیل کنید اداره می‌شوند یا ممکن است با مشارکت شرکت‌های خصوصی باشند.

 

۲ - محل‌های مسکونی که متعلق به شرکت‌های خصوصی است که می‌توانید خود آنها را بیابید یا با کمک بخش مسکن دانشگاه - کالج - مدرسه آموزشی  به آنها دسترسی پیدا کنید. محل‌های اقامتی که معمولا موسسه آموزشی فراهم می‌کنند به صورت زیر است:

 

Hall of Residence: شامل ساختمان‌هایی بزرگ با تعداد زیادی دانشجو است که در آنجا اقامت دارند و به صورت مشترک یا مجزا در اتاق‌های آن ساختمان زندگی می‌کنند. حمام و سرویس‌های بهداشتی معمولا مشترک است.

Flats and houses: تعداد زیادی از مراکز آموزشی دارای امکانات رفاهی و مسکونی هستند که معمولا در نزدیکی موسسه آموزشی در انگلستان یا دانشگاه واقع شده‌اند. امکان سرو غذا وجود ندارد و دانشجو باید غذای خود را تهیه کند. البته در این نوع خوابگاه‌ها، آشپزخانه مشترک وجود دارد. سرویس‌های بهداشتی نیز مشترک با دیگر دانشجویان است.

 

ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه نیز همانند مراکز آموزشی دیگر طوری طراحی شده‌اند که محیط آموزشی مناسبی برای دانشجویان فراهم کنند. پذیرش و قرار دادن دانشجویان در خوابگاه‌ها در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود بررسی می‌شود. در خوابگاه‌های کشور ترکیه موضوع تفکیک جنسیتی رعایت می‌شود و دارای اتاق‌های دو نفره، تک‌نفره و چهار نفره هستند. دانشگاه‌ها تمام امکانات مسکونی و نیازهای اساسی مانند یک یخچال کوچک، تختخواب، تلفن، اینترنت رایگان، کمد، میز، صندلی، چراغ خواب را در اختیار دانشجو قرار می‌دهند.

 

اکثر خوابگاه‌ها دارای کافه‌تریاهای کوچک هستند که تا نیمه شب سرویس می‌دهند. خوابگاه‌ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی و همچنین ماهانه مبالغی دریافت می‌کنند. قیمت متوسط هر اتاق بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار است که هر ماه باید پرداخت شود و این قیمت بسته به امکانات اتاق متغیر است. در ادامه به امکانات «دانشگاه باغچه‌شهر» (BAHÇEŞEHİR) یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌پردازیم.

 

این دانشگاه در سال۱۹۹۶ توسط بنیاد آموزشی «باغچه شهر ـ اوغور» (Bahçeşehir- uğur) در استانبول تاسیس شد. از امکانات این دانشگاه می‌توان به اینترنت و نظافت رایگان، سالن‌های بزرگ که دانشجویان می‌توانند در آنجا آشپزی کنند و تلویزیون تماشا کنند، سالن سینما با ظرفیت ۳۵ نفر، پارکینگ، درمانگاه، آرایشگاه، گیم‌نت، اتاق مطالعه، کتابخانه، خشک‌شویی و استخر شنا و یک بوفه که سه وعده صبحانه، ناهار و شام در آنجا سرو می‌شود، اشاره کرد. تمام این امکانات به صورت ۲۴ ساعت از شبانه‌روز و در تمام هفت روز هفته ارائه می‌شود.

 

فرانسه

دانشگاه‌های بزرگ و بعضی از موسسات آموزشی خصوصی خوابگاه‌های مختص به خود دارند که اغلب در محوطه کالج واقع شده‌اند. این موسسات آموزشی تلاش می‌کنند خوابگاه‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر بگیرند. اجاره این خوابگاه‌ها معمولا بین ۲۵۰ و ۳۵۰ یورو در ماه است. سایت اینترنتی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، اطلاعات دقیق‌تری در این‌باره در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

به محض دریافت پذیرش نسبت به رزرو خوابگاه اقدام کنید. در اغلب شهرهای فرانسه خوابگاه‌های خصوصی برای دانشجویان وجود دارد. سطح امکانات رفاهی این خوابگاه‌ها مناسب است و سرویس‌های متعددی ارائه می‌کنند (نگهبانی، آیفون، سالن اجتماعات، کافه‌تریا، ماشین رختشویی، نظافت منظم و پارکینگ...). این خوابگاه‌ها اکثرا درنزدیکی محوطه‌های دانشگاهی واقع شده‌اند. این خوابگاه‌های خصوصی دارای شرایط خاصی هستند. اجاره‌بها آنها از ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه در پاریس و از ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در سایر شهرهای دانشگاهی است. ودیعه: یک ماه اجاره و ضمانت فردی: ضمانت ضامنی ساکن اتحادیه اروپا الزامی است. 

 

ایتالیا

اسکان دانشجویی در ایتالیا به دو صورت است. کم‌هزینه و مقرون به‌صرفه‌ترین راه استفاده از خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه‌های این کشور است. امکانات و خدمات مرسوم ارائه‌شده در این خوابگاه‌ها شامل بوفه، دستگاه سرو اتوماتیک غذا و مواد غذایی در تمام ساعات شبانه‌روز، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر و اینترنت بی‌سیم، امکانات ورزشی و سرویس‌های جانبی، نظیر رختشویخانه، پتو و انبار و سایر موارد ضروری می‌شود. هزینه خوابگاه‌ها به دو صورت محاسبه می‌شود:

 

با بورسیه و بدون بورسیه. اگر داوطلب بورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق‌های تک‌نفره از حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه و اتاق‌های دو نفره برای هر نفر از ۷۵ یورو تا ۱۵۰ یورو در ماه متغیر است و اگر داوطلب غیربورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق‌های تک‌نفره از حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه و اتاق‌های دو نفره برای هر نفر از ۲۰۰ یورو تا ۳۰۰ یورو در ماه متغیر است. مدل دوم اسکان در خوابگاه‌های خصوصی است که این‌گونه خوابگاه‌ها هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند، دانشجویان معمولا در اتاق‌های تک یا دو تخته آپارتمانی با سرویس‌های جانبی مشترک یا مستقل اقامت می‌کنند. میانگین هزینه برای اقامت در اتاق دوتخته بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو و اتاق‌های تک‌نفره از ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه متغیر است.

 

لهستان

دانشجویانی که قصد دارند در کشور لهستان ادامه تحصیل دهند، به دو صورت می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند. یکی اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی است، این خوابگاه‌ها مربوط به دانشگاه‌ها بوده و هزینه‌های کمتری نسبت به اجاره‌خانه دریافت می‌کنند. در صورتی که اگر خواهان اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی باشید باید ابتدا با دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید تماس گرفته و سپس نامه‌ای مبنی‌بر تقاضا به دانشگاه ارسال کنید.

 

به‌طور مثال در «دانشگاه فناوری ورشو» (WUT) 12 خوابگاه یک، دو و سه خوابه وجود دارد. باشگاه، استخر شنا، کتابخانه، اتاق تلویزیون، لباسشویی و آشپزخانه نیز از امکانات این خوابگاه‌هاست. قیمت هر اتاق تقریبا ماهانه ۱۰۰ یورو خواهد بود و شورای صنفی دانشجویان مسئولیت اقامت تمام دانشجویان بین‌المللی را برعهده دارد. شکل دوم اسکان در این کشور اجاره آپارتمان است، هزینه اجاره آپارتمان بسته به نوع شهر، متراژ و نوع آپارتمان متفاوت است. برای اجاره یک اتاق به صورتی که با فرد دیگری شریک باشید در طول ماه بین ۸۰ تا ۱۵۰ یورو باید اجاره دهید. به این هزینه باید هزینه‌های آب، برق و دیگر هزینه‌های جاری یک ساختمان را پرداخت کنید.

 

کره‌جنوبی

خوابگاه دانشجویان در دانشگاه ملی سئول کره جنوبی دارای ۱۹۰ اتاق برای دانشجویان آقا و ۱۰۳ اتاق برای دانشجویان خانم است. هر اتاق ۱۳ متر عرض دارد و برای دو نفر مناسب است. هر دانشجو دارای یک تختخواب، روتختی، میز، صندلی، کمد لباس و قفسه کتاب است. علاوه‌بر این هر اتاق یک دستگاه تهویه هوا، تلفن و سطل زباله دارد. سرویس بهداشتی دانشجویان مشترک است.

 

مرکز آموزش بهداشت در طبقه همکف قرار دارد و شبانه‌روز دایر است و دانشجویان می‌توانند از تمام امکانات آموزشی و بهداشتی بهره‌مند شوند. دانشجویانی که اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی را انتخاب می‌کنند موظف به پرداخت مبلغی حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در هر ترم هستند که این مبلغ با توجه به تعداد افرادی که در خوابگاه اقامت دارند، تجهیزات، غذا و ... متغیر است. دانشجویان نیز می‌توانند به صورت شخصی منزلی اجاره کنند که اجاره‌بهای آن از ۷۵۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در هر ماه است که این مبلغ نیز با توجه به تجهیزات، منطقه، تعداد اتاق و... متفاوت است. هزینه استفاده از اینترنت پرسرعت در کره جنوبی در هر ماه حدود ۳۰ دلار است. هزینه خوراک نیز حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است.

 

روسیه

دانشگاه‌های روسیه در سطح خوبی قرار دارند. در هر اتاق کابینت، سرویس بهداشتی و آشپزخانه موجود است. معمولا یک تا چهار نفر در هر اتاق زندگی می‌کنند. اتاق‌های دو تا سه نفره معمولا به دانشجویان کارشناسی داده می‌شوند. اتاق‌های دونفره به دانشجویان کارشناسی‌ارشد داده می‌شود. امنیت دانشجویان برای دانشگاه‌های روسیه در اولویت قرار دارد. بسیاری از خوابگاه‌ها مجهز به دوربین مداربسته هستند. معمولا دانشجویان برای ورود به خوابگاه باید کارت دانشجویی خود را نشان دهند. در برخی خوابگاه‌ها حتی اسکنر اثر انگشت در قسمت ورودی نیز تعبیه شده است.

 

هر ساختمان یک سیستم ایمنی آتش‌نشانی دارد. دانشگاه‌های روسیه برای کارکنان خود کلاس آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا برقراری ارتباط با دانشجویان خارجی آسان‌تر شود. هزینه‌های اقامت به جایی که دانشگاه در آن قرار دارد، نوع خوابگاه، تعداد دانشجویان یک اتاق و عوامل دیگر بستگی دارد. هزینه اقامت دانشجویان بورسیه نسبت به دیگر دانشجویان بسیار کمتر است. محوطه دانشگاه نیز دارای امکاناتی ازجمله مغازه، کافه، سالن‌های غذاخوری، داروخانه، دفاتر بانک و استخر شنا، اتاق تناسب اندام و مراکز ورزشی و تفریحی است.

 

ژاپن

در دانشگاه بین‌المللی ژاپن ۳۰۰ اتاق خصوصی برای تمام دانشجویان وجود دارد. تمام این اتاق‌ها دارای حمام خصوصی، تختخواب، میز و تلفن هستند. به دانشجویان ورودی سال اول، خوابگاه در محوطه دانشگاه داده می‌شود. دانشجویان متاهل می‌توانند در قرعه‌کشی شرکت کنند تا در «آپارتمان‌های دانشجویان متاهل» (MSA) سکونت کنند. این آپارتمان‌ها بدون اثاثیه هستند و یک آشپزخانه و یک اتاق خواب دارند. واحدهای آپارتمان‌های دانشجویان متاهل تنها در اختیار زوج‌هایی که به‌طور رسمی ازدواج کرده‌اند و فرزندی ندارند، قرار می‌گیرد.

 

با این حال، هر ساله تعداد کمی از واحدها به افرادی که دارای حداکثر دو فرزند زیر پنج سال هستند، داده می‌شود. ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳:۳۰ در کافه‌تریا ناهار سرو می‌شود و آخرین سفارش هم در ساعت ۱۳:۱۵ پذیرفته می‌شود و در ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰ نیز شام سرو می‌شود که آخرین سفارش در ساعت ۱۹:۴۵ پذیرفته می‌شود. «دستگاه فروش خودکار» (Vending machines) نیز در طبقه دوم کافه موجود است. امکانات خوابگاه شامل سالن‌های بزرگ برای تجمع گروهی، سالن‌های کوچک برای جلسات مطالعه یا مکان استراحت است. یک اتاق بیلیارد و یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ در سالن موجود است.

 

هر یک از اتاق‌های خوابگاه اصلی دارای یک آشپزخانه مشترک است. دانشجویان باید پس از هر بار استفاده از آشپزخانه آنجا را تمیز کنند. این دانشگاه دارای یک سالن ورزشی کاملا مجهز است. دانشجویان می‌توانند در آنجا ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، فوتبال، بدمینتون انجام دهند و از دستگاه‌های بدنسازی استفاده کنند.

 

چین

اکثر دانشجویان چینی به دلیل قیمت‌های مناسب و امکانات کامل تصمیم می‌گیرند در خوابگاه‌ دانشگاه زندگی کنند. بیشتر دانشگاه‌های چین، برای دانشجویان خارجی خوابگاه دانشجویی بین‌المللی فراهم می‌کنند. معمولا برای دانشجویان خارجی اتاق‌های یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه وجود دارد. دانشجویان می‌توانند هر اتاقی را که مایل هستند، انتخاب کنند. بسیاری از خوابگاه‌ها امکانات موردنیاز مانند دسترسی به اینترنت، تلویزیون، مبلمان، سرویس بهداشتی، تلفن و آشپزخانه را دارند. 

 

دانشگاه‌های شمال چین نیز در زمستان مجهز به سیستم گرمایشی هستند. قیمت دانشگاه‌های مختلف با توجه به امکانات آنها متفاوت است. در خوابگاه‌های چین، چهار تا شش دانشجوی همجنس با هم در یک اتاق زندگی می‌کنند. برق معمولا در تمام ساعات روز در دسترس است. ساعات خواب نیز ممکن است با قطع برق در یک زمان معین مثلا در نیمه‌شب اجرا شود. 

 

دانشجویان چینی که به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند با دیگر دانشجویان خارجی در یک خوابگاه زندگی کنند تا به دانشجویان خارجی که هم‌اتاقی آنها هستند، عادت‌های زندگی در کشور چین را بیاموزند و در فعالیت‌های دانشجویی با یکدیگر مشارکت کنند. خوابگاه‌های دانشجویان خارجی در چین مجهزتر است و تنها دو دانشجو می‌توانند در یک اتاق باشند.

 

newspaper.‎​fdn.‎​ir
  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش