پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۰۱ - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۴۵۷۶
سرپوش فوتبالی

همه شکایت‌های فوتبالی؛ به بهانه حکم شلاق حسن روشن

حسن روشن,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال
حسن روشن، بازیگر برجسته فوتبال ایران در دهه ۵۰ شمسی به صراحت ‌لهجه در جمع استقلالی‌ها معروف است؛ اما گویا این بار سخنانش درباره آکادمی باشگاه دردسرساز شده و محکوم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق شده است. به همین بهانه مروری کرده‌ایم بر شکایت‌های فوتبالی.

حسن روشن، ملی پوشی است که در رقابت‌های جام جهانی، جام ملت‌های آسیا، المپیک و بازی‌های آسیایی برای تیم ملی گلزنی کرده است، بعد از مصاحبه‌های او علیه مربیان تیم‌های پایه استقلال در سال‌های اخیر، سیدرضا افتخاری به‌عنوان یکی از مدیران عامل باشگاه استقلال، شکایتی از او کرده تا او به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان و افترا شلاق بخورد.

عشق فوتبال

حامیان حسن روشن معتقدند او از آدم‌هایی است که فوتبال عشقشان است و تنها از سر دلسوزی حرف حق می‌زند. دلش برای تیمی که موجب بزرگی و محبوبیت او و ده‌ها نظیر او شده، می‌سوزد و جرمش، پرده برداشتن از واقعیت است.

جواد الله‌وردی که در اصل یک پرسپولیسی است، می‌گوید که اگر در تیم استقلال یک مرد باشد که بتواند حرف بزند، حسن روشن است. «تا به امروز هم هرچه گفته درست درآمده، بد حرفی نزده، حرف درست و منطقی می‌زند.

حسن روشن که آدم کوچکی در فوتبال این مملکت نیست! من به‌عنوان مدافع، هرگاه جلوی او بازی می‌کردم، واقعاً نمی‌دانستم، از چپ می‌رفت، از راست می‌رفت، از زیر پایم می‌رفت یا از روی سرم! هرگاه با تاج بازی داشتیم فقط روی حسن روشن حساب باز می‌کردم و گرنه از هیچ‌کدام ترسی نداشتم.»

الله‌وردی که در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین با حسن روشن همبازی بوده، در ادامه می‌گوید: «روشن می‌گوید که در تیم پایه‌ها پول می‌گیرند و آنهایی که فوتبالشان بهتر است باید روی نیمکت بنشیند، اما بچه پولدارها که بازی بلد نیستند در ترکیب قرار می‌گیرند. کجای این حرف نامربوط است؟! مگر با شلاق خوردن کار درست می‌شود؟ شما باید جنبه جاذبه داشته باشید نه جنبه دافعه.»

شلاق خوردن عربشاهی

حسن روشن اولین فوتبالیستی نیست که بابت سخنانش باید شلاق بخورد. پیش از او ضیاء عربشاهی پیشکسوت پرسپولیس با شکایت افشین پیروانی به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم اجرا شد. عربشاهی در رابطه با این پرونده و شلاق خوردنش گفت: «در سال ۱۳۹۱ پیروانی صحبت‌هایی در رابطه با حمید درخشان انجام داد که من هم به‌دلیل هم بازی بودن با درخشان صحبت‌هایی را در این باره انجام دادم. به‌خاطر همان مصاحبه از من شکایت کرد.»

شکایت دایی و زندان رفتن مایلی‌کهن

علی دایی هم زمانی‌که هدایت تیم راه‌ آهن را بر عهده داشت، به‌دلیل سخنان و مواضع محمد مایلی‌کهن از او شکایت کرد و در نهایت در آبان ۱۳۹۳ مایلی‌کهن برای تحمل حبس چهارماهه، روانه زندان شد. دادگاه، مایلی‌کهن را به توهین به دایی درباره قراردادش با پرسپولیس متهم کرده بود. البته مایلی‌کهن بعد از سومین شکایت علی دایی وارد زندان شد. اولین حکمی که دایی برای مایلی‌کهن گرفت، جریمه نقدی ۳۵۱ هزار تومانی بود که از حقوق او کسر شد.

بار دوم برای مایلی‌کهن سه ماه و ده روز زندان در نظر گرفته شد که با اعتراض وکیل او این حکم تبدیل به جریمه نقدی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی شد، اما در نهایت بار سوم، دادگاه حکم به چهار ماه حبس محمد مایلی‌کهن را داد. البته او پس از پنج روز حبس در زندان اوین با اعلام رضایت علی دایی از زندان آزاد شد. نفر بعدی باز هم یک پرسپولیسی و این بار احمدرضا عابدزاده بود که باید ۵۴ ضربه شلاق می‌خورد.

شکایت یک دکتر از عابدزاده!

عابدزاده در این باره چنین توضیح می‌دهد: «من سال ۱۳۷۲ در دیدار تیم ملی مقابل چین تایپه دچار مصدومیت شدید شدم و پایم را به تیغ جراحان سپردم که دکتر مددی این عمل را انجام داد، اما پایم کوتاه و بلند شد و پزشکان آلمانی تأیید کردند مقصر این اتفاق پزشک جراح بوده است. از همین رو، به‌خاطر مصاحبه‌ای که با یکی از روزنامه‌های کشور انجام دادم، دکتر مددی از من شکایت کرد که ظاهراً احضاریه سه بار به آدرس دیگری رفته و پلاک مغازه من در احضاریه اشتباه خورده بود.»

او که به عقاب آسیا مشهور شده بود، در ادامه اظهارات خود گفت: «برای من جای تعجب دارد که چطور بدون اینکه در جریان باشم یا به دادگاه بروم برایم حکم صادر شده است و علاوه بر ممنوع‌الخروج بودن، باید ۵۴ ضربه شلاق را هم تحمل کنم. سؤال من از آقایان مسئول این است که آیا پیدا کردن احمدرضا عابدزاده در این مملکت کار سختی بود که یک بار هم احضاریه به دست من نرسید؟» بعدها دادگاه تجدید نظر، ۵۴ ضربه شلاق عابدزاده را به یک میلیون تومان جزای نقدی بدل کرد و او شلاق نخورد.

شکایت منصوریان از میناوند

شهریور سال گذشته نیز مهرداد میناوند به‌ اتهام توهین به علیرضا منصوریان به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. بازیکن سابق پرسپولیس میهمان یک برنامه تلویزیونی در شبکه شما بود که بحث ۶ گل خوردن استقلال برابر العین امارات را به میان آوردند و به‌دنبال آن با اصرار ظلی‌پور، مجری درباره عکسی که منصوریان عدد ۶ را نشان می‌داد، میناوند در پاسخ گفت: «این شیشعلی‌خان است.» همین باعث شد تا منصوریان که آن زمان سرمربی استقلال بود، با استناد به ماده ۶۰۸ قانون مجازات‌ اسلامی از میناوند شکایت کرد.

شکایت رحمتی از میناوند

البته میناوند در همین برنامه به یک استقلالی دیگر هم تاخت. زمانی‌که عکس سیدمهدی رحمتی نشان داده شد، او به مجری برنامه گفت: «هیچ حرفی درباره این عکس ندارم.» اما وقتی با اصرار آرش ظلی‌پور مجری برنامه روبه‌رو شد، لقب «پنگوئن» را برای دروازه‌بان آبی‌پوشان به کار برد و رحمتی هم از میناوند شکایت کرد. مهرداد میناوند در جلسه دادگاه اعلام کرد که شوخی کرده، اما قاضی گفت که رحمتی پوزش او را قبول نکرده و بر همین اساس، میناوند به جریمه نقدی محکوم شد.

توهین به معاون وزیر

اما ماجرای پرونده آکادمی باشگاه استقلال و حسن روشن برای چهار سال پیش بوده و تاکنون سه بار درباره این پرونده حکم صادر شده است. یک‌بار باشگاه استقلال محکوم شد که با وساطت علیرضا منصوریان رضایت حسن روشن را گرفتند، اما در دو مرتبه بعدی رأی تغییر کرد. این‌بار روشن متهم شده که به معاون وزیر توهین کرده و به او لقب «اختاپوس» داده است. آنها ادعا کرده‌اند که حسن روشن گفته فلانی، فامیل‌هایش را بر سر کار آورده است. روشن گفته بود عده‌ای با فامیل بازی وارد تیم می‌شوند.

راستی‌آزمایی

از زمان صدور حکم شلاق خوردن حسن روشن، برخی نمایندگان مجلس، حشمت مهاجرانی، حمید استیلی، هاشمی فیزیوتراپیست قدیمی فوتبال و ... حاضر شده‌اند تا رضایت بگیرند، علی جباری، سعید مراغه‌چیان، جواد الله‌وردی و خیلی از پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس اظهار آمادگی کرده‌اند جای او شلاق بخورند، اما پیشکسوت استقلال تأکید دارد حاضر است به جای ۷۴ ضربه، ۷۴ میلیون بار شلاق بخورد، اما در تیم‌های پایه، سره از ناسره تمییز داده شود و حق نوجوانانی که لایق پوشیدن پیراهن فوتبال هستند، ضایع نشود. روشن حتی بابت حکمی که قاضی پرونده‌اش صادر کرده، تشکر می‌کند و این اقدام قاضی را حرکتی بزرگ در جهت ایجاد راستی‌آزمایی در ورود جوانان بااستعداد به فوتبال پایه مملکت می‌داند.

irna.ir
 • 10
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
داری نفس می کشی ؟۷۴ضربه شلاق
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۴ مرداد
  -
  ۱۱:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - قطر
  ۱۳:۰۰
 • فوتبال
  سویا - الاتحاد
  ۱۵:۳۰
 • راگبی هفت نفره المپیک ۲۰۲۴ پاریس
  آرژانتین - کنیا
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر فوتسال
  فولاد هرمزگان - ایرالکو اراک
  ۱۹:۰۰
 • فوتبال
  آژاکس - ویوودینا
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  بنفیکا - برنتفورد
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۵ مرداد
  اتومبیل رانی
  فرمول ۱ بلژیک - دور اول تمرینی
  ۱۵:۰۰
 • دوستانه
  نورنبرگ - یوونتوس
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال
  اسن - بایرلورکوزن
  ۲۰:۳۰
 • المپیک
  مراسم افتتاحیه - المپیک ۲۰۲۴ پاریس
  ۲۱:۳۰
 • شنبه ۶ مرداد
  دوستانه
  لیورپول - رئال بتیس
  ۰۳:۰۰
 • والیبال المپیک
  ژاپن - آلمان
  ۱۰:۳۰
 • بسکتبال المپیک
  استرالیا - اسپانیا
  ۱۲:۳۰
 • والیبال المپیک
  ایتالیا - برزیل
  ۱۴:۳۰
 • هندبال ساحلی
  آمریکا - کوبا
  ۱۵:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید آرژانتین - امید عراق
  ۱۶:۳۰
 • والیبال المپیک
  لهستان - مصر
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال
  اینتر - لاس پالماس
  ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش