جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۱۳:۴۲ - ۱۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۵۹۵
فوتبال ملی

جلالی: ۸ سال قبل در تلویزیون گفتم با کی‌روش آینده‌ای نداریم

مجید جلالی,انتقاد مجید جلالی از کی روش
کارشناس فوتبال کشورمان گفت: دلایل حفظ کی‌روش را متوجه نمی‌شوم و در حال دادن غرامت‌هایی هستیم که عامل آن مدیریت غلط است.

مجید جلالی در گفتگو با آنا، در مورد اینکه تیم ملی فوتبال ایران در سه دوره سرمربیگری کارلوس کی‌روش در جام جهانی از گروهش صعود نکرد و در دو دوره جام ملت‌های آسیا نیز نتوانست به فینال صعود کند، با این حال بحث تمدید قرارداد او برای سرمربیگری در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ مطرح است، عنوان کرد: بیش از ۴۵ سال است که با مربیان ایرانی و خارجی در آسیا مقام قهرمانی نیاوردیم. در جام جهانی هم از گروه خود صعود نکردیم. همیشه برای حضور در تورنمنت‌های معتبر دعوای انتخاب و کیفیت سرمربی داریم و این موضوع گاها تا ۶ ماه در صدر اخبار بوده است. مشکل اصلی ما سرمربی نیست بلکه ایراد در ساختار مهندسی فوتبال ما است. نوع سیاست گذاری در فوتبال و بینش سیاست گذاران آن مشکل دارد.

*دولت فوتبال را به خود وابسته کرده است

وی ادامه داد: فوتبال را در اختیار فوتبالی‌ها قرار دهیم همان‌طور که کشتی را در اختیار اهل کشتی قرار دادیم. اجازه دهیم تا فوتبال بتواند از راه‌های مشروع خود درآمدزایی کند، چون قوانین کشور ما راه‌های درآمدزایی از این ورزش را بسته است تا فوتبال به دولت وابسته شود و مدیریت و گردانندگی آن را بر عهده بگیرد. این ساختار‌ها مشکل‌ساز شده و اجازه نداده تا فوتبال در ایران از مسیر ترقی و پیشرفت عبور کند.

*نمی‌توانم دلیل حفظ کی‌روش را متوجه شوم

تیم ملی فوتبال ایران با با خیلی از مربیان ایرانی و خارجی مختلف نتوانست از گروه خود در جام جهانی صعود کند یا در جام ملت های آسیا موفق شود، با این تفاوت که سرمربی پرتغالی بیش از ۸ سال هدایت تیم ملی را بر عهده داشت و فرصت‌های زیادی را از دست داد. در چنین شرایطی ادامه همکاری با او برای جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ نگران کننده است یا خیر، جلالی در ابن باره عنوان کرد: واقعا نمی‌توانم دلیل حفظ کی‌روش را متوجه شوم. این موضوع برای من قابل هضم نیست که مسئولان فوتبال ما حتی آن‌هایی که از جنس این ورزش هستند چه انتظاری از این مربی دارند که چندین بار به او فرصت دادند و آمار‌ها درباره نتایج کسب شده گویای همه چیز است.

*میلیون‌ها دلار خرج مربیان خارجی مثل کی‌روش کردیم

وی افزود: یادم است بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ همین بحث در مورد ادامه همکاری با کی‌روش مطرح بود و ۸ سال قبل در میزگرد تلویزیونی گفتم با این مربی آینده‌ای نداریم. تا زمانی که او هست تیم ملی جنبه‌هایی از بازی دارد، ولی اگر برود همین جنبه‌ها را هم از دست می‌دهیم. دنبال ایده‌ای باشیم که تیم ملی را به نتایج با ثبات برساند. در همان برنامه مجری در جواب من گفت می‌خواهیم سال آینده در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ قهرمان شویم و چه کار داریم ۱۰ سال دیگر چه می‌شود. سال بعد آمد و در مرحله یک چهارم نهایی به عراق باختیم و حذف شدیم. دوباره کی‌روش را نگه داشتیم و در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از گروه صعود نکردیم و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ هم در نیمه‌نهایی حذف شدیم. میلیون‌ها دلار خرج مربیان خارجی مثل کی‌روش کردیم اما یک دلار صرف تربیت مربیان داخلی نکردیم. این‌ها همه غرامت‌های مدیریت‌های غلطی است که کشور ما می‌دهد. در حال حاضر آن چیزی که باعث عقب ماندگی فوتبال کشور ما می‌شود موضوع سرمربی نیست بلکه ایرادات ساختاری است و پس از رفع آن باید موضوع سرمربی را مدنظر قرار دهیم.  

*فکر می‌کنیم آنهایی که به ما ضربه زدند منجی هستند

جلالی با اشاره به ضعف‌های موجود در فوتبال ایران یادآور شد: مربیان زیادی را تغییر دادیم، ولی به چیزی نرسیدیم. هر از چندگاهی به واسطه حضور بازیکنانی که مستعد بودند و نسل خوبی دور هم جمع شدند نتایج آنی، مقطعی و دل خوش کننده برای ما به همراه داشته، ولی در نهایت وقتی ما نگاه می‌کنیم می‌بینیم خیلی از کشور‌ها در حوزه فوتبال از ما جلو زده‌اند یا در حال جلو زدن هستند. در رده امید هم به ارمنستان و تاجیکستان می بازیم و این یک هشدار برای آینده‌ای نزدیک است؛ بنابراین نیازمند برنامه هستیم نه آدم‌ها. برنامه‌ای ساختاری که آینده را تضمین کند و از طریق آن برنامه بتوانیم آینده را تصاحب کنیم. بتوانیم از ظرفیت‌هایی که داریم به خصوص ظرفیت‌های انسانی و منابع مالی بهترین استفاده را ببریم. تا این برنامه را نداشته باشیم مانند انسان‌های درمانده خودمان را به یکسری افراد وابسته می‌دانیم. هر چه از طریق آن‌ها ضربه می‌خوریم فکر می‌کنیم منجی ما هستند. این روند تحقیرکننده‌ای است.

*از ۴ میلیون دانش‌آموز ۴ بازیکن بیرون نمی‌آید

کارشناس فوتبال در مورد اینکه تیم ملی پشتوانه قابل اعتنایی ندارد و با این روند در آینده نمی‌تواند نتایج خوبی بگیرد، گفت: وقتی برنامه‌ای برای پیشرفت ندارید و صرفا یکسری اقدامات مقطعی دارید همه چیز خیلی روشن است. در محیط رقابتی فوتبال کشور‌هایی که برنامه دارند از شمایی که فاقد برنامه هستید جلو می‌زنند و عقب می‌مانید. حتی ما آن چیزی که امتیاز ما هست ظرفیت‌ها و استعداد‌های انسانی به همراه اقبال عمومی نسبت به فوتبال است، ولی ما این‌ها را هم در مسیر از دست دادن می‌بینیم. در مدارس ایران به عنوان مثال ۴ میلیون دانش‌آموز داریم و از میان این جمعیت عظیم ۴ تا بازیکن هم بیرون نمی‌آیند. به خاطر اینکه نظام هماهنگ آموزش وجود ندارد.

*خیلی راحت می‌توان یک برنامه خوب نوشت

جلالی ادامه داد: مگر تدوین یک برنامه خاص چه سختی‌هایی دارد که در تمامی این سال‌ها قادر به تدوین آن نبودیم. مگر چه مشکلات و موانعی دارد و چقدر غیرممکن است؟ خیلی راحت می‌توان یک برنامه خوب با توجه به همه زمینه‌های موجود، ظرفیت‌ها، آسیب شناسی‌ها نوشت و اثرات آن هم از ۲ سال بعد به مرور شروع می‌شود. می‌توانید به المپیک و جام جهانی بعد بروید و شاهد صعود از گروه باشید. می‌توانید از خودتان مربیان خوبی تولید کنید، سالانه صد‌ها بازیکن به لیگ‌های دنیا ترانسفر کرد و حتی بهترین داوران سوت بزنند. درآمد مطلوب از فوتبال کسب کرد. نمی‌دانم چرا در تمام این سال‌ها هیچ فدراسیونی در این زمینه اقدامی نکرده است. مگر چقدر دشوار است که علت ننوشتن آن معلوم نیست؟

*برنامه‌های قوی مجریان قوی می‌خواهد

وی در خصوص اینکه برخی از برنامه‌هایی که تا به حال تدوین شده در اجرا دچار ضعف شده، تصریح کرد: اولا برنامه توسعه و پیشرفت تا به حال نداشته‌ایم. ثانیا اگر برنامه‌های کوچکی داشتیم مثلا برنامه‌های جزیره‌ای برای یک مقطع خاص بوده و نتوانستیم آن را اجرا کنیم که این باز هم این ضعف ساختاری در مدیریت است. بدون شک برنامه‌های قوی مجریان قوی می‌خواهد. وقتی با آدم‌های کوچک کار کنید آن‌ها نمی‌توانند برنامه‌های قوی را اجرایی کنند. ببخشید این مثال را می‌زنم، کار کردن با گوسفند‌ها خیلی راحت است چون پیشرفتی نداریم و تا آخر عمر چوپان هستیم، ولی کار کردن با آدم‌هایی که صاحب فکر و اندیشه هستند راحت نیست. مدیریت سختی را می‌طلبد اما همراه با پیشرفت است. آن مدیریت بالادستی است که باید بپذیرد با آدم‌های بزرگ کار کند. اگر خودش بزرگ باشد می‌تواند با آدم‌های بزرگ کار کند. اگر خوش کوچک باشد هم با آدم‌های کوچک همکاری می‌کند و در نهایت شکست می‌خورد.

*دنیا روی ژاپن به عنوان یک قدرت حساب باز می‌کند

کارشناس فوتبال درمورد مطرح شدن دغدغه صعود نکردن تیم ملی ایران از گروهش در جام ملت‌های آسیا تأکید کرد: سال‌ها است در مورد این موضوع در حال صحبت هستیم و هشدار می‌دهیم. همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا بفهمانیم که در حال عقب افتادن هستیم منتهی کسی که گوش نمی‌دهد. در جام جهانی پیشرفت رقبای آسیایی را دیدیم. مطمئن باشید از این به بعد دنیا روی ژاپن به عنوان یک قدرت حساب باز خواهد کرد. در دوره بعدی جام جهانی هیچ تیمی از اینکه ژاپن در گروهش باشد احساس امنیت نمی‌کند. ژاپنی‌ها از ۳۰ سال پیش روندی را شروع کردند که سال به سال و تورنمنت به تورنمنت قوی‌تر می‌شوند. ۷ دوره حضور متوالی در جام جهانی و چندین قهرمانی در جام ملت‌های آسیا سند این حقیقت است. همچنین در مورد کره جنوبی، استرالیا و عربستان که مدل آینده‌نگرانه‌ای را بازی می‌کنند. حتی قطر که با سه شکست حذف شد فوتبالی بازی می‌کند که در آینده از قدرت‌های فوتبال آسیا خواهد بود. اگر تا اینجا ایران یکی از تیم‌های قدرتمند آسیا باقی مانده صرفا به خاطر بازیکنان مستعدی است که در سطح آسیا خوب هستند وگرنه شاید همین جایگاه را از دست داده بودیم.  

 • 9
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۱۷:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الباطن - التعاون
  ۱۸:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  آدانا دمیراسپور - فنرباغچه
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی ایتالیا
  لاتزیو - یوونتوس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ حرفه‌ای عربستان
  الفتح - النصر
  ۱۸:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  آگزبورگ - بایرلورکوزن
  ۲۳:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - کادیز
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  اورتون - آرسنال
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - ساوتهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - لسترسیتی
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
X