یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
۱۵:۴۱ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۸۲
فوتبال ملی

معادلات صعود ایران، پیچیده‌تر از ارباب حلقه‌ها!

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران
  با انصراف قطعی کره شمالی از حضور در رقابت های مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا، معادلات تمامی گروه ها به هم خورد.

به گزارش ورزش سه، رسانه های کره جنوبی از قطعی شدن انصراف کره شمالی از حضور در رقابت های مقدماتی جام جهانی  ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ خبر دادند. انصراف این تیم به بهانه مخالفت با قرنطینه در کشور کره جنوبی و ترس از ابتلا به ویروس کرونا عنوان شده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکنون به صورت رسمی اعلام نکرده است که با انصراف این تیم، تکلیف ۳ بازی باقیمانده این تیم در این رقابت ها چه خواهد شد اما به نظر می رسد با حذف نتایج کره شمالی، دیدارهای گروه H ادامه یابد. 

با توجه به اینکه تیم های صدرنشین ۸ گروه به صورت مستقیم راهی مرحله بعد می شوند، از میان ۸ تیم دیگری که در گروه هایشان دوم می شوند، ۴ تیمی که بیشترین امتیاز را دارند راهی مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی خواهند شد. 

در این حالت و به دلیل انصراف کره شمالی و برای برپایی عدالت در سایر گروه ها، کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از مشخص شدن تیم های دوم هر گروه، نتایج این تیم ها را در مصاف با تیم قعرنشین هر گروه حذف خواهد کرد و در این مرحله با مقایسه امتیازات به دست آمده، چهار تیم برتر دوم گروه های هشت گانه مشخص خواهد شد.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در زیر، به بررسی گروه های رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ پرداخته ایم. با حذف نتایج تیم های قعرنشین هر گروه، خواهیم دید که وضعیت تیم های دوم چه خواهد شد:

در گروه A باید صعود سوریه را به عنوان تیم اول قطعی شده بدانیم. آنها با ۱۵ امتیاز از ۵ بازی صدرنشین مقتدر گروه هستند. ۳ بازی باقیمانده آنها با تیم های های گوام، مالدیو و چین خواهد بود که به نظر می رسد با برتری مقابل گوام و مالدیو، این تیم ۲۱ امتیازی شود. اما چینی ها که از ۴ بازی ۷ امتیاز برای خود اندوخته اند، باید با مالدیو، فیلیپین، گوام و سوریه بازی کنند. در صورتی که چینی ها سه بازی ابتدایی خود را برنده شوند، ۱۶ امتیازی شده و بازی آخر با سوریه دیدار مرگ و زندگی برای آنهاست. در صورت شکست چین و ۱۶ امتیازی باقی ماندن آنها، ۶ امتیاز چینی ها در مصاف با تیم قعرنشین این گروه یعنی گوام از آنها کسر و ۱۰ امتیازی می شوند. اما اگر چین از سوریه امتیاز کسب کند، وضعیت برای ایران سخت می شود.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه B استرالیا، کویت و اردن به ترتیب با ۱۲، ۱۰ و ۱۰ امتیاز تیم های مدعی این گروه محسوب می شوند. این سه تیم باید در دیدارهای باقیمانده با یکدیگر روبرو شوند. دیدار اردن و کویت در این گروه تعیین کننده است. حتی اگر اردن و کویت به استرالیا ببازند، این دو تیم با پیروزی مقابل نپال و چین تایپه، ۱۳ امتیازی می شوند. تساوی در بازی اردن و کویت به نفع ایران است. اگر این دیدار برنده داشته باشد، تیم برنده ۱۶ امتیازی می شود و به رتبه دوم می رسد. با کسر ۶ امتیاز تیم دوم این گروه به دلیل حذف نتایج چین تایپه که قعر نشین گروه است، تیم دوم ۱۰ امتیازی می شود و شانس صعود دارد. پس بهتر است دیدار اردن و کویت مساوی شود.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه C با فرض بر اینکه ایران تیم دوم گروهش شود، معادلات را بررسی می کنیم. پیروزی ایران مقابل هنگ کنگ و کامبوج قطعی است و ایران را می توان ۱۲ امتیازی حساب کرد. کلید صعود ایران در بازی با بحرین است. با فرض بر اینکه شاگردان اسکوچیچ موفق به شکست بحرین شوند، در روز آخر با ۱۵ امتیاز به مصاف عراق می روند. اگر ایران موفق به برتری مقابل عراق شود که به عنوان تیم اول راهی مرحله بعد می شود و کاری به محاسبات سایر گروه ها نخواهد داشت اما در صورت تساوی، ۱۶ امتیازی می شود و با کسر ۶ امتیازی که ایران مقابل تیم قعر نشین این گروه یعنی کامبوج کسب کرده است، شاگردان اسکوچیچ ۱۰ امتیازی می شوند و با سایر تیم های دوم هر گروه مقایسه می شود. اگر ایران مقابل عراق شکست بخورد، با حذف نتایج تیم آخر این گروه، شاگردان اسکوچیچ ۹ امتیازی می شوند و صعود تقریبا غیرممکن می شود.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه D نیز به نظر می رسد عربستان به عنوان تیم اول صعود کند. آنها با ۱۱ امتیاز از ۵ بازی صدرنشین هستند و باید با یمن، سنگاپور و ازبکستان روبرو شوند. ازبکی ها نیز با ۹ امتیاز از ۵ بازی دوم هستند. آنها در اولین دیدار خود به مصاف سنگاپور می روند. در صورت عدم پیروزی ازبکستان، کار آنها تمام شده است. اما پیروزی مقابل این تیم و یمن، آنها را ۱۵ امتیازی می کند و دیدار پایانی با عربستان سرنوشت ساز خواهد شد. تیم آخر این گروه در حال حاضر فلسطین است و ازبکستان با یک پیروزی و یک شکست، از این تیم ۳ امتیاز کسب کرده است. قعرنشینی فلسطین خبر خوبی برای ازبکها و خبر بدی برای ایران است چرا که در آن صورت تنها ۳ امتیاز از ازبکستان کسر می شود و آنها با حذف نتایج مقابل فلسطین، پیش از جدال آخر با عربستان ۱۲ امتیازی محسوب خواهند شد و صعودشان قطعی است. اما قعرنشینی یمن برای شاگردان اسکوچیچ خوب است. ازبکی ها دیدار رفت را از این تیم برده اند و احتمالا در بازی دوم نیز برنده خواهند شد و در اینصورت با حذف نتایج این تیم مقابل یمن، آنها ۹ امتیازی می شوند و اگر از عربستان امتیازی کسب نکنند، حذف می شوند اما اگر یک تساوی نیز کسب کنند شانس صعود دارند. در هر صورت، معادلات این گروه پیچیده است و باید دید چه تیمی قعرنشین گروه چهارم می شود.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه E تیم عمان اکنون با ۱۲ امتیاز از ۵ بازی در رده دوم قرار دارد. آنها ۳ بازی دیگر پیش رو دارند که باید به مصاف تیم های قطر، افغانستان و بنگلادش بروند. با توجه به نتایج رقبای عمان، به نظر می رسد از اکنون باید ۶ امتیاز دو بازی مقابل افغانستان و بنگلادش را به حساب شاگردان برانکو ایوانکوویچ واریز کنیم و بدون در نظر گرفتن دیدار با قطر، عمانی ها ۱۸ امتیازی شده و حتی با کسر ۶ امتیاز آنها مقابل بنگلادش قعرنشین، به طور قطع عمان یکی از تیم های برتری خواهند بود که در گروه خود دوم می شوند و به دور بعدی صعود می کنند. ضمن اینکه قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است و عملا عمانی ها راهی مرحله بعد می شوند.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه F ژاپن به راحتی به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد می شود. تاجیکستان رده دومی که از ۶ بازی ۱۰ امتیاز دارد، باید ۲ بازی دیگر در این رقابت ها انجام دهد که یکی از آنها با ژاپن و دیگری با میانمار است که با فرض برتری آنها برابر میانمار، تاجیکستان ۱۳ امتیازی می شود. قرقیزستان نیز با یک بازی کمتر ۷ امتیازی است و باید به مصاف مغولستان، میانمار و ژاپن برود. ضمن اینکه در حال حاضر مغولستان در قعر جدول رده بندی این گروه قرار دارد و با کسر ۶ امتیازی که تاجیکی ها و قرقیزی ها در برابر این تیم کسب کرده اند، آنها ۷ امتیازی شده و هر دو تیم باید حتما از سد ژاپن عبور کنند که بعید به نظر می رسد این اتفاق رخ دهد پس از این گروه نیز تیم دومی راهی مرحله بعد نخواهد شد.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

در گروه G از آنجایی که امارات مدعی با یک بازی کمتر و ۶ امتیاز در رده چهارم قرار گرفته است و با توجه به حضور تیم های مدعی نظیر ویتنام صدرنشین و ۱۱ امتیازی، مالزی ۹ امتیازی و تاییلند ۸ امتیازی، به نظر می رسد امتیازات بین این ۴ تیم تقسیم شود چرا که آنها باید در دیدارهای آتی به مصاف هم بروند. ضمن اینکه اندونزی با شکست در تمامی دیدارهایش قعرنشین این گروه است و با حذف نتایج این تیم، ۶ امتیاز از تیم دوم این گروه کسر خواهد شد پس صعود تیم دوم این گروه بعید به نظر می رسد.

مقدماتی جام جهانی2022,تیم ملی ایران

اما کره شمالی که با کناره گیری از این رقابت ها، تمامی معادلات را به هم ریخت، در گروه H قرار دارد. در این گروه کره جنوبی که ۸ امتیازی بود، نسبت به سایرین یک بازی کمتر انجام داده و ترکمنستان با ۹ امتیاز صدرنشین این گروه بود که با حذف نتایج کره شمالی، آنها که موفق به شکست این تیم شده بودند، ۶ امتیازی می شوند و با توجه به اینکه دیدار کره شمالی و کره جنوبی با نتیجه تساوی به پایان رسیده بود، پس با کسر یک امتیاز از کره جنوبی، آنها ۷ امتیازی شده و به صدر جدول صعود می کنند. لبنان نیز که ۸ امتیازی بود، در ۲ بازی مقابل کره شمالی تنها یک امتیاز کسب کرده بود که با کسر شدن آن تک امتیاز، آنها نیز مانند کره جنوبی ۷ امتیازی می شوند و از شانس بالایی برای صعود برخوردار خواهند بود. لبنان باید در ۳ دیدار باقیمانده با سریلانکا، ترکمنستان و کره جنوبی دیدار کند، ترکمنستان نیز ۲ بازی با کره جنوبی و لبنان در پیش دارد. دیدار رو در رو این دو تیم بسیار حائز اهمیت است. تقریبا پیروزی لبنان مقابل سریلانکا قطعی است و این تیم را می توان ۱۰ امتیازی محسوب کرد. در صورت پیروزی لبنانی ها برابر ترکمنستان و شکست برابر کره جنوبی، آنها ۱۳ امتیازی شده و یکی از مدعیان جدی صعود خواهند بود. در صورت برتری ترکمنستان مقابل لبنان و شکست برابر کره جنوبی، این تیم ۹ امتیازی شده و شانسی برای صعود نخواهد داشت. به طور کلی معادلات این گروه در گرو بازی ترکمنستان و لبنان خواهد بود. پیروزی ترکمنستان برابر لبنان، بهترین خبر برای ایران خواهد بود.

فرضیات نهایی با حذف نتایج تیم های قعرنشین هر گروه:

گروه A با حذف نتایج گوام:

فرضیه اول: چین تیم دوم می شود. اگر از سوریه امتیاز نگیرد، ۱۰ امتیازی می شود.

فرضیه دوم: اگر چین از سوریه امتیاز بگیرد، (با تساوی یا پیروزی) ۱۱ یا ۱۳ امتیازی می شود. آنها قطعا راهی مرحله بعد می شوند.

گروه B با حذف نتایج چین تایپه:

اگر استرالیا کویت و اردن را ببرد، تیم اول صعود می کند. آن وقت اگر کویت و اردن دو بازی ساده مقابل نپال و چین تایپه را ببرند هر دو تیم ۱۳ امتیازی می شوند. پس جدال رو در روی آنها نباید برنده داشته باشد چرا که برنده ۱۶ امتیازی شده و با کسر نتایج چین تایپه، یکی از میان اردن یا کویت ۱۰ امتیازی می شود.

گروه C با حذف نتایج کامبوج:

با فرض پیروزی ایران برابر هنگ کنگ، کامبوج و بحرین، شاگردان اسکوچیچ ۱۵ امتیازی می شوند. آنگاه ایران باید حداقل یک تساوی از عراق بگیرد تا با حذف نتایج کامبوج، ۱۰ امتیازی شود. شکست در برابر عراق، تقریبا به معنای حذف است.

گروه D 

فرضیه اول: با حذف نتایج فلسطین:

قعرنشین شدن فلسطین برای ایران خوب نیست. چون ازبکستان در یکی از دو بازی خود مغلوب این تیم شده است. آنها ۹ امتیاز دارند و با برتری برابر سنگاپور و یمن و حتی شکست برابر عربستان، ۱۵ امتیازی شده و با کسر ۳ امتیاز بابت پیروزی بر فلسطین، ۱۲ امتیازی شده و قطعا صعود می کنند.

فرضیه دوم: با حذف نتایج یمن:

قعرنشین شدن یمن برای ایران خوب است چرا که ازبکستان با برتری در بازی دوم مقابل این تیم، ۶ امتیاز را از دست می دهد. با فرض برتری ازبکی ها برابر سنگاپور و یمن و شکست برابر عربستان، ۱۵ امتیازی شده و با کسر ۶ امتیاز برابر یمن قعرنشین، ۹ امتیازی می شوند. اما برتری یا کسب تساوی برابر عربستان، شرایط را تغییر می دهد.

گروه E: صعود عمان قطعی است

گروه F با حذف نتایج مغولستان:

تاجیکستان و قرقیزستان در بهترین حالت و تا پیش از مصاف با ژاپن ۱۳ امتیازی می شوند. بعید به نظر می رسد آنها از سد چشم بادامی ها عبور کنند و با حذف نتایج مغولستان، آنها ۷ امتیازی می شوند و شانسی برای صعود ندارند.

گروه H با حذف نتایج کره شمالی:

فرضیه اول: پیروزی لبنان مقابل سریلانکا و ترکمنستان و بدون در نظر گرفتن نتیجه بازی با ژاپن، آنها ۱۳ امتیازی شده و قطعا راهی مرحله بعد می شوند. حتی تساوی برابر ترکمنستان نیز لبنان را ۱۱ امتیازی می کند و شانس بزرگی برای صعود دارد.

فرضیه دوم: با پیروزی ترکمنستان برابر لبنان، آنها ۹ امتیازی شده و شانسی ندارند و برتری آنها، تنها لطف در حق ایران و سایر تیم های دوم خواهد بود چرا که لبنان در آن صورت ۱۰ امتیازی می شود.

نتیجه گیری کلی:

چهار تیم دوم که امتیازات بالایی در گروه هایشان دارند به مرحله بعد صعود می کنند. عمان یکی از آنهاست. اگر فلسطین در گروهش آخر شود، ازبکستان شانس بالایی برای صعود دارد. وضعیت لبنان نیز بسیار مساعد برای صعود است. چین نباید از عربستان امتیاز بگیرد. اگر ایران برابر عراق مساوی کند، ممکن است شاگردان اسکوچیچ با چین و یکی از میان اردن یا کویت ۱۰ امتیازی شوند و کار به تفاضل گل برسد.

 • 13
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
الساندرو جوزپه,فوت الساندرو جوزپه,بیوگرافی الساندرو جوزپه بیوگرافی الساندرو جوزپه مخترع باتریهای امروزی (+ تصاویر)

زاده:۱۸ فوریهٔ ۱۷۴۵

زادگاه:کومو٬دوک نشین میلان

ملیت:ایتالیایی 

شناخته شده برای:اختراع باتری، الکتروفور، متان، ولت، ولتاژ، ولت سنج

رشته( های) فعالیت:فیزیک و شیمی

درگذشت:۵ مارس ۱۸۲۷

ادامه
اسکندر مقدونی,اسکندر مقدونی فرمانروای قدرتمند مقدونیه,داستان زندگی اسکندر مقدونی زندگینامه اسکندر مقدونی و حمله ی او به ایران

زاده:۲۰ ژوئیه ۳۵۶ پ.م.

زادگاه:پلا، مقدونیهٔ

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:چندخدایی یونانی

درگذشته:۱۰ یا ۱۱ ژوئن ۳۲۳ پ.م.

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۲ خرداد
  یورو ۲۰۲۰
  بلژیک - روسیه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۳ خرداد
  پلی آف بسکتبال NBA
  یوتا جاز - لس آنجلس کلیپرز
  ساعت: ۰۵:۱۰
 • قرعه کشی یک چهارم نهایی جام حذفی ایران
  ساعت: ۱۵:۳۰ زنده از سایت آنتن
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  انگلیس - کرواسی
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  اتریش - مقدونیه
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  هلند - اوکراین
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پلی آف بسکتبال NBA
  بروکلین نتس - میلواکی باکس
  ساعت: ۲۳:۴۰
 • دوشنبه ۲۴ خرداد
  کوپا آمه‌ریکا
  برزیل - ونزوئلا
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • بسکتبال انتخابی کاپ آسیا
  ایران - عربستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  اسکاتلند - جمهوری چک
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  لهستان - اسلواکی
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲۵ خرداد
  کوپا آمه‌ریکا
  آرژانتین - شیلی
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  روسیه - صربستان
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - استرالیا
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ژاپن - آلمان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  مجارستان - پرتغال
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  ایران - عراق
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  هلند - فرانسه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - روسیه
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - بلغارستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  فنلاند - روسیه
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ترکیه - ولز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ایتالیا - سوئیس
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش