چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۴۳

معرفی دانشگاه جهرم بهمراه دانشکده هایش

دانشگاه جهرم,دانشگاه جهرم کجاست,دانشگاه جهرم استان فارسدانشگاه جهرم دانشگاهی دولتی و جامع در شهر جهرم میباشد
یکی از دانشگاه های برتر کشور در زمینه کشاورزی به نام دانشگاه جهرم میباشد که توانسته چندین تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های خارجی را در این زمینه امضاء کند. این دانشگاه، نخستین دانشگاه ایرانی محسوب میشود که کار عملیاتی در حوزه کشاورزی را در خارج از کشور انجام می دهد. در این مطلب از سرپوش به معرفی دانشگاه  جهرم و دانشکده های آن می پردازیم.

دانشگاه جهرم

یک دانشگاه دولتی و جامع در شهر جهرم، تحت عنوان دانشگاه جهرم وجود دارد که به عنوان دومین دانشگاه جامع برتر استان فارس شناخته میشود. این دانشگاه، فعالیت خود را در سال ۱۳۵۲ شروع کرد و اینک دارای چهار دانشکده و ۲۰ گروه علمی میباشد که پردیس آن ۷۵ هکتار، وسعت دارد.

از امکانات دانشگاه جهرم میتوان به ۱۸ ازمایشگاه تخصصی، مرکز سلامت و تندرستی، مجموعه ورزشی( شامل سالن سرپوشیده، زمین چمن مصنوعی، زمین فوتبال و والیبال ساحلی و باشگاه ورزشی)، مرکز جامع مشاوره، سلف سرویس و کتابخانه و همچنین مراکزی نظیر مرکز رشد فناوری، مرکز استانی جذب هیئت علمی، مرکز آپا اشاره کرد.

تاریخچه دانشگاه جهرم

در سال ۱۳۵۲ دانشگاه جهرم برای نخستین بار بعنوان ضمیمه دانشگاه شیرازو به صورت یک دانشکده علوم پایه تأسیس گردید ولی فعالیت خود را بعد از انقلاب اسلامی متوقف کرد. وقتی که هیئت دولت در سال ۱۳۸۵ به استان فارس برای نخستین بار ، سفر کردند؛ کلنگ مرکز اموزش عالی جهرم بر زمین زده شد و این مرکز، رسماً از سال ۱۳۸۶ مشغول به فعالیت شد. مرکز اموزش عالی جهرم در سال ۱۳۸۸ به مجتمع آموزش عالی جهرم ارتقا یافت و سپس در سال ۱۳۹۰ این مجتمع به دانشگاه جهرم ارتقاء پیدا کرد.

دانشگاه جهرم، دارای ۸ دانشکده، ۴۷ گروه اموزشی و ۲ پژوهشکده علوم کشاورزی و علوم باغبانی می باشد.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی,دانشکده کشاورزی جهرم,تاریخچه دانشگاه جهرمدانشگاه جهرم دومین دانشگاه جامع برتر استان فارس است

دانشکده های دانشگاه جهرم

> دانشکده ادبیات و علوم انسانی:

در سال ۱۳۸۶ دانشکده ادبیات و علوم انسانیِ دانشگاه جهرم، فعالیت خود را شروع کرد. سپس گروه زبان شناسی در سال ۱۳۹۰، تشکیل شد و از مهر ماه همان سال در مقطع کارشناسی، دانشجو پذیرفت. دانشکده ادبیات و علوم انسانی برای توسعه بیشتر علوم انسانی در این دانشگاه، در سال ۱۳۹۳ مجوز ایجاد رشته فلسفه و کلام اسلامی در مقطع کارشناسی را دریافت کرد و در سال ۱۳۹۸، رشته حسابداری بوجود آمد.

نخستین دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی زبان و ادبیات فارسی در مهرماه سال ۱۳۹۲ برای توسعه ی تحصیلات تکمیلی، راه اندازی شد. دانشکده ادبیات و علوم انسانیِ دانشگاه جهرم در مهر ۱۳۹۶، پس از کسب موافقت وزارتخانه متبوع در رشته علوم ورزشی، با گرایش مدیریت راهبردی( بهمن ۱۳۹۵) و رشته زبان شناسی( مهر ۱۳۹۶) اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نمود.

اینک این دانشکده به فعالیت در ۵ رشته کارشناسی و ۳ رشته کارشناسی ارشد می پردازد.

> دانشکده علوم پایه:

دانشکده علوم پایه دانشگاه جهرم، متشکل از چهار گروه نظیر فیزیک، فیزیک مهندسی، ریاضی و آمار میباشد که در ادامه با آن ها اشنا می شوید:

۱. گروه فیزیک:

زمان شروع فعالیت گروه فیزیک دانشگاه جهرم در زمینه های مختلف اموزشی و پ‍‍ژوهشی به سال ۱۳۸۹ برمی گردد. این گروه با برخورداری از ۵ عضو هیأت علمی به فعالیت در گرایشهای کیهانشناسی، اپتیک، ذرات بنیادی، محاسبات کوانتومی و ماده چگال مشغول است.

۲. گروه فیزیک مهندسی:

گروه فیزیک مهندسی از ترکیب علوم فیزیک، شیمی، ریاضیات و مهندسی برق و مکانیک راه اندازی شده است.

۳. گروه ریاضی:

گروه ریاضی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را شروع کرده است. این گروه نیز اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش آنالیز ریاضی کرده است.

۴. گروه آمار:

از سال ۱۳۹۰ گروه آمار دانشگاه جهرم، راه اندازی و مشغول به فعالیت شد.

> دانشکده فنی و مهندسی:

دانشکده مهندسی دانشگاه جهرم، خدمات اموزشی و پژوهشی خود را در چهار رشته مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی تکنولوژی کامپیوتر شروع کرده است و با صنایع مختلف استان پهناور فارس، قراردادهای علمی منعقد کرده تا مشکلات حوزه های کسب وکار محلی، منطقه ای و ملی را برطرف کند.

> دانشکده کشاورزی:

در سال ۱۳۸۷ دانشکده کشاورزی دانشگاه جهرم در مقطع کارشناسی رشته علوم و مهندسی آب، دانشجو پذیرفت. سپس رشته علوم و مهندسی باغبانی در سال ۱۳۸۸ به این دانشکده اضافه گردید و بعد از آن رشته علوم و صنایع غذائی در سال ۱۳۸۹ در این دانشکده دانشجو پذیرفت. این دانشکده در سال ۱۳۹۰ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی نمود.

دانشگاه جهرم استان فارس,تفاهم نامه های دانشگاه جهرم,دانشگاه جهرمدانشگاه جهرم در سال ۱۳۵۲ برای نخستین بار بصورت دانشکده‌ای علوم پایه راه‌اندازی شد

سپس رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در سال ۱۳۹۱ به دانشکده کشاورزی اضافه شد. همچنین رشته گیاهان داروئی و معطر، از دیگر رشته هایی به شمار می رفت که در سال ۱۳۹۲ در این دانشکده فعالیت کرد. وزارت عتف، اصلاحاتی در سرفصل دروس و رشته ها انجام داد و دو رشته علوم باغبانی و گیاهان داروئی را در سال ۱۳۹۶ تحت عنوان رشته گیاهان داروئی و معطر با یکدیگر ادغام کرد و اینک ۵ رشته به نام های مهندسی علوم و صنایع غذائی، علوم و مهندسی آب، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، علوم و مهندسی باغبانی و مهنسی مکانیک بیوسیستم در این دانشکده در مقطع کارشناسی فعالیت دارند. همچنین رشته بیوتکنولوژی در همان سال به نام رشته تولید و ژنتیک گیاهی تغيير کرد و دانشجو پذیرفت.

این دانشکده با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی از مهر ماه ۱۳۹۶ در رشته های علوم و صنایع غذائی- گرایش فناوری مواد غذائی و مهندسی آب- گرایش آبیاری و زهکشی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو پذیرفت.

تفاهم نامه های دانشگاه جهرم

دانشگاه جهرم با ۸ دانشگاه از کشورهای افغانستان، عراق، غنا، سنگال، تانزانیا و کنیا در قالب ایجاد فرصت های مطالعاتی، ۹ تفاهم نامه را امضاء کرده تا دانشجویانی را به صورت بورسیه جذب کند. در نظر داشته باشید که دانشگاه جهرم به عنوان نخستین دانشگاهی شناخته میشود که در حوزه کشاورزی در خارج از کشور، کار عملیاتی انجام می دهد. از همکاری های دانشگاه جهرم با این دانشگاه ها می توان به دو تفاهم نامه در حوزه فناوری اطلاعات و کشاورزی با دانشگاه غنا و احداث مرکز تحقیقات کشاورزی با فناوری تکنولوژی آبیاری و باغ اشاره کرد.

دانشکده های دانشگاه جهرم,دانشکده فنی و مهندسی جهرم,دانشکده علوم پایه جهرمدانشگاه جهرم در حال حاضر چهار دانشکده دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش