پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
۱۰:۴۵ - ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۱۷۹۹
فوتبال ملی

بند محرمانه در قرارداد کارلوس کی‌روش با ایران؟

کارلوس کی روش,تیم ملی ایران
دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات ایران، به کارش در تیم ملی پایان داد. این پایان‌دادن خودخواسته نیست و بعد از جلسه هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، نایب‌رئیس مهدی تاج به او زنگ می‌زند و خبر می‌دهد که دیگر مأموریتی در تیم ملی بزرگسالان ندارد

دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات ایران، به کارش در تیم ملی پایان داد. این پایان‌دادن خودخواسته نیست و بعد از جلسه هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، نایب‌رئیس مهدی تاج به او زنگ می‌زند و خبر می‌دهد که دیگر مأموریتی در تیم ملی بزرگسالان ندارد. البته ظاهرا برای آنکه مانع از رنجش بیشتر دراگان شوند، به او پیشنهاد می‌شود هدایت تیم امید ایران را بر عهده بگیرد و جانشین مهدی مهدوی‌کیا شود که قرارداد او هم تبدیل به داستانی جدید شده است. دراگان چنین پیشنهادی را نمی‌پذیرد. او عنوان سرمربی تیم ملی ایران را در «بیو» اینستاگرامش برمی‌دارد تا همه‌چیز را به‌طور غیررسمی تأیید کند. حالا او طبق قراردادی که با فدراسیون فوتبال ایران دارد، تنها ۵۰ هزار یورو می‌گیرد و خداحافظ.

این خداحافظی به‌معنای سلامی دوباره به کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران است. کارلوس، حاصل وعده انتخاباتی مهدی تاج است. او گفته بود اگر رئیس شود، دراگان را برمی‌دارد و کی‌روش را به ایران برمی‌گرداند. همین‌طور هم شده‌ ولی هنوز رسمی نیست. درباره مذاکره با کارلوس کی‌روش اخبار موثقی به گوش رسیده‌ ولی درباره عدد و رقم، چه درباره مدت‌زمان این قرارداد احتمالی و چه درباره دستمزد کی‌روش، گمانه‌زنی زیاد است. ابتدا عنوان شد قرارداد او چهار‌ماهه و تا پایان جام جهانی خواهد بود.

در این مدت او قرار است ۹۰۰ هزار دلار از فدراسیون فوتبال پول بگیرد. اندکی بعد، افراد رسانه‌ای نزدیک به کارلوس کی‌روش این موضوع را رد کرده و خبر دادند قرارداد کی‌روش با فوتبال ایران سه‌ماهه است که بسته به نتایجش در تیم ملی ممکن است تا بعد از جام ملت‌های آسیا نیز تمدید شود. اینجا ذکر شده که قرارداد او در این مدت ۱۵۰ هزار دلار است. از طرفی رسانه‌های پرتغالی صحبت از عدد ۲۰۰ هزار دلار کرده‌اند. پرواضح است که در همین زمان اندک، شایعه‌ها درباره قرارداد کی‌روش زیاد است. هنوز چیزی روی کاغذ نیامده و قاعدتا نمی‌شود به این موارد استناد کرد؛ با‌این‌حال، خوب است قبل از نهایی‌شدن هر چیزی یا قبل از پیاده‌شدن بندهای این قرارداد روی کاغذ، بند «محرمانه»‌بودن جزئیات قرارداد قید نشود. به‌هر‌روی، یک پای این قرارداد فدراسیون فوتبالی است که مهدی تاج ریاستش را بر عهده دارد.

او در بستن قرارداد شاهکار می‌کند! مارک ویلموتس بلژیکی گواه خوبی است. در شرایطی که تاج و اطرافیانش ادعا کرده بودند قرارداد ویلموتس از قرارداد کی‌روش بهتر است و رقم مناسب‌تری دارد، بعدها فاش شد ویلموتس با قراردادی به‌مراتب گران‌تر از کارلوس کی‌روش به ایران آمده است. نهایتا او توانست قراردادش را یک‌طرفه فسخ کند و دست آخر هم ۳.۲ میلیون یورو علاوه بر دو میلیون یورویی که پیش‌تر گرفته بود، از فوتبال ایران پول بگیرد. این قرارداد حاصل مدیریت در دوره ریاست مهدی تاج است. آن زمان هر‌چقدر منتقدان می‌خواستند بندهای قرارداد ویلموتس فاش شود تا مشخص شود رئیس فدراسیون فوتبال چقدر در گفته‌هایش صداقت به خرج داده، همواره از این گفته می‌شد که این قرارداد محرمانه است و نمی‌شود بندهایش را فاش کرد. حالا قبل از پیاده‌شدن قرارداد مکتوب کارلوس کی‌روش یا هر مربی دیگری که قرار است امروز و فردا به‌عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شود، لازم است مهدی تاج و دوستانش تفهیم شوند که چیزی به اسم محرمانه‌بودن قید نشود.

محرمانه‌بودن یعنی امکان تولید فساد و اصولا چیزی که با امنیت ملی سازوکار ندارد، دلیلی بر محرمانه‌بودن هم ندارد؛ به‌ویژه اینکه اینجا قرار است دوباره پولی از بیت‌المال هزینه شود و بهتر است همین ابتدای کار همه‌چیز شفاف پیش برود. این دیگر موضوعی است که علاوه بر نهادهای بازرسی و نظارتی، همت وزیر ورزش را هم می‌طلبد تا مانع از گذاشتن بند محرمانه‌بودن در قرارداد طرفین شود. فوتبال در دنیای امروز کاملا حرفه‌ای و دخل‌و‌خرج‌ها مشخص است. این روزها رقم قرارداد مربیان مختلف با تیم‌های باشگاهی و ملی در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته کاملا مشخص است و اگر ریگی به کفش کسی نباشد، دلیلی ندارد قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با هر سرمربی‌ای، بند محرمانه‌بودن داشته باشد.

این موضوع یک طرف ماجرا‌ست؛ چون با توجه به شاهکار قبلی مهدی تاج، بهتر است مانع از مراودات او با اشخاصی همچون «ب.ز» شد که هنگام بستن قرارداد با مارک ویلموتس راهی سفارت ایران در بلژیک شد و بندهای قرارداد را خواند و تاج آن را نهایی کرد. این یکی هم از آن دست مواردی است که هنوز درباره‌ آن توضیحی از مهدی تاج خواسته نشده است. او البته یک بار درباره «ب.ز» حرف زده و او را علاقه‌مند به تیم ملی و مسلط به زبان انگلیسی معرفی کرده است، ولی هرگز نگفته نقشش در بستن قرارداد با ویلموتس بلژیکی چه بود. سومین نکته‌ای که مهدی تاج پیش از بستن قرارداد با کی‌روش باید آن را روشن کند، نقش وزیر ورزش است.

او همین حالا باید بگوید با توصیه و مشاوره، کی‌روش را به ایران می‌آورد یا اینکه دستور گرفته است؟ این داستان هم ریشه در اتفاق قبلی دارد؛ تاج ابتدا به خودش می‌بالید که مرد بلژیکی را به ایران آورده، ولی بعدها که افتضاح قرارداد با ویلموتس رو شد، توپ را در زمین وزارت ورزش انداخت و گفت وزارت ورزش وقت این مرد بلژیکی را معرفی کرد. وزارت هم بیانیه داد که ما فقط پیشنهاد دادیم و بس. تاج که علاقه زیادی به بله‌قربان‌گویی در این مواقع دارد، بهتر است همین حالا شفاف بگوید آیا کی‌روش را خودش به تنهایی می‌آورد یا اینکه توصیه نهادی دیگر است؟ او باید آینده‌نگر هم باشد و بداند که ممکن است قلبش دوباره در زمانی نزدیک درد بگیرد! شاید پیش از رسیدن به آن روزها، بهتر است چاره کار کند و برخلاف رسم همیشگی، این بار همه‌چیز را شفاف جلو ببرد؛ نه خبری از بند محرمانه‌بودن قرارداد باشد، نه شخص و اشخاص مشکوکی در زمان انعقاد قرارداد اطرافش باشند و نه اینکه استقلالش را زیر سؤال ببرد و بعد مجبور شود قلب‌دردش را با نسخه پزشک بهانه کرده، استعفا دهد و برود.

کارلوس کی روش,تیم ملی ایران

کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران شد

کارلوس کی‌روش پس از حدود سه سال و هشت ماه دوری از فوتبال ایران بار دیگر به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی ایران انتخاب شد تا هدایت ملی‌پوشان ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بر‌عهده داشته باشد. مدیر رسانه‌ای تیم ملی فوتبال ایران با اعلام این خبر در توییتر اعلام کرد که از زحمات دراگان اسکوچیچ تقدیر می‌شود و کارلوس کی‌روش هدایت ایران را در جام جهانی برعهده دارد. کی‌روش در اولین دوره حضورش روی نیمکت تیم ملی ایران، هشت سال هدایت یوزهای ایرانی را بر‌عهده داشت و توانست بهترین نتیجه تاریخ تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی را کسب کند. او از ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ تا ۸ بهمن ۱۳۹۷ هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت. تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با تیم‌های پرتغال، اسپانیا و مراکش هم‌گروه بود و توانست با چهار امتیاز در رده سوم گروه قرار بگیرد و دومین پیروزی تاریخ ایران در تاریخ جام جهانی را کسب کند. تیم ملی ایران همچنین همراه کی‌روش تا نیمه‌نهایی جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات پیش رفت و در این مرحله با نتیجه ۳ بر صفر برابر ژاپن شکست خورد.

کی‌روش پس از حضور هشت‌ساله‌اش روی نیمکت تیم ملی ایران،‌ هدایت کلمبیا را بر‌عهده گرفت؛ اما نتوانست موفقیتی کسب کند و پس‌از‌آن نیز به‌عنوان سرمربی تیم ملی مصر انتخاب شد و توانست این تیم را نایب‌قهرمان جام ملت‌های آفریقا کند؛ اما با شکست در پلی‌آف صعود به جام جهانی در برابر سنگال، نتوانست این تیم را راهی قطر کند و از سمتش اخراج شد. کی‌روش علاوه بر اینها سابقه هدایت تیم‌های رئال مادرید، اسپورتینگ لیسبون، منچستر یونایتد (دستیار فرگوسن)، تیم ملی پرتغال و تیم ملی آفریقای جنوبی را در کارنامه خود دارد. این مربی پرتغالی جانشین اسکوچیچی شد که در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ روی نیمکت تیم ملی نشست و توانست بعد از نتایج نامطلوب ویلموتس با تیم ملی ایران، با درخشش در مقدماتی جام جهانی، ایران را راهی قطر کند. باخت در دیدار آخر مقدماتی برابر کره‌ جنوبی و دیدار دوستانه برابر الجزایر باعث شد تا نیمکت او متزلزل شود و سرانجام هم جایش را به کارلوس کی‌روش پرتغالی داد.

 • 15
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۰ آذر
  جام جهانی
  کرواسی - بلژیک
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کانادا - مراکش
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  ژاپن - اسپانیا
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  کاستاریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۱ آذر
  جام جهانی
  کره جنوبی - پرتغال
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  غنا - اروگوئه
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کامرون - برزیل
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  صربستان - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۲ آذر
  جام جهانی
  هلند - آمریکا
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  آرژانتین - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ آذر
  جام جهانی
  فرانسه - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  انگلیس - سنگال
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش