پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
۱۳:۱۷ - ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۱۸۹۳
لیگ قهرمانان و جام ملت ها

قهرمان و نایب قهرمان لیگ سهمیه مستقیم؛

اعلام مکانیزم انتخاب نمایندگان ایران در لیگ نخبگان و سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا

لیگ قهرمانان و نخبگان آسیا,اعلام مکانیزم انتخاب نمایندگان ایران در لیگ نخبگان آسیا
مکانیزم انتخاب نمایندگان ایران در دوره بعدی لیگ نخبگان و سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا اعلام شد.

به گزارش ورزش سه، از سال آینده، رقابت های لیگ قهرمانان آسیا کاملا دگرگون شده و با سبک و سیاق جدیدی برگزار می شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اهداف مختلفی از جمله تقسیم سطح قدرت تیم های باشگاهی و کسب درآمد چند برابری، مسابقات باشگاهی را به سه سطح تقسیم کرده است.

از فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵، مسابقات باشگاهی در آسیا در سه سطح برگزار می شود. سطح نخست یا لیگ نخبگان با حضور دوازده تیم از غرب و دوازده تیم از شرق آسیا برگزار شده و سطح دوم نیز ۳۲ تیم شرکت می کنند و سطح سوم نیز با حضور ۲۰ تیم از کشورهای تازه توسعه یافته و درجه سوم و چهارم آسیا برگزار می شود.

در نخستین دوره برگزاری این مسابقات با سبک و سیاق جدید، ایران در سطح نخست یا لیگ نخبگان دارای سهمیه ۲+۱ است. یعنی دو تیم به صورت مستقیم راهی مرحله گروهی شده و یک تیم نیز باید ابتدا در دیدار پلی آف حضور یابد. در سطح دوم نیز یک نماینده از ایران شرکت می کند و در سطح سوم نیز تیمی از لیگ کشور حضور نخواهد داشت.

از زمان اعلام سبک جدید برگزاری مسابقات، بحث و گمانه زنی درخصوص نحوه تقسیم این سهمیه ها مطرح شده بود. مصطفی زارعی، مدیر صدور حرفه ای  فدراسیون فوتبال درباره مکانیزم انتخاب نمایندگان باشگاه ای ایران شفاف سازی کرده تا به صورت رسمی مشخص شود چه تیم هایی از ایران در این مسابقات شرکت می کنند.

زارعی می گوید: پس از بررسی های صورت گرفته و با توجه به نظرات کارشناسی، مصوب شد قهرمان لیگ برتر و نایب قهرمان لیگ برتر به عنوان سهمیه های مستقیم و قهرمان جام جذفی به عنوان سهمیه پلی آف برای شرکت در لیگ نخبگان آسیا معرفی شوند. همچنین تیم سوم لیگ برتر نیز به عنوان نماینده باشگاه های ایران برای شرکت در سطح دوم لیگ قهرمانان اسیا معرفی می شود.

زارعی در پایان گفت: شرط کسب مجوز باشگاهی، برای معرفی باشگاه‌ها الزامی است و در صورت عدم کسب مجوز باشگاهی از سوی یک یا چند باشگاه واجد شرایط (شامل قهرمان جام حذفی) و یا اشتراک قهرمان جام حذفی با باشگاه های حایز شرایط موارد فوق سهیمه ها براساس رتبه به باشگاه‌های واجد شرایط بعدی در جدول مسابقات لیگ برتر تعلق خواهد گرفت. بر همین اساس موارد فوق که در هیات رییسه مصوب و از سوی دبیرکل فدراسیون به باشگاههای لیگ برتر و لیگ یک ابلاغ شده است.

بدین ترتیب چنانچه قهرمان جام حذفی، همزمان قهرمان یا نائب قهرمان لیگ برتر امسال باشد، سهمیه سوم لیگ نخبگان به تیم سوم جدول لیگ برتر امسال می رسد و طبیعتا تیم چهارم نیز راهی سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا می شود.

در زیر، یک بار دیگر به ساز و کار برگزاری رقابت های لیگ نخبگان و سطوح دوم و سوم لیگ قهرمانان آسیا می پردازیم:

لیگ نخبگان:

در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک شانزدهم صعود می‌کنند.

مرحله یک هشتم به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم ، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدارها به صورت تک بازی خواهد بود. طبق اعلام رسمی AFC، مراحل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی در عربستان برگزار می‌شود. قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریبا ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

۱۲ سهمیه کشورهای غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان احتمالا بدین صورت خواهد بود:

عربستان: ۳ سهمیه مستقیم

قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه های شرق آسیا نیز احتمالا به شکل زیر خواهد بود:

ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم

کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم

برند‌های دیدارهای پلی‌آف در لیگ نخبگان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح دوم خواهند رفت.

سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا:

در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در‌ مرحله گروهی مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دو‌تیم نخست هر گروه ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدارهای مرحله یک‌هشتم تا نیمه‌نهایی به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

برند‌های دیدارهای پلی‌آف در سطح دوم لیگ قهرمانان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح سوم خواهند رفت.

سطح سوم لیگ قهرمانان آسیا:

۲۰ تیم آسیایی شرق و غرب در ۵ گروه حاضر خواهند شد و ۸ تیم برتر مرحله گروهی به صورت رفت و‌ برگشت دیدارهای یک هشتم، نیمه نهایی را برگزار می‌کنند و دیدار فینال به صورت تک بازی خواهد بود.

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • پنج شنبه ۳۰ فروردين
    فوتسال جام ملت‌های آسیا
    تاجیکستان - کره جنوبی
    ۱۰:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    ایران - افغانستان
    ۱۲:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    ژاپن - قرقیزستان
    ۱۴:۳۰
  • لیگ برتر هندبال
    زغال سنگ طبس - سپاهان
    ۱۶:۰۰
  • لیگ برتر هندبال
    مس کرمان - نفت و گاز گچساران
    ۱۶:۰۰
  • لیگ برتر هندبال
    پیکان سبزوار - پرواز هوانیروز
    ۱۶:۰۰
  • لیگ برتر هندبال
    گیتی پسند - آلومینیوم اراک
    ۱۶:۰۰
  • لیگ برتر هندبال
    پلیمر خرم آباد - شهید شاملی کازرون
    ۱۶:۰۰
  • لیگ برتر ایران
    پیکان - هوادار
    ۱۶:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    کویت - بحرین
    ۱۷:۳۰
  • لیگ برتر ایران
    گل گهرسیرجان - استقلال خوزستان
    ۱۷:۴۵
  • لیگ برتر هندبال
    فراز بام دهدشت - سپاهان نوین
    ۱۸:۳۰
  • لیگ برتر ایران
    صنعت نفت آبادان - پرسپولیس
    ۱۹:۰۰
  • لیگ کنفرانس اروپا
    فیورنتینا - ویکتوریا پلژن
    ۲۰:۱۵
  • لیگ کنفرانس اروپا
    لیل - استون ویلا
    ۲۰:۱۵
  • لیگ اروپا
    آتالانتا - لیورپول
    ۲۲:۳۰
  • لیگ اروپا
    مارسی - بنفیکا
    ۲۲:۳۰
  • لیگ اروپا
    آاس رم - آث میلان
    ۲۲:۳۰
  • لیگ اروپا
    وستهم - بایرلورکوزن
    ۲۲:۳۰
  • لیگ کنفرانس اروپا
    فنرباغچه - المپیاکوس
    ۲۲:۳۰
  • جمعه ۳۱ فروردين
    فوتسال جام ملت‌های آسیا
    چین - ویتنام
    ۱۰:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    استرالیا - عربستان
    ۱۲:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    میانمار - تایلند
    ۱۴:۳۰
  • لیگ برتر ایران
    نساجی مازندران - تراکتور
    ۱۶:۳۰
  • لیگ برتر بسکتبال
    شهرداری گرگان - مهرام
    ۱۶:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    عراق - ازبکستان
    ۱۷:۳۰
  • لیگ برتر ایران
    استقلال - شمس آذر قزوین
    ۱۸:۰۰
  • لیگ برتر ایران
    فولاد - مس رفسنجان
    ۱۸:۱۰
  • لیگ حرفه‌ای عربستان
    النصر - الفیحا
    ۱۸:۳۰
  • لیگ ستارگان قطر
    شمال - السد
    ۱۹:۰۰
  • سری آ ایتالیا
    جنوا - لاتزیو
    ۲۰:۰۰
  • لیگ حرفه‌ای عربستان
    الاهلی عربستان - الهلال
    ۲۱:۳۰
  • سری آ ایتالیا
    کالیاری - یوونتوس
    ۲۲:۱۵
  • لالیگا اسپانیا
    اتلتیک بیلبائو - گرانادا
    ۲۲:۳۰
  • شنبه ۱ اردیبهشت
    فوتسال جام ملت‌های آسیا
    قرقیزستان - تاجیکستان
    ۱۰:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    افغانستان - کویت
    ۱۲:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    کره جنوبی - ژاپن
    ۱۴:۳۰
  • فوتسال جام ملت‌های آسیا
    بحرین - ایران
    ۱۷:۳۰
  • جام حذفی انگلیس
    منچسترسیتی - چلسی
    ۱۹:۴۵
  • بوندسلیگا آلمان
    یونیون برلین - بایرن مونیخ
    ۲۰:۰۰
  • لیگ برتر امارات
    الوحده امارات - عجمان
    ۲۰:۰۰
  • لیگ حرفه‌ای عربستان
    الحزم - الاتحاد
    ۲۱:۳۰
  • لیگ برتر انگلیس
    ولورهمپتون - آرسنال
    ۲۲:۰۰
  • لالیگا اسپانیا
    خیرونا - کادیز
    ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش