سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۹۴

معرفی کامل فوتبال ۷ نفره و قوانین این بازی برای معلولین

فوتبال 7 نفره,قوانین فوتبال 7 نفره,فوتبال فوتبال 7 نفره چیستفوتبال ۷ نفره برای افراد فلج مغزی مناسب می‌باشد
برای افرادی که به فلج مغزی مبتلا هستند و درگیر ناراحتی های عصبی نظیر سکته مغزی و آسیب مغزی پس از حادثه هستند بازی فوتبالی طراحی شده که به آن فوتبال ۷ نفره می گویند.

فوتبال ۷ نفره

فوتبال پارالمپیک برای افرادی کاربرد دارد که به ناتوانی های جسمی مبتلا هستند. قوانین این ورزش ها باتوجه به قوانین فیفا تعيين میشود و تنها فرقشان در بعضی از موارد میباشد که از آن ها می توان به تعداد بازیکنان، زمین بازی و قوانین دیگر اشاره کرد. فوتبال معلولین از دو دسته تشکیل شده است که یکی از آن ها فوتبال پنج نفره است که مخصوص کم بینایان و نابینایان میباشد و دیگری فوتبال هفت نفره است که صرفا برای افراد فلج مغزی طراحی شده و در بازی های پارالمپیک، مسابقات آنرا برگزار می کنند. البته برای افرادی که معلول هستند، قابلیت بازی فوتبال با ویلچر برقی و فوتبال معلولین قطع عضو وجود دارد که در بازی های پارالمپیک، مسابقاتشان را برگزار نمی کنند.

هدف از طراحی فوتبال هفت نفره، برای افراد دارای ناراحتی های عصبی مانند سکته مغزی و آسیب مغزی پس از حادثه و افراد مبتلا به فلج مغزی می باشد. سازمان دهی این ورزش برعهده ی فدراسیون جهانی ورزش های فلج مغزی است و بر اساس قوانین فیفا طراحی شده است. هر بازی در فوتبال ۷ نفره، متشکل از دو نیمه ۳۰ دقیقه ای و یک وقت استراحت ۱۵ دقیقه ای است.

تغییراتی در قوانین فیفا وجود دارد که باعث هیجان انگیز شدن فوتبال ۷ نفره شده است. خصوصیاتی همچون کوچکتر بودن اندازه زمین بازی و تیرک های دروازه از تفاوتهای جزئی فوتبال ۷ نفره نسبت به فوتبال افراد سالم به شمار می رود. قانون آفساید در بازی فوتبال CPوجود ندارد و بازیکن برای انجام حرکت Throw- in( پرتاب توپ به داخل زمین)، مچوز قل دادن( چرخاندن) توپ را دارد. در آئین نامه کلاسبندی و قوانین رشته های ورزشی CP- ISRA به شرح قوانین کامل فوتبال هفت نفره CP- ISRA پرداخته است.

فوتبال 7 نفره,قوانین فوتبال 7 نفره,قوانین فیفا برای فوتبال 7 نفرهفوتبال ۷ نفره توسط فدراسیون جهانی ورزش‌های فلج مغزی سازماندهی می‌شود

حضور یک بازیکن کلاس ۵ یا ۶ در زمین بازی فوتبال هفت نفره CPالزامیست و در هر زمانی از بازی، حداکثر دو بازیکن کلاس هشت میتوانند در زمین حاضر شوند. در هر تیم، تعداد بازیکنان باید حداکثر ۱۲ نفر باشد. ورزش فوتبال که یک ورزش تیمی محسوب میشود ، برای ورزشکاران CP مناسب است که توانایی راه رفتن دارند. این ورزش درواقع بعنوان یک فعالیت تفریحی به شمار میرود ولی ورزشکاران CPاز طریق این ورزش، فرصت رقابت در یک سطح بالاتر را دارند.

تاریخچه فوتبال ۷ نفره

یكی از رشته ورزشی تیمی عالی به نام فوتبال میباشد كه این بازی در بین افراد مبتلا به فلج مغزی، طی سالیان دراز مرسوم بوده است. فوتبال ۷ نفره از زمان برگزاری نخستین دوره مسابقات بین المللی در سال ۱۹۷۸ بوجود آمد. نحوه ی برگزاری مسابقات بین المللی فوتبال ۷ نفره تا به امروز، بطور منظم بوده است، در برنامه بازیهای پارالمپیك سال ۱۹۸۴ برای اولین بار ، فوتبال CP- ISRA گنجانده شد و از آن زمان به بعد یك رشته ورزشی پارالمپیكی به شمار می رود. یك دوره مسابقات فوتبال در سال ۲۰۰۴، در بازیهای پارالمپیك آتن برگزار گردید.)

حذف نابهنگام فوتبال ۷نفره از پارالمپیک

از سال ۱۹۷۸ مسابقات جهانی فوتبال ۷ نفره بطور رسمی در ادینبورگ اسکاتلند به مدت هر ۴ سال یکبار نیز برگزار شده است ولی تیمهای ۷ نفره بعد از مسابقات ۲۰۱۶ در سطح آسیا و جهان کاهش پیدا کرد، به همین خاطر این رشته از بازیهای پارالمپیک حذف شد. به بیانی دیگر ورزش فوتبال هفت نفره از سال ۲۰۲۰ از پارالمپیک حذف شد.

بازخوانی حضور ورزشکاران پارالمپیکی ایران در میادین جهانی به این معنیست که ورزشکاران ایرانی غالبا از محدودیت ها فرصت ساخته و پرچم ایران را به اهتزاز درآورده اند. چنین کاری برای فوتبال ۷ نفره هم صدق می کند بگونه ای که در رقابت های بین المللی که یکی از آن ها رقابت های پارالمپیک بوده تیم ملی ایران موفق به کسب عناوین و مدال های ارزشمندی شده است. تیم ۷نفره ایران، مدال های دیگری کسب کرده که از آن ها می توان به کسب مدال نقره در لندن، کسب مدال نقره ریودوژانیرو، کسب مدال طلای بازیهای پاراآسیایی اینچئون و گوانگ ژو اشاره کرد.

قوانین بازی FIFA

تغییراتی در قوانین FIFA برای بازیکنان معلول صورت گرفته که این تغییرات شامل اندازه دروازه ها، زمین بازی، طول زمان بازی و تعویض بازیکنان می باشد.

>> زمین بازی فوتبال ۷ نفره:

شکل زمین بازی فوتبال ۷ نفره، مستطیل است و در کتابچه فوتبال CP- ISRA، ابعاد آن ذکر شده است. منطقه فنی در این منطقه باید بطور کامل مشخص شده باشد. علامت گذاری فوتبال ۷ نفره باید طبق قوانین و مقررات FIFA باشد و نباید تمامی خطوط بیشتر از ۱۲ سانتی متر، پهنا داشته باشد. بلندی میله پرچم که در هر یک از گوشه های زمین نصب میشود در این بازی از ۵/۱ متر نباید کم تر باشد. در دو انتهای خط میانی زمین میتوانید میله های پرچم را نصب کنید به شرطی که بلندی این میله ها از یک متر کم تر نباشد و نصب آن در قسمت بیرونی خط تماس صورت گرفته باشد. همچنین طبق مقررات FIFA باید ساختار دروازه های فوتبال ۷ نفره که رنگش سفید است را تعيين کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که دروازه ها و حتی دروازه های قابل حمل را باید در زمین بطور مطمئن فرو کرد.

تاریخچه فوتبال 7 نفره,زمین بازی فوتبال 7 نفره,فوتبال هفت نفرهفوتبال ۷ نفره طبق قوانین فیفا طراحی شده‌است

>> توپ در فوتبال ۷ نفره:

طبق قوانین FIFA می توان مشخصات توپ فوتبال ۷ نفره را تعيين کرد. سازمان FIFA ویژگیهای این توپ را تصویب میکند.

>> داور:

کلیه اختیارات داور در FIFA ذکر شده است که او باید بتواند از این قوانین و اختیارات پیروی کند.

>> تعداد بازیکنان:

تعداد بازیکنان هر تیم در فوتبال ۷ نفره میتواند تا هفت بازیکن باشد که دروازه بان این تیم، از بین یکی از این ۷ بازیکن انتخاب میشود. طبق قوانین این مسابقه چنانچه بازیکنان هریک از تیمها از چهار نفر کم تر باشد، نباید شروع شود. در هر بازی کامل، هر تیم، مجوز انجام ۳ تعویض را دارد.

> فوتبال CP محدود به ورزشکاران کلاس های C7, C6, C5 و C8 شده است. در کل زمان بازی، هر تیم باید در زمین، حداقل یک ورزشکار C5 یا C6 را داشته باشد وگرنه شروع این بازی، حداکثر با ۶ بازیکن در تیم صورت می گیرد.

> در تمام وقت بازی فوتبال ۷ نفره، حداکثر بازیکنان کلاس ۸ یک تیم باید ۲ نفر باشند( یعنی یک تیم میتواند در زمین بازی بطور هم زمان، حداکثــــــر ۲ ورزشکار کلاس ۸ را داشته باشد.)

>> لوازم و تجهیزات بازیکنان در فوتبال ۷ نفره:

لوازم و تجهیزات اصلی فوتبال ۷ نفره مثل پیشنهادات و توصیه های FIFA می باشد.

> بازیکنان:

۱. در فوتبال ۷ نفره بازیکنان، ملزم به پوشیدن لباسهایی نظیر پیراهن( یا پیراهن کشباف)، جوراب، شورت، ساق بند، و کفش هستند. لباسهای دروازه بانها باید رنگی باشد تا نسبت به بقیه ی بازیکنان، قابل تشخیص باشند.

۲. بازیکنان فوتبال ۷ نفره حق استفاده از وسایلی همچون چوب دستی و چوب زیربغل را ندارند.

۳. هر یک از بازیکنان فوتبال ۷ نفره در پشت پیراهنشان دارای شماره مخصوصی هستند تا از این طریق بتوان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

>> زمان بازی و مسابقه فوتبال ۷ نفره:

- هر نیمه بازی فوتبال ۷ نفره بمدت ۳۰ دقیقه است و مدت زمان استراحتی که در بین آن در نظر گرفته اند ۱۵ دقیقه می باشد. در هریک از نیمه های بازی، داور میتواند وقت اضافی بابت وقت تلف شده در حین تعویض، کمک به بازیکنان مصدوم، هدایت بازیکنان مصدوم به بیرون از زمین جهت مداوا و غیره منظور نماید.

- اگر تعداد امتیازهای هر دو تیم در مسابقات نیمه نهایی، نهایی و تعيين قهرمانی با هم یکسان و برابر باشد، داور به عنوان وقت اضافی ۲ زمان ۱۰ دقیقه ای در نظر می گیرد.

>> کمیته رسیدگی به اعتراضات/ تجدیدنظر خواهی

کمیته رسیدگی به اعتراضات، صرفا به اعتراضات فنی مربوط میشود و این کمیته از یک نفر نماینده از CP- ISRA، یک نفر نماینده از کمیته برگزاری و سر داور یا نماینده وی تشکیل شده است. اعضای کمیته رسیدگی به اعتراضات با گروه مورد اعتراض هیچ ارتباطی ندارد، همچنین در تصمیمی که ازسر گرفته میشود هیچ دخالتی ندارد و از تعصب و مقابله به دور خواهند بود.

عملکرد و یا درخواست کمیته رسیدگی به اعتراضات، طبق قوانین جاری CP- ISRA میباشد ولی از این توانایی برخوردار است که در حین مسابقات در یک چهارچوب زمانی کوتاه، دخالتی در مسائل نداشته باشد.

انواع کلاس های CP

کلیه کلاس های افراد CP توانایی راه رفتن را دارند و در این رشته ورزشی در چارچوب قوانین، رقابت دارند. با گذشت زمان جایگاه و محبوبیت رشته ورزشی فوتبال ۷ نفره ارتقاء پیدا کرد. اکنون مسابقات بین المللی فوتبال ۷ نفره توسط بسیاری از کشورها، حمایت می شود که از این مسابقات در سالهای اخیر می توان به مسابقات جهانی، منطقه ای و ملی اشاره کرد. کلیه کمیته های CP- ISRA در سراسر دنیا به حمایت و پشتیبانی از توسعه ورزش فوتبال میپردازند.

ورزشکاران از طریق کلاسبندی می توانند در یک سطح یکسان، رقابت داشته باشند. افراد معلول با برخورداری از معلولیت های یکسان یا مشابه، توانایی رقابت با هم دیگر را دارند که چنین کاری به سابقه عملی افراد معلول و سابقه عملکرد ورزشیشان بستگی دارد تا بتوانند یک رقابت منصفانه داشته باشند. ورزشکاران فلج مغزی که در فوتبال از قابلیت راه رفتن برخوردارند، در کلاسهای ۵، ۶، ۷، و ۸ طبق آئین نامه CP- ISRA قرار می گیرند.

- کلاس ۵:

دویدن یک مسافت برای ورزشکار کلاس ۵، دشوار است ولی این ورزشکار، قابلیت های دیگری نظیر پرتاب کردن یا گرفتن توپ را دارد. ورزشکار کلاس ۵ در فوتبال ۷ نفره میتواند به عنوان یک دروازه بان بازی کند.

- کلاس ۶:

در فوتبال ۷ نفره، کنترل ورزشکار کلاس ۶ در مقایسه با ورزشکار کلاس ۵ بیشتر است ولی گاهی اوقات در هر چهار اندام( هر دو دست و هر دو پای) ورزشکار در حین انجام حرکات ورزشی، معلولیت دیده میشود. در قسمت بالاتنه این کلاس، بعضی از حرکات کنترلی قابل توجه است، ولی ورزشکار این کلاس توانایی دویدن همراه با هماهنگی متوسط را دارد.

فوتبال هفت نفره,تجهیزات بازیکنان در فوتبال 7 نفره,فوتبال 7 نفره در ایران ایرانمسابقات فوتبال ۷ نفره در بازی‌های پارالمپیک نیز برگزار می‌شود

- کلاس ۷:

میزان معلولیت ورزشکاران کلاس ۶ در یک طرف بدن میباشد ، ولی در طرف دیگر بدنشان از کنترل متوسط تا خوبی برخوردارند. وقتی که ورزشکار درحال دویدن یا بازی کردن باشد، عضو( دست یا پای) طرف داراعضوی از بدنش که معلولیت دارد همیشه مشخص نیست. تمرین و تکرار باعث اصلاح و بهبود این الگوی حرکتی میشود ولی در بعضی از حرکات سریع، ورزشکار این کلاس میتواند به هنگام مانور دادن یا تغییر جهت سریع، محدودیت هایی را در حرکات تنه تجربه کند. ورزشکاران این کلاس در رشته فوتبال، قادرند که به بازیکنان خوبی تبدیل شوند.

- کلاس ۸:

به طور نرمال ورزشکاران کلاس ۸ در بازی فوتبال ۷ نفره می توانند به میزان کمی نقص در حرکت را نشان دهند و این نقص در بعضی موارد، بیشتر مشاهده میشود که از آن ها می توان به دویدن، دورزدن( چرخش) و تکل کردن اشاره کرد. ورزشکاران این کلاس باید معیارهای حداقل معلولیت ذکر شده در بخش کلاسبندی را داشته باشند، علاوه بر آن معلولیت آن ها باید بر روی فوتبال، مؤثر واقع شود.

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 12
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱ مرداد
  دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۲۰:۰۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  اسپانیا - فرانسه
  ۲۱:۳۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  ترکیه - دانمارک
  ۲۱:۳۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش