شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲
۰۷:۵۶ - ۲۹ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۹۲۹
خارج از گود فوتبال

با تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو بیشتر آشنا شوید/ اسطوره فوتبال؛ هیولای بیزینس!

کریستیانو رونالدو,تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو
ثروت کریستیانو رونالدو شاید خیلی بیشتر از آنچه باشد که شما از آن خبر دارید،‌ با خواندن این مطلب با جنبه‌های مختلف فعالیت‌های فوق ستاره پرتغالی آشنا شوید.

به گزارش خبرورزشی، کریستیانو رونالدو در طول دوران افسانه‌ای فوتبال خود به ثروت زیادی در زمان حضور در تیم‌های منچستریونایتد، رئال‌مادرید و یوونتوس دست یافت. اما انتقال او در سال ۲۰۲۳ به فوتبال عربستان و باشگاه  النصر، درآمدی ۱۷۳ میلیون پوندی را نصیب فوق ستاره پرتغالی کرد و البته ثروت و درآمد او را تقویت کرد.

این ستاره ۳۸ بابت سرمایه‌گذاری ثروت خود در تجارت‌های مختلف معروف است و همین سرمایه‌گذاری‌ها باعث شده او یک مجموعه تجاری گسترده را در اختیار داشته باشد. به نظر می‌رسد که علائق تجاری کریستیانو با ورود او به دوران پایانی فوتبالش در حال افزایش است تا این اطمینان خاطر باری ستاره پرتغالی ایجاد شود که زمانی که در نهایت تصمیم به آویختن کفش‌های خود می‌کند، چیزهای زیادی برای نگه داشتن  و مدیریت دارد.

جدیدترین سرمایه‌گذاری رونالدو ماه گذشته بود که نام او در فهرست گروهی از سرمایه گذارانی دیده شد که کمپانی رسانه‌ای پرتغالی کافینا را در اختیار گرفته‌اند. رونالدو جزو یکی از ۱۱ سرمایه‌گذاری بود که این کمپانی رسانه‌ای بزرگ را با مبلغ حود ۵۷ میلیون خریدند تا امتیاز آن در اختیار گروه «اکسپرسو لیوره» قرار گیرد. این مجموعه رسانه‌ای پرتغالی شامل روزنامه «کوریو دا مانیا» است که پرتیراژترین روزنامه پرتغال با فروش بیش از ۱۱۰ هزار نسخه در روز به شمار می‌رود. روزنامه ورزشی «رکورد»، روزنامه رایگان دستاک و روزنامه اقتصادی «ژورنال د نگوسیوس» نیز زیر نظر گروه رسانه‌ای کافینا فعالیت می‌کنند و البته این کمپانی شامل یک شبکه تلویزیونی و چندین مجله نیز است. گزارش‌ها در پرتغال حاکی از آن است که رونالدو بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام این کمپانی را در اختیار دارد.

نکته عجیب اینجاست که رونالدو در دوران فوتبال خود درگیری‌های زیادی با گروه رسانه‌های کافینا داشته طوری که ۱۱ بار از این کمپانی و رسانه‌های مختلف آن شکایت کرده است. یکی از این موارد مربوط به ماجرای به دنیا آمدن پسر بزرگش بود که رونالدو بابت نقض قوانین حریم شخصی، گروه رسانه‌ای کافینا را به دادگاه کشاند.

سال ۲۰۱۴ کریستیانو از پاسخ به سؤال روزنامه کوریو دا مانیا در یک کنفرانس مطبوعاتی خودداری کرد چرا که این روزنامه در آن زمان نوشته بود که رونالدو تاثیر بدی در اردوی تیم ملی پرتغال داشته است. کریس در آن زمان گفت: «من هیچ احترامی‌برای آن روزنامه قائل نیستم چون مدام از خودش خبرسازی می‌کند، جنجال سازی می‌کند و در حال به هم زدن رابطه‌هاست و قصد دارد جو بدی در تیم ملی ایجاد کند. از زمانی که من کارم را در تیم ملی شروع کردم آنها به طور مداوم به تیم ملی پرتغال حمله می‌کنند.»

مورد مشهور دیگر مربوط به پرتاب کردن میکروفون گزارشگر شبکه CMTV در رقابتهای یورو ۲۰۱۶ از سوی رونالدو بود. اما رونالدو با سرمایه‌گذاری دراین کمپانی رسانه‌ای نشان داد که همه اختلافات گذشته را فراموش کرده و برای اینکه حسن نیت خود را ثابت کند نیز در همین ابتدا افزایش حقوق ۱۲۵۰ یورویی را برای همه کارکنان این مجموعه در نظر گرفته است.

این البته اولین ورود رونالدو به دنیای رسانه نیست چرا که او پیش از این و در سال ۲۰۱۷ نیز بخش عمده‌ای از سهام شبکه دیجیتالی Thing Pink‌ را خرید و نام کمپانی را به ۷EGEND تغییر داد. این شرکت می‌گوید که بر ارائه استراتژی‌ها، محصولات و راه حل‌ها در صنعت ورزش تمرکز دارد. باشگاه‌های بزرگ اروپایی مثل پورتو و والنسیا از جمله مشتریان ۷EGEND هستند و البته فدراسیون فوتبال پرتغال نیز با این مجموعه همکاری می‌کند. مجموعه ۷EGEND همچنین از پلتفرم CR7 Fitness Crunch رونالدو نیر پشتیانی می‌کند، پلتفرمی که ادعا می‌کند ورزش، تناسب‌اندام و سلامتی را به هم مرتبط می‌کند.

کریستیانو رونالدو,تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو

کاشت مو

یکی دیگر از تجارت‌های رونالدو که در چند ماه اخیر زیر ذره‌بین قرار گرفته است مربوط به  کلینیک‌های کاشت مو به نام «کلینیک پزشکی اینسپاریا» است که رونالدو مالکیت مشترک آن را برعهده دارد و البته طبق اخبار منتشر شده توسط اداره مالیات در اسپانیا تحت بازرسی قرار دارند و دچار مشکل شده‌اند.

گزارش‌های رسانه‌های اسپانایی حاکی از آن است که پرونده‌ای علیه این کلینیک‌های کاشت مو پس از صدور چندین فاکتور بدون مالیات بر ارزش افزوده برای صدها مشتری بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ باز شده است. ادعای این کلینیک در دفاع از خود این بود که آنها در زمینه مسائل مربوط به بیماری‌ها که معاف از مالیات  هستند صدور فاکتور نداشته‌اند و در موارد مربوط به زیبایی چنین کاری را انجام داده‌اند. با این حال وزارت خزانه داری اسپانیا ادعا کرده که کاشت مو «صرفاً برای اهداف زیبایی شناختی» انجام می‌گیرد و بنابراین قیمت آنها باید شامل مالیات بر ارزش افزوده باشد که در حال حاضر در اسپانیا ۲۱ درصد است. کلینیک‌های متعلق به رونالدو مسئولیت این روند را به وکلا واگذار کرده‌اند اما اصرار دارند که تمام قوانین و مقررات را رعایت کرده‌اند.

اینسپاریا در مجموع دارای ۱۲ کلینیک در اسپانیا هستند که از جمله آنها می‌توان به شهرهای بارسلونا و مادرید اشاره کرد و همچنین شعباتی در در پرتغال و میلان دارند.

کریستیانو رونالدو,تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو

مجموعه هتل‌ها

رونالدو همچنین در سال ۲۰۱۵ با گروه Pestana مستقر در مادیرا وارد تجارت شد که متعلق به دیونیسیو پستانا میلیونر پرتغالی است و توسط پدرش مانوئل تأسیس شده است. این گروه گردشگری و تفریحی همچنین دارای مجموعه‌ای از هتل‌ها در سراسر پرتغال بود، اما با رونالدو در یک شراکت ۵۰/۵۰ وارد همکاری شدند تا مجموعه هتل‌های زنجیره‌ای خود را تحت برند CR7 عرضه کنند.  

پنج هتل تا به امروز  رونمایی شده‌اند که دو تا از آنها در پرتغال و شهرهای لیسبون و فونچال هستند، در حالی که این زنجیره شامل یک هتل در میدان تایمز نیویورک و همچنین در شهرهای مادرید و مراکش است. رونالدو در مراسم رونمایی از اولین هتل خود در سال ۲۰۱۶ گفت: «اولین Pestana CR7 باید در فونچال شهر من می‌بود و این یک افتخار بزرگ برای من است. این نشانگر ورود من به یک حوزه کاملاً جدید است. این پروژه جدید در چهار گوشه جهان به موفقیت بزرگی دست خواهد یافت.»

جای تعجب نیست که این هتل‌های CR7 وعده لوکس بودن را به مشتریان خود می‌دهند و مدعی هستند که مهمانانشان از سبک زندگی که شایسته آن هستند لذت خواهند برد. هتل شعبه فونچال دارای استخری صورتی رنگ، سالن بدنسازی، سونا و جکوزی در فضای باز است، در حالی که مهمانان از موزه کریستیانو رونالدو بازدید رایگان می‌کنند. همچنین ادعا می‌شود که جلسات تمرینی در سالن بدنسازی روباز هتل نیز برای مسافران در نظر گرفته می‌شود. عجیب نیست که ورزش به عنوان موضوع اصلی هر یک از هتل‌های CR7 در نظر گرفته شده است، و البته همه اتاق‌های هتل نیویورک تحت تأثیر رنگ‌ها و هنر پرتغالی نیز هستند. ششمین هتل از این مجموعه نیز قرار است در سال ۲۰۲۷ در پاریس افتتاح شود.

کسب و کار هتلینگ رونالدو در کنار روی امپراتوری املاک موجود او بنا شده است، به طوری که اسطوره فوتبال خانه‌ای به ارزش ۱۷ میلیون پوند در ریویرای پرتغال ساخته است. این خانه در یک قطعه زمین بزرگ در ساحل غربی پرتغال قرار دارد. امپراتوری املاک او همچنین شامل یک بلوک آپارتمانی هفت طبقه در فونچال است که مادرش دولورس ۶۶ ساله و برادرش هوگو در آن زندگی می‌کنند.

کریس همچنین دارای یک ویلا در تورین، یک عمارت ۴.۸ میلیون پوندی در نزدیکی مادرید و یک خانه تفریحی خیره کننده در ماربیا اسپانیا است. در سال ۲۰۲۰ در طول همه‌گیری کووید، رونالدو گران‌ترین آپارتمانی را که تا به حال در لیسبون فروخته شده است را با پرداخت ۶.۵ میلیون پوند خرید.

کریستیانو رونالدو,تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو

سبک زندگی

تجارت گسترده رونالدو با رویکرد سبک زندگی و با برند CR7 همچنین شامل عینک CR7، کفش CR7، لباس زیر CR7 و عطرهای CR7 است. بر اساس گزارش‌ها، تصمیم برای تعطیلی فروشگاه CR7 در مادیرا در سال گذشته، بر این برند تأثیری نداشته است. رونالدو همچنین دارای قرارداد مادام العمر با غول پوشاک ورزشی آمریکایی «نایکی» و یکی از تنها سه ورزشکاری است که این امتیاز را دریافت کرده است.

با توجه به موقعیت افسانه‌ای رونالدو، او تا مدت‌ها پس از بازنشستگی نهایی از فوتبال نیز برای شرکت‌های بزرگ تجاری جذاب خواهد بود، زیرا این ستاره سفیر تبلیغاتی برندهای بزرگی مانند آرمانی، کلیر، کاسترول، تگ هویر و ... نیز بوده است.

با توجه به اینکه مجله اقتصادی فوربس امسال درآمد تجاری رونالدو را  ۲۶۰ میلیون دلار تخمین زده است بعید به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری‌های تجاری او به این زودی متوقف شود.

کریستیانو رونالدو,تجارت گسترده و ثروت افسانه‌ای رونالدو

 • 12
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۸ آذر
  لیگ برتر ایران
  نساجی مازندران - استقلال خوزستان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  سپاهان - مس رفسنجان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - هوادار
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - لیورپول
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر هندبال
  فراز بام دهدشت - آلومینیوم اراک
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر روسیه
  احمد گروژنی - روستوف
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۷:۴۵
 • بوندسلیگا آلمان
  آینتراخت فرانکفورت - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  بلکبرن - لیدز
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - ناتینگهام فارست
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  شفیلد یونایتد - برنتفورد
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - برنلی
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال بتیس - رئال مادرید
  ۱۸:۴۵
 • لیگ برتر امارات
  الاتحاد کلبا - العین امارات
  ۱۹:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  بشیکتاش - فنرباغچه
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - آث میلان
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - آرسنال
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  دورتموند - لایپزیش
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  ویتوریا گیمارش - اسپورتینگ
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - اودینزه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - نانت
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - سویا
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۹ آذر
  لیگ برتر پرتغال
  پورتو - کاساپیا
  ۰۰:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  لس آنجلس لیکرز - ایندیانا پیسرز
  ۰۵:۱۰
 • هفته ۷ لیگ آ استرالیا
  فوتبال وسترن سیدنی - ملبورن ویکتوری
  ۰۹:۳۰
 • هفته ۷ لیگ آ استرالیا
  -
  ۰۹:۳۰
 • هفته ۷ لیگ آ استرالیا
  -
  ۱۲:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - آلمریا
  ۱۶:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - پندیک اسپور
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - وستهم
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لوتون - منچسترسیتی
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  اورتون - چلسی
  ۱۷:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  اشتوتگارت - بایرلورکوزن
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - نیوکسل
  ۲۰:۰۰
 • لیگ یک فرانسه
  لوریان - مارسی
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - خیرونا
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش