شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۱:۱۹ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۱۷۱
فوتبال ملی

ادامه حواشی دریافت حواله خودرو لوکس توسط بازیکنان تیم‌ملی ایران

تیم ملی ایران,جام جهانی2022قطر

تیم‌ملی فوتبال ایران طبق دوره‌های قبلی نتوانست از دور گروهی جام‌جهانی صعود کند و در همان مرحله مقدماتی با دو شکست و یک پیروزی کارش پایان یافت. «دریافت حواله» توسط بازیکنان باوجود کسب نتایج ضعیف با بازخورد منفی از سوی کاربران فضای مجازی و سایر ورزشکاران در رشته‌های دیگر روبه‌رو شد. در روزهایی که بسیاری از ورزشکاران از بی‌توجهی مسئولان، حقوق‌ها و پاداش‌های معوقه گلایه دارند، بازهم توجه اصلی به فوتبالیست‌هایی است که طبق روال دوره‌های قبل با «حذف»، آن‌هم از نوع «شکست‌های سنگین» به کشور برگشتند.

ماجرای دریافت حواله

تیم‌ملی فوتبال ایران بعد از آنکه توانست بدون دردسر مجوز حضور در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر را کسب کند و اتفاقا عملکرد درخشانی نیز در مرحله انتخابی داشت، از سوی نهاد ریاست‌جمهوری قول «دریافت حواله خودرو» را گرفت تا این پاداش پیش از دیدار مهم و سرنوشت‌ساز با آمریکا به بازیکنان پرداخت شود. اما روند دریافت حواله‌های خودرو چطور و با چه درخواست‌هایی شکل گرفت و اجرایی شد؟

ماجرا از این قرار است که بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ایران پس از صعودشان به جام‌جهانی قطر، درخواست‌هایی برای در نظر گرفتن پاداش ویژه از سوی مسئولان کشوری و فدراسیون فوتبال داشتند و بعد از اینکه نسبت به آنها بی‌توجهی شده بود، اعتراض‌شان را به‌طور رسمی و رسانه‌ای نشان دادند و آن را در صفحات مجازی خود منتشر کردند. مهدی طارمی مردادماه امسال با انتشار توئیتی، پرده از رازی برداشت که پیش‌تر تا این حد علنی درمورد آن صحبت نمی‌شد.

طارمی تایید کرد، ارتباط صمیمی با پسر معاون رئیس‌جمهور دولت ابراهیم رئیسی دارد و روزی که معاون رئیس‌جمهور به اردوی تیم‌ملی آمد، بازیکنان از او درخواست مجوز واردات خودرو کردند. همچنین روندی از سوی بازیکنان طی شد تا درنهایت منجر به حضور مهدی تاج در فدراسیون فوتبال شود؛ مهدی تاجی که در جام‌جهانی ۲۰۱۴ نیز به‌عنوان نایب‌رئیس در فدراسیون فوتبال حضور داشت و از موافقان اهدای حواله خودرو به بازیکنان در جام‌جهانی ۲۰۱۴ روسیه بود. روند به این شکل پیش رفت که علیرضا جهانبخش و مهدی طارمی به کاخ ریاست‌جمهوری رفتند تا با یکی از مقام‌های مسئول نسبت به دریافت پاداش صحبت کنند.

هرچند طارمی زیر بار چنین موضوعی در مصاحبه با عادل فردوسی‌پور نرفت که دیدارشان برای دریافت پاداش بوده است! از سوی دیگر به‌طور همزمان احسان حاج صفی، مرخصی یک روزه‌ای از تیم خود در کشور یونان گرفت تا در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال حضور یابد و به مهدی تاج رأی دهد. درواقع با این ترفند، رأی وحید امیری به میرشاد ماجدی گرفته و به صندوق تاج ریخته شد. بعد از تمام این اتفاقات بود که معاون‌اول رئیس‌جمهوری و وزیر ورزش و جوانان، پس از صعود تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی به آنها وعده پاداش داده بودند که شب دیدار مقابل آمریکا، این قول(مجوز ورود یک دستگاه خودرو خارجی) عملی شد تا بازیکنان روحیه مضاعفی برای این مسابقه پیدا کنند. با وجود عدم صعود تیم‌ملی ایران از مرحله گروهی جام‌جهانی با دو شکست مقابل انگلیس و آمریکا، وعده داده‌شده به بازیکنان، انجام شد و آنها نامه ورود یک خودرو خارجی را دریافت کردند.

اختلاف قیمت با بازار

مجوز حواله خودرو برای اولین‌بار برای صعود تیم‌ملی فوتبال ایران به جام‌جهانی ۲۰۱۴ داده شده بود. جایی که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران در سال ۱۳۹۲ علاوه بر پرداخت پاداش ۵۰میلیون تومانی، مجوز دریافت حواله به بازیکنان را امضا کرد. در سال ۱۳۹۲ واردات خودروهای لوکس، سودی دو تا سه‌میلیارد تومانی برای بازیکنان فوتبال داشت چراکه مثل امروز واردات خودروهایی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰سی‌سی، ممنوع نبود. یکی از فعالان حوزه خودرو در گفت‌وگو با «هم‌میهن» درخصوص این موضوع و سود بازیکنان فوتبال از دریافت حواله خودرو لوکس، اینگونه توضیح می‌دهد: «اگر بخواهیم موضوع روز حواله بازیکنان تیم‌ملی بابت صعود به جام‌جهانی ۲۰۲۲ را بررسی کنیم، باتوجه به ممنوعیت واردات خودرو با حجم بالای ۲۵۰۰سی‌سی، بازیکنان تیم‌ملی ایران می‌توانند خودروهایی چون سانتافه ۲۰۱۸ را با قیمت تقریبی ۳۵هزار دلار وارد کنند که با احتساب تفاوت قیمت بازار آزاد و فردی که با حواله این خودروها را وارد کشور می‌کند، سودی دومیلیاردی را کسب خواهند کرد. اگر بازیکنان ایران از پرداخت مالیات و گمرک معاف نباشند، سود آن‌ها به یک میلیارد و خرده‌ای کاهش پیدا می‌کند.»

اعضای هیئت‌رئیسه هم حواله گرفتند؟

پیش از اینکه حواله‌ها به بازیکنان تیم‌ملی و کادر فنی داده شود، شایعه‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه، اعضای هیئت‌رئیسه نیز خواستار دریافت حواله خودروهای لوکس شده‌اند و چنین درخواستی را از مهدی تاج داشته‌اند که پاداش صعود به جام‌جهانی را دریافت کنند. خبرنگار هم‌میهن در گفت‌و‌گو با یک مقام آگاه این ماجرا را پیگیری کرد و مشخص شد، درنهایت وزارت ورزش با اهدای حواله خودرو لوکس به اعضای هیئت‌رئیسه مخالفت کرده است. نکته چالش‌برانگیز دیگر این است که بازیکنان دیگری هم بودند که در صعود تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی نقش اساسی داشتند اما بعد از روی کار آمدن کی‌روش، چند بازیکن ثابت دوره اسکوچیچ خط خورده و بازیکنان دیگر که اصلا در انتخابی جام‌جهانی حضور نداشتند، اضافه شدند. حالا بازیکنانی که در جام‌جهانی نبوده‌اند اما نقش اساسی در صعود به این رقابت‌ها داشتند، سرشان بی‌کلاه مانده و حواله‌ای دریافت نکرده‌اند؛ درعوض بازیکنانی که صرفا در جام‌جهانی حضور داشتند و اصلا در انتخابی نبودند، شامل دریافت حواله شدند که این موضوع کمی از انصاف به‌دور است.

اعتراض کشتی‌گیران

ارائه حواله خودروهای لوکس به بازیکنان تیم‌ملی فوتبال اما با اعتراض دیگر ورزشکاران از سایر رشته‌ها همراه شد، چراکه آنها عقیده دارند نگاه وزارت ورزش و دولت به ورزشکاران، یکسان نیست. کامران قاسم‌پور، قهرمان کشتی در مسابقات جهانی در وزن ۹۲کیلوگرم با ابراز گلایه از وزارت ورزش و مسئولان دولتی در گفت‌وگو با ورزش ۳ معتقد است، نباید نگاه آنها به موفقیت ورزشکارها تبعیض‌آمیز باشد: «من از پاداش گرفتن فوتبالیست‌ها ناراحت نیستم و اتفاقا می‌گویم باید به آن‌ها هم رسیدگی شود. بحث من عدالتی است که باید در ورزش ایران برقرار شود.» قهرمان کشتی‌آزاد ایران در ادامه نسبت به حضور مسئولان دولتی در کشور قطر نیز انتقاداتی را مطرح می‌کند: «اینکه فقط یک رشته دیده شود و بقیه نادیده گرفته شوند، فقط دلسردی به‌بار می‌آورد.

کشتی در ۷۰سال اخیر، پرچمدار ورزش ایران بوده و همواره در مسابقات جهانی و المپیک، بهترین نتایج و مدال‌ها را کسب کرده است. جالب است که همه مسئولان به قطر سفر کردند تا کنار تیم‌ملی باشند، اما ما چند روز دیگر به جام‌جهانی می‌رویم و هیچ‌کس به خودش زحمت نداده که تا خانه کشتی بیاید. حداقل بیایند و از ما بپرسند، مشکلی ندارید؟ این را هم از ما دریغ می‌کنند و این انصاف نیست.» محمدرضا گرایی، دارنده مدال جهانی و المپیک نیز طی اظهارنظری، دریافت پاداش از سوی فوتبالیست‌ها را حق آنها می‌داند اما معتقد است، عدالت باید بین همه ورزش‌ها و ورزشکارها رعایت شود.

پیش از دریافت حواله توسط بازیکنان تیم‌ملی، شاگردان کارلوس کی‌روش بابت پیروزی مقابل ولز، هرکدام ۱۵هزار دلار پاداش دریافت کردند که با نرخ دلار امروز معادل ۶۰۰میلیون تومان می‌شود. قرار بود بازیکنان ایران در صورت پیروزی مقابل آمریکا نیز نفری ۳۰هزار دلار، معادل یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان دریافت کنند که این موضوع باتوجه به شکست و حذف از این رقابت‌ها محقق نشد. پیش‌تر نیز شایعاتی درخصوص ارائه این حواله به بازیکنان به‌صورت «شرطی» مطرح شده بود که این موضوع از سوی فدراسیون فوتبال تایید و رد نشد. در روزهایی که ورزشکاران بسیاری از رشته‌های ورزشی نسبت به دریافت پاداش و حقوق خود گلایه دارند، ظاهرا بازیکنان فوتبال روزهای خوبی را پشت‌سر می‌گذارند، حتی در روزهایی که با شکست پرگل مقابل انگلیس بدرقه می‌شوند و در دیداری حیاتی مقابل آمریکا نیز شکست می‌خورند.

hammihanonline.ir
 • 20
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۷ بهمن
  جام جهانی هندبال
  اسپانیا - دانمارک
  ۲۳:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  لایپزیش - اشتوتگارت
  ۲۳:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  منچسترسیتی - آرسنال
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۸ بهمن
  لیگ برتر امارات
  البطائح - الاتحاد کلبا
  ۱۶:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  امپولی - تورینو
  ۱۷:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  وردربرمن - ولفسبورگ
  ۱۸:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  بریستول سیتی - وست برومویچ
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  ساوتهمپتون - بلکپول
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  فولام - ساندرلند
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - بارسلونا
  ۱۸:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  کرمونزه - اینتر
  ۲۰:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - آینتراخت فرانکفورت
  ۲۱:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  پرستون - تاتنهام
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - سمپدوریا
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  ختافه - رئال بتیس
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  منچستریونایتد - ردینگ
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۹ بهمن
  سری آ ایتالیا
  آث میلان - ساسولو
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  وایادولید - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  برایتون - لیورپول
  ۱۷:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - مونزا
  ۱۷:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  شالکه - کلن
  ۱۸:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اوساسونا - اتلتیکومادرید
  ۱۸:۴۵
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - دورتموند
  ۲۰:۰۰
 • سه شنبه ۱۱ بهمن
  لیگ برتر والیبال زنان
  سایپا - سریک
  ۱۳:۰۰
 • جام اتحادیه انگلیس
  نیوکسل - ساوتهمپتون
  ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۱۲ بهمن
  لیگ برتر ایران
  سپاهان - گل گهرسیرجان
  ۱۵:۰۰
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - هوادار
  ۱۷:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش