شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۹۴

معرفی کامل فوتبال ۷ نفره و قوانین این بازی برای معلولین

فوتبال 7 نفره,قوانین فوتبال 7 نفره,فوتبال فوتبال 7 نفره چیستفوتبال ۷ نفره برای افراد فلج مغزی مناسب می‌باشد
برای افرادی که به فلج مغزی مبتلا هستند و درگیر ناراحتی های عصبی نظیر سکته مغزی و آسیب مغزی پس از حادثه هستند بازی فوتبالی طراحی شده که به آن فوتبال ۷ نفره می گویند.

فوتبال ۷ نفره

فوتبال پارالمپیک برای افرادی کاربرد دارد که به ناتوانی های جسمی مبتلا هستند. قوانین این ورزش ها باتوجه به قوانین فیفا تعيين میشود و تنها فرقشان در بعضی از موارد میباشد که از آن ها می توان به تعداد بازیکنان، زمین بازی و قوانین دیگر اشاره کرد. فوتبال معلولین از دو دسته تشکیل شده است که یکی از آن ها فوتبال پنج نفره است که مخصوص کم بینایان و نابینایان میباشد و دیگری فوتبال هفت نفره است که صرفا برای افراد فلج مغزی طراحی شده و در بازی های پارالمپیک، مسابقات آنرا برگزار می کنند. البته برای افرادی که معلول هستند، قابلیت بازی فوتبال با ویلچر برقی و فوتبال معلولین قطع عضو وجود دارد که در بازی های پارالمپیک، مسابقاتشان را برگزار نمی کنند.

هدف از طراحی فوتبال هفت نفره، برای افراد دارای ناراحتی های عصبی مانند سکته مغزی و آسیب مغزی پس از حادثه و افراد مبتلا به فلج مغزی می باشد. سازمان دهی این ورزش برعهده ی فدراسیون جهانی ورزش های فلج مغزی است و بر اساس قوانین فیفا طراحی شده است. هر بازی در فوتبال ۷ نفره، متشکل از دو نیمه ۳۰ دقیقه ای و یک وقت استراحت ۱۵ دقیقه ای است.

تغییراتی در قوانین فیفا وجود دارد که باعث هیجان انگیز شدن فوتبال ۷ نفره شده است. خصوصیاتی همچون کوچکتر بودن اندازه زمین بازی و تیرک های دروازه از تفاوتهای جزئی فوتبال ۷ نفره نسبت به فوتبال افراد سالم به شمار می رود. قانون آفساید در بازی فوتبال CPوجود ندارد و بازیکن برای انجام حرکت Throw- in( پرتاب توپ به داخل زمین)، مچوز قل دادن( چرخاندن) توپ را دارد. در آئین نامه کلاسبندی و قوانین رشته های ورزشی CP- ISRA به شرح قوانین کامل فوتبال هفت نفره CP- ISRA پرداخته است.

فوتبال 7 نفره,قوانین فوتبال 7 نفره,قوانین فیفا برای فوتبال 7 نفرهفوتبال ۷ نفره توسط فدراسیون جهانی ورزش‌های فلج مغزی سازماندهی می‌شود

حضور یک بازیکن کلاس ۵ یا ۶ در زمین بازی فوتبال هفت نفره CPالزامیست و در هر زمانی از بازی، حداکثر دو بازیکن کلاس هشت میتوانند در زمین حاضر شوند. در هر تیم، تعداد بازیکنان باید حداکثر ۱۲ نفر باشد. ورزش فوتبال که یک ورزش تیمی محسوب میشود ، برای ورزشکاران CP مناسب است که توانایی راه رفتن دارند. این ورزش درواقع بعنوان یک فعالیت تفریحی به شمار میرود ولی ورزشکاران CPاز طریق این ورزش، فرصت رقابت در یک سطح بالاتر را دارند.

تاریخچه فوتبال ۷ نفره

یكی از رشته ورزشی تیمی عالی به نام فوتبال میباشد كه این بازی در بین افراد مبتلا به فلج مغزی، طی سالیان دراز مرسوم بوده است. فوتبال ۷ نفره از زمان برگزاری نخستین دوره مسابقات بین المللی در سال ۱۹۷۸ بوجود آمد. نحوه ی برگزاری مسابقات بین المللی فوتبال ۷ نفره تا به امروز، بطور منظم بوده است، در برنامه بازیهای پارالمپیك سال ۱۹۸۴ برای اولین بار ، فوتبال CP- ISRA گنجانده شد و از آن زمان به بعد یك رشته ورزشی پارالمپیكی به شمار می رود. یك دوره مسابقات فوتبال در سال ۲۰۰۴، در بازیهای پارالمپیك آتن برگزار گردید.)

حذف نابهنگام فوتبال ۷نفره از پارالمپیک

از سال ۱۹۷۸ مسابقات جهانی فوتبال ۷ نفره بطور رسمی در ادینبورگ اسکاتلند به مدت هر ۴ سال یکبار نیز برگزار شده است ولی تیمهای ۷ نفره بعد از مسابقات ۲۰۱۶ در سطح آسیا و جهان کاهش پیدا کرد، به همین خاطر این رشته از بازیهای پارالمپیک حذف شد. به بیانی دیگر ورزش فوتبال هفت نفره از سال ۲۰۲۰ از پارالمپیک حذف شد.

بازخوانی حضور ورزشکاران پارالمپیکی ایران در میادین جهانی به این معنیست که ورزشکاران ایرانی غالبا از محدودیت ها فرصت ساخته و پرچم ایران را به اهتزاز درآورده اند. چنین کاری برای فوتبال ۷ نفره هم صدق می کند بگونه ای که در رقابت های بین المللی که یکی از آن ها رقابت های پارالمپیک بوده تیم ملی ایران موفق به کسب عناوین و مدال های ارزشمندی شده است. تیم ۷نفره ایران، مدال های دیگری کسب کرده که از آن ها می توان به کسب مدال نقره در لندن، کسب مدال نقره ریودوژانیرو، کسب مدال طلای بازیهای پاراآسیایی اینچئون و گوانگ ژو اشاره کرد.

قوانین بازی FIFA

تغییراتی در قوانین FIFA برای بازیکنان معلول صورت گرفته که این تغییرات شامل اندازه دروازه ها، زمین بازی، طول زمان بازی و تعویض بازیکنان می باشد.

>> زمین بازی فوتبال ۷ نفره:

شکل زمین بازی فوتبال ۷ نفره، مستطیل است و در کتابچه فوتبال CP- ISRA، ابعاد آن ذکر شده است. منطقه فنی در این منطقه باید بطور کامل مشخص شده باشد. علامت گذاری فوتبال ۷ نفره باید طبق قوانین و مقررات FIFA باشد و نباید تمامی خطوط بیشتر از ۱۲ سانتی متر، پهنا داشته باشد. بلندی میله پرچم که در هر یک از گوشه های زمین نصب میشود در این بازی از ۵/۱ متر نباید کم تر باشد. در دو انتهای خط میانی زمین میتوانید میله های پرچم را نصب کنید به شرطی که بلندی این میله ها از یک متر کم تر نباشد و نصب آن در قسمت بیرونی خط تماس صورت گرفته باشد. همچنین طبق مقررات FIFA باید ساختار دروازه های فوتبال ۷ نفره که رنگش سفید است را تعيين کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که دروازه ها و حتی دروازه های قابل حمل را باید در زمین بطور مطمئن فرو کرد.

تاریخچه فوتبال 7 نفره,زمین بازی فوتبال 7 نفره,فوتبال هفت نفرهفوتبال ۷ نفره طبق قوانین فیفا طراحی شده‌است

>> توپ در فوتبال ۷ نفره:

طبق قوانین FIFA می توان مشخصات توپ فوتبال ۷ نفره را تعيين کرد. سازمان FIFA ویژگیهای این توپ را تصویب میکند.

>> داور:

کلیه اختیارات داور در FIFA ذکر شده است که او باید بتواند از این قوانین و اختیارات پیروی کند.

>> تعداد بازیکنان:

تعداد بازیکنان هر تیم در فوتبال ۷ نفره میتواند تا هفت بازیکن باشد که دروازه بان این تیم، از بین یکی از این ۷ بازیکن انتخاب میشود. طبق قوانین این مسابقه چنانچه بازیکنان هریک از تیمها از چهار نفر کم تر باشد، نباید شروع شود. در هر بازی کامل، هر تیم، مجوز انجام ۳ تعویض را دارد.

> فوتبال CP محدود به ورزشکاران کلاس های C7, C6, C5 و C8 شده است. در کل زمان بازی، هر تیم باید در زمین، حداقل یک ورزشکار C5 یا C6 را داشته باشد وگرنه شروع این بازی، حداکثر با ۶ بازیکن در تیم صورت می گیرد.

> در تمام وقت بازی فوتبال ۷ نفره، حداکثر بازیکنان کلاس ۸ یک تیم باید ۲ نفر باشند( یعنی یک تیم میتواند در زمین بازی بطور هم زمان، حداکثــــــر ۲ ورزشکار کلاس ۸ را داشته باشد.)

>> لوازم و تجهیزات بازیکنان در فوتبال ۷ نفره:

لوازم و تجهیزات اصلی فوتبال ۷ نفره مثل پیشنهادات و توصیه های FIFA می باشد.

> بازیکنان:

۱. در فوتبال ۷ نفره بازیکنان، ملزم به پوشیدن لباسهایی نظیر پیراهن( یا پیراهن کشباف)، جوراب، شورت، ساق بند، و کفش هستند. لباسهای دروازه بانها باید رنگی باشد تا نسبت به بقیه ی بازیکنان، قابل تشخیص باشند.

۲. بازیکنان فوتبال ۷ نفره حق استفاده از وسایلی همچون چوب دستی و چوب زیربغل را ندارند.

۳. هر یک از بازیکنان فوتبال ۷ نفره در پشت پیراهنشان دارای شماره مخصوصی هستند تا از این طریق بتوان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

>> زمان بازی و مسابقه فوتبال ۷ نفره:

- هر نیمه بازی فوتبال ۷ نفره بمدت ۳۰ دقیقه است و مدت زمان استراحتی که در بین آن در نظر گرفته اند ۱۵ دقیقه می باشد. در هریک از نیمه های بازی، داور میتواند وقت اضافی بابت وقت تلف شده در حین تعویض، کمک به بازیکنان مصدوم، هدایت بازیکنان مصدوم به بیرون از زمین جهت مداوا و غیره منظور نماید.

- اگر تعداد امتیازهای هر دو تیم در مسابقات نیمه نهایی، نهایی و تعيين قهرمانی با هم یکسان و برابر باشد، داور به عنوان وقت اضافی ۲ زمان ۱۰ دقیقه ای در نظر می گیرد.

>> کمیته رسیدگی به اعتراضات/ تجدیدنظر خواهی

کمیته رسیدگی به اعتراضات، صرفا به اعتراضات فنی مربوط میشود و این کمیته از یک نفر نماینده از CP- ISRA، یک نفر نماینده از کمیته برگزاری و سر داور یا نماینده وی تشکیل شده است. اعضای کمیته رسیدگی به اعتراضات با گروه مورد اعتراض هیچ ارتباطی ندارد، همچنین در تصمیمی که ازسر گرفته میشود هیچ دخالتی ندارد و از تعصب و مقابله به دور خواهند بود.

عملکرد و یا درخواست کمیته رسیدگی به اعتراضات، طبق قوانین جاری CP- ISRA میباشد ولی از این توانایی برخوردار است که در حین مسابقات در یک چهارچوب زمانی کوتاه، دخالتی در مسائل نداشته باشد.

انواع کلاس های CP

کلیه کلاس های افراد CP توانایی راه رفتن را دارند و در این رشته ورزشی در چارچوب قوانین، رقابت دارند. با گذشت زمان جایگاه و محبوبیت رشته ورزشی فوتبال ۷ نفره ارتقاء پیدا کرد. اکنون مسابقات بین المللی فوتبال ۷ نفره توسط بسیاری از کشورها، حمایت می شود که از این مسابقات در سالهای اخیر می توان به مسابقات جهانی، منطقه ای و ملی اشاره کرد. کلیه کمیته های CP- ISRA در سراسر دنیا به حمایت و پشتیبانی از توسعه ورزش فوتبال میپردازند.

ورزشکاران از طریق کلاسبندی می توانند در یک سطح یکسان، رقابت داشته باشند. افراد معلول با برخورداری از معلولیت های یکسان یا مشابه، توانایی رقابت با هم دیگر را دارند که چنین کاری به سابقه عملی افراد معلول و سابقه عملکرد ورزشیشان بستگی دارد تا بتوانند یک رقابت منصفانه داشته باشند. ورزشکاران فلج مغزی که در فوتبال از قابلیت راه رفتن برخوردارند، در کلاسهای ۵، ۶، ۷، و ۸ طبق آئین نامه CP- ISRA قرار می گیرند.

- کلاس ۵:

دویدن یک مسافت برای ورزشکار کلاس ۵، دشوار است ولی این ورزشکار، قابلیت های دیگری نظیر پرتاب کردن یا گرفتن توپ را دارد. ورزشکار کلاس ۵ در فوتبال ۷ نفره میتواند به عنوان یک دروازه بان بازی کند.

- کلاس ۶:

در فوتبال ۷ نفره، کنترل ورزشکار کلاس ۶ در مقایسه با ورزشکار کلاس ۵ بیشتر است ولی گاهی اوقات در هر چهار اندام( هر دو دست و هر دو پای) ورزشکار در حین انجام حرکات ورزشی، معلولیت دیده میشود. در قسمت بالاتنه این کلاس، بعضی از حرکات کنترلی قابل توجه است، ولی ورزشکار این کلاس توانایی دویدن همراه با هماهنگی متوسط را دارد.

فوتبال هفت نفره,تجهیزات بازیکنان در فوتبال 7 نفره,فوتبال 7 نفره در ایران ایرانمسابقات فوتبال ۷ نفره در بازی‌های پارالمپیک نیز برگزار می‌شود

- کلاس ۷:

میزان معلولیت ورزشکاران کلاس ۶ در یک طرف بدن میباشد ، ولی در طرف دیگر بدنشان از کنترل متوسط تا خوبی برخوردارند. وقتی که ورزشکار درحال دویدن یا بازی کردن باشد، عضو( دست یا پای) طرف داراعضوی از بدنش که معلولیت دارد همیشه مشخص نیست. تمرین و تکرار باعث اصلاح و بهبود این الگوی حرکتی میشود ولی در بعضی از حرکات سریع، ورزشکار این کلاس میتواند به هنگام مانور دادن یا تغییر جهت سریع، محدودیت هایی را در حرکات تنه تجربه کند. ورزشکاران این کلاس در رشته فوتبال، قادرند که به بازیکنان خوبی تبدیل شوند.

- کلاس ۸:

به طور نرمال ورزشکاران کلاس ۸ در بازی فوتبال ۷ نفره می توانند به میزان کمی نقص در حرکت را نشان دهند و این نقص در بعضی موارد، بیشتر مشاهده میشود که از آن ها می توان به دویدن، دورزدن( چرخش) و تکل کردن اشاره کرد. ورزشکاران این کلاس باید معیارهای حداقل معلولیت ذکر شده در بخش کلاسبندی را داشته باشند، علاوه بر آن معلولیت آن ها باید بر روی فوتبال، مؤثر واقع شود.

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 12
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش