۱۴:۲۴ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۵۷۹۲
فوتبال در جهان

به بهانه سپردن هدايت موناكو به تيری آنری

ستاره‌هايی كه به جرگه مربيان پيوستند

ستاره های فوتبال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

دهه اول قرن بيست و يكم پر بود از ستاره‌هاي پرفروغ. دهه‌اي بود كه فوتبال هر سال يك ابرستاره داشت و توپ طلا بين دو نفر تقسيم نمي‌شد. آن سال‌ها گذشته و اكثر ستاره‌هاي آن دوره بازنشست شده‌اند. حالا اما آنها در قامت مربي در حال برگشتن به دنياي فوتبال هستند. تيري آنري اخيرا به عنوان سرمربي موناكو انتخاب شد و جايگزين ژارديمي شد كه سال‌هاي درخشاني با اين تيم داشت، اما اين فصل يك افول عجيب داشت. قبول هدايت موناكو توسط تيري آنري باعث شد نگاهي داشته باشيم به ستاره‌هايي كه در سال‌هاي اخير به جرگه مربيان پيوسته‌اند. تك‌تك آنها را بررسي مي‌كنيم و درموردشان حرف مي‌زنيم.

 

اما يك نكته كلي وجود دارد كه همين ابتدا به آن اشاره مي‌كنيم. دانش فوتبال دانش دور از دسترسي نيست. هر كسي مي‌تواند با حضور در كلاس‌هاي مربيگري با هوش و پشتكار خودش به مدارج بالا برسد. كما اينكه افرادي مثل ژوزه مورينيو بوده‌اند كه اصلا فوتباليست‌هاي شاخصي نبودند و تنها با پشتكار و طي كردن سلسله مراتب كلاس‌هاي مربيگري و بودن در كنار مربي‌هاي بزرگ به عنوان يك سرمربي بزرگ شناخته شده‌اند. اما ستاره‌هاي كاريزماتيك و بزرگ، شانس بيشتري براي تبديل شدن به مربي‌هاي بزرگ دارند. آنها برندهاي بزرگي هستند كه هر كسي از گذشته آنها آگاه است. هر فوتباليست جواني مي‌داند كه چه شخصيت‌هاي بزرگي هستند و كاريزماي آنها در رختكن و زمين تمرين به كمك‌شان مي‌آيد. بنابراين اينكه آنها مربي بزرگي نشوند، سخت‌تر از آن است كه تبديل به يك مربي بزرگ شوند. البته در گذشته اوضاع به اين شكل نبود. در سال‌هاي نه چندان دور، فوتبال هنوز اين‌قدر آكادميك و دانش‌محور نشده بود. همان سال‌هايي كه گفته مي‌شد بازيكنان بزرگ الزاما مربيان بزرگي نمي‌شوند. با دانستن اين نكته، مي‌رويم سراغ ستاره‌هايي كه اين سال‌ها به جرگه مربيان پيوستند.

 

زين‌الدين زيدان

اين ابرستاره دنياي فوتبال كه همواره كانديداي بزرگ‌ترين فوتباليست تاريخ است، در دنياي مربيگري هم موفق بوده. او رسما دو سال و نيم هدايت رئال‌مادريد را برعهده داشت و در همين دو سال و نيم تبديل به يكي از موفق‌ترين مربيان تاريخ فوتبال شد. سه قهرماني پياپي ليگ قهرمانان اروپا تنها در كارنامه او ديده مي‌شود و زيدان در هر تورنمنتي كه حضور داشت به قهرماني رسيد. جام‌هاي پرتعداد و موفقيت‌هاي پياپي، او را كه امروز بيكار است تبديل به گزينه جانشيني مربيان ناموفق تمام تيم‌هاي مطرح اروپا كرده است. هر چند معلوم نيست درنهايت هدايت كدام تيم را برعهده مي‌گيرد، اما او مثال نقض اين نكته است كه بازيكنان بزرگ مربيان بزرگي نمي‌شوند. زيدان چه به عنوان بازيكن و چه به‌عنوان كمك‌مربي و چه به عنوان سرمربي، همواره موفق بوده و به جرات مي‌توان او را موفق‌ترين فرد فوتبال جهان توصيف كرد.

 

رينو گتوسو

گتوسو، يكي از عصبي‌ترين و البته شجاع‌ترين فوتباليست‌هاي عصر خودش بود. ميلان رويايي كارلتو با دوندگي‌هاي بي‌امان و سرسام‌آور او موتورش روشن مي‌شد و آندرا پيرلو افسانه‌اي با فراغ بال مي‌توانست به ظريف‌كاري‌هايش در زمين فوتبال برسد. در دنياي مربيگري اما گتوسو راهي طولاني در پيش دارد. او ميلان بحران‌زده را در دست گرفته و فصل گذشته موفق شد اين تيم را به ليگ اروپا برساند. اما در حال حاضر ميلان او اوضاع خوبي ندارد. الحق و الانصاف تيم خوبي هم ندارد. ميلان مشكلات زيادي دارد و مديريت جديد اين تيم شايد سال آينده پلن‌هاي بزرگي در سر داشته باشد. اما در حال حاضر تيم واقعا خوبي ندارند و در پست‌هاي زيادي با مشكل روبه‌رو هستند. مديران ميلان توقع دارند او فصل را در رتبه چهارم به اتمام برساند و سهميه ليگ قهرمانان را براي تيمش بياورد.

 

تيري آنري

او يكي از بزرگ‌ترين فوتباليست‌هاي عصر خودش بود و هم در آرسنال و هم در بارسلونا عملكردي ويرانگر داشت. آنري يكي از ستاره‌هايي است كه به نظر آرزوهاي بزرگي در قامت مربي دارد. او دستيار مارتينز در تيم ملي بلژيك بود و با اين تيم به رده سوم جام جهاني رسيد. حالا هدايت موناكويي را قبول كرده كه اولين باشگاه دوران حرفه‌اي او محسوب مي‌شود. موناكو يك باشگاه استعدادپرور است و ثبات در اين تيم جايي ندارد. آنها در سال‌هاي اخير ستاره‌هاي زيادي را مطرح كرده‌اند كه بزرگ‌ترين آنها كيليان امباپه بوده. تيري آنري وظيفه‌اش قهرماني و جام آوردن با اين تيم نيست. او بايد ستاره‌هاي تيم را جوري پرورش بدهد كه نهايت توان‌شان را در تيم بگذارند و با نهايت بهره‌وري به ميدان بروند. هدف مالك موناكو اين است كه ستاره‌هايش را با قيمت گزاف به تيم‌هاي متمول بفروشد. به نظر تيري آنري كاريزماي لازم براي بالفعل كردن استعدادهاي بالقوه فوتباليست‌هاي جوان را داشته باشد.

 

فرانك لمپارد

فرانك لمپارد اسطوره غرب لندن است و شيرهاي آبي لندن به لطف داشتن او سال‌هاي طلايي خود را سپري كردند. خرداد امسال بود كه خبر رسيد سوپر فرانكي به صورت رسمي قراردادي را با دربي كانتي امضا كرده و سرمربي اين تيم شده است. بين ستاره‌هاي بزرگ، او مسير درست‌تري را پيش گرفته است. ماه گذشته با دربي كانتي موفق شد منچستريونايتد ژوزه مورينيو را از جام اتحاديه كنار بزند و منتظر ديدار با تيم‌هاي بزرگ بعدي است. لمپارد جزو نيم درصد افراد نابغه جهان است و ضريب هوشي فوق‌العاده‌اي دارد. او نويسنده كتاب‌هاي كودك است و تقريبا در هر حوزه‌اي كه وارد شده، موفق بوده است. بهره هوشي فوق‌العاده و تجربه بي‌نظير دوران بازي، باعث شده تا فرانك لمپارد به عنوان يكي از مربيان بزرگ آينده فوتبال معرفي شود.

 

ديه‌گو سيمئونه

سيمئونه مربي بسيار بزرگ‌تر از سيمئونه فوتباليست است. او دوران فوتبالي موفقي داشت، اما در قامت سرمربي يك معجزه‌گر بوده. او اتلتيكومادريد را از يك تيم معمولي تبديل به يك ابرقدرت در دنياي فوتبال كرده است. ديه‌گو موفق شد در حضور رئال‌مادريد و بارسلونا، به قهرماني لاليگا و دوبار به فينال ليگ قهرمانان برسد. اتلتيكو قطعا يكي از پنج تيم موفق پنج سال اخير فوتبال جهان است و تمام اينها را مديون ديه‌گو سيمئونه و سبك خاص مربيگري اوست. تيم‌هايي مثل اينتر و تيم ملي آرژانتين مشتاقانه منتظرند تا او روزي هدايت‌شان را برعهده بگيرد و دوران اوج‌شان را دوباره جشن بگيرند.

 

استيون جرارد

استيون جرارد بعد از يك دوره حضور به عنوان كارشناس در شبكه‌هاي تلويزيوني، تصميم گرفت به جرگه مربيان بپيوندد و گلاسكو رنجرز را براي اين منظور انتخاب كرد. استيوي جي، هرگز فاتح ليگ برتر نشد، اما با ليورپول موفق به فتح ليگ قهرمانان اروپا شد. او ذاتا يك رهبر است و احتمالا بعد از يورگن كلوپ هدايت ليورپول را برعهده خواهد گرفت. او فصل گذشته با گلاسكو ركورد دوازده بازي شكست‌ناپذيري را ثبت كرد و موفق شده اوضاع تيمش را سامان بدهد.

 

پاتريك ويرا

او گزينه اول جايگزيني آرسن ونگر در آرسنال از ديد رسانه‌ها و هواداران بود. كاپيتان نسل طلايي آرسنال كه موفق شد بدون شكست به قهرماني ليگ برتر انگليس برسد. اما سرانجام اوناي امه‌ري هدايت آرسنال را برعهده گرفت و پاتريك ويرا هدايت تيم نيس فرانسه را قبول كرد. او پيش‌تر در نيويورك و فوتبال امريكا كار مي‌كرد و به صورت همزمان مسوول آكادمي منچسترسيتي هم بود. پت ويرا يكي از كاريزماتيك‌ترين چهره‌هاي فوتبال عصر خودش بود و حالا در قامت سرمربي هم همان‌قدر ترسناك است. كاريزما براي هدايت تيم‌هاي بزرگ حتي دانش فني هم اهميت بيشتري دارد و حالا تصور كنيد دانش فني هم به اين كاريزما اضافه شود. ويرا مي‌تواند يكي از مربيان موفق دهه آينده فوتبال باشد. بايد ديد كار او با نيس چطور پيش مي‌رود.

 

سامان سعادت

 

 

e​temaad.‎​ir
 • 18
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 21 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱ بهمن
  جام ملت های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  استرالیا - ازبکستان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  امارات - قرقیزستان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ بهمن
  جام ملت های آسیا
  کره جنوبی - بحرین
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  قطر - عراق
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام اتحادیه
  بنفیکا - پورتو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۳ بهمن
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - فولاد سیرجان
  ساعت: ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید