شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۴:۰۶ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۱۵۷
فوتبال ملی

پشت پرده قرارداد با برند «مجید»؛ تیم‌ملی فوتبال ایران تنها تیمی در جام جهانی است که از اسپانسر پیراهن مبلغی دریافت نمی‌کند

پشت پرده قرارداد با برند «مجید»,لباس ایران در جام جهانی 2022 قطر
تیم‌ملی فوتبال ایران خلاف همه تیم‌های جهان از اسپانسر پیراهن مبلغی دریافت نمی‌کند

رونمایی از پیراهن تیم‌ملی ایران حرف و حدیث‌های بسیاری در پی داشت. تمام فدراسیون‌های فوتبال بابت عقد قرارداد با یک برند البسه، رقم قابل قبولی را دریافت می‌کنند؛ چراکه آن برند به واسطه حضور روی پیراهن تیم‌ملی مذکور است که بیش از پیش دیده می‌شود. اما فدراسیون فوتبال ایران عملا در هیچ دوره‌ای نتوانسته بابت این قراردادها پولی از برندها دریافت کند. در آستانه جام‌جهانی قیاس کیفیت و طرح‌های زیبای ۳۱تیم دیگر در جام‌جهانی با پیراهن ایران نشان می‌دهد، فاصله از عرش تا فرش است.

درآمد فدراسیون از برند البسه؛ صفر مطلق!

انگلیس به عنوان نخستین حریف ایران در جام‌جهانی چند سالی می‌شود که از برند نایکی استفاده می‌کند. در آخرین بازنگری در قرارداد سه‌شیرها با این شرکت تولید پوشاک، قراردادی تا سال ۲۰۳۰ بسته شد که براساس آن وظیفه تامین پوشاک تمام رده‌های سنی انگلیس را برعهده دارد و البته تا آن تاریخ فدراسیون فوتبال این کشور ۴۰۰میلیون پوند هم دریافت می‌کند. آمریکا دیگر هم‌گروهی ایران هم با همین شرکت نایکی قرارداد دارد؛ شرکتی که البته هم‌وطن آنها هم محسوب می‌شود و از سال ۱۹۹۵ با فدراسیون فوتبال آمریکا همکاری می‌کند.

نایکی علاوه بر تولید پوشاک فوتبالی، قراردادی بسته که تا سال ۲۰۳۳ سالانه ۲۰میلیون دلار هم به فدراسیون فوتبال این کشور پرداخت می‌کند. وضعیت ولز هم تقریبا به همین شکل است. درست است که آنها از لحاظ اعتبار فوتبالی پایین‌تر از دو کشور دیگر هستند و امسال پس از مدت‌ها طعم حضور در جام‌جهانی را می‌چشند، اما مسئله اینجاست که آنها هم با کمپانی آلمانی آدیداس - همان برند سه‌خط مدنظر آقای اصولی - قرارداد امضا کرده‌اند؛ قراردادی که در سال ۲۰۱۶ در آن بازنگری شد و فعلا تا پایان یورو ۲۰۲۴ اعتبار دارد و بابت آن‌ هم سالانه ۱۰میلیون پوند به فدراسیون ولز پرداخت می‌شود.

کاملا قابل ملاحظه است که درآمد فدراسیون‌های فوتبال کشورهای مختلف بابت قرارداد با برندهای لباس، براساس اعتبار و قدرتی که در دنیای فوتبال دارند، متفاوت است. به همین دلیل است که درآمد انگلیس ـ‌یکی از تیم‌های قدرتمند این رشته‌ـ با ولز که به‌واسطه درخشش گرت بیل باردیگر سر زبان‌ها افتاده، اختلاف فاحشی دارد.

اما ایران به‌عنوان یکی دیگر از تیم‌های این گروه آیا درآمدی بابت قرارداد با برند «مجید» خواهد داشت یا خیر؟ مجید ساعدی‌فر، مالک برند مجید در گفت‌وگو با «هم‌میهن» می‌گوید: « ما پولی بابت این قرارداد به فدراسیون فوتبال پرداخت نمی‌کنیم اما تا یک‌سال تمام البسه‌های تیم‌های ملی زنان و مردان در تمام رده‌های سنی در رشته فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی تا سقف ۱۰میلیارد تومان رایگان است. این موضوع را هم باید اشاره کنم که این هزینه اصولا به ۱۰میلیارد تومان نمی‌رسد که فدراسیون فوتبال بخواهد خرید بیشتر از ۱۰میلیارد تومان از ما داشته باشد. اگر فدراسیون فوتبال بخواهد بیش از ۱۰میلیارد تومان از برند مجید البسه تهیه کنند ۱۰درصد تخفیف شامل خریدهایش می‌شود».

برای مثال‌های بیشتر می‌توان فدراسیون فوتبال برزیل را نام برد که بابت قرارداد یک‌ساله با شرکت نایکی، مبلغ ۲۵۰میلیون دلار از این شرکت دریافت می‌کند. ساعدی‌فر در مورد اینکه چرا بابت این قرارداد که برند او در جام‌جهانی به‌واسطه حضور روی پیراهن تیم‌ملی ایران دیده می‌شود حتی یک‌ریال به فدراسیون فوتبال پرداخت نمی‌کند، گفت: «اتفاقا سوال کاملا به‌جایی است، فدراسیون فوتبال کشورهای دیگر بیش از ۱۰۰میلیون دلار از برندهای مختلف بابت قرارداد می‌گیرند، چون آن برند می‌تواند البسه‌های تیم‌های ملی را به‌راحتی بفروشد.

شاید باورتان نشود ولی در سه سال گذشته من ۳۰۰دست لباس استقلال تهران را هم نتوانستم در بازار بفروشم. همین لباس تیم‌ملی ایران فروش‌اش مطمئن باشید به ۱۰۰دست نمی‌رسد. چون مشتری به راحتی می‌تواند در مغازه‌های منیریه لباس‌ها را به‌قیمت ۱۰۰هزار تومان خریداری کند و دیگر دنبال خرید لباس اصل مجید با قیمت دو میلیون و ۴۰۰هزار تومان نمی‌رود! وقتی من با چنین بازاری رو‌به‌رو هستم، چطور می‌توانم بابت قرارداد با فدراسیون فوتبال به آنها پول هم بدهم؟!»

از آدیداس تا برند ایرانی

اگر گریزی به لباس‌های تیم‌ملی ایران در ادوار جام‌جهانی بزنیم، متوجه یک سقوط آزاد می‌شویم. روزگاری که تیم‌ملی ایران به راحتی از برند آدیداس و پوما لباس تیم‌ملی را تهیه می‌کرد، دیگر گذشت و حالا فوتبال ایران به دلیل تحریم‌های بانکی و البته سوءمدیریتی که در این سال‌ها وجود داشته، توانایی امضای قرارداد با برندهای مطرح دنیا را ندارد. اولین دوره‌ای که تیم‌ملی فوتبال ایران با حشمت مهاجرانی در جام‌جهانی حضور داشت، جام‌جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بود که لباس‌های تیم‌ملی همه از برند آدیداس و پوما خریداری شده بودند.

در جام‌جهانی ۱۹۹۸ که اولین حضور تیم‌ملی ایران بعد از انقلاب اسلامی محسوب می‌شد، تیم‌ملی ایران همچنان از لباس‌های آدیداس و پوما می‌پوشید و البته برند شکاری نیز اولین تولیدی ایرانی بود که با فدراسیون فوتبال وارد همکاری شد. با این حال تیم‌ملی ایران با برند پوما به جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رفت تا در این بعد هم‌طراز با سایر تیم‌های دنیا باشیم. بعد از جام‌جهانی هم تا سال ۲۰۰۰ همچنان پوما می‌پوشیدند تا بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰ لبنان که دوباره بعد از دو سال، لباس‌های برند شکاری به تیم‌ملی بازگشت و تا پایان جام ملت‌های ۲۰۰۴ چین همکاری فدراسیون با شکاری ادامه پیدا کرد. تا پیش از جام‌جهانی ۲۰۰۶ برند دایی با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد بست اما برای جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان، فدراسیون فوتبال دوره محمد دادکان با برند پوما قرارداد امضا کرد و تا پایان جام ملت‌های ۲۰۰۷ نیز این قرارداد معتبر بود. ت

حریم‌های بانکی علیه ایران که شروع شد، دیگر خبری از برندهای معتبر ورزشی مثل آدیداس و پوما نبود. تیم‌ملی شش‌سال برندهای مجید، دایی، لیجا ایتالیا و آل‌اشپورت آلمان را پوشید و بعد از مدت‌ها بالاخره با آل‌اشپورت به ثبات رسید و قرارداد بست. قرارداد با آل‌اشپورت برای اولین‌بار باعث شد تا فدراسیون فوتبال دیگر بابت چنین قراردادهایی، پولی پرداخت نکند تا یک قدم رو به جلو در این زمینه برداشت شود.

بعد از چالش و دعوای کارلوس کی‌روش با برند آل‌اشپورت، این قرارداد درنهایت به سمت فسخ پیش رفت و فدراسیون تصمیم گرفت با جیووا (Givova) که یک شرکت ایتالیایی است، قرارداد ببندد. بماند که همان زمان حاشیه‌های زیادی درباره جیووا مطرح می‌شد و حتی گفته می‌‌شد، این لباس‌ها در شیراز تولید می‌شوند. همین حواشی هم موجب فسخ قرارداد با جیووا شد و فدراسیون با ادعای تخفیف ۷۰درصدی از آدیداس، بار دیگر لباس آدیداس را بر تن بازیکنان کرد.

البته فدراسیون مدعی بود که قرار است ۱۵درصد از درآمد حاصل از فروش البسه هواداری آدیداس به ایران برسد که می‌توانست درآمدی حدود ۵/۱میلیون یورو (۱۰میلیارد) به همراه داشته باشد، اما در نهایت این اتفاق نیفتاد. بعد از رفتن کی‌روش، فدراسیون دوباره سراغ آل‌اشپورت رفت تا اینکه کرونا و ممنوعیت‌های حمل و نقلی باعث شد آل‌اشپورت قرارداد خود را فسخ کند و فدراسیون با مشکلی جدی برای تامین البسه تیم‌ملی مواجه شود.

فدراسیون ۳۰طرح را رد کرد

در فضای مجازی انتقادات بسیاری نسبت به طرح پیراهن تیم‌ملی ایران مطرح شد. مجید ساعدی‌فر اما معتقد است، قصوری نکرده، این فدراسیون فوتبال بوده که بیش از ۳۰طرح را رد کرده و به طرحی رسیده که در رونمایی مردم دیدند: «من۳۰طرح خیلی خوب را به فدراسیون فوتبال پیشنهاد کردم اما نماینده فدراسیون و نماینده‌ای از وزارت ارشاد، هربار به بهانه‌ای این طرح‌ها را رد کردند تا درنهایت به این طرح پایانی رسیدیم. البته این طرح هم جذاب است و نماد یوز ایرانی را روی آستین می‌بینیم».

یکی از اصول اصلی درآمدزایی هر فدراسیونی، دریافت رقم قابل‌قبول از برندهای البسه است که فدراسیون فوتبال ایران تا به حال موفق به دریافت یک‌ریال از این بابت نشده است. حالا تیم‌ملی ایران برای اولین‌بار و البته بعد از ۴۶سال با «برندی ایرانی» به جام‌جهانی فوتبال می‌رود.

سپهر خرمی

hamshahrionline.ir
 • 14
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۸ بهمن
  سوپرلیگ ترکیه
  سیواس اسپور - آدانا دمیراسپور
  ۱۴:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  والسال - لسترسیتی
  ۱۶:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  اکرینگتون - لیدز
  ۱۶:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  هاتای اسپور - ترابزون اسپور
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  البطائح - الاتحاد کلبا
  ۱۶:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  امپولی - تورینو
  ۱۷:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  وردربرمن - ولفسبورگ
  ۱۸:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  ایپسویچ - برنلی
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  ساوتهمپتون - بلکپول
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  فولام - ساندرلند
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - بارسلونا
  ۱۸:۴۵
 • سوپرلیگ ترکیه
  گره‌سون اسپور - گالاتاسرای
  ۱۹:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  تروا - لانس
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  کرمونزه - اینتر
  ۲۰:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - آینتراخت فرانکفورت
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  سویا - الچه
  ۲۱:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  پرستون - تاتنهام
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - سمپدوریا
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  ختافه - رئال بتیس
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  منچستریونایتد - ردینگ
  ۲۳:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - موناکو
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۹ بهمن
  سری آ ایتالیا
  آث میلان - ساسولو
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  وایادولید - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  برایتون - لیورپول
  ۱۷:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - مونزا
  ۱۷:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  شالکه - کلن
  ۱۸:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اوساسونا - اتلتیکومادرید
  ۱۸:۴۵
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - دورتموند
  ۲۰:۰۰
 • سه شنبه ۱۱ بهمن
  لیگ برتر والیبال زنان
  سایپا - سریک
  ۱۳:۰۰
 • جام اتحادیه انگلیس
  نیوکسل - ساوتهمپتون
  ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۱۲ بهمن
  لیگ برتر ایران
  سپاهان - گل گهرسیرجان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - آلومینیوم اراک
  ۱۷:۰۰
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - هوادار
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس کرمان - استقلال
  ۱۷:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش