سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۳

همه چیز درمورد باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلونا,تاریخچه باشگاه بارسلونابارسلونا را می توان یکی از موفق ترین تیم های قاره اروپا دانست
یکی از باشگاه های بزرگ فوتبال در اسپانیا، باشگاه فوتبال بارسلونا میباشد که در ترکیب خود، بیشترین ستاره ها را دارد.

باشگاه بارسلونا

اغلب از باشگاه بارسلونا با نام های بارسلونا یا بارسا یاد می کنند و موقعیت این باشگاه فوتبال حرفه ای اسپانیایی در شهر بارسلون از منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا می باشد. باشگاه بارسلونا دارای هزاران عضو میباشد که بخشی از آن تیم فوتبال بارسلونا است. بازی تیم این باشگاه در لالیگا صورت می گیرد و این تیم، عضو سه تیمی محسوب میشود که هرگز به دستهٔ پائین تر سقوط نکرده است. تیم بارسلونا به خاطر شیوه حمله ای ماهرانه اش به شهرت تاریخی دست یافته است و بر بازی باز تأکید دارد.

تأسیس باشگاه فوتبال بارسلونا

هانس گمپر در ۲۲ اکتبر سال ۱۸۹۹ میلادی برای تاسیس باشگاه بارسلونا ، تمایل خود را در روزنامه لوس دپورتس به صورت آگهی اعلام کرد.

نتایج مثبتی در جلسهٔ خیمناسیو سوله در ۲۹ نوامبر همان سال، حاصل شد و بازیکنان جذب شده به این تیم نظیر واتر وایلد، لوئیس دی اوسو، اوتو کونزله، اوته مه یر، بارتومئو ترادس، انریک دوکال، کارلس پوجول، جوزپ لوبت، پره کبوت، جانپارسونز و ویلیام پارسونز بودند. باشگاه بارسلونا در مسابقات ملی و منطقه ای شروع موفقیت آمیزی داشت که از این مسابقات می توان به مسابقات فوتبال کاتالونیا و کوپا دل ری اشاره کرد.

باشگاه بارسلونا در سال ۱۹۰۲ میلادی توانست نخستین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر ببرد و نیز در همان سال به مصاف بیزکایا در فینال نخستین دوره کوپا دل ری رفت و با نتیجه ی ۱ – ۲ شکست خورد. درحالی که باشگاه در سال ۱۹۰۸ میلادی، شرایط مالی سختی داشت و تنها قهرمانی اش، پیروزی در مسابقات فوتبال کاتالونیا در ۱۹۰۵ میلادی بود؛ خوان گمپر، رییس باشگاه شد. گمپر در بین سال های ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۵در ۵ دوره متفاوت، در باشگاه به عنوان رییس فعالیت کرد و کل دوره ی خدمتش در این باشگاه، حدود ۲۵ سال بود. کمک گمپر به بارسا برای کسب ورزشگاه اختصاصی، از مهمترین دستاوردهای وی بود.

بارسلونا در ۱۴ مارس ۱۹۰۹، به ورزشگاه اینداستریا نقل مکان کرد. بارسلونا از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۴، با شرکت در جام پیرنه بعنوان بهترین تیم لانگیدوک، میدی، ناحیه آکیتن، باسک و کاتالونیا انتخاب شد. زبان رسمی باشگاه در همین دوره از کاستیلن به کاتالونیایی تغيير کرد و این تیم تبدیل به نمادهای مهم کاتالونیا گردید، تاجایی که حمایت از تیم برای بسیاری از طرفداران، بخاطر جایگاه اجتماعی اش بسیار مهم بود.

نخستین مربی بارسلونا به انتخاب گمپر، جک گرینول نام داشت. وی همچنین برای افزایش تعداد اعضای باشگاه در تلاش بود، تاجاییکه تعداد اعضای باشگاه در سال ۱۹۲۲ میلادی، به بیش از ۲۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. این تیم مجبور شد که به خاطر افزایش اعضا، ورزشگاه جدیدی را بسازد. از این رو باشگاه به ورزشگاه لس کورتس با گنجایش ۲۲٬۰۰۰ نفر نقل مکان کرد که این تعداد نفرات با گذشت زمان به ۶۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. تیم فوتبال بارسلونا در دوران گمپر موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار کوپا دل ری و چهار بار کوپا دی پیرنه را فتح کرده و« عصر طلایی» خود را برای اولین بار ، تجربه کند.

در یکی از مسابقات در سال ۱۹۲۵ اتفاقی رخ داد و باشگاه بمدت شش ماه توسط دیکتاتوری میگوئل پریمو ده ریورا تعطیل شد و گمپر نیز از ریاست، استعفا داد. این اتفاق توسط حاضرین به دلیل هو کردن سرود ملی به صورت خودجوش برای اعتراض به این دیکتاتوری بود. بنیان گذار باشگاه بمدت پنج سال پس از این اتفاق به افسردگی مبتلا شد و به دلیل مشکلات شخصی و اقتصادی خودکشی کرد.

جامعه ورزشی به دلیل درگیر شدن باشگاه در سیاست، در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۸ آن باشگاه را تحت‌تأثیر قرار داد و با افت شدیدی مواجه شد.

هواداران باشگاه بارسلونا

نحوه مدیریت باشگاه بارسلونا توسط هوادارانش، از دیگر تفاوت های این باشگاه نسبت به باشگاه های دیگر به شمار می رود. طرفداران بارسا تحت عنوان کولز شناخته میشوند. طرفداران بارسلونا شامل بیش از ۲۵ درصد جمعیت اسپانیا هستند و این تیم به عنوان دومین تیم محبوب این کشور محسوب میشود درحالیکه محبوب ترین تیم فوتبال در قاره اروپا میباشد و تا سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۷۰ هزار نفر عضو داشته است.

تاریخچه باشگاه بارسلونا,عکس باشگاه بارسلونا,رقیب باشگاه بارسلوناگمپر، جک گرینول را به عنوان اولین مربی بارسلونا انتخاب کرد

همچنین در انجمن هواداران بارسا برطبق امار سال ۲۰۱۰ تقریباً ۱۳۰۰ نفر بطور رسمی ثبت نام کردند که این افراد موظف بودند تا در مناطق مختلف، این باشگاه را تبلیغ کنند. آن ها برای بارسلونا در ازای فعالیتی که انجام می دهند خدمات مفیدی را از این باشگاه در زمان بازدید می گیرند. همچنین افراد مشهور بسیاری از بارسلونا طرفداری کرده اند که از آن ها می توان به پاپ ژان پل دوم و خوزه زاپاترو( نخست وزیر کشور اسپانیا ) اشاره کرد.

دیگر رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا

چهارده رشته ورزشی دیگر در باشگاه بارسلونا به غیر از فوتبال وجود دارد که تیمهای حرفه ای این باشگاه، نظیر بسکتبال، فوتسال، هندبال و هاکی می باشد. سایر رشته های ورزشی( غیر از فوتبال) باشگاه بارسلونا عبارتند از:

- تیم بسکتبال بارسلونا:

زمان تاسیس تیم بسکتبال بارسلونا به تاریخ ۲۴ اوت ۱۹۲۶ برمیگردد و این تیم، افتخارات بسیاری در اسپانیا دارد که شامل قهرمانی بیش از ۱۶ لیگ و ۲۲ جام حذفی می باشد. همچنین در کارنامه این تیم، فتح یورو لیگ اروپا برای دو مرتبه ثبت شده است.

- تیم هندبال باشگاه بارسلونا :

در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۲ باشگاه هندبال بارسا راه اندازی گردید و تا به حال موفق به کسب افتخارات بسیاری در جام قهرمانان اروپا و لیگا آسوبال در اسپانیا شده است.

- باشگاه اسکیت هاکی:

در ابتدا در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۴۲ باشگاه اسکیت هاکی تأسیس شد اما به دلیل مشکلاتی در سال بعدی منحل شد و مجددا در سال ۱۹۴۸ راه اندازی گردید. تیم هاکی بارسلونا، موفق به کسب مقام قهرمانی در مسابقات جام پادشاه، اوکی لیگا و لیگ اروپا شده است.

- تیم فوتسال باشگاه بارسا:

در سال ۱۹۷۸ تیم فوتسال باشگاه بارسا با چهار تیم حرفه ای( جز تیم فوتبال) بطور رسمی تأسیس شد و شامل می باشد. این تیم در مسابقات لیگ اسپانیا، جام اسپانیا و کوپا دل ری، افتخاراتی را بدست آورده است.

- تیم های غیر حرفه ای باشگاه:

تیم های غیر حرفه ای بارسلونا، متشکل از رشته های ورزشی گوناگونی نظیر بسکتبال با ویلچر ، راگبی( در دو بخش راگبی ۱۵ نفره و راگبی ۱۳ نفره)، دو و میدانی، بیس بال، هاکی روی یخ ، هاکی روی چمن ، رقص روی یخ و والیبال می باشد.

باشگاه فوتبال بارسلونا,رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا,باشگاه بارسلونا تاسیسباشگاه بارسلونا باشگاهی که در سال ۱۸۹۹ تاسیس شده است

- تیم های زنان باشگاه:

تیم های زنان بارسلونا به صورت مستقل، شامل تیم فوتبال زنان است و مجموعه هایی همچون بخش فوتبال و تیم والیبال زنان را دربر می گیرد.

رقبا و موانع مسیر

باشگاه بارسلونا دارای افتخاراتی از جمله مسابقات داخلی، اروپایی و جهانی میباشد و اصلی ترین رقیب رئال مادرید محسوب می شود. به رقابت های میان بارسلونا و رئال مادرید در لیگ لالیگا، ال کلاسیکو می گویند. این رقابت ها علاوه بر ورزشی بودن، ریشه ای تاریخی نیز دارند.

رقابت و تنش های سیاسی و فرهنگی بسیاری از زمان جنگ داخلی اسپانیا میان بارسا و رئال وجود داشته که نماینده کاتالونیا، بارسا میباشد و نماینده کاستیل، رئال نام دارد. یکی از اتفاقاتی که در محبوبیت بارسا بسیارموثر بود، دیکتاتوری پریمو ده ریورا میباشد به این دلیل که فشار های آن زمان برای سرکوب فرهنگ های محلی موجب شد تا مردم کاتالان دید برتری نسبت به باشگاه بارسلونا داشته باشند و سرانجام برای کاتالان ها، تبدیل به نمادی شود. در سال ۲۰۰۲، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در یکی از مسابقات میان این دو تیم به تماشای این بازی پرداختند که رسانه های اسپانیا، آنرا رقابت قرن نامیدند.

لوگو باشگاه بارسلونا

اولین لوگوی بارسا به این صورت بود که در بالای تصویر، تاجی به یاد تاج و تخت آراگون قرار داشت و در کنار آن خفاشی بعنوان نماد شاه جیمز بود که از درخت برگ بو و درخت نخل با دو شاخه احاطه شده بود. لوگوی باشگاه بارسلونا در طول یک قرن فعالیتش در سال ۱۹۱۰ برای یک مرتبه تغيير اساسی کرد و کارلس کومامالا در طی مسابقه ای برای طراحی نماد یا لوگوی باشگاه، برنده شد و طرح پیشنهادی آن بعنوان لوگو بارسا با تغییرات جزئی باقی مانده است.

لباس های بارسلونا

در سال ۱۹۰۰ با الهام گیری گمپر از تیم بازل، برای نخستین بار از رنگ های آبی و قرمز در پیراهن بارسلونا استفاده شد. این باشگاه، تبلیغ هیچ شرکتی را از زمان تاسیسش تا سال ۲۰۰۶ بر روی پیراهنش نداشت تا این که با یونسیف، قرارداد ۵ ساله ای بست و علاوه بر این که لوگو بر روی پیراهن این باشگاه، قرار گرفت؛ هر سال از طرف بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا ، ۱.۵ میلیون یورو کمک مالی به یونیسف پرداخت می شد. هدف از تأسیس این بنیاد در سال ۱۹۹۴، جمع آوری کمک و جلب پشتیبان های مالی برای سازمان های غیر ورزشی بود.

عکس باشگاه بارسلونا,تصاویر باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلوناباشگاه بارسلونا یکی از پر افتخار ترین و گران قیمت ترین باشگاه های جهان است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 18
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۴ آذر
  والیبال سوپرلیگا ایتالیا
  میلانو - لوبه
  ۲۲:۰۰
 • جام جهانی
  برزیل - کره جنوبی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۵ آذر
  بسکتبال NBA
  اورلاندو مجیک - میلواکی باکس
  ۰۳:۴۰
 • جام جهانی
  مراکش - اسپانیا
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  پرتغال - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۱۷ آذر
  والیبال قهرمانی باشگاه های جهان
  پیکان ایران - میناس برزیل
  ۰۰:۳۰
 • جمعه ۱۸ آذر
  جام جهانی
  هلند - آرژانتین
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۹ آذر
  جام جهانی
  انگلیس - فرانسه
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش