جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
۰۹:۵۴ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۴۲۶
سرپوش فوتبالی

سازمان لیگ، همچنان کاسه داغ‌تر از آش؛ وزارت و فدراسیون ضمانت ملکی را پذیرفتند!

سنگ اندازی درودگر,اخبار باشگاه استقلال
طبق محتوای نامه‌هایی که دراختیار «فرهیختگان» قرار گرفته باشگاه استقلال در مکاتبه با مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به وی اعلام کرد به این دلیل که شرکت دولتی استقلال تحت مالکیت وزارت ورزش قانون مجوز افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها به‌منظور ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارد، قادر به ارائه این ضمانتنامه درجهت ثبت قرارداد بازیکنان خارجی‌اش نیست و نخواهد بود.

 باشگاه استقلال برمبنای اعلام نیاز کادر فنی در آغاز فصل جدید نسبت به انتخاب و جذب دو بازیکن باکیفیت خارجی خصوصا برای تقویت خط حمله اقدام کرد، در همین راستا برمبنای ضوابط و آیین‌نامه جدید سازمان لیگ که از ابتدا مورد اعتراض بسیاری از باشگاه‌ها قرار داشت، این سازمان از باشگاه استقلال درخواست کرد تا نسبت به ارائه ضمانتنامه بانکی معادل رقم قرارداد بازیکنان خارجی به‌منظور صدور مجوز بازی آنها اقدام کند. از آنجاکه این نخستین مورد جذب بازیکن جدید برای استقلال پس از تصویب آیین‌نامه جدید بود، باشگاه استقلال در روزهای ابتدایی آبان‌ماه با توجه به محدودیت‌ها و موانع قانونی موجود، در مکاتبه با معاون وزیر ورزش و جوانان در این خصوص خواستار کسب تعیین‌تکلیف شد. طبق محتوای نامه‌هایی که دراختیار «فرهیختگان» قرار گرفته باشگاه استقلال در مکاتبه با مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به وی اعلام کرد به این دلیل که شرکت دولتی استقلال تحت مالکیت وزارت ورزش قانون مجوز افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها به‌منظور ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارد، قادر به ارائه این ضمانتنامه درجهت ثبت قرارداد بازیکنان خارجی‌اش نیست و نخواهد بود. در این نامه همچنین به این موضوع اشاره ‌شده که باشگاه استقلال بخشی از پیش‌قرارداد بازیکنان را به آنها پرداخت کرده و ارائه ضمانتنامه معادل کل رقم قرارداد با توجه به اینکه مبلغ قرارداد در اقساط پیش‌بینی‌شده پرداخت خواهد شد، منطقی به‌نظر نمی‌رسد‌. بر این اساس درصورتی ‌که باشگاه استقلال متعهد به پرداخت کل مبلغ قرارداد است، ارائه ضمانتنامه بانکی، درواقع تعهد باشگاه در قبال قرارداد را دوبرابر می‌کند که این اتفاق منطقی و حرفه‌ای به‌نظر نمی‌رسد.

این موضوع در نامه‌ای خطاب به معاون وزیر ورزش قید و از وی درخواست شده در این خصوص اعلام‌نظر و تعیین‌تکلیف کند، در ادامه و در نامه دیگری علی‌نژاد هشتم آبان‌ماه به نامه باشگاه استقلال پاسخ داد و در مکاتبه با عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال به وی اعلام کرد به‌دلیل موارد ذکرشده در مکاتبه باشگاه استقلال و موانع قانونی موجود امکان ارائه ضمانتنامه بانکی از سوی این باشگاه به‌عنوان تعهد پرداخت دستمزد بازیکنان خارجی وجود ندارد و فدراسیون فوتبال باید ضمانتنامه ملکی ارائه‌شده توسط استقلال را که چندین برابر مبلغ قرارداد دو بازیکن خارجی بوده پذیرفته و نسبت به صدور کارت این دو بازیکن اقدام کند. پس از مکاتبه معاون وزیر ورزش با رئیس فدراسیون در ادامه با دستور عزیزی‌خادم و با اعلام موافقت کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون کارت بازی یامگا و ژستد صادر شد و دو بازیکن در ترکیب استقلال به میدان رفتند.

با‌ وجود این در هفته‌های اخیر و با توجه به بالا گرفتن اختلاف سازمان لیگ و باشگاه استقلال درخصوص موضوع تبلیغات محیطی در آستانه دیدار حساس استقلال مقابل گل‌گهر سیرجان، تیمی که تحت‌هدایت امیر قلعه‌نویی سرمربی اسبق باشگاه استقلال قرار دارد، ناظر مسابقه از حضور دو بازیکن خارجی آبی‌پوشان تهرانی در ترکیب این تیم  جلوگیری کرده که دلیل ممانعت از حضور این دو بازیکن در ترکیب تیم فرهاد مجیدی عدم ارائه ضمانتنامه بانکی و غیرقانونی بودن حضور آنها در ترکیب استقلال اعلام شد.

 پدیده جدیدی به‌نام کارت بازی غیرموقت!

با توجه به صدور کارت بازی که به‌منزله مجوز حضور بازیکنان در مسابقه تلقی می‌شود، امکان ممانعت از حضور این بازیکن در ترکیب استقلال وجود نداشت اما عجیب اینکه در این‌ بین مسئولان سازمان لیگ اعلام می‌کنند کارت بازی موقت برای خارجی‌های استقلال صادر شده بود اما چیزی به نام کارت بازی موقت در هیچ‌کدام از لیگ‌های حرفه‌ای فوتبال جهان وجود نداشته و در لیگ برتر فوتبال ایران کارت بازی با اعتبار حضور بازیکن تا پایان نیم‌فصل یا پایان فصل برمبنای مدت قرارداد صادر می‌شود.

بر این اساس ممانعت از حضور دو بازیکنی که قرارداد آنها به ثبت رسیده و کارت بازی آنها صادر شده همچنان ابهام دارد و اقدام عجیب سازمان لیگ در آستانه این مسابقه به‌شمار می‌رود، این درحالی است که برمبنای مکاتبات صورت‌گرفته به‌نظر می‌رسد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که شرکت دولتی تحت مالکیت وزارت ورزش به‌شمار می‌روند و اجازه ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارند، درصورتی‌که آیین‌نامه خودساخته سازمان لیگ، ملاک حضور بازیکنان خارجی در مسابقات تلقی شود، این دو باشگاه در هیچ شرایطی قادر به استفاده از بازیکنان خارجی در مسابقات خود نخواهند بود.

نامه معاون وزارت ورزش و ابلاغ این وزارت به فدراسیون فوتبال جهت همکاری در زمینه صدور کارت بازی ۲ بازیکن خارجی استقلال و پذیرفتن ضمانتنامه ملکی نیز نشان می‌دهد که وزارت ورزش این موضوع را مورد تایید قرار داده و بر این مبنا فدراسیون فوتبال هم با پذیرش درخواست معاون وزارت ورزش، اقدام به صدور مجوز حضور یامگا و ژستد در ترکیب استقلال و صدور مجوز بازی آنها کرده است. سوال و محل ابهام اینجاست که سازمان لیگ چگونه در چنین شرایطی همچنان بر موضع و خواسته خود جهت صدور ضمانتنامه بانکی به‌منظور حضور دو بازیکن استقلال در ترکیب این تیم در هفته‌های آینده تاکید می‌کند؟ بیژن طاهری، سرپرست استقلال معتقد است سازمان لیگ با این‌گونه ماجراها می‌خواهد انتقام خود را از این باشگاه بگیرد.

 ۱۰درصد آورنده به چه کسی می‌رسد؟

یکی از سوالات مطرح‌شده در برنامه مناظره‌گونه ورزش و مردم، بین معاون حقوقی باشگاه استقلال با صادق درودگر این است که ماجرای ۱۰درصد واسطه و آورنده شرکت‌هایی که برای تبلیغات محیطی اعلام آمادگی می‌کنند، چیست و این پول به چه کسی می‌رسد؟ درودگر در این خصوص پاسخ واضحی نداد تا ابهامات زیادی در این مورد ایجاد شود که آیا وجود همین مبلغ ۱۰درصدی باعث شده جلوی اجرای تبلیغات محیطی توسط باشگاه‌ها گرفته شود؟

حالا حساب کنید درصورتی‌که سازمان لیگ رقم ۱۲۰ تا ۱۸۰میلیارد تومان برای فصل جاری درخصوص تبلیغات محیطی با شرکت‌ها قرارداد بسته باشد، فقط ۱۰درصد آن رقم قابل‌توجه ۱۲ تا ۱۸میلیارد تومان خواهد بود که مشخص نیست این رقم به چه کسی یا کسانی خواهد رسید و اینکه آیا این مبالغ و این داستان‌ها و ماجراهایی باعث می‌شود تبلیغات محیطی به باشگاه‌ها نرسد یا خیر.

در این خصوص «فرهیختگان» درمورد این نامه‌نگاری‌ها و ابهامات موجود، ابتدا با صادق درودگر و سپس با حیدر بهاروند و در ادامه با سایر اعضای سازمان لیگ تماس برقرار کرد که آنها پاسخ ندادند یا حاضر به پاسخگویی نشدند.

محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق

 • 14
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۳۰ دی
  جام حذفی اسپانیا
  الچه - رئال مادرید
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • جام اتحادیه انگلیس
  آرسنال - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • جام حذفی ایتالیا
  رم - لچه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جام حذفی اسپانیا
  بیلبائو - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۵۹
 • جمعه ۱ بهمن
  لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA
  گلدن استیت واریرز - ایندیانا پیسرز
  ساعت: ۰۶:۳۰
 • فوتسال قهرمانی اروپا
  روسیه - اسلواکی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • فوتسال
  لهستان - کرواسی
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش