شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۱۳ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۲۱۰
فوتبال در جهان

پرونده لالیگا با شکست بارسلونا بسته شد/ دست یوونتوس از سهمیه لیگ اروپا هم کوتاه ماند

برد میلان در شب خداحافظی زلاتان/ رم به لیگ اروپا رسید

مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال
فصل ۲۳-۲۰۲۲ لیگ دسته اول فوتبال ایتالیا با پیروزی‌های تیم‌‌های میلان، رم و یوونتوس در هفته پایانی این مسابقات خاتمه یافت.

به گزارش تسنیم، در آخرین شب از هفته سی‌و‌هشتم، هفته پایانی سری A ایتالیا، یکشنبه شب پنج بازی همزمان از ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران برگزار شد که در پایان مهمترین آنها تیم‌های میلان، رم و یوونتوس برابر رقبا به برتری رسیدند.

میلان رده چهارمی در تقابل با هلاس ورونایی که برای فرار از سقوط به امتیازات این بازی نیاز داشت، به میهمان خود رحم نکرد و با وجود آنکه این بازی برایش تشریفاتی بود، حریف خود را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد تا مسبب سقوط هلاس ورونا به دسته دوم شود. اولیویه ژیرو در دقیقه ۱+۴۵ از روی نقطه پنالتی گل نخست بازی را برای میلان زد. هلاس ورونا با گلزنی مارکو داوید فراونی در دقیقه ۷۲ کار را به تساوی کشید، اما رافائل لیائو ستاره پرتغالی میلانی‌ها دو بار دیگر در دقایق ۸۵ و ۱+۹۰ دروازه تیم میهمان را باز کرد و مسبب شکست این تیم شد. هلاس ورونا با قبول این شکست با ۳۱ امتیاز در رده هجدهم جدول باقی ماند تا به‌عنوان سومین تیم پس از سامپدوریا و کرمونزه به سری B‌ سقوط کند. میلان هم در همان رده چهارم، اما با ۷۰ امتیاز فصل را به پایان رساند.

در ورزشگاه المپیکو، تیم فوتبال رم میهمان خود اسپتزیا را با نتیجه ۲ بر یک از پیش رو برداشت. این در حالی بود که اسپتزیا با گلزنی دیمیتریوس نیکولائو در دقیقه ۶ از جالوروسی پیش افتاده بود. نیکلا زالوسکی در دقیقه ۴۳ گل تساوی را برای رمی‌ها زد و پائولو دیبالا هم در دقیقه ۸۹ از روی نقطه پنالتی گل پیروزی بخش تیم قرمزپوش پایتخت ایتالیا را به ثمر رساند. رم با این نتیجه ۶۳ امتیازی شد تا با حفظ جایگاه ششم جدول سری A  سهمیه لیگ اروپا بگیرد.

دیگر سهمیه ایتالیا در فصل آینده لیگ اروپا به آتالانتایی رسید که در بازی همزمان میزبان مونتزا بود و این تیم را با نتیجه ۵ بر ۲ در هم کوبید. آتالانتا با این نتیجه ۶۴ امتیازی شد و بالاتر از رمی‌ها در رده پنجم فصل را به پایان رساند.

یوونتوس هم سرانجام با یک پیروزی به فصل پرفراز و نشیبش پایان داد، پیروزی‌ که البته سودی به حالش نداشت. بانوی پیر که میهمان اودینزه بود، این تیم را با تک گل دقیقه ۶۸ فدریکو کیه‌زا شکست داد و بیست‌و‌دومین برد فصلش را کسب کرد تا ۶۲ امتیازی شود. با این حال بیانکونری که به دلیل کسر ۱۰ امتیاز پیش از این سهمیه لیگ قهرمانان را از دست داده بود، دستش از لیگ اروپا هم کوتاه ماند و فصل آینده در لیگ کنفرانس اروپا حضور پیدا خواهد کرد، البته اگر از مرحله پلی‌آف این رقابت‌ها صعود کند.

ناپولی با پیروزی خانگی جام قهرمانی را تحویل گرفت

تیم فوتبال ناپولی، قهرمان زودهنگام رقابت‌ها که از ۵ هفته قبل قهرمانی‌اش مسجل شده بود، در خانه خود، ورزشگاه دیه‌گو مارادونا میزبان سامپدوریای سقوط کرده به دسته دوم بود و این تیم را با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد، تا حسن ختامی برای فصل درخشان شاگردان لوچانو اسپالتی رقم بخورد.

در این بازی که آخرین بازی ناپولی با هدایت لوچانو اسپالتی بود، ویکتور اوسیمن در دقیقه ۶۴ از روی نقطه پنالتی و جووانی سیمئونه در دقیقه ۸۵ برای ناپولی گلزنی کردند تا آبی‌پوشان شهر ناپل با کسب بیست‌و‌هشتمین برد فصل خود، جام قهرمانی را تحویل بگیرند. ناپولی با این پیروزی، ۹۰ امتیازی شد.

در پایان این بازی دژان استانکوویچ از هواداران سامپدوریا خداحافظی کرد و به حضور خود در تیم  شهر جنوا پایان داد.

در آخرین بازی هم لچه با نتیجه ۳ بر ۲ به میهمان خود بولونیا باخت.

در پایان فصل ۲۳-۲۰۲۲ سری A،‌ ناپولی ۹۰ امتیازی به‌عنوان قهرمان، لاتزیوی ۷۴ امتیازی به‌عنوان نایب قهرمان، اینتر ۷۲ امتیازی به‌عنوان تیم سوم و میلان ۷۰ امتیازی به عنوان تیم چهارم جدول جواز حضور در مرحله گروهی فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا را کسب کردند. آتالانتا و رم نیز راهی لیگ اروپا شدند و یوونتوس به لیگ کنفرانس رفت. در پایین جدول هم سامپدوریا، کرمونزه و هلاس ورونا سه تیمی بودند که به سری B‌ سقوط کردند.

*بررسی سهمیه‌های اروپایی

ناپولی با ۹۰ امتیاز در صدر قرار گرفت و توانست به مقام قهرمانی دست یابد. 

این تیم به همراه لاتزیو، اینتر و میلان به لیگ قهرمانان اروپا رسیدند و تیم‌های آتالانتا و رم به لیگ اروپا صعود کردند.

یوونتوس نیز در پایان فصل کابوس وار و عجیب و غریب خود در رده هفتم جای گرفت تا به لیگ کنفرانس اروپا راه یابد. 

*تیم‌های سقوط و صعود کننده

از طرفی تیم‌های ورونا، کرمونسه و سمپدوریا به لیگ دسته دوم سقوط کردند.

تیم‌های فروسینونه و جنوا به سری‌آ ایتالیا صعود کردند. از بین تیم‌های باری کالیاری نیز یک تیم به سطح اول فوتبال ایتالیا راه خواهد یافت. دیدار این ۲ تیم به صورت برگشتی پنج‌شنبه و یکشنبه برگزار خواهد شد تا تکلیف تیم سوم نیز مشخص شود.

مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال
مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال

***

پرونده لالیگا با شکست بارسلونا بسته شد/ تیمِ رونالدو هم سقوط کرد

قهرمان زودهنگام لالیگا با قبول شکستی خارج از خانه به کار خود در فصل ۲۳-۲۰۲۲ خاتمه داد.

مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال

پرونده رقابت‌های لالیگا، شب گذشته (یکشنبه) با برگزاری بازی‌های باقیمانده از هفته سی‌و‌هشتم این رقابت‌ها بسته شد که در مهمترین بازی بارسلونا قهرمان زودهنگام مسابقات با نتیجه ۲ بر یک به میزبان خود سلتاویگو باخت.

گابریل ویگا در دقایق ۴۲ و ۶۵ دروازه بارسلونا باز کرد و آنسو فاتی در دقیقه ۷۹ با پاس عثمان دمبله یکی از گل‌‌های خورده را برای بارسلونا جبران کرد، اما این گل مانع از ثبت ششمین باخت فصل کاتالان‌ها نشد تا آنها با همان ۸۸ امتیازی که داشتند به کار خود در این فصل خاتمه دهند. سلتاویگو یکی از نامزدهای سقوط به دسته دوم بود، اما به لطف این پیروزی نه تنها از سقوط به دسته دوم نجات یافت بلکه فصل را در رده سیزدهم به پایان رساند.

دیگر اتفاق مهم حذف وایادولید تیم متعلق به رونالدو نازاریو بود که در آخرین بازی‌اش که یک مصاف خانگی با ختافه بود به نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل دست نیافت. وایادولید با این نتیجه ۴۰ امتیازی شد، اما در رده هجدهم جدول باقی ماند و به این ترتیب پس از الچه و اسپانیول سومین تیم سقوط‌کننده به دسته دوم شد.

نتایج سایر بازی‌ها به شرح زیر رقم خورد:

بتیس یک - والنسیا یک

الچه یک - کادیس یک

اسپانیول ۳ - آلمریا ۳

در پایان فصل ۲۳-۲۰۲۲ لالیگا، تیم‌های بارسلونا به‌عنوان قهرمان (۸۸ امتیاز)، رئال مادرید به‌عنوان نایب قهرمان (۷۸ امتیاز)، اتلتیکومادرید به‌عنوان تیم سوم (۷۷ امتیاز) و سوسیه‌داد به‌عنوان تیم چهارم (۷۱ امتیاز) جواز حضور در مرحله گروهی فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا را کسب کردند.

ویارئال ۶۴ امتیازی به‌عنوان تیم پنجم جواز حضور در مرحله گروهی لیگ اروپای فصل آینده را کسب کرد. دیگر سهمیه اسپانیا در لیگ اروپا هم به رئال بتیس رده ششمی تعلق یافت که با ۶۰ امتیاز فصل را به پایان رساند. اوساسونا رده هفتمی هم با ۵۳ امتیاز سهمیه لیگ کنفرانس اروپا را از آن خود کرد.

*بررسی سهمیه‌های اروپایی

بارسلونا با ۸۸ امتیازی در صدر قرار گرفت و به مقام قهرمانی رسید.

این تیم به همراه رئال مادرید، اتلتیکومادرید و رئال سوسیداد به لیگ قهرمانان اروپا رسیدند و تیم‌های ویارئال و رئال بتیس راهی لیگ اروپا شدند.

تیم فوتبال اوساسونا نیز با قرار گرفتن در رده هفتم توانست در ادامه شاهکار خود در این فصل راهی لیگ کنفرانس اروپا شود.

تیم فوتبال سویا با ۴۹ امتیاز در رده دوازدهم قرار گرفت ولی به دلیل قهرمانی در لیگ اروپا به طور مستقیم و جدای از لالیگا به لیگ قهرمانان اروپا نیز صعود کرد.

*تیم‌های سقوط و صعود کننده

تیم‌های رئال وایادولید، اسپانیول و الچه نیز به دسته دوم سقوط کردند.

تیم‌های گرانادا و لاس‌پالماس به صورت مستقیم به لالیگا صعود کردند و از بین ۴ تیم آلباسته، لوانته، آلاوز و ایبار نیز یک تیم راهی سطح اول فوتبال اسپانیا خواهد شد تا تکلیف ۳ تیم صعود کننده مشخص شود.

مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال
مسابقات فوتبال جهان در 14 خرداد 1401,خداحافظی زلاتان از فوتبال

 • 16
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۳۰ تیر
  کی لیگ کره جنوبی
  چونبوک موتورز - اولسان اچ دی
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  کوئینز پارک - تاتنهام
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  اسپارتاک ترناوا - استون ویلا
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  منچستر یونایتد - گلاسکو رنجرز
  ۱۸:۳۰
 • دوستانه
  راپید وین - آث میلان
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر روسیه
  روستوف - زسکامسکو
  ۲۰:۳۰
 • سری آ برزیل
  فلامینگو - کریسیوما
  ۲۲:۳۰
 • سوپرلیگ آرژانتین
  ریسينگ کلاب - گودوی کروز
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - شیکاگو فایر
  ۰۳:۰۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
ویژه سرپوش