دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۱۱:۳۹ - ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۱۱۳۳
فوتبال ملی

طباطبایی: برای تغییر به قدر کافی فرصت داریم

آقای اسکوچیچ؛ با یک خداحافظی خوشحال‌مون کن

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال,تمدید قرارداد دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال
دراگان اسکوچیچ که در تیم‌های متوسط باشگاهی ایران مربیگری کرده بود و تلاش‌هایش برای رسیدن به نیمکت یک تیم باشگاهی مدعی نتیجه نداشت سرمربی تیم ملی شد! اما منتقدانش می‌گویند خوش‌شانس بود که در گروه ساده‌ای قرار گرفت.

بعد از جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی فوتبال ایران گزینه‌های متعدد خارجی برای جایگزینی وی مطرح شدند؛ از برانکوی کروات گرفته تا رنار فرانسوی اما درنهایت کسی که ظاهرا جزء گزینه‌های نهایی نبود به‌عنوان سرمربی انتخاب شد و سکان هدایت تیم ملی به ویلموتس رسید. این مربی بلژیکی اما به‌قدری بد کار کرد که برای نخستین‌بار تیم ملی در مرحله اول مقدماتی درمعرض حذف‌شدن قرار گرفت و اخراج شد تا این‌بار یک مربی عجیب‌تر سرمربی ایران شود.

دراگان اسکوچیچ که در تیم‌های متوسط باشگاهی ایران مربیگری کرده بود و تلاش‌هایش برای رسیدن به نیمکت یک تیم باشگاهی مدعی نتیجه نداشت سرمربی تیم ملی شد! مربی کروات توانست تیم ملی را مانند دوره‌های قبلی از مرحله اول به مرحله نهایی مقدماتی برساند و انصافا نتایج خوبی هم در این مرحله کسب کرد و ایران با او خیلی زودتر از موعد به جام‌جهانی رسید، با این حال منتقدانش می‌گویند خوش‌شانس بود که در گروه ساده‌ای قرار گرفت که تنها رقیب جدی‌اش کره‌جنوبی بود که در دو بازی رفت و برگشت مقابل این تیم هم تنها یک امتیاز گرفت و عملکرد تاکتیکی تیمش مقابل چشم‌بادامی‌ها نیز کاملا ناامید‌کننده بود.

حالا این گروه از اهالی فوتبال که کم هم نیستند می‌گویند اگرچه اسکوچیچ کارنامه بدی نداشته اما در دو مسابقه مهم دوران حضورش در تیم ملی عملکرد خوبی نداشت و نشان داد که برای هدایت تیم ملی در مسابقات مهم جام‌جهانی گزینه قابل‌اعتمادی نیست. ضمن اینکه نزدیکان به تیم ملی هم گواهی می‌دهند سرمربی کروات رابطه احساسی و نزدیکی با شاگردانش ندارد و ماجرای طارمی هم گواه این ادعاست.

تیم ملی اگرچه در جام‌جهانی قطر با قرعه نسبتا ایده‌آل (درمقایسه با سایر تیم‌های آسیایی) مواجه شده اما برای صعود از گروه به‌عنوان تیم دوم هرگز کار ساده‌ای ندارد؛ چراکه باید با آمریکا که بازیکنانش در تیم‌های مطرحی مثل منچسترسیتی، بارسلونا، چلسی، یوونتوس، دورتموند و... توپ می‌زنند رقابت کند و رقیب سوم هم یکی از سه تیم اروپایی ولز، اسکاتلند و اوکراین خواهد بود که با توجه به تاریخ تقابل ما با تیم‌های اروپایی می‌توان گفت این نسل خوب از فوتبالیست‌های ما در همین گروه هم کار بسیار سختی برای صعود دارند.

با این حال عملکرد نسبتا خوب تیم ملی در دوره قبلی جام‌جهانی این باور را ایجاد کرده که ایران توان صعود به مرحله بعدی جام‌جهانی را دارد و با توجه به سابقه پیروزی مقابل آمریکا می‌توان امیدوار بود که دوباره این اتفاق تاریخی تکرار و این‌بار با صعود به مرحله بعدی همراه شود اما نگاهی به بازی اخیر تیم ملی مقابل کره‌جنوبی و ضعف‌های شدید دفاعی نگرانی‌ها را افزایش داده و این سوال مطرح شده که آیا با اسکوچیچ می‌توانیم صعود از گروه دوم جام جهانی قطر را جست‌وجو کنیم؟ اگر نگاه فنی به ماجرا داشته باشیم جواب قطعا خیر خواهد بود.

طباطبایی: برای تغییر به قدر کافی فرصت داریم

هادی طباطبایی یشکسوت ایران در این خصوص و همچنین وضعیت تیم ملی و رقیبان کشورمان به سوالات خبرنگار «فرهیختگان» پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید.

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال,تمدید قرارداد دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال

قرعه‌کشی مرحله گروهی انجام شد و تیم ملی حریفانش را شناخت. نظر شما درخصوص هم‌گروهی‌های کشورمان چیست؟

به نظر من قرعه تیم ملی، قرعه بدی نیست. نسبت به تیم‌های آسیایی، به غیر از قطر که میزبان مسابقات است، ما در گروه خوبی قرار داریم، به نظرم گروه Aو B گروه‌های خوبی نسبت به سایر گروه‌هاست.

به‌طورکلی ارزیابی شما از گروهی که در آن قرار گرفتیم و رقبایمان چیست؟

ارزیابی عملکرد تیم ملی بستگی به تدارکات این تیم ملی و شرایطی که برای تیم فراهم می‌کنیم، دارد وگرنه بازیکنان خوبی داریم که بسیاری از آنها در شرایط عالی بازی می‌کنند. اما برای موفقیت فقط وجود بازیکن باکیفیت کافی نیست.

نسبت به دوره‌های قبل که در جام‌جهانی حضور داشتیم، این گروه را چطور می‌بینید؟

هم‌گروه‌های تیم ملی هم نسبت به دوره‌های قبلی خوب است، ما در مقدماتی هم در گروه خوبی بودیم؛ الان هم در گروه خوبی هستیم.

سخت‌ترین بازی‌مان با کدام تیم است؟‌

خب مشخص است که سخت‌ترین بازی ما در مقابل انگلستان است، اما این نکته را باید درنظر بگیریم‌ که درست است مقابل تیم‌های قوی، با‌انگیزه و خوب ظاهر می‌شویم اما امروزه تمام تیم‌ها با آنالیز کامل مقابل حریفان ظاهر می‌شوند، شما ببینید سرمربی انگلیس واکنشی به حضور تیم آسیایی در گروه نداشت و چون شناخت کافی ندارند، نظری نداد.

شناختی از دیگر رقیبان کشورمان دارید؟

شناختی نسبت به تیم آمریکا ندارم برای همین در رابطه با این تیم اظهارنظر نمی‌کنم اما درباره سه تیم که در پلی‌آف قرار دارند، اوکراینی‌ها به‌دلیل شرایطی که دارند، پرانگیزه هستند. درمجموع هرکدام صعود کنند، تیم اروپایی هستند و تیم‌های اروپایی تجربه بالایی دارند، چون بازی کردن در مقابل تیم‌های خوب برایشان فراهم است اما ما به‌سختی در مقابل تیم‌های طراز اول اروپایی بازی می‌کنیم.

از نظر شما، شانسی برای صعود از این گروه داریم؟‌

بدون شانس نیستیم ولی فوتبال هم منطقی دارد و باید آن را رعایت کرد. باید اول با تیم‌های سخت‌تر بازی تدارکاتی انجام دهیم و هرچه به بازی‌ها نزدیک می‌شویم بازی‌های راحت‌تری انجام دهیم. به نفع‌مان است با تیم‌هایی که مشابه هم‌گروهی‌های ما هستند بازی کنیم.

شما یکی از منتقدان اسکوچیچ بودید، هنوز هم معتقدید با این مربی در جام‌جهانی موفق نمی‌شویم؟

 از روز اول درمورد کیفیت تیمی صحبت می‌کردم، این درست که نتیجه گرفتیم اما نتیجه‌گیری و توسعه کیفیت تیمی دو موضوع مجزاست و پیشرفتی در توسعه کیفیت ندیده‌ایم. تیم ملی با بازیکنان طراز اولی که دارد به نظر من با هر مربی‌ای می‌توانست این نتایج را بگیرد، چون در گروه راحتی قرار داشتیم، نباید نگاه سطحی داشته باشیم، باید بررسی کنیم که چه تیم‌هایی را بردیم، اگر در گروه دیگر قرار داشتیم هم همین نتایج را می‌گرفتیم؟ شاید اتفاقات دیگری رقم می‌خورد. کیفیت فنی در تیم ندیدم. از بازی اول تا بازی‌ آخر بیشتر کیفیت بازیکنان‌مان به چشم آمد که با غیبت دو، سه نفر از آنها دیدیم که تیم دچار مشکل می‌شود. این بازیکنان در شرایط فنی بهتر به نظرم عملکرد خیلی خوبی خواهند داشت.

تا زمان باقی‌مانده به بازی‌ها تغییر مربی ممکن است به ضررمان تمام شود؟‌

خیر، بسیاری از تیم‌ها بعد از صعود و قبل از شروع سرمربی خود را عوض می‌کنند و به نظرم اگر قرار به تغییر است به قدر کافی فرصت داریم. البته هرگونه تغییرات به کارشناسی‌های انجام‌شده در فدراسیون بستگی دارد که چه شرایطی برایشان اهمیت دارد، من از اول مخالف این مربی بودم و اعتقاد دارم افتخار صعود در این گروه می‌توانست نصیب مربی داخلی شود.

یعنی با یک مربی ایرانی هم صعود می‌کردیم؟

بله، چون اصلا کار سختی نبود و می‌شد از وحید هاشمیان استفاده کرد و این افتخار نصیب خودی‌ها شود.

شما برای جام‌جهانی موافق مربی ایرانی هستید یا خارجی؟

در شرایط فعلی به این سوال جواب نمی‌دهم. اول باید تکلیف اسکوچیچ با تیم ملی مشخص شود.

اما حامیان اسکوچیچ می‌گویند او برخلاف ویلموتس که مربی اسم و رسم‌دارتری بوده، موفق عمل کرده است.

در دوره قبلی ما در گروه سختی قرار نداشتیم، ضمن اینکه نتیجه‌نگرفتن مربی بلژیکی را نباید دلیل بر این بدانیم که اسکوچیچ خوب کار کرده است. ویلموتس در هیچ‌جایی نتیجه خوب نگرفته و دیدید که از تیم باشگاهی در مراکش هم اخراج شد. او نباید ملاک ما باشد.

پس همچنان نظرتان به تغییر مربی است؟‌

 قبل از انتخاب مخالف اسکوچیچ بودم، الان هم اعتقاد دارم توسعه‌ای از نظر کیفیت در تیم ملی نداشتیم و همان نظر قبلی را دارم. کیفیتی از نظر فنی در بازی‌های تیم ملی در مرحله مقدماتی ندیدیم.

اعتقاد دارید با یکی مربی دیگر شانس بیشتری برای صعود داریم؟

نه! شانس برای همین مربی هم وجود دارد. در فوتبال نمی‌توانیم بگوییم مربی شانسی ندارد یا شانس دارد، اما حرفم این است: با اسکوچیچ کیفیت تیم ملی بهتر نشده است.

 • 11
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
برای قضاوت عملکرد اقای اسکوچ باید فدرااسیون ۴ بازی تدارکاتی با شیلی تونس ژاپن ایتالیا بگذارد و در ان چهار دیدار همه چیز را دید و نمره داد به کادر فنی . اینجوری که نمیشود
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش