یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۳۹

اطلاعاتی درمورد دانشگاه زنجان (+ تصاویر)

دانشگاه زنجان,ژورنال های دانشگاه زنجان,رشته های دانشگاه زنجاندانشگاه زنجان در ۵ کیلومتری جاده ی زنجان تبریز واقع شده 
یکی از معتبرترین دانشگاه های بزرگ و قدیمی دولتی که در شهر زنجان واقع گردیده است، دانشگاه زنجان نام دارد. کار آموزشی دانشگاه زنجان (مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری) از سال ۱۳۵۴ آغاز شد.

دانشگاه زنجان

دانشگاه زنجان، که در سال ۱۳۵۳ تأسیس شده یک دانشگاهی دولتی در شهر زنجان است که در کیلومتر ۶ جاده زنجان- میانه واقع گردیده است.

تاریخچه دانشگاه زنجان

شورای گسترش آموزش عالی در نود و هفتمین جلسه آموزش عالی در مورخه ۱۵/۵/۱۳۵۳ در رشته های مدیریت کشاورزی و دامپروری (سطح کارشناسی) تاسیس مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری در شهر زنجان را  تصویب کرد. به دنبال آن نخستین جلسه هیئت امنای مدرسه عالی زنجان در ۱۴ اسفندماه سال ۱۳۵۳ تشکیل و مقرر گردید که فعالیت اموزشی خویش را با پذیرفتن ۷۲ دانشجو از طریق کنکور سراسری از اول مهرماه سال ۱۳۵۴ در دو رشته مدیریت کشاورزی و مدیریت دامپروری شروع کند. به این ترتیب رسماً کار آموزشی دانشگاه زنجان (مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری) از سال ۱۳۵۴ آغاز شد.

حدود دو سال بعد از تأسیس مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری زنجان از طرف شورای گسترش آموزش عالی اسم این مدرسه به دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان با دو رشته کشاورزی و دامپروری در سطح کارشناسی، تغییر نام پیدا کرد. در مصوبه ۲۵/۵/۱۳۶۱ ستاد انقلاب فرهنگی در مورد تغییر نظام آموزش عالی کشاورزی، دانشکده کشاورزی زنجان، به آموزشکده کشاورزی استان زنجان تبدیل گردید؛ ولی باتوجه به داشتن امکانات خوب موجود و با تلاش تعدادی از مسئولین استان و دانشگاهیان، قضیه تغییر نام آن مجدداً در جلسه مورخ ۱۱/۳/۱۳۶۴، شورای بازگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی مطرح و به دانشکده کشاورزی زنجان تغییر نام پیدا کرد.

باتوجه به توافق شورای گسترش آموزش عالی در مورخ ۵/۲/۱۳۶۶، مبنی بر پذیرفتن دانشجو در آموزشکده فنی زنجان، شورای مذکور با تبدیل دانشکده کشاورزی زنجان به مجتمع آموزش عالی زنجان (شامل آموزشکده فنی و دانشکده کشاورزی) در تاریخ ۱۹/۲/۱۳۶۶ نیز موافقت نمود.

دانشکده علوم دانشگاه زنجان,دانشگاه زنجان,دانشگاه زنجان دانشکده مهندسیدانشکده علوم دانشگاه زنجان در سال ۷۰–۱۳۶۹ فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود

اهداف و وظایف اساسی دانشگاه زنجان

- اهداف دانشگاه زنجان عبارتند از:

۱. از طریق آموزش و پژوهش های علمی برای تجهیز و تأمین نیروی انسانی متخصص موردنیاز کشور استعدادها را پرورش دهند.

۲. به منظور شناخت عوامل بالقوه ناشناخته و در جهت افزایش توان علمی در زمینه علوم گوناگون امکانات پژوهشی ایجاد شود.

- وظایف دانشگاه زنجان:

>> آموزش دانشجویان در رشته های مختلف

>> برقراری ارتباطات دانشگاهی با دانشگاه های داخل یا خارج از کشور از طريق قراردادهای فرهنگی و دانشگاهی

>> تشکیل سمینارها و کنفرانس های علمی و اموزشی

>> ترجمه و تألیف کتب و نشریات در زمینه های مختلف علمی

رتبه بندی دانشگاه زنجان

دانشگاه زنجان طبق رتبه بندی اعلام شده توسط  UI GreenMetric 2015 رتبه ۶۹ را در بین ۴۰۷ دانشگاه دنیا از نظر شاخص های توسعه پایدار کسب کرد و دانشگاه زنجان در سال ۲۰۱۶ در رتبه بندی اعلام شده در بین ۵۱۶ دانشگاه دنیا رتبه ۷۵ را احراز کرد.

ژورنالها و مجلات علمی پژوهشی دانشگاه زنجان

تاکنون ۳ ژورنال منتشر شده توسط دانشگاه زنجان در پایگاه سیویلیکا نمایه شده است:

۱. فصلنامه چشم‌انداز پژوهش های شهری و روستایی

۲. دوفصلنامه پژوهش های معماری و محیط

۳. دو فصلنامه تأملات فلسفی

دانشکده های دانشگاه زنجان

دانشکده های دانشگاه زنجان عبارتست از:

> دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان:

در سال ۱۳۶۶ دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان فعالیت خود را با تأسیس رشته  مهندسی عمران آغاز نمود. متعاقب آن گروههای اموزشی مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی نقشه برداری، مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، گروه هنر- نقاشی و مهندسی صنایع تأسیس و اقدام به پذیرش دانشجو نمودند. هم اینک دانشکده مهندسی ۱۱ گروه آموزشی دارد که در ۲۰ گرایش در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجو می نماید. دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشکده مهندسی در سالهای اخیر رشد کمی و کیفی چشمگیری داشته اند که سرانجام این دانشکده جزء بهترین های دانشگاه در اکثر شاخص های آموزشی و پژِوهشی می باشد. این دانشکده اکنون در ۱۸ گرایش در مقطع كارشناسی ارشد دانشجو جذب می نماید. 

دانشکده های دانشگاه زنجان,رتبه بندی دانشگاه زنجان,دانشگاه زنجاندانشگاه زنجان، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی است

> دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان:

در سال ۱۳۷۰ دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان آموزشی خویش را با پذیرش دانشجو در رشته دبیری زبان و ادبیات فارسی فعالیت آغاز نمود، آنگاه در رشته ‏های مختلف با جذب اعضای هیات علمی گسترش یافت. از  رشته ها و گروه های آموزشی دایر در دانشکده می توان به دانشکده علوم انسانی با ۹ گروه آموزشی و ۱۴ رشته آموزشی( در گرایش های مختلف) شامل حسابداری، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، جغرافیای انسانی، جغرافیای روستائی، جغرافیای طبیعی، کارتوگرافی، آب و هواشناسی، ژئومورفولوژی، تاریخ و تمدن اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، تربیت بدنی، زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، روانشناسی عمومی، مشاوره و راهنمائی اشاره کرد.

دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان اقدام به جذب دانشجو در گروه‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی، فلسفه و حکمت اسلامی، جغرافیا، تاریخ و تمدن اسلامی، تاریخ کشور ایران( کارشناسی ارشد)، تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی( کارشناسی ارشد) و روانشناسی در مقطع تحصیلات تکمیلی( کارشناسی ارشد) دارد. همچنین دانشجوی دکتری در رشته ادبیات فارسی پذیرش می شود و در آینده نه چندان دور، در گروه‌های جغرافیا و فلسفه هم محقق خواهد شد.

> دانشکده علوم دانشگاه زنجان:

در سال ۷۰- ۱۳۶۹ دانشكده علوم دانشگاه زنجان فعالیت آموزشی خویش را با گشایش رشته شیمی محض در سطح کارشناسی آغاز نمود. به دنبال آن، این دانشکده اقدام به پذیرفتن دانشجو در رشته های دبیری شیمی، دبیری فیزیك، دبیری ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی و همینطور رشته های شیمی محض، ریاضی محض و فیزیك، ریاضی كاربردی و شیمی كاربردی( به صورت روزانه و شبانه) برای مقاطع لیسانس نمود.

در سالهای ۱۳۷۳، ۱۳۷۹ رشته های شیمی فیزیک و ریاضی فعالیت آموزشی خود را با پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد در سطح تحصیلات تكمیلی ادامه دادند، همینطور اقدام به پذیرش دانشجو در سال ۱۳۸۰ در مقطع دكتری رشته شیمی معدنی نمود. هم اكنون دانشكده علوم ۷ گروه آموزشی یا ۲۷ رشته تحصیلی در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا دارد. امكانات آموزشی و پژوهشی دانشكده علوم شامل ۲۶ ازمایشگاه و كارگاه آموزشی، موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان، كتابخانه، سایت كامپیوتر دانشكده مجهز به نرم افزارهای مرتبط با رشته های تحصیلی دانشكده و متصل به اینترنت و کلاس رایانه  می باشد.

دانشگاه زنجان,دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان,رشته های ارشد دانشگاه زنجانکار آموزشی دانشگاه زنجان (مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری) رسماً از سال ۱۳۵۴ آغاز شد

> دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان:

در سال ۵۵- ۱۳۵۴ دانشکده کشاورزی بعنوان نخستین دانشکده دانشگاه زنجان، در سطح كارشناسی فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود را در دو رشته تحصیلی مدیریت كشاورزی و مدیریت دامپروری شروع كرد. متعاقب آن رشته های ترویج و آموزش كشاورزی، باغبانی، گیاهپزشكی، خاكشناسی و پرورش زنبور عسل دایر گردیدند. در حال حاضر این دانشکده ۸ گروه آموزشی با نام های مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی( زراعت و اصلاح نباتات سابق)، علوم دامی، ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی( ترویج و آموزش كشاورزی سابق)، علوم باغبانی، گیاهپزشكی، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی آب و صنایع غذایی دارد که مشغول فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و ارایه خدمت به جامعه هستند. در مجموع دانشکده کشاورزی در ۸ رشته کارشناسی، ۲۲ گرایش کارشناسی ارشد و ۱۹ گرایش دکتری دارای دانشجویان شاغل به تحصیل می باشد. 

> دانشکده فنی و مهندسی واحد ابهر دانشگاه زنجان:

در سال ۹۱–۱۳۹۰ دانشکده فنی و مهندسی واحد ابهر دانشگاه زنجان در سطح کارشناسی فعالیت آموزشی خود را در دو رشته مهندسی برق و مهندسی مکانیک  آغاز کرد. به دلیل های مختلفی در سال های بعدی پذیرش دانشجو برای این واحد صورت نگرفت و دانشجویان پذيرفته شده در این واحد ادامه تحصیلات خویش را در دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان گذرانده اند.

دانشکده انسانی دانشگاه زنجان,دانشگاه زنجان,تاریخچه دانشگاه زنجاندانشگاه زنجان، در سال ۱۳۵۳ تأسیس شده است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش