پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۵:۳۸ - ۰۹ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۱۰۸۰
سرپوش فوتبالی

علت حذف وریا غفوری کایپیتان تیم استقلال چیست؟/ فوتبال با طعم سیاست

وریا غفوری,علت حذف وریا غفوری
وریا غفوری فعلا محبوب‌ترین فوتبالیست ایرانی است که همچنان در حال بازی است. او بیش از آنکه به خاطر بازی فوتبالش برای هواداران و مردم اهمیت داشته باشد، به خاطر اظهارنظرهایش در دفاع از مردم به محبوبیت رسیده است. البته همین مسئله باعث شده تمدید قرارداد او در فصل جدید با مشکل مواجه شود.

رویداد۲۴ نوشت: اگر اخبار این هفته را دنبال کرده باشید، یک نام بیش از همه شنیده شد؛ وریا غفوری. کاپیتان تیم استقلال تهران که بیش از آنکه او را به فوتبال بشناسند، مدت‌هاست به خاطر اظهارنظرهایش درباره مسائل اجتماعی شناخته می‌شود. خودش می‌گوید «وقتی موضوع مسائل اجتماعی در میان باشد، فوتبال برایم دیگر اولویت ندارد.»

بیشتر بخوانید:

همین دیدگاه وریا غفوری باعث شده که فعلا مغضوب گروهی باشد که قدرت در اختیارشان است؛ چه آنکه زمانی تصویر او حتی در برنامه فوتبال برتر سانسور شد؛ اتفاقی که فرهاد مجیدی کاپیتان وقت تیم استقلال تهران بسیار از آن گلایه داشت و از وقاحت صداوسیما در سانسور کاپیتان تیمش سخن گفت.

تا سال ۱۳۹۷ از وریا غفوری کمتر شنیده می‌شد که اظهار نظری سیاسی یا اجتماعی بگوید؛ اگر هم می‌گفت چون آنچنان بازیکن شناخته‌شده‌ای بین عموم مردم نبود، این سخنان کمتر شنیده می‌شد. سال ۱۳۹۷ وقتی محمدجواد ظریف در یک برنامه تلویزیونی گفت «به خاطر حمایت از فلسطین تحت فشار هستیم و به این مسئله افتخار می‌کنیم»، وریا غفوری پاسخ داد که ««آقای ظریف شما که می‌گویید افتخار می‌کنید به خاطر فلسطین، لبنان، یمن و سوریه تحت فشارید، این را بدانید که این شما نیستید که تحت فشارید. در واقع این مردم معمولی هستند که تحت فشارند.»

این اظهار نظر در همان سال آغاز فعالیت‌های غیرفوتبالی وریا غفوری بود. در حقیقت از آن تاریخ به بعد، وریا غفوری در موضوعات دیگری که لزوما به فوتبال ارتباطی نداشت، موضع‌گیری می‌کرد و علاوه بر یک فوتبالیست، نقش شهروندی را هم بازی می‌کرد که مسائل کشورش برایش اهمیت دارد. در واقع وریا از شهرت خود استفاده می‌کرد تا به زعم خود آنچه صدای اکثر مردم است را بیان کند.

مواردی همچون زنده نگاه داشتن یاد سحر خدایاری معروف به «دختر آبی»، یادبود کولبران و بیان مشکلات آنها، مشکلات مردم خوزستان و حمایت از اعتراضات آنها، انتقاد از گرانی‌ها و فشارهای اقتصادی و مواردی از این دست از جمله اظهارنظرهایی بود که توسط وریا مطرح شد.

انتقادات وریا غفوری آنقدر ادامه داشت که حتی ورزش سه در خبری نوشت که حراست فدراسیون فوتبال از ورزشکاران خواسته در مورد مسائل سیاسی، اظهارنظر احساسی نکنند. خبرگزاری مهر هم در خبری نوشت وریا غفوری بعد از پایان تمرین آبی‌پوشان در محل وزارت ورزش دیده شد و حضور او در وزارت ورزش بی‌ارتباط با این پست‌های او نبوده است.

البته ظاهرا این احضار تاثیری در عملکرد وریا غفوری نداشت؛ چنانچه خودش می‌گفت: «به بیان دغدغه‌های اجتماعی خود ادامه خواهد داد» و «چون حرف حق می‌زند، نگرانی از ناراحت شدن مسئولان ندارد.»

حالا در سال خداحافظی وریا غفوری، بزرگترین مشکل برای او ایجاد شده است؛ ظاهرا فشارهایی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد قرارداد او با استقلال تمدید شود و بازی خداحافظی او هم در این تیم انجام شود. به همین دلیل عده‌ای از هواردان مقابل باشگاه استقلال تهران تجمع کردند تا انتقاد تند خود را نسبت به آنچه بی‌احترامی به کاپیتان استقلال می‌خواندند، نشان دهند.

صداوسیما در گزارشی که درباره وریا غفوری منتشر کرده، عدم تمدید قرارداد را سن وریا غفوری خوانده است. این اظهارنظر در حالی مطرح شده که وریا غفوری متولد ۱۳۶۶ است و عمر فوتبالی او تمام‌شده خوانده شده است، اما در سوی مقابل سیدجلال حسینی که متولد ۱۳۶۰ است تا سال گذشته در پرسپولیس تهران قرارداد داشت و کسی از سن او سخن نمی‌گفت!

وریا غفوری,علت حذف وریا غفوری

اوج ماجرا زمانی بود که وریا غفوری در حالی که در سنندج بود، توییتی منتشر کرد که در آن «کردستان» با رسم‌الخط کردی «کوردستان» نوشته شده بود. در آن توییت هم از پرچم ایران استفاده شده بود و هم از هشتگ ایران.

غفوری شعری از فریدون مشیری را اینگونه تغییر داده بود «من اینجا ریشه در خاکم، من اینجا عاشق این خاک اگر آلوده یا پاکم، من اینجا تا نفس باقی‌ست می‌مانم...» خبری شد اما لحظاتی بعد رستم قاسمی وزیر راه در توییتی عجیب حمله تندی به وریا غفوری کرد و نوشت: «برای هر سانت خاک پاک وطن خون دادیم تا نقشه شیرِ غران ایران به اندازه یک وجب هم تغییر نکند! سیلیِ مردم غیور ایران هم سهم کسانی است که پایِ زبانشان از گلیم شعورشان بیشتر دراز شده و حرف از تجزیه می‌زنند! و فکر می‌کنند همه‌چیز مثل فوتبال یک بازی است!»

رستم قاسمی در اقدامی عجیب وریا غفوری را به تجزیه‌طلبی متهم کرد. با این حال وریا پاسخ داد که گفت «متأسفانه در روزهای گذشته یکسری حواشی پیش آمده بود که من کردستان را با «واو» نوشته بودم، فقط می‌خواهم این را به آنهایی بگویم که سوءاستفاده می‌کنند. می‌خواهم بگویم که من وطن‌فروش و تجزیه‌طلب نیستم، من یک جان دارم که هزاران بار فدای ایران می‌کنم. من قلب سه رنگ ایران عزیز را زده بودم، باز هم می‌گویم که یک جان دارم که هزاران بار فدای ایران می‌کنم».

البته وریا غفوری نخستین ورزشکاری نبود که تلاش می‌کرد از نفوذ کلامش در موضوعات اجتماعی و مدنی بهره ببرد. پیش از او نخستین بار این اتفاق در دهه چهل ایران رخ داده بود؛ زمانی که گسترش ورزش حرفه‌ای در کشور به همراه گسترش نهاد‌های بوروکراتیک، باعث رشد کشور شده بود و وجوه سیاسی به ورزش ایران داده بود.

در آن دوران با وجود پیشرفت اقتصادی و فرهنگی کشور، خفقان سیاسی وجود داشت و ورزش نیز سیاسی می‌شد و در واقع کنش‌گران سیاسی در هر کجا که ممکن بود دست به کنش سیاسی می‌زدند. غلامرضا تختی که در حقیقت معروف‌ترین چهره تاریخ ورزش ایران است، به علت اختلافات سیاسی با حاکمیت دچار محدودیت شده بود و نخستین ورزشکار مدنی و سیاسی شناخته‌شده در ایران بود.

بعد از تختی، پرویز قلیچ‌خانی فعالیت سیاسی بیشتری داشت. او حتی زمانی به دلیل فعالیت‌های سیاسی و گرایش به احزاب چپ‌گرا توسط ساواک دستگیر شده بود و اتفاقا گرایشش به سوی سیاست، متاثر از تختی بود.

پس از انقلاب چهره‌هایی همچون ناصر حجازی برای مردم این وجهه مدنی و اجتماعی را داشت. او حتی زمانی در انتقاد به حضور سیاسیون در ورزش، برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد تا انتقادش به این مسئله را نشان دهد.

تمام این ورزشکاران از غلامرضا تختی گرفته تا پرویز قلیچ‌خانی و ناصر حجازی همگی به خاطر انتقادهایی که از برخی تصمیمات دولتی و حاکمیتی داشتند، مغضوب بودند. وریا غفوری هم فعلا گزینه جدیدی است که مغضوب شده است. آنها علاقمندند او به فولاد خوزستان یا تیم دیگری برود تا از محبوبیتش کاسته شود. شاید خروج از استقلال و بازی در تیمی مثل فولاد یا هر تیم دیگر، بدترین تصمیم برای او باشد. چه آنکه این همان سناریویی است که برای او چیده شده است.

رایان حسینی

 • 13
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۴۳
غیر قابل انتشار: ۴۳
جدیدترین
قدیمی ترین
درود بروریا کاش وریا های زیاد به وجود بیان
آفرین به افرادی که این شخص را حذف کردند،وقتی علیه ارزش‌های کشور و به نفع دشمن حرف میزنه
آفرین به افرادی که ا...
دشمن تویی
آفرین به افرادی که ا...
منظورت از دشمن افراد ضعیف جامعه است ، کدام دشمن آخه احمق. درود به شرف کسانی که از مردم حمایت می کنن
آفرین به افرادی که ا...
کولبری کردها ارزشه،فساد،فحشا،رانت،گرین کارت ،خام فروشی،مهاجرت و فرار مغزها،فروش ناموس ایرانی به ترکها،عربها،شما چی گرفتین که از دزدها حمایت می کنی
آفرین به افرادی که ا...
همین چاپلوسا مثل تو باعث میشن وضعیت کشور از بدتر پیش بره
اینجاست که قلب پرسپولیس هم واسه وریا میتپه
عجب دمکراسی بی همتایی داریم ما اگر به شرط خنده بگوییم دمکراسی قابل قبول است
درود بروریا
درود
درود برو وریا.لعنت به بدخواهانش...من پرسپولیسیم بخدا
حرف حق زمین زدن داره مگه؟؟ اینجا ایران است بجایه حق باطل را پرستش میکنند
مرحبا
یک ادم خیلی بایدانسان باشه که دلسوز همنوع خودش باشه نه مثل خیلی ها که بنده پول هستند وتظاهر به انسان بودن میکنند شیرمادر حلالت پسر ایرانی
واقعا متاسفم
عده‌ای بابلندکردن وریاغفوری زمینش زدن وریاجان ورزشت راادامه بده
دمت گرم وریا جان
وریا جان درود به شرفت .ما مردم ایران با تو هستیم به عنوان یک ایرانی و پرسپولیسی بسیار قدیمی به تو افتخار می کنم درود بر تو و افکار بلندت.پاینده باد ایران و ایرانی
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش