دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۳

همه چیز درمورد باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلونا,تاریخچه باشگاه بارسلونابارسلونا را می توان یکی از موفق ترین تیم های قاره اروپا دانست
یکی از باشگاه های بزرگ فوتبال در اسپانیا، باشگاه فوتبال بارسلونا میباشد که در ترکیب خود، بیشترین ستاره ها را دارد.

باشگاه بارسلونا

اغلب از باشگاه بارسلونا با نام های بارسلونا یا بارسا یاد می کنند و موقعیت این باشگاه فوتبال حرفه ای اسپانیایی در شهر بارسلون از منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا می باشد. باشگاه بارسلونا دارای هزاران عضو میباشد که بخشی از آن تیم فوتبال بارسلونا است. بازی تیم این باشگاه در لالیگا صورت می گیرد و این تیم، عضو سه تیمی محسوب میشود که هرگز به دستهٔ پائین تر سقوط نکرده است. تیم بارسلونا به خاطر شیوه حمله ای ماهرانه اش به شهرت تاریخی دست یافته است و بر بازی باز تأکید دارد.

تأسیس باشگاه فوتبال بارسلونا

هانس گمپر در ۲۲ اکتبر سال ۱۸۹۹ میلادی برای تاسیس باشگاه بارسلونا ، تمایل خود را در روزنامه لوس دپورتس به صورت آگهی اعلام کرد.

نتایج مثبتی در جلسهٔ خیمناسیو سوله در ۲۹ نوامبر همان سال، حاصل شد و بازیکنان جذب شده به این تیم نظیر واتر وایلد، لوئیس دی اوسو، اوتو کونزله، اوته مه یر، بارتومئو ترادس، انریک دوکال، کارلس پوجول، جوزپ لوبت، پره کبوت، جانپارسونز و ویلیام پارسونز بودند. باشگاه بارسلونا در مسابقات ملی و منطقه ای شروع موفقیت آمیزی داشت که از این مسابقات می توان به مسابقات فوتبال کاتالونیا و کوپا دل ری اشاره کرد.

باشگاه بارسلونا در سال ۱۹۰۲ میلادی توانست نخستین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر ببرد و نیز در همان سال به مصاف بیزکایا در فینال نخستین دوره کوپا دل ری رفت و با نتیجه ی ۱ – ۲ شکست خورد. درحالی که باشگاه در سال ۱۹۰۸ میلادی، شرایط مالی سختی داشت و تنها قهرمانی اش، پیروزی در مسابقات فوتبال کاتالونیا در ۱۹۰۵ میلادی بود؛ خوان گمپر، رییس باشگاه شد. گمپر در بین سال های ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۵در ۵ دوره متفاوت، در باشگاه به عنوان رییس فعالیت کرد و کل دوره ی خدمتش در این باشگاه، حدود ۲۵ سال بود. کمک گمپر به بارسا برای کسب ورزشگاه اختصاصی، از مهمترین دستاوردهای وی بود.

بارسلونا در ۱۴ مارس ۱۹۰۹، به ورزشگاه اینداستریا نقل مکان کرد. بارسلونا از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۴، با شرکت در جام پیرنه بعنوان بهترین تیم لانگیدوک، میدی، ناحیه آکیتن، باسک و کاتالونیا انتخاب شد. زبان رسمی باشگاه در همین دوره از کاستیلن به کاتالونیایی تغيير کرد و این تیم تبدیل به نمادهای مهم کاتالونیا گردید، تاجایی که حمایت از تیم برای بسیاری از طرفداران، بخاطر جایگاه اجتماعی اش بسیار مهم بود.

نخستین مربی بارسلونا به انتخاب گمپر، جک گرینول نام داشت. وی همچنین برای افزایش تعداد اعضای باشگاه در تلاش بود، تاجاییکه تعداد اعضای باشگاه در سال ۱۹۲۲ میلادی، به بیش از ۲۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. این تیم مجبور شد که به خاطر افزایش اعضا، ورزشگاه جدیدی را بسازد. از این رو باشگاه به ورزشگاه لس کورتس با گنجایش ۲۲٬۰۰۰ نفر نقل مکان کرد که این تعداد نفرات با گذشت زمان به ۶۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. تیم فوتبال بارسلونا در دوران گمپر موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار کوپا دل ری و چهار بار کوپا دی پیرنه را فتح کرده و« عصر طلایی» خود را برای اولین بار ، تجربه کند.

در یکی از مسابقات در سال ۱۹۲۵ اتفاقی رخ داد و باشگاه بمدت شش ماه توسط دیکتاتوری میگوئل پریمو ده ریورا تعطیل شد و گمپر نیز از ریاست، استعفا داد. این اتفاق توسط حاضرین به دلیل هو کردن سرود ملی به صورت خودجوش برای اعتراض به این دیکتاتوری بود. بنیان گذار باشگاه بمدت پنج سال پس از این اتفاق به افسردگی مبتلا شد و به دلیل مشکلات شخصی و اقتصادی خودکشی کرد.

جامعه ورزشی به دلیل درگیر شدن باشگاه در سیاست، در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۸ آن باشگاه را تحت‌تأثیر قرار داد و با افت شدیدی مواجه شد.

هواداران باشگاه بارسلونا

نحوه مدیریت باشگاه بارسلونا توسط هوادارانش، از دیگر تفاوت های این باشگاه نسبت به باشگاه های دیگر به شمار می رود. طرفداران بارسا تحت عنوان کولز شناخته میشوند. طرفداران بارسلونا شامل بیش از ۲۵ درصد جمعیت اسپانیا هستند و این تیم به عنوان دومین تیم محبوب این کشور محسوب میشود درحالیکه محبوب ترین تیم فوتبال در قاره اروپا میباشد و تا سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۷۰ هزار نفر عضو داشته است.

تاریخچه باشگاه بارسلونا,عکس باشگاه بارسلونا,رقیب باشگاه بارسلوناگمپر، جک گرینول را به عنوان اولین مربی بارسلونا انتخاب کرد

همچنین در انجمن هواداران بارسا برطبق امار سال ۲۰۱۰ تقریباً ۱۳۰۰ نفر بطور رسمی ثبت نام کردند که این افراد موظف بودند تا در مناطق مختلف، این باشگاه را تبلیغ کنند. آن ها برای بارسلونا در ازای فعالیتی که انجام می دهند خدمات مفیدی را از این باشگاه در زمان بازدید می گیرند. همچنین افراد مشهور بسیاری از بارسلونا طرفداری کرده اند که از آن ها می توان به پاپ ژان پل دوم و خوزه زاپاترو( نخست وزیر کشور اسپانیا ) اشاره کرد.

دیگر رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا

چهارده رشته ورزشی دیگر در باشگاه بارسلونا به غیر از فوتبال وجود دارد که تیمهای حرفه ای این باشگاه، نظیر بسکتبال، فوتسال، هندبال و هاکی می باشد. سایر رشته های ورزشی( غیر از فوتبال) باشگاه بارسلونا عبارتند از:

- تیم بسکتبال بارسلونا:

زمان تاسیس تیم بسکتبال بارسلونا به تاریخ ۲۴ اوت ۱۹۲۶ برمیگردد و این تیم، افتخارات بسیاری در اسپانیا دارد که شامل قهرمانی بیش از ۱۶ لیگ و ۲۲ جام حذفی می باشد. همچنین در کارنامه این تیم، فتح یورو لیگ اروپا برای دو مرتبه ثبت شده است.

- تیم هندبال باشگاه بارسلونا :

در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۲ باشگاه هندبال بارسا راه اندازی گردید و تا به حال موفق به کسب افتخارات بسیاری در جام قهرمانان اروپا و لیگا آسوبال در اسپانیا شده است.

- باشگاه اسکیت هاکی:

در ابتدا در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۴۲ باشگاه اسکیت هاکی تأسیس شد اما به دلیل مشکلاتی در سال بعدی منحل شد و مجددا در سال ۱۹۴۸ راه اندازی گردید. تیم هاکی بارسلونا، موفق به کسب مقام قهرمانی در مسابقات جام پادشاه، اوکی لیگا و لیگ اروپا شده است.

- تیم فوتسال باشگاه بارسا:

در سال ۱۹۷۸ تیم فوتسال باشگاه بارسا با چهار تیم حرفه ای( جز تیم فوتبال) بطور رسمی تأسیس شد و شامل می باشد. این تیم در مسابقات لیگ اسپانیا، جام اسپانیا و کوپا دل ری، افتخاراتی را بدست آورده است.

- تیم های غیر حرفه ای باشگاه:

تیم های غیر حرفه ای بارسلونا، متشکل از رشته های ورزشی گوناگونی نظیر بسکتبال با ویلچر ، راگبی( در دو بخش راگبی ۱۵ نفره و راگبی ۱۳ نفره)، دو و میدانی، بیس بال، هاکی روی یخ ، هاکی روی چمن ، رقص روی یخ و والیبال می باشد.

باشگاه فوتبال بارسلونا,رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا,باشگاه بارسلونا تاسیسباشگاه بارسلونا باشگاهی که در سال ۱۸۹۹ تاسیس شده است

- تیم های زنان باشگاه:

تیم های زنان بارسلونا به صورت مستقل، شامل تیم فوتبال زنان است و مجموعه هایی همچون بخش فوتبال و تیم والیبال زنان را دربر می گیرد.

رقبا و موانع مسیر

باشگاه بارسلونا دارای افتخاراتی از جمله مسابقات داخلی، اروپایی و جهانی میباشد و اصلی ترین رقیب رئال مادرید محسوب می شود. به رقابت های میان بارسلونا و رئال مادرید در لیگ لالیگا، ال کلاسیکو می گویند. این رقابت ها علاوه بر ورزشی بودن، ریشه ای تاریخی نیز دارند.

رقابت و تنش های سیاسی و فرهنگی بسیاری از زمان جنگ داخلی اسپانیا میان بارسا و رئال وجود داشته که نماینده کاتالونیا، بارسا میباشد و نماینده کاستیل، رئال نام دارد. یکی از اتفاقاتی که در محبوبیت بارسا بسیارموثر بود، دیکتاتوری پریمو ده ریورا میباشد به این دلیل که فشار های آن زمان برای سرکوب فرهنگ های محلی موجب شد تا مردم کاتالان دید برتری نسبت به باشگاه بارسلونا داشته باشند و سرانجام برای کاتالان ها، تبدیل به نمادی شود. در سال ۲۰۰۲، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در یکی از مسابقات میان این دو تیم به تماشای این بازی پرداختند که رسانه های اسپانیا، آنرا رقابت قرن نامیدند.

لوگو باشگاه بارسلونا

اولین لوگوی بارسا به این صورت بود که در بالای تصویر، تاجی به یاد تاج و تخت آراگون قرار داشت و در کنار آن خفاشی بعنوان نماد شاه جیمز بود که از درخت برگ بو و درخت نخل با دو شاخه احاطه شده بود. لوگوی باشگاه بارسلونا در طول یک قرن فعالیتش در سال ۱۹۱۰ برای یک مرتبه تغيير اساسی کرد و کارلس کومامالا در طی مسابقه ای برای طراحی نماد یا لوگوی باشگاه، برنده شد و طرح پیشنهادی آن بعنوان لوگو بارسا با تغییرات جزئی باقی مانده است.

لباس های بارسلونا

در سال ۱۹۰۰ با الهام گیری گمپر از تیم بازل، برای نخستین بار از رنگ های آبی و قرمز در پیراهن بارسلونا استفاده شد. این باشگاه، تبلیغ هیچ شرکتی را از زمان تاسیسش تا سال ۲۰۰۶ بر روی پیراهنش نداشت تا این که با یونسیف، قرارداد ۵ ساله ای بست و علاوه بر این که لوگو بر روی پیراهن این باشگاه، قرار گرفت؛ هر سال از طرف بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا ، ۱.۵ میلیون یورو کمک مالی به یونیسف پرداخت می شد. هدف از تأسیس این بنیاد در سال ۱۹۹۴، جمع آوری کمک و جلب پشتیبان های مالی برای سازمان های غیر ورزشی بود.

عکس باشگاه بارسلونا,تصاویر باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلوناباشگاه بارسلونا یکی از پر افتخار ترین و گران قیمت ترین باشگاه های جهان است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 18
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۰ آذر
  جام حذفی عربستان
  ابها - الخلیج
  ۱۶:۰۰
 • جام حذفی عربستان
  الهلال - التعاون
  ۱۸:۱۵
 • سری آ ایتالیا
  امپولی - لچه
  ۲۱:۰۰
 • جام حذفی عربستان
  الشباب - النصر
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  کالیاری - ساسولو
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  رایو وایه کانو - سلتاویگو
  ۲۳:۳۰
 • سه شنبه ۲۱ آذر
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - تورنتو رپترز
  ۰۴:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  ملبورن سیتی - ژیجیانگ
  ۱۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  بوریرام تایلند - ونتفورت کوفو
  ۱۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  جوهور دارالتعظیم - پاتوم تایلند
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  اولسان هیوندای - کاوازاکی
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - آرسنال
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لانس - سویا
  ۲۱:۱۵
 • جام باشگاه‌های جهان
  الاتحاد - اوکلند سیتی
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کپنهاگن - گالاتاسرای
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - بایرن مونیخ
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - براگا
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  یونیون برلین - رئال مادرید
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - رئال سوسیداد
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سالزبورگ - بنفیکا
  ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲۲ آذر
  لیگ قهرمانان آسیا
  کایا فیلیپین - اینچئون
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  یوکوهاما مارینوس - شاندونگ تایشان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  چونبوک موتورز - بانکوک یونایتد
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  لاین سیتی سیلرز - کیچه هنگ کنگ
  ۱۳:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - گل گهرسیرجان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  گیتی پسند - فولاد سیرجان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ ستارگان قطر
  الدحیل - الاهلی دوحه
  ۱۸:۰۰
 • لیگ ستارگان قطر
  السد - ام صلال
  ۲۰:۰۰
 • لیگ ستارگان قطر
  شمال - العربی
  ۲۰:۰۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ستاره سرخ بلگراد - منچسترسیتی
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لایپزیش - یانگ بویز
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  پورتو - شاختار
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آنتورپ - بارسلونا
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  نیوکسل - آث میلان
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دورتموند - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سلتیک - فاینورد
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - لاتزیو
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش