یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
۱۶:۱۳ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۰۸۳
نوستالژی

کاری که تلویزیون با وریا غفوری می‌کند

وریاغفوری,کاپیتان استقلال
تلویزیون که این روزها با تهیه گزارش‌های جذاب‌(!) درباره یارانه و پول اضافه‌ای که از این یارانه در حساب مردم می‌ماند، حسابی مشغول دلبری است، موضعی تردیدآمیز در قبال وریا غفوری، کاپیتان باشگاه استقلال در پیش گرفته است. مسئولان این نهاد، خاصه آنهایی که در شبکه سه و در برنامه فوتبال برتر مشغول به فعالیت هستند، هنوز نمی‌دانند باید وریا غفوری را ممنوع‌التصویر کنند یا اینکه عکس او را کنار سایر بازیکنان این تیم روی ال‌سی‌دی‌های بزرگ استودیو به نمایش بگذارند

تلویزیون که این روزها با تهیه گزارش‌های جذاب‌(!) درباره یارانه و پول اضافه‌ای که از این یارانه در حساب مردم می‌ماند، حسابی مشغول دلبری است، موضعی تردیدآمیز در قبال وریا غفوری، کاپیتان باشگاه استقلال در پیش گرفته است. مسئولان این نهاد، خاصه آنهایی که در شبکه سه و در برنامه فوتبال برتر مشغول به فعالیت هستند، هنوز نمی‌دانند باید وریا غفوری را ممنوع‌التصویر کنند یا اینکه عکس او را کنار سایر بازیکنان این تیم روی ال‌سی‌دی‌های بزرگ استودیو به نمایش بگذارند. آنها که ید طولایی در سانسور دارند، ابتدا تصویر وریا غفوری را مشمول ممنوع‌التصویری کردند ولی بعد از مواجهه با واکنش‌های منفی، دوباره تصویر وریا غفوری را به قاب تلویزیون برگرداندند تا نشان دهند مشکلی با کاپیتان باشگاه استقلال ندارند. گو اینکه در این بازه تردیدآمیز، اتفاقاتی رخ داده که نشان می‌دهد تلویزیون هنوز تکلیفش را با وریا غفوری نمی‌داند.

ماجرا از  کجا شروع شد؟

وریا غفوری، کاپیتان استقلال، سال‌هاست که به غیر از صحبت و فعالیت درباره فوتبال، به مسائل رخ‌داده در حوزه اجتماعی و تا حدودی سیاسی پرداخته و در اینستاگرام شخصی‌اش، واکنش‌های متنوعی به این موضوعات داشته است؛ از اعتراض به آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه در زاهدان گرفته تا بالارفتن نرخ ارز و سکه، ابلاغ حکم «افساد فی‌الارض» علیه پنج فعال محیط زیست، تیراندازی به کولبران، اظهارات محمدجواد ظریف و البته داستان ساقط‌کردن هواپیمای اوکراینی. او بیشتر وقت‌ها فارغ از اینکه نگرانی خاصی درباره حرفه فوتبالش داشته باشد، سعی کرده کنار مردم بماند و از زبان آنها حرف بزند. موضوع تازه‌ای که تلویزیون را در مواجهه با وریا غفوری سردرگم کرده، اظهارات او بعد از دیدار تیم‌های استقلال و فولاد در لیگ برتر است؛ دیداری که منجر به مسجل‌شدن قهرمانی استقلال شد. او بعد از بازی در مواجهه با این پرسش که فکر می‌کند این قهرمانی باعث خوشحالی بخشی از مردم می‌شود یا نه می‌گوید: «هر زمانی که من درباره مسائل اجتماعی و مدنی صحبت می‌کنم، برای من فوتبال در اولویت نیست. جایگاهی که قرار گرفته‌ام، باید از آن استفاده کنم. هواداران ما با هزاران بدبختی بلیت را تهیه می‌کنند و ما را تشویق می‌کنند، در نتیجه ما باید زبان آنها باشیم.

زمانی‌ که می‌بینم و فکر می‌کنم، همیشه بغض گلویم را می‌گیرد. واقعا ناراحت می‌شوم و کاری از دست آدم برنمی‌آید. من نمی‌دانم مسئولان شرمنده نمی‌شوند که این موقعیت‌ها را می‌بینند؟ من می‌دانم که الان در اهواز خیلی درگیری‌ها و مشکلات وجود دارد و خیلی‌ها اعتراض کرده‌اند، ولی امیدوارم به بهترین شکل جمع شود و مردم ما بتوانند چیزی که لایق آن هستند، به آن شکل زندگی کنند. عمر ما کوتاه است و باید سعادتمند زندگی کنیم. این حق مردم ایران است که سعادتمند زندگی کنند». حرف‌های وریا غفوری اگرچه با واکنش مثبت مردم مواجه شد، ولی با بدسلیقگی مسئولان تلویزیون روبه‌رو شد. برنامه دوشنبه‌شب همان هفته فوتبال برتر که مرتبط با قهرمانی زودهنگام تیم استقلال در لیگ برتر بود، تصویر وریا غفوری کاپیتان استقلال در گرافیک طراحی‌شده برنامه را حذف کرد و در کل برنامه هم از او اسمی برده نشد. این اتفاق با اعتراض هواداران استقلال، جامعه ورزشی و رسانه‌ها همراه شد و شایعه ممنوع‌التصویری او به گوش رسید.

اقدام تلویزیون با اعتراض گسترده چهره‌های سرشناس ورزش، سینما و سیاست روبه‌رو شد. علی دایی، سیداحمد خمینی و پیمان معادی، تعدادی از این چهره‌ها بودند که رفتار تلویزیون را زیر سؤال بردند. علی دایی که خودش مدت‌هاست با انتقادات تندوتیز از مسئولان، جبهه‌اش را مشخص کرده با انتشار پستی در اینستاگرام از وریا غفوری حمایت کرد و نوشت: «ساکت‌کردن منتقد، فقط و فقط پاک‌کردن صورت‌مسئله است. مردم در سخت‌ترین شرایط اقتصادی هستند و باید فکر اساسی برای حل مشکلات‌شان کرد. فارغ از رنگ‌ها، از هر فردی که صدای مردمش است حمایت می‌کنم همان‌طور که در تمامی این سال‌ها تلاش کردم حامی و صدای مردم سرزمینم باشم». مسعود شجاعی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران هم در واکنش به شایعه ممنوع‌التصویری وریا نوشت: «شرافت یعنی همیشه کار درست را انجام دهید؛ حتی اگر کسی شما را تماشا نکند».

وریاغفوری,کاپیتان استقلال

دوگانگی تلویزیون

این موضوع باعث شد تا دیدار استقلال با آلومینیوم که بعد از حوادث رخ‌داده برای وریا غفوری بود، حسابی حساس شود؛ از یک سو برای هواداران استقلال و از سوی دیگر برای مسئولان شبکه سه. تماشاگرانی که خودشان را به ورزشگاه رسانده بودند روی سکو به صورت یکپارچه وریا غفوری را تشویق کردند و با سردادن شعارهای معنادار، از کاپیتان تیم حمایت کردند. آنها انتهای این دیدار هم با تشویق ایسلندی و هماهنگ که با بازیکنان صورت گرفت، به تشویق وریا پرداختند و رفتار تلویزیون را مورد نقد قرار دادند. با وجود این، تلویزیون حمایت تماشاگران از وریا را سانسور کرد و حتی در انتهای دیدار که قصد مصاحبه با مهدی رحمتی را داشتند، آن‌قدر صبر کردند تا شعارهای تماشاگران در حمایت از وریا غفوری به پایان برسد و بعد مصاحبه را روی آنتن ببرند. این رفتار عجیب با وریا با واکنش تند فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال، در کنفرانس خبری بعد از بازی مواجه شد. او حاضر به پاسخ‌گویی به خبرنگار برنامه فوتبال برتر شبکه سه نشد و گفت فشارهای بیرونی زیادی به آنها وارد شده که در این برنامه حاضر شوند ولی هرگز حاضر به پذیرش چنین اتفاقی نیستند.

مجیدی گفت: «من جواب شما را نمی‌دهم. وقتی شما به خودتان اجازه می‌دهید که عکس کاپیتان تیم من را روی صفحه تلویزیونتان محو کنید، یعنی وقاحت در چه حد؟ من هیچ‌وقت جواب شما را نمی‌دهم. فوتبال برتر با چه رویی این کار را می‌کند؟ وریا کاپیتان تیم من است و اجازه ندارید این کار را بکنید. از شما عذرخواهی می‌کنم. دوست نداشتم حرف بزنم ولی خیلی حرف است که می‌توانم بگویم که چه نهادهایی به ما فشار آوردند در برنامه شما (فوتبال برتر) شرکت کنیم ولی من موافقت نکردم. اگر دوست داشتید بعدا برایتان توضیح می‌دهم. یعنی در کل دوست دارم آخر فصل صحبت کنم و خیلی مسائل را عنوان کنم. اینکه فشار بیاورند و بگویند باید به این برنامه بروید، ما باید نداریم. من فرزند حجازی هستم و کسی نمی‌تواند به من بگوید باید به این برنامه بیایید. خواستم این را بدانید».

تلویزیون اما بعد از فشار و انتقادهای موجود، عکس وریا غفوری را به صفحه برگرداند. مسئولان برنامه فوتبال برتر بعد از بازی استقلال و آلومینیوم اراک تصاویری از بازیکنان استقلال را با کاپ قهرمانی نشان داد که این بار برخلاف دفعه قبل، عکس وریا غفوری هم در بین بازیکنان استقلال دیده می‌شد. رفتاری که البته با سانسور تشویق و تصاویر مربوط به حمایت از او، ساعتی قبل در ورزشگاه آزادی، در تضاد بود.

sharghdaily.com
 • 18
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش