چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۰:۵۱ - ۲۳ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۵۶۶
ایران

دور زدن قانون سقف بودجه باشگاه‌های لیگ برتری مثل آب خوردن است

دور زدن قانون سقف بودجه باشگاه‌های لیگ برتری,قانون سقف بودجه
رعایت سقف بودجه به باشگاه‌های لیگ برتری درحالی اعلام شد که راه دور زدنش مثل آب خوردن است.

روزنامه هم میهن نوشت: موضوع «سقف بودجه» تیم‌های لیگ برتری چنان دردسرساز شده که باشگاه‌های لیگ برتری بعد از هر مسابقه علیه یکدیگر بیانیه صادر می‌کنند. قانونگذار، قانونی را تصویب کرده اما توانایی نظارت روی آن را ندارد به همین دلیل است که بازیکنان به راحتی با ثبت قراردادهای سالانه ۵۰ میلیون تومانی، عملاً به شعور و درایت مخاطب توهین می‌کنند. در روزهایی که باشگاه‌های عربستانی بدون محدودیت خاصی می‌توانند بازیکنان بزرگ دنیا را به این کشور بیاورند، فدراسیون فوتبال ایران با تصویب چنین قانونی نه‌تنها برای باشگاه‌های ایرانی محدودیت مالی ایجاد کرد بلکه به‌صورت غیرمستقیم عاملی شد تا باشگاه‌ها برای ثبت قرارداد با بازیکنان دلخواهش قانون را دور بزنند و به سمت ارقام صوری بروند.

قانون چه می‌گوید؟

براساس این دستورالعمل سقف بودجه به صورت معمول ۲۵۰ میلیارد تومان تعیین شده اما آپشن‌هایی وجود دارد که می‌تواند این سقف بودجه را ارتقاء دهد. بر اساس این دستورالعمل، ۵۰ میلیارد تومان به سقف بودجه تیم‌های اول تا چهارم فصل گذشته لیگ برتر و باشگاه‌هایی که سهمیه آسیایی کسب کرده‌اند، اضافه می‌شود. همچنین باشگاه‌هایی که بتوانند مجوز حرفه‌ای اخذ کنند، ۲۵ میلیارد تومان به سقف بودجه‌شان افزوده می‌شود. آخرین آپشنی که می‌تواند به رسیدن باشگاه‌های لیگ برتری به حداکثر سقف بودجه کمک کند، میزان درآمد باشگاه‌ها در پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی فصل قبل و تابستانی فصل جدید است که تا ۵۰‌ درصد از این درآمد به سقف بودجه باشگاه‌ها اضافه خواهد شد. البته با توجه به اینکه معمولاً باشگاه‌های ایرانی درآمدی از این بابت ندارند و اگر هم داشته باشند شفاف نیست، نمی‌توان چنین درآمدی را در این محاسبات لحاظ کرد. با تمام این اوصاف یک باشگاه لیگ برتری حداکثر می‌تواند سقف بودجه ۳۲۵ میلیارد تومانی به خود اختصاص دهد. البته به این میزان باید ۵۰‌ درصد از درآمد حاصل از نقل و انتقالات پنجره زمستانی فصل قبل و پنجره تابستانی فصل جدید اضافه شود.

خلأ قانونی که توجه نشد

دیدگاه مصوبین قانون سقف بودجه این است که باشگاه‌ها به شکل بی‌رویه، قراردادهای هنگفت با بازیکن‌های ایرانی و خارجی امضاء نکنند که فردا روز بدهکار آنها شوند. اما موضوعی که مسئولان فدراسیون فوتبال به آن توجه نکردند این است که توجهی به خلأ قانونی نکرده‌اند. به‌طور مثال باشگاه سپاهان بعد از کسر ۴ امتیاز، قرارداد بازیکنانش را اصلاح کرد با این شیوه که بیشتر رقم قرارداد بازیکنانش را به فصل بعد منتقل کرد اما مجموع قرارداد دو سال بازیکن دست نخورد. این موضوع را سرپرست باشگاه سپاهان در برنامه فوتبال برتر از شبکه سه اعتراف کرد و گفت، از خلأ قانونی استفاده کرده است. هرچند باشگاه سپاهان به این موضوع توجه نکرد که برای فصل بعد نیز این قانون سقف بودجه وجود دارد، آنها چطور می‌خواهند بازهم از خلأ قانون استفاده کنند؟ هرچند این کسر امتیاز برای آنها بد نشد، چراکه درنهایت توانستند با هر بازیکنی که تمایل داشتند قرارداد امضاء کنند و مجوزشان نیز صادر شد. اعتراض سایر باشگاه‌ها به فدراسیون فوتبال این است که وقتی تخلف باشگاه سپاهان قطعی و چهار امتیاز نیز بابت همین موضوع از آنها کسر شده، چطور بعد از کسر امتیاز به یکباره قرارداد بازیکنان‌شان ثبت و آنها توانستند به راحتی بازی کنند؟

مالیات دردسرساز؟

باشگاه پرسپولیس دیگر باشگاهی بود که همانند سپاهان با کسر امتیاز روبه‌رو شد. سرخپوشان پایتخت که با کسر ۴ امتیاز از سپاهان به صدر جدول رسیده بود، خودش دومین قربانی قانون سقف بودجه بود و به دلیل ماجرای مالیات گیورگی گولسیانی، به کسر یک امتیاز و جریمه ۱۰ میلیاردی محکوم شد. این درحالی‌است که پرسپولیسی‌ها پس از صدور رأی مدعی شدند مالیات مدافع گرجستانی برعهده خودش بوده و اصلاً چنین موضوعی در قرارداد او وجود ندارد. پرونده گولسیانی هم مثل بازیکنان سپاهان، به کمیته استیناف رفته و پرسپولیسی‌ها امیدوارند در این حکم تجدیدنظر شود. باشگاه پرسپولیس با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد کردن تخلف خود، درباره این رأی نوشت: «اگر قصد تخلف و عبور از آیین‌نامه ناظر بر قراردادها را داشتیم، چرا باید آن را به صراحت در قرارداد می‌آوردیم و در منظر عموم و ارکان فدراسیون فوتبال قرار می‌دادیم؟ باشگاه پرسپولیس، مانند بعضی دیگر از باشگاه‌ها، پنهان‌کاری نکرده و در صدد فریب برنیامده است.» یکی از نکات مهمی که مدیران باشگاه پرسپولیس به آن اشاره کردند این بود که اگر به‌ازای هر مورد تخلف یک امتیاز از تیم‌ها کم می‌شود، پس از سپاهان هم باید ۶ امتیاز کم می‌شد. موضوعی که بار دیگر نشان داد انگار کمیته انضباطی در جریمه‌کردن باشگاه‌ها، معیار ثابتی نداشته است.

بازیکنانی با قرارداد وزارت کار

پس از کسر امتیاز از دو باشگاه سپاهان و پرسپولیس، اخبار جدیدی درخصوص جریمه دیگر باشگاه‌های لیگ برتری هم به گوش رسید. پس از شکایت پرسپولیس و آلومینیوم اراک از استقلال، حالا این تیم هم مورد اتهام قرار گرفته است. هرچند تا این لحظه پرونده بررسی رعایت قوانین سقف بودجه به کمیته انضباطی نرسیده است. در چند هفته اخیر بحث کسر قراردادهای بازیکنان استقلال برای صدور کارت بازی گوستاوو بلانکو، با اعتراض پرسپولیسی‌ها همراه شده و آن‌ها معتقدند این موضوع واقعی نیست و استقلالی‌ها در اعلام مبلغ قرارداد خود شفاف عمل نکرده‌اند. از طرفی ثبت قرارداد سعید مهری با مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان هم یکی از عجیب‌ترین اتفاقات ممکن بود که اعتراض شدید تیم رقیب را به‌دنبال داشت. سعید مهری به صورت رسمی و علنی در حضور خبرنگارها اعلام کرد که رقم قراردادش برای یک‌سال، مبلغ ناچیز ۱۶۰ میلیون تومان است. درواقع سعید مهری ماهانه فقط ۱۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد که احتمالاً با احتساب اضافه کار(!) بیش از حقوق وزارت کار خواهد شد. همچنین در خبرها نیز آمده بود، مهدی هاشمی‌نسب قراردادی ۵۰ میلیون تومانی با استقلال بسته چراکه سقف بودجه استقلال اجازه نمی‌داد قرارداد او بیش از این ثبت شود. چنین رقمی دیگر نوبر بود، چراکه از حقوق وزارت کار هم کمتر می‌شد و از همین حیث تخلف از سوی کارفرما محسوب می‌شد. قانون سقف بودجه باعث شده تا عملاً برخی تیم‌ها با ثبت قراردادهای صوری، مخاطب را به سخره بگیرند. قانونی اجرایی است که نظارت دقیق روی آن وجود داشته باشد. علیرضا خانی، عضو هیئت‌مدیره باشگاه استقلال، ماه گذشته با حضور در برنامه ورزش شبکه پنج سیما اعلام کرد، مبلغ ۴۰ میلیارد تومان یعنی ۱۰ درصد از قرارداد بازیکنان و کادر فنی را پرداخت کرده‌اند. این یک اعتراف ناخواسته بود که نشان می‌دهد، باشگاه استقلال حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان برای این فصل هزینه کرده و از سقف بودجه قانونی عبور کرده است. نکته عجیب و البته قابل انتقاد این است که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرده تنها درصورتی‌که باشگاه‌ها از یکدیگر شکایت کنند، به درخواست آنها مبنی بر تخلف تیم دیگری رسیدگی می‌کند. موضوعی که کمی عجیب به‌نظر می‌رسد چراکه اگر قانونگذار قانونی را تصویب می‌کند، وظیفه رسیدگی به رعایت قانون را نیز برعهده دارد؛ نه اینکه باشگاه‌ها بعد از هر مسابقه به جان یکدیگر بیفتند و شکایت و بیانیه صادر کنند. موضوع نگران‌کننده جایی است که در فوتبال لیگ برتر امسال، بعد از هر مسابقه تیم‌ها علیه یکدیگر اتهام عدم رعایت سقف بودجه را می‌زنند تا در صورت امکان، از تیم رقیب امتیازی کسر شود تا عقب‌افتادگی خود را جبران کنند. موضوع قابل انتقاد دیگر این است که پشت‌پرده این کسر امتیازها چیست؟ مگر جریمه‌کردن به معنای این است که تخلفات کاهش پیدا کند؟ پس چطور تخلف‌های قراردادی بازیکنان کم نشد، بلکه بدتر هم شد؟ ثبت قراردادهای صوری و کاهش قراردادهای باورنکردنی ازسوی بازیکنان و برخی مربیان نشان می‌دهد، فوتبال ایران خارج از قوانینی پیش می‌رود که پیش‌تر مصوب شده است.

سپهر خرمی

 • 17
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۱ اسفند
  لیگ قهرمانان آسیا
  کاوازاکی - شاندونگ تایشان
  ۱۱:۳۰
 • فینال لیگ برتر والیبال زنان
  سایپا تهران - مهرسان تهران
  ۱۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پوهانگ استیلرز - چونبوک موتورز
  ۱۳:۳۰
 • لیگ آزادگان
  فجر سپاسی - سایپا
  ۱۴:۴۵
 • لیگ آزادگان
  مس شهر بابک - چادرملو اردکان
  ۱۴:۴۵
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  بلاروس - کلمبیا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ آزادگان
  استقلال آبی پوش ملاثانی - داماش گیلان
  ۱۵:۱۵
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  عمان - پرتغال
  ۱۶:۳۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ژاپن - سنگال
  ۱۹:۰۰
 • لیگ ستارگان قطر
  الریان - شمال
  ۲۰:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  الدحیل - العربی
  ۲۰:۳۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  مکزیک - برزیل
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - برنتفورد
  ۲۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - اتلتیکومادرید
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - دورتموند
  ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲ اسفند
  فینال لیگ برتر هندبال بانوان کشور
  فولاد هرمزگان - سنگ آهن بافق یزد
  ۱۱:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  ونتفورت کوفو - اولسان هیوندای
  ۱۲:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - پیکان
  ۱۴:۳۰
 • لیگ آزادگان
  دریا بابل - نفت و گاز گچساران
  ۱۴:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  استقلال خوزستان - آلومینیوم اراک
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  سایپا - ایفاسرام اردکان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  گیتی پسند - پیکان تهران
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  چادرملو اردکان - پاس گرگان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  فولاد سیرجان - شهداب یزد
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  مس رفسنجان - شهرداری ارومیه
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهرداری گنبد - نیان الکترونیک
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  طبیعت - هورسان رامسر
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  نساجی مازندران - مس رفسنجان
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - تراکتور
  ۱۷:۱۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  العین امارات - نسف قارشی
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  النصر - الفیحا
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - لوتون
  ۲۳:۰۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  پورتو - آرسنال
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - بارسلونا
  ۲۳:۳۰
 • پنج شنبه ۳ اسفند
  لیگ برتر ایران
  هوادار - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - فولاد
  ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش