چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۰۹:۲۳ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۱۷۲
سرپوش فوتبالی

جنگ قدرت در استقلال/ یک بچه مانع از موفقیت تیم نکونام

جواد نکونام,سرمربی استقلال تهران
جواد نکونام معتقد است یک بچه مانع از موفقیت تیمش شده است.

به گزارش هم میهن، طی روزهای اخیر کافی است خبرنگاران بدون برنامه قبلی، اطراف باشگاه استقلال حاضر شوند. میکروفن و دوربین موبایل‌ها را روشن کنند. بدون استثنا یک نفر از ساختمان باشگاه استقلال خارج می‌شود و مصاحبه‌ای علیه فرد دیگری می‌کند. نکته تاسف‌بار این است که افراد به‌جای پذیرش مسئولیت، بحران ایجادشده را گردن دیگری می‌اندازند و با فرهنگ «دایی‌جان ناپلئونیسم» عقیده دارند یک فرد در پشت پرده مانع از موفقیت این تیم شده است. از پدر سرمربی استقلال گرفته که تا امروز سه بار مصاحبه کرده، تا اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل و شخص جواد نکونام. همگی با مصاحبه‌های پیاپی علیه یکدیگر فقط باعث سرسام مردمی شده‌اند که در انتظار بسته شدن تیمی قدرتمند پیش از شروع فصل هستند. جواد نکونام در اولین مصاحبه‌اش با استفاده از حرف رمز «بچه» اعلام کرد، این فرد جلوی فعالیت نقل و انتقالاتی باشگاه را گرفته و پدر نکونام نیز دوشنبه ظهر در جمع هواداران استقلال این حرف را تایید کرد. به‌واقع چه کسی در حال خنجر زدن به استقلال است؟ «بچه» با قدرت ماورایی یا مربی‌ای که خودش را استقلالی می‌داند و برای جواد نکونام هم آرزوی موفقیت می‌کند اما در عمل ستاره آبی‌ها را از چنگ‌شان درمی‌آورد؟

بازگشت پرحاشیه نکونام

جواد نکونام در فولاد خوزستان با حواشی عجیبی دست‌وپنجه نرم کرد و کمتر کسی تصور می‌کرد سرمربی سابق خونه‌به‌خونه بابل و فولاد خوزستان به این زودی‌ها به استقلال برگردد، آن‌هم به‌عنوان سرمربی. نکونام در فولاد خوزستان فقط ۳۵درصد پیروزی به‌دست آورد و نتایج مطلوبی کسب نکرد. هرچند از این موضوع نیز نباید غافل شد که فولاد روزهای پرتلاطمی را طی یک سال اخیر تجربه کرد. از بازداشت وریا غفوری تا استعفای نکونام، دقیقاً یک شب قبل از بازی حساس با الهلال عربستان که باعث شد فولادی‌ها بدون سرمربی به مصاف تیمی تا دندان مسلح بروند و در نهایت حذف شوند. مدیران فولاد عقیده داشتند نکونام در تقابل با حریف عربستانی بی‌معرفتی کرده که به یکباره تیم را رها کرده اما خود نکونام برای خودش دلایل قانع‌کننده‌ای داشت و هیچ‌وقت از حرفش عقب‌نشینی نکرد.

با این حال اما نکونام با کارنامه‌ای نه‌چندان قابل‌قبول، از سوی حجت کریمی سرپرست وقت استقلال به‌عنوان سرمربی این تیم معرفی شد اما کمتر کسی تصور می‌کرد انتصاب نکونام از همان روزهای اول حواشی زیادی را به باشگاه استقلال تحمیل کند.

ورود شعبون‌بی‌مخ‌ها

در اولین تمرین استقلال اما کمتر کسی تصور می‌کرد باوجود معرفی سرمربی محبوب استقلال، هواداران علیه حجت کریمی شعار دهند. بسیاری عقیده داشتند این شعارها علیه سرپرست استقلال، سازماندهی شده از سوی افرادی بود که به قصد حذف کریمی قدم برمی‌داشتند تا او کنار برود تا نکونام بتواند کارش را در نقل و انتقالات به‌راحتی پیش ببرد. اما این پایان کار نبود و اوباشی که با حجت کریمی سلام و علیک داشتند به کتک زدن هوادارانی پرداختند که منتقد مدیریت او بودند. در ادامه تاوان این رفتار، منحل شدن کانون هواداران باشگاه استقلال از سوی کریمی و رفتن خودش به‌عنوان سرپرست از باشگاه استقلال بود.

اما این پایان کار نبود و انتشار قراردادهای نجومی بازیکنان استقلال، تیر خلاصی را به بدنه این باشگاه وارد کرد. حالا هواداران استقلال با بازیکنانی روبه‌رو بودند که با قراردادهای ۲۵میلیارد تومانی و آپشن‌های باورنکردنی چون «حق امضا» و «حق مسکن» نسبت به دیرکرد در پرداخت مطالبات مالی‌شان معترض بودند. همین موضوع باعث شد تا اعتراض بازیکن‌ها نزد بسیاری از هواداران این تیم خریدار نداشته باشد چون حرف و عمل‌شان یکی نبود.

بچه‌ی معروف کیست؟

تصور این بود که با رفتن کریمی و خلوت شدن باشگاه استقلال، راه برای نکونام هموار شود اما یک مصاحبه طوفانی از نکونام و استفاده از حرف رمز «بچه»، بار دیگر کار را برای باشگاه سخت کرد. نکونام با انجام مصاحبه‌ای در جمع خبرنگاران گفت، یک بچه قصد دارد در روند نقل و انتقالات باشگاه اخلال ایجاد کند.

منظور نکونام کسی نبود جز «محمودرضا بابایی»؛ فردی که با امیر واعظ‌آشتیانی وارد باشگاه استقلال شد و ارتباط صمیمی با امیر قلعه‌نویی و سایر چهره‌های مشهور در فوتبال دارد. البته او به‌جز یک دوره هیچ‌گاه سمت رسمی در باشگاه استقلال نداشت اما همیشه به‌عنوان یک فرد متمولِ پرنفوذ در پشت پرده به استقلال نزدیک بوده است. بابایی کارش در ورزش را با خبرنگاری و بعد دبیری در بخش ورزشی سایت تبیان آغاز کرد و آشنایی او با واعظ‌آشتیانی هم مربوط به دوران حضورش در وزارت صنایع بود و از همان زمان با کیومرث هاشمی، معاون وقت سازمان تربیت بدنی هم رابطه حسنه‌ای پیدا کرد.

در لیگ هشتم امیر قلعه‌نویی که استقلال را به قهرمانی در لیگ برتر رسانده بود با حضور در برنامه ۹۰ اعلام کرد به‌خاطر حضور یک بچه در نزدیکی امیر واعظ‌آشتیانی از استقلال می‌رود. ماجرا به این موضوع برمی‌گردد که محمودرضا بابایی در محفلی خصوصی گفته بود، اگر قلعه‌نویی قصد دارد فصل بعد نیز در استقلال باشد باید موافقت او را داشته باشد. در آن جمع یک خبرنگار حضور داشت و فایل صوتی این صحبت‌ها را در اختیار قلعه‌نویی قرار داد تا اختلاف میان آشتیانی و قلعه‌نویی آغاز شود. بعدها آشتیانی گفت همین «بچه» یکی از عوامل مربیگری قلعه‌نویی در تیم ملی بوده است. خیلی اتفاقی اما محمودرضا بابایی با افراد مخالف نکونام روابط حسنه‌ای دارد. از سیدمهدی رحمتی گرفته تا فرهاد مجیدی که در ادامه، ماجرا را بیشتر توضیح خواهیم داد.

مجیدی و ضربه‌ به نکونام

در سال ۹۲ امیر قلعه‌نویی بازهم به استقلال برگشته بود تا این تیم را به مقام قهرمانی برساند. اما شرایط آنطور که تصور می‌کرد پیش نرفت. فرهاد مجیدی در نیم‌فصل به استقلال بازگشت و محمودرضا بابایی نقش پررنگی در بازگشت ستاره محبوب آبی‌ها به این تیم ایفا کرده بود اما همین بازگشت و حضور همزمان مجیدی و قلعه‌نویی در تیم، حواشی‌ای را ایجاد کرد که نه‌تنها استقلال قهرمان نشد بلکه نتایج چنان ضعیف بود که قلعه‌نویی دیگر رنگ حضور در استقلال را ندید. همین ارتباط نزدیک بابایی و مجیدی شاید کلیدواژه ضربه‌ای باشد که برخی هواداران استقلال عقیده دارند مجیدی به استقلال زده است. در روزهایی که فرهاد مجیدی با انتشار یک استوری برای جواد نکونام آرزوی موفقیت می‌کرد، او با مهدی قائدی در یک قهوه‌خانه در کشور امارات جلسه‌ای برگزار کرد تا ستاره سرشناس استقلال را به تیم خودش یعنی اتحاد کلبا ببرد و همین اتفاق نیز رخ داد.

مهدی قائدی که در آستانه توافق با مدیریت استقلال بود به یکباره با انتشار پست خداحافظی و پایبند بودن به قراردادش با شباب الاهلی، به اتحاد کلبا رفت! پدر جواد نکونام که بیش از سرمربیان لیگ برتری طی یک ماه اخیر مصاحبه داشته، به همین دلیل در جمع هواداران استقلال اعلام کرد محمودرضا بابایی از قصد کارشکنی می‌کند تا فصل بعد یک مربی استقلالی (بخوانید فرهاد مجیدی) به استقلال برگردد. تئوری توطئه‌ای که هنوز به صورت رسمی نمی‌توان آن را تایید کرد. بابایی اما با حضور در برنامه فوتبال برتر به صورت رسمی اعلام کرد هیچ سمت رسمی در باشگاه استقلال ندارد و اگر نکونام سندی مبنی بر دخالت او در روند نقل و انتقالاتی باشگاه دارد حتماً منتشر کند. موضوعی که البته با حمایت اعضای هیئت‌مدیره از بابایی نیز ادامه داشت.

علیرضا خانی، عضو هیئت‌مدیره باشگاه استقلال گفت اصلاً فردی به اسم بابایی را در ساختمان باشگاه ندیده و ایشان مسئولیتی در این باشگاه ندارد و اگر نکونام سندی دارد منتشر کند. در روزهایی که تقریباً همه علیه یکدیگر در باشگاه استقلال مصاحبه می‌کنند و بازیکن‌های مدنظر نکونام توسط تیم‌های متمول هایجک می‌شوند باید دید لیگ چطور برای آبی‌های پایتخت آغاز خواهد شد.

سپهر خرمی

 • 16
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ آذر
  لیگ قهرمانان آسیا
  هانوی اف سی - اوراوا ردز
  ۱۵:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  ووهان تری تاونز - پوهانگ استیلرز
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر والیبال
  ایفاسرام اردکان - گیتی پسند
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  فولاد سیرجان - پیکان تهران
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  هورسان رامسر - نیان الکترونیک
  ۱۶:۰۰
 • جام حذفی آلمان
  بایرلورکوزن - پادربورن
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی آلمان
  ساربروکن - آینتراخت فرانکفورت
  ۲۰:۳۰
 • لیگ کاپ پرتغال
  استوریل - پورتو
  ۲۱:۳۰
 • جام حذفی آلمان
  اشتوتگارت - دورتموند
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - لیون
  ۲۳:۳۰
 • پنج شنبه ۱۶ آذر
  لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - تراکتور
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  ذوب آهن - مهرام
  ۱۶:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  ضمک - الاتحاد
  ۱۸:۳۰
 • اردیویسه هلند
  آیندهوون - هیرنفین
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الشباب - الاتفاق
  ۲۱:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  برست - استراسبورگ
  ۲۳:۰۰
 • اردیویسه هلند
  فاینورد - وولندام
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۷ آذر
  لیگ برتر ایران
  ملوان - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  پیکان - ذوب آهن
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - آلومینیوم اراک
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الجزیره امارات - عجمان
  ۱۶:۱۵
 • لیگ برتر پرتغال
  ویزلا - براگا
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الوحده امارات - الوصل امارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  شباب الاهلی امارات - الامارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الریاض
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الطائی - الهلال
  ۲۰:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  گالاتاسرای - آدانا دمیراسپور
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - فارنسی
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - ناپولی
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش