چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۲۲:۴۴ - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۴۳۷
لیگ قهرمانان و جام ملت ها

این ۴ تیم نماینده ایران در آسیا هستند | بازهم از استقلال خبری نیست!

لیگ قهرمانان آسیا,نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا 2023
با مشخص شدن ۶ تیمی که کمیته صدور مجوز حرفه‌ای مدارک آنها را تایید کرده تکلیف سهمیه‌های آسیایی نیز مشخص شده، مگر اینکه اتفاق جدیدی رخ بدهد.

به گزارش ورزش سه، بحث دریافت مجوز حرفه‌ای توسط تیم‌های لیگ برتری فوتبال یکی از مواردی بود که مهدی تاج حتی قبل از بازگشت به صندلی ریاست فدراسیون روی آن تاکید زیادی داشت. او در برنامه‌های خود قبل از انتخابات ریاست فدراسیون چندین بار با اشاره به حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا قصد داشت برنامه‌ای مدون را پیاده کند که طبق آن همه باشگاه‌های لیگ برتر بتوانند مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا را دریافت کنند و در نهایت مشکلی برای حضور هیچ باشگاهی برای حضور در لیگ قهرمانان وجود نداشته باشد.

از اولین روزهای حضور تاج در فدراسیون فوتبال هم او وهمکارانش به ۱۶ باشگاه لیگ برتری رسما اعلام کردند که باید مراحل لازم برای دریافت پروانه حرفه‌ای سپری کنند. موضوع مهم در این خصوص سخت‌گیری‌های بسیار AFC برای استانداردسازی باشگاه‌ها بود که از سال گذشته صورت گرفت. به واسطه همان سخت‌گیری‌ها در سال گذشته به غیر از سپاهان و فولاد هیچ باشگاهی از ایران نتوانست مجوز حرفه‌ای دریافت کند و از این رو تاج که نایب رییس AFC هم هست، برای رفع مشکلات گام برداشت.

کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوز در آیتم‌های مختلف باشگاه‌ها را ملزم کرده که حتی کوچک‌ترین مسائل را هم در نظر بگیرند و مسابقات فوتبال در فضایی کاملا استاندارد و ایمن برگزار شود. برای اینکه به میزان سخت‌گیری AFC‌ پی ببرید، شاید جالب باشد که بدانید مثلا کنفدراسیون فوتبال آسیا به نداشتن تهویه در سالن ورودی از رختکن به زمین ورزشگاه‌ها نیز ایراد می‌گیرد و خواهان آن شده تا باشگاه‌ها در این خصوص هم عکس و فیلم‌های لازم را ارسال کنند. حتی مدارک تحصیلی اعضای کادرفنی باشگاه‌ها نیز از آنها خواسته شده و به عبارت بهتر کنفدراسیون آسیا در این دوره برای صدور مجوز حرفه‌ای کاملا مو را از ماست می‌کشد و با توجه به برخی جعل‌های صورت‌گرفته توسط باشگاه‌های ایران در سال‌های گذشته این سخت‌گیری‌ها برای فوتبال کشور ما بیشتر هم می‌شود.

لیگ قهرمانان آسیا,نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا 2023

*۱۴ باشگاه اقدام کردند، ۶ باشگاه تایید شدند

از میان ۱۶ باشگاه لیگ برتری ۱۴ باشگاه فعالیت‌های خود را برای دریافت مجوز حرفه‌ای شروع کردند و طی یک پروسه چند ماهه مدارک را در حد توان روی سامانه مربوط بارگذاری کردند. نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان دو باشگاهی بودند که هیچ درخواستی در این خصوص نداشتند. ۱۴ باشگاه دیگر کارهای خود را جلو بردند و حالا بر اساس اعلام زارعی رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال با بررسی مدارک فقط ۶ باشگاه توانسته‌اند همه مراحل لازم را برای دریافت مجوز طی کنند و تایید شده‌اند.

پرسپولیس، سپاهان اصفهان، فولاد خوزستان، تراکتور تبریز، گل‌گهر سیرجان و نساجی مازندران ۶ باشگاهی هستند که از سوی کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تایید شده‌اند و مدارک آنها به کنفدراسیون آسیا ارسال خواهد شد. از سوی دیگر درباره پرسپولیس هنوز بحث‌هایی وجود دارد که فدراسیون فوتبال در تلاش است آنها را رفع کند و این تیم هم مجوز حرفه‌ای بگیرد.

همچنین برخی باشگاه‌هایی که مدارک شان تایید نشده مدعی‌اند که فقط به خاطر اینکه در زمان معین شده مدارک مربوط به برخی بخش‌ها را آپلود نکرده‌اند، نامشان در بین ۶ تیم اعلام شده نیست.

در این شرایط زارعی به باشگاه‌هایی که مدارکشان نقص داشته اعلام کرده که ۵ روز برای اعتراض به استیناف زمان دارند و بعد از آن مدارک به AFC دوباره ارسال خواهد شد. هرچند که بعید است با توجه به تاخیر پیش آمده و ایرادی که AFC‌ به فدراسیون می‌گیرد آنها ترتیب اثری در این خصوص بدهند.

لیگ قهرمانان آسیا,نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا 2023

*۴ سهمیه ایران در لیگ قهرمانان مشخص شد

مهم‌ترین موضوعی که زارعی درباره آن توضیح هم داده، مربوط به حذف استقلال از لیگ قهرمانان است. او گفته که این باشگاه به دلیل بدهی به استراماچونی و عدم تسویه حساب در زمان مقرر نتوانسته مجوز حرفه‌ای بگیرد.

با این تفاسیر و با وجود اینکه استقلالی‌ها به استیناف اعتراض می‌برند،‌ این تیم را باید طبق پیش‌بینی‌های از قبل انجام شده از لیگ قهرمانان آسیا حذف‌شده بدانیم. از سوی دیگر طبق اعلام رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فقط ۶ تیم فولاد، سپاهان،‌ پرسپولیس، گل‌گهر، تراکتور و نساجی مجوز حرفه‌ای دریافت خواهند کرد و حق حضور در لیگ قهرمانان را خواهند داشت. 

در این شرایط با فرض اینکه مشکل پرسپولیس برای دریافت مجوز حرفه‌ای هم قطعا حل شود، می‌توان گفت با وجود اینکه هنوز قهرمان جام حذفی امسال مشخص نشده، اما سهمیه‌های ایران مشخص است. نساجی مازندران به عنوان قهرمان جام‌حذفی سال گذشته یکی از سهمیه‌های مستقیم ایران در آسیاست و پرسپولیس به عنوان قهرمان و سپاهان به عنوان نایب قهرمان لیگ، دیگر سهمیه‌های مستقیم را تشکیل می‌دهند.

سهمیه چهارم که حضور در پلی‌آف است،‌ با توجه به قهرمان جام‌حذفی امسال مشخص می‌شود. تیم‌های هوادار، استقلال، پرسپولیس و نساجی در نیمه نهایی جام حذفی هستند و یکی از آنها جام را بالای سر می‌برد. از بین سه تیم استقلال، پرسپولیس و نساجی هرکدام قهرمان شوند، در سهمیه‌های آسیایی تفاوتی ندارد. استقلال که از آسیا حذف شده و پرسپولیس و نساجی نیز سهمیه‌شان از حذفی پارسال و لیگ امسال حتمی شده است.

از طرف دیگر بر اساس اعلام کمیته صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه هوادار هم نقص مدرک داشته و تایید نشده که در این صورت حتی با قهرمانی در حذفی هم این باشگاه حق حضور در آسیا را نخواهد داشت و تراکتور تبریز به عنوان تیم چهارم لیگ برتر شانس حضور در لیگ قهرمانان را دارد.

در این باره اما مسئولان باشگاه هوادار مدعی‌اند که آنها به خاطر آپلود دیرهنگام چند سند و نور ورزشگاه اعلامی خود رد شده‌اند و با اعتراض به استیناف چون این موارد رفع شده، تایید خواهند شد و مشکلی برای حضور در لیگ قهرمانان در صورت قهرمانی در جام حذفی ندارند. البته که بعید است موضوع به همین سادگی باشد.

لیگ قهرمانان آسیا,نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا 2023

*رؤیای مس به باد رفت، گل‌گهر امید زیادی ندارد

از مدت‌ها قبل که شایعاتی درباره احتمال حذف پرسپولیس به خاطر مسائل مالکیتی و برخی موضوعات دیگر وجود داشت، یک امید ویژه برای تیم پنجم یا ششم لیگ برتر ایجاد شد که شاید آنها بتوانند سهمیه آسیایی بگیرند. حالا اما این امید برای مس رفسنجان به طور کامل از بین رفته و گل‌گهر هم چندان امیدوار نیست.

مس رفسنجان، تیم پنجم جدول، که اصلا به خاطر مسائل مالکیتی مجوز حرفه‌ای دریافت نکرده، اما برای گل‌گهر سیرجان که مدارک آن تایید شده هم در صورتی که پرسپولیس را تایید شده بدانیم، شانسی وجود نخواهد داشت؛ چراکه آنوقت سرخ‌پوشان با استفاده از سهمیه خود به لیگ قهرمانان می‌روند.

لیگ قهرمانان آسیا,نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا 2023

 • 12
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۷ تیر
  دوستانه
  هارتس - تاتنهام
  ۲۱:۳۰
 • دوستانه
  والسال - استون ویلا
  ۲۲:۰۰
 • پنج شنبه ۲۸ تیر
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - تورنتو
  ۰۳:۰۰
 • جمعه ۲۹ تیر
  بازی دوستانه باشگاهی
  الهلال - وینر نشتات اتریش
  ۱۵:۳۰
 • بازی دوستانه باشگاهی
  ماریتیمو - النصر
  ۱۵:۳۰
 • بازی دوستانه باشگاهی
  آژاکس - المپیاکوس
  ۱۶:۳۰
ویژه سرپوش