دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۳

همه چیز درمورد باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلونا,تاریخچه باشگاه بارسلونابارسلونا را می توان یکی از موفق ترین تیم های قاره اروپا دانست
یکی از باشگاه های بزرگ فوتبال در اسپانیا، باشگاه فوتبال بارسلونا میباشد که در ترکیب خود، بیشترین ستاره ها را دارد.

باشگاه بارسلونا

اغلب از باشگاه بارسلونا با نام های بارسلونا یا بارسا یاد می کنند و موقعیت این باشگاه فوتبال حرفه ای اسپانیایی در شهر بارسلون از منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا می باشد. باشگاه بارسلونا دارای هزاران عضو میباشد که بخشی از آن تیم فوتبال بارسلونا است. بازی تیم این باشگاه در لالیگا صورت می گیرد و این تیم، عضو سه تیمی محسوب میشود که هرگز به دستهٔ پائین تر سقوط نکرده است. تیم بارسلونا به خاطر شیوه حمله ای ماهرانه اش به شهرت تاریخی دست یافته است و بر بازی باز تأکید دارد.

تأسیس باشگاه فوتبال بارسلونا

هانس گمپر در ۲۲ اکتبر سال ۱۸۹۹ میلادی برای تاسیس باشگاه بارسلونا ، تمایل خود را در روزنامه لوس دپورتس به صورت آگهی اعلام کرد.

نتایج مثبتی در جلسهٔ خیمناسیو سوله در ۲۹ نوامبر همان سال، حاصل شد و بازیکنان جذب شده به این تیم نظیر واتر وایلد، لوئیس دی اوسو، اوتو کونزله، اوته مه یر، بارتومئو ترادس، انریک دوکال، کارلس پوجول، جوزپ لوبت، پره کبوت، جانپارسونز و ویلیام پارسونز بودند. باشگاه بارسلونا در مسابقات ملی و منطقه ای شروع موفقیت آمیزی داشت که از این مسابقات می توان به مسابقات فوتبال کاتالونیا و کوپا دل ری اشاره کرد.

باشگاه بارسلونا در سال ۱۹۰۲ میلادی توانست نخستین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر ببرد و نیز در همان سال به مصاف بیزکایا در فینال نخستین دوره کوپا دل ری رفت و با نتیجه ی ۱ – ۲ شکست خورد. درحالی که باشگاه در سال ۱۹۰۸ میلادی، شرایط مالی سختی داشت و تنها قهرمانی اش، پیروزی در مسابقات فوتبال کاتالونیا در ۱۹۰۵ میلادی بود؛ خوان گمپر، رییس باشگاه شد. گمپر در بین سال های ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۵در ۵ دوره متفاوت، در باشگاه به عنوان رییس فعالیت کرد و کل دوره ی خدمتش در این باشگاه، حدود ۲۵ سال بود. کمک گمپر به بارسا برای کسب ورزشگاه اختصاصی، از مهمترین دستاوردهای وی بود.

بارسلونا در ۱۴ مارس ۱۹۰۹، به ورزشگاه اینداستریا نقل مکان کرد. بارسلونا از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۴، با شرکت در جام پیرنه بعنوان بهترین تیم لانگیدوک، میدی، ناحیه آکیتن، باسک و کاتالونیا انتخاب شد. زبان رسمی باشگاه در همین دوره از کاستیلن به کاتالونیایی تغيير کرد و این تیم تبدیل به نمادهای مهم کاتالونیا گردید، تاجایی که حمایت از تیم برای بسیاری از طرفداران، بخاطر جایگاه اجتماعی اش بسیار مهم بود.

نخستین مربی بارسلونا به انتخاب گمپر، جک گرینول نام داشت. وی همچنین برای افزایش تعداد اعضای باشگاه در تلاش بود، تاجاییکه تعداد اعضای باشگاه در سال ۱۹۲۲ میلادی، به بیش از ۲۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. این تیم مجبور شد که به خاطر افزایش اعضا، ورزشگاه جدیدی را بسازد. از این رو باشگاه به ورزشگاه لس کورتس با گنجایش ۲۲٬۰۰۰ نفر نقل مکان کرد که این تعداد نفرات با گذشت زمان به ۶۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. تیم فوتبال بارسلونا در دوران گمپر موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار کوپا دل ری و چهار بار کوپا دی پیرنه را فتح کرده و« عصر طلایی» خود را برای اولین بار ، تجربه کند.

در یکی از مسابقات در سال ۱۹۲۵ اتفاقی رخ داد و باشگاه بمدت شش ماه توسط دیکتاتوری میگوئل پریمو ده ریورا تعطیل شد و گمپر نیز از ریاست، استعفا داد. این اتفاق توسط حاضرین به دلیل هو کردن سرود ملی به صورت خودجوش برای اعتراض به این دیکتاتوری بود. بنیان گذار باشگاه بمدت پنج سال پس از این اتفاق به افسردگی مبتلا شد و به دلیل مشکلات شخصی و اقتصادی خودکشی کرد.

جامعه ورزشی به دلیل درگیر شدن باشگاه در سیاست، در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۸ آن باشگاه را تحت‌تأثیر قرار داد و با افت شدیدی مواجه شد.

هواداران باشگاه بارسلونا

نحوه مدیریت باشگاه بارسلونا توسط هوادارانش، از دیگر تفاوت های این باشگاه نسبت به باشگاه های دیگر به شمار می رود. طرفداران بارسا تحت عنوان کولز شناخته میشوند. طرفداران بارسلونا شامل بیش از ۲۵ درصد جمعیت اسپانیا هستند و این تیم به عنوان دومین تیم محبوب این کشور محسوب میشود درحالیکه محبوب ترین تیم فوتبال در قاره اروپا میباشد و تا سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۷۰ هزار نفر عضو داشته است.

تاریخچه باشگاه بارسلونا,عکس باشگاه بارسلونا,رقیب باشگاه بارسلوناگمپر، جک گرینول را به عنوان اولین مربی بارسلونا انتخاب کرد

همچنین در انجمن هواداران بارسا برطبق امار سال ۲۰۱۰ تقریباً ۱۳۰۰ نفر بطور رسمی ثبت نام کردند که این افراد موظف بودند تا در مناطق مختلف، این باشگاه را تبلیغ کنند. آن ها برای بارسلونا در ازای فعالیتی که انجام می دهند خدمات مفیدی را از این باشگاه در زمان بازدید می گیرند. همچنین افراد مشهور بسیاری از بارسلونا طرفداری کرده اند که از آن ها می توان به پاپ ژان پل دوم و خوزه زاپاترو( نخست وزیر کشور اسپانیا ) اشاره کرد.

دیگر رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا

چهارده رشته ورزشی دیگر در باشگاه بارسلونا به غیر از فوتبال وجود دارد که تیمهای حرفه ای این باشگاه، نظیر بسکتبال، فوتسال، هندبال و هاکی می باشد. سایر رشته های ورزشی( غیر از فوتبال) باشگاه بارسلونا عبارتند از:

- تیم بسکتبال بارسلونا:

زمان تاسیس تیم بسکتبال بارسلونا به تاریخ ۲۴ اوت ۱۹۲۶ برمیگردد و این تیم، افتخارات بسیاری در اسپانیا دارد که شامل قهرمانی بیش از ۱۶ لیگ و ۲۲ جام حذفی می باشد. همچنین در کارنامه این تیم، فتح یورو لیگ اروپا برای دو مرتبه ثبت شده است.

- تیم هندبال باشگاه بارسلونا :

در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۲ باشگاه هندبال بارسا راه اندازی گردید و تا به حال موفق به کسب افتخارات بسیاری در جام قهرمانان اروپا و لیگا آسوبال در اسپانیا شده است.

- باشگاه اسکیت هاکی:

در ابتدا در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۴۲ باشگاه اسکیت هاکی تأسیس شد اما به دلیل مشکلاتی در سال بعدی منحل شد و مجددا در سال ۱۹۴۸ راه اندازی گردید. تیم هاکی بارسلونا، موفق به کسب مقام قهرمانی در مسابقات جام پادشاه، اوکی لیگا و لیگ اروپا شده است.

- تیم فوتسال باشگاه بارسا:

در سال ۱۹۷۸ تیم فوتسال باشگاه بارسا با چهار تیم حرفه ای( جز تیم فوتبال) بطور رسمی تأسیس شد و شامل می باشد. این تیم در مسابقات لیگ اسپانیا، جام اسپانیا و کوپا دل ری، افتخاراتی را بدست آورده است.

- تیم های غیر حرفه ای باشگاه:

تیم های غیر حرفه ای بارسلونا، متشکل از رشته های ورزشی گوناگونی نظیر بسکتبال با ویلچر ، راگبی( در دو بخش راگبی ۱۵ نفره و راگبی ۱۳ نفره)، دو و میدانی، بیس بال، هاکی روی یخ ، هاکی روی چمن ، رقص روی یخ و والیبال می باشد.

باشگاه فوتبال بارسلونا,رشته های ورزشی باشگاه بارسلونا,باشگاه بارسلونا تاسیسباشگاه بارسلونا باشگاهی که در سال ۱۸۹۹ تاسیس شده است

- تیم های زنان باشگاه:

تیم های زنان بارسلونا به صورت مستقل، شامل تیم فوتبال زنان است و مجموعه هایی همچون بخش فوتبال و تیم والیبال زنان را دربر می گیرد.

رقبا و موانع مسیر

باشگاه بارسلونا دارای افتخاراتی از جمله مسابقات داخلی، اروپایی و جهانی میباشد و اصلی ترین رقیب رئال مادرید محسوب می شود. به رقابت های میان بارسلونا و رئال مادرید در لیگ لالیگا، ال کلاسیکو می گویند. این رقابت ها علاوه بر ورزشی بودن، ریشه ای تاریخی نیز دارند.

رقابت و تنش های سیاسی و فرهنگی بسیاری از زمان جنگ داخلی اسپانیا میان بارسا و رئال وجود داشته که نماینده کاتالونیا، بارسا میباشد و نماینده کاستیل، رئال نام دارد. یکی از اتفاقاتی که در محبوبیت بارسا بسیارموثر بود، دیکتاتوری پریمو ده ریورا میباشد به این دلیل که فشار های آن زمان برای سرکوب فرهنگ های محلی موجب شد تا مردم کاتالان دید برتری نسبت به باشگاه بارسلونا داشته باشند و سرانجام برای کاتالان ها، تبدیل به نمادی شود. در سال ۲۰۰۲، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در یکی از مسابقات میان این دو تیم به تماشای این بازی پرداختند که رسانه های اسپانیا، آنرا رقابت قرن نامیدند.

لوگو باشگاه بارسلونا

اولین لوگوی بارسا به این صورت بود که در بالای تصویر، تاجی به یاد تاج و تخت آراگون قرار داشت و در کنار آن خفاشی بعنوان نماد شاه جیمز بود که از درخت برگ بو و درخت نخل با دو شاخه احاطه شده بود. لوگوی باشگاه بارسلونا در طول یک قرن فعالیتش در سال ۱۹۱۰ برای یک مرتبه تغيير اساسی کرد و کارلس کومامالا در طی مسابقه ای برای طراحی نماد یا لوگوی باشگاه، برنده شد و طرح پیشنهادی آن بعنوان لوگو بارسا با تغییرات جزئی باقی مانده است.

لباس های بارسلونا

در سال ۱۹۰۰ با الهام گیری گمپر از تیم بازل، برای نخستین بار از رنگ های آبی و قرمز در پیراهن بارسلونا استفاده شد. این باشگاه، تبلیغ هیچ شرکتی را از زمان تاسیسش تا سال ۲۰۰۶ بر روی پیراهنش نداشت تا این که با یونسیف، قرارداد ۵ ساله ای بست و علاوه بر این که لوگو بر روی پیراهن این باشگاه، قرار گرفت؛ هر سال از طرف بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا ، ۱.۵ میلیون یورو کمک مالی به یونیسف پرداخت می شد. هدف از تأسیس این بنیاد در سال ۱۹۹۴، جمع آوری کمک و جلب پشتیبان های مالی برای سازمان های غیر ورزشی بود.

عکس باشگاه بارسلونا,تصاویر باشگاه بارسلونا,باشگاه فوتبال بارسلوناباشگاه بارسلونا یکی از پر افتخار ترین و گران قیمت ترین باشگاه های جهان است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 18
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۴ تیر
  هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  هنگ کنگ - بحرین
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین - کویت
  ۱۷:۴۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  هند - عمان
  ۱۹:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  لهستان - اسلوونی
  ۲۰:۰۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  آلمان - مصر
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسپانیا - انگلیس
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۲۵ تیر
  لیگ تابستانی NBA
  ایندیانا پی سرز - مینه سوتا تیمبرولوز
  ۰۱:۱۰
 • کوپا آمریکا
  آرژانتین - کلمبیا
  ۰۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - هنگ کنگ
  ۱۲:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - چین
  ۱۴:۱۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  قطر - کره جنوبی
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین تایپه - ژاپن
  ۱۷:۴۵
 • دوستانه
  روزنبرگ - منچستر یونایتد
  ۱۹:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عمان - اردن
  ۱۹:۳۰
 • سه شنبه ۲۶ تیر
  هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - ایران
  ۱۲:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  بحرین - عربستان
  ۱۴:۱۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین تایپه - قطر
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  اردن - هند
  ۱۷:۴۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ژاپن - کره جنوبی
  ۱۹:۳۰
ویژه سرپوش