جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
۰۹:۳۰ - ۳۰ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۱۸۸۶
نوستالژی

همه داغ‌هایی که بر دل فوتبال ایران ماند

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران
تیم فوتبال پرسپولیس روز گذشته بازهم نتوانست به مقام قهرمانی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا برسد.

فوتبال ایران طی دو دهه گذشته ناکامی های زیادی را به خود دیده است. ناکامی هایی که البته همیشه مستحق آن نبوده و در مواقعی، در عین لیاقت و شایستگی دچار شکست شده است.

به بهانه تقابل دیروز پرسپولیس و اولسان هیوندای در فینال لیگ قهرمانان آسیا و نمایش قابل قبول شاگردان یحیی گل محمدی که درنهایت منجر به باخت آن ها مقابل رقیب حرفه ای و قدرتمند کره ای شد، مروری داشته ایم بر همه حسرت هایی که بر دل فوتبال ملی و باشگاهی ایران مانده است. حسرت هایی که هر کدام می توانست به افتخاری بزرگ بدل شود.

*استقلال-جوبیلو/فینال جام باشگاه های آسیا ۱۹۹۹

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

استقلال با هدایت ناصر حجازی و در روزی که ۱۲۰ هزار هوادارش در استادیوم آزادی منتظر قهرمانی در جام باشگاه های آسیا بودند، بیش از ۱۰ موقعیت گلزنی را به هدر داد تا جوبیلو به راحتی عنوان قهرمانی را از آن خود کند و استقلال به ستاره سوم آسیایی اش نرسد.

*ایران-بحرین/مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران در شرایطی برای بازی با تیم ملی بحرین عازم منامه شد که با کسب برتری در آن مسابقه می توانست به آسانی راهی جام جهانی ۲۰۰۲ به میزبانی کره و ژاپن شود اما عملکرد ضعیف تیم ملی در آن بازی منجر به باخت ۳-۱ تیم ملی و در نهایت صعود مستقیم عربستان به جام جهانی شد.

*ایران-ایرلند/پلی آف جام جهانی ۲۰۰۲

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

آن شکست تلخ مقابل بحرین، ایران را راهی مرحله پلی آف کرد و شاگردان بلاژویچ پس از کنار زدن امارات، به مصاف تیم قدرتمند ایرلندجنوبی رفتند. ایران در مجموع دو دیدار رفت و برگشت در دوبلین و تهران، موقعیت های گل بسیار خوبی را از دست داد که اوج آن ها موقعیت های تک به تک علی کریمی بود که توسط "شی گیون" مهار شد تا گل ثانیه های پایانی یحیی گل محمدی در ورزشگاه آزادی، نتواند در مقابل دو گل ایرلندی ها در خانه خودشان اثر گذار باشد و ایران به شکلی تلخ به جام جهانی ۲۰۰۲ نرسد.

*ایران-چین/جام ملت های آسیا ۲۰۰۴

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

یکی از شایسته ترین نسل های فوتبال ملی ایران با هدایت برانکو ایوانکوویچ توانست به مرحله نیمه نهایی جام ملت های ۲۰۰۴ برسد و به مصاف چین میزبان درآورد. آن مسابقه پر حادثه که  ایران در آن خیلی زود ۱۰ نفره شد و با تساوی ۱-۱ به ضربات پنالتی رفت، درنهایت با ضربه ایمان مبعلی که به تیر خورد و یحیی گل محمدی که با چیپی ضعیف و غیرمنتظره توپ را به گلر چین تقدیم کرد، به سود میزبان خاتمه یافت تا ایران شانس صعود به فینال جام ملت ها را از دست بدهد.

*اصفهانی‌ها در فینال لیگ قهرمانان آسیا

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

سپاهان و ذوب آهن دو باشگاه اصفهانی و قدرتمند فوتبال ایران هر کدام یک بار توانسته اند طعم حضور در فینال آسیا را بچشند. ابتدا سپاهان در سال ۲۰۰۷ به فینال راه یافت و مقابل اوراواردز ژاپن شکست خورد و سپس در سال ۲۰۱۰ نوبت به ذوب آهن رسید تا مقابل سئونگنام کره جنوبی تن به شکست دهد تا حسرت قهرمان شدن باشگاه های ایرانی در سطح قاره همچنان پا بر جا بماند.

*ایران-عربستان/مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

یکی از تلخ ترین بازی های تاریخ تیم ملی فوتبال ایران در زمان حضور علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی اتفاق افتاد. جایی که تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در استادیوم سراسر پر آزادی پذیرای تیم ملی عربستان سعودی بود و این شانس را داشت تا با کسب برتری در این مسابقه و با توجه به نتایج نسبتا خوبی که در بازی های قبلی کسب کرده بود، شانس خود را برای صعود به جام جهانی افزایش دهد اما در شرایطی که با یک گل از حریف خود جلو بود، دو گل ناگهانی از سوی سبزپوشان عربستان، تلخ ترین سناریوی ممکن را برای آن مسابقه رقم زد و ایران بازی را به عربستان باخت. باختی که باعث اخراج دایی از تیم ملی و درنهایت عدم صعود ایران به جام جهانی شد.

*استقلال-اف‌سی سئول/لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

یکی از پرستاره ترین استقلال های سالیان اخیر با هدایت امیر قلعه نویی و در زمانی که هنوز بازی های لیگ قهرمانان آسیا در مرحله حذفی به صورت تفکیک دو منطقه شرق و غرب برگزار نمی شد، توانست با کنار زدن رقبای قدرتمندش به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برسد و با تیم اف سی سئول کره جنوبی رو در رو شود. دیداری که خیلی ها معتقد بودند می توانست در فینال شکل بگیرد. استقلال بازی رفت را در سئول با دو گل واگذار کرد و در ورزشگاه آزادی و در شب هدر دادن موقعیت های پرشمار و بدشانسی های پیاپی، با تیم قدرتمند کره ای ۲-۲ مساوی کرد و شانس حضور در فینال آسیا را از دست داد.

*ایران-آرژانتین/جام جهانی ۲۰۱۴

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

تیم جنگنده و دوست داشتنی کارلوس کی روش پس از یک امتیازی که از نیجریه در اولین بازی جام جهانی ۲۰۱۴ گرفت، در دومین بازی اش به مصاف تیمی رفت که در نهایت نایب قهرمان جام شد. ایران اما بدون ترس از نام بزرگ آرژانتین شجاعانه جنگید و در روزی که شانس و داور هر دو با حریف یار بودند، تسلیم شوت فوق العاده لیونل مسی در دقیقه ۹۱ شد و نتوانست شاهکارش را با کسب امتیاز همراه کند.

*ایران-عراق/جام ملت های آسیا ۲۰۱۵

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

پر افت و خیز ترین دیدار تاریخ تیم ملی طی سالیان اخیر، بی تردید یکی از بزرگترین حسرت های فوتبال ایران به حساب می آید. تیم ملی ایران در مرحله یک چهارم جام ملت های استرالیا، در حالی با عراق بازی کرد که اگر اخراج مهرداد پولادی در نیمه اول نبود، نه تنها گل اول توسط سردار آزمون، به راحتی قابل حفظ بود بلکه می شد به آن اضافه هم کرد. اما اتفاقات فوتبالی کار را به وقت اضافه کشاند و ایران دو بار توانست به مسابقه کامبک بزند اما ضربات پنالتی درنهایت زهرش را به تیم پرتلاش کی روش ریخت و ایران نتوانست راهی نیمه نهایی شود.

*ایران-پرتغال/جام جهانی ۲۰۱۸

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

سومین بازی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ می توانست به شیرین ترین بازی تاریخ فوتبال ایران تبدیل شود اما شاید به دراماتیک ترین بازی تاریخ تبدیل شد. ایران اگر پرتغال را می برد، برای اولین بار راهی مرحله بعد می شد، اما جریان بازی این را نشان نمی داد. پرتغال یک گل زد و صاحب ضربه پنالتی شد. بیرانوند اما ایران را به بازی برگرداند چرا که ضربه رونالدو را مهار کرد و ایران سراسر حمله شد. دقیقه ۹۱ داور این بار به نفع ایران پنالتی گرفت و کریم انصاری فرد کار را به تساوی کشاند و سپس ثانیه هایی قبل از سوت پایان مسابقه، مهدی طارمی صاحب مهم ترین موقعیت گل تمام دوران فوتبال خودش شد اما ضربه پای چپش به جای تور داخل دروازه، به تور کنار دروازه برخورد کرد تا داغ ابدی آن مسابقه بر دل ایرانیان باقی بماند.

*پرسپولیس-کاشیما/فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

پرسپولیس با هدایت برانکو ایوانکوویچ و با پنجره نقل و انتقالاتی بسته اش، توانست برای اولین بار راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا شود اما سرنوشتی بهتر از تقابل روز گذشته با اولسان هیوندای در انتظارش نبود. قرمزها دیدار رفت را در ژاپن با ۲ گل به کاشیما واگذار کردند و در بازی برگشت و در شبی که استادیوم آزادی یک پارچه قرمزپوش شده بود، نتوانستند مقابل کاشیما کاری از پیش ببرند و جام در نهایت به ژاپنی ها رسید.

*ایران-ژاپن/جام ملت های آسیا ۲۰۱۹

ناکامی های فوتبال ایران,شکست های تلخ در فوتبال ایران

هنگامی که روشن ایرماتوف ازبک سوت شروع مسابقه ایران و ژاپن را در نیمه نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ به صدا درآورد، هیچکس فکر نمی کرد این دیدار به آخرین حضور کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی ایران تبدیل شود چرا که همه ایرانیان چشم انتظار صعود به فینال جام ملت ها بودند اما اتفاقات عجیب فوتبال شرایطی را رقم زد که ایران با سه گل به سامورایی ها ببازد. ژاپن گل اولش را هنگامی زد که بازیکنان ایران به شکلی عجیب بازی را رها کردند و برای اعتراض به سمت داور یورش بدند آن هم در حالی که هیچ اتفاقی در زمین مسابقه نیفتاده بود. سپس نوبت به یک پنالتی برای ژاپن رسید و در نهایت هم یک ضدحمله کار ایران جذاب کی روش در جام ملت های ۲۰۱۹ را تمام کرد تا ایران بازهم جایی در فینال نداشته باشد و حسرت قهرمان نشدن در آسیا همچنان با تیم ملی همراه باشد.

عرفان حاج‌بابایی

khabaronline.ir
 • 19
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۴ اسفند
  پریمیر لیگ پرتغال
  ماریتیمو - پورتو
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۵ اسفند
  لیگ قهرمانان اروپا
  لاتزیو - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - چلسی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۶ اسفند
  معوقه هفته اول لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - الچه
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  مونشن گلادباخ - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آتالانتا - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش