سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۲۱ - ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۸۹۴
فوتبال ملی

مایلی کهن: مشکلات عدیده مردم باعث ایجاد فاصله بین تیم ملی و طرفداران شده است

مایلی کهن,صحبت های مایلی کهن درباره قلعه نویی

روزنامه اعتماد نوشت: تيم ملي فوتبال كشورمان در يك بازي دشوار و نفسگير از سد سوريه گذشت تا در مرحله يك‌هشتم نهايي جام ملت‌هاي آسيا به مصاف ژاپن برود. شاگردان قلعه‌نويي در غياب مهدي طارمي كار سختي مقابل سامورايي‌ها خواهند داشت اما در صورت پيروزي مقابل اين تيم سختكوش اميد زيادي خواهيم داشت كه پس از ۴۸ سال به فينال مسابقات راه پيدا كنيم. با محمد مايلي‌كهن سرمربي سابق تيم ملي كشورمان كه در سال ۹۶ ميلادي همراه با نسل طلايي ايران با بدشانسي از رسيدن به فينال جام ملت‌ها بازماند درخصوص شرايط اين روزهاي تيم ملي گفت‌وگو كرديم. مايلي‌كهن كه هميشه دغدغه اجتماعي و مردم را دارد در اين مصاحبه هم اظهاراتي درخصوص اوضاع اقتصادي كشور داشت و از تيم ملي گفت و البته براي تيم ملي با قلعه‌نويي در بازي مقابل ژاپن آرزوي موفقيت كرد.

تيم ملي به سختي از سد سوريه گذشت. چرا كارمان مقابل اين تيم گره خورده بود؟

اين‌طور كه ما مي‌بينيم و در خبرها مي‌آيد هر صحبتي كه پيرامون تيم ملي شود به مذاق مربيان تيم ملي خوش نمي‌آيد! به نوعي دوست و طرفدار تيم ملي و كشورتان نيستيد. اما بازي با سوريه در نيمه اول تقريبا برتر از آنها بوديم و در نيمه دوم وضعيت‌مان رو به تحليل رفت و بعد از اخراج طارمي كار براي‌مان سخت‌تر شد، اما خدا را شكر روي ضربات پنالتي عالي كار كرديم و بيرانوند هم خوب كار كرد و توانستيم از اين مرحله صعود كنيم. بازي آساني نبود.

مقابل سوريه اشتباهات فردي بازيكنان زياد بود. علتش دست‌كم گرفتن حريف بود؟

با توجه به اينكه بيش از نيم قرن است كه در فوتبال هستم اين نيست كه بازيكنان بروند درون زمين بخواهند حريف را دست‌كم بگيرند يا بازي خودشان را انجام ندهند. ما مقابل سوريه اين‌طور نبوده كه هميشه كار راحتي داشته باشيم حتي زمان من هم كارمان مقابل اين تيم آسان نبود‌. در اين بازي با اخراج طارمي كار گره خورده بود و با اخراج طارمي كار بدتر شد تا كار به ضربات پنالتي بكشد و با عملكرد عالي بچه‌ها در پنالتي به مرحله بعدي برسيم.

در كل عملكرد تيم ملي در اين مسابقات يكي در ميان خوب و بد پيش رفتيم. تغييرات زياد باعث ناهماهنگي بعضي از خطوط سيستم تيم ما شد. تغييرات زياد مقابل ژاپن ممكن است تيم ملي را دچار دردسر كند؟

آنچه مشخص است كه همراهان تيم ملي خوش‌شان نمي‌آيد كه بگوييم در كنار نقاط قوت تيم ملي ضعفي هم داشتيم. خيلي زود به آنها برمي‌خورد و از همان‌جا هم منتقدان را به رگبار مي‌بندند. بايد منتظر بود تا بازي‌ها تمام شود آن وقت راحت‌تر و جامع‌تر مي‌توانيم پيرامون مسابقات صحبت كنيم. من اختلاف زيادي با سرمربي تيم ملي دارم اما دلم مي‌خواهد كه تيم ملي كشورم موفق باشد.

قطعا شما هم دوست داريد تيم ملي كشورمان موفق شود.

بله، اما برداشت آقايان طور ديگري است. با تمام اين حرف‌ها دلم مي‌خواهد تيم ملي كشورم در بازي با ژاپن هم موفق شود هر چند بازي آساني نيست.

درباره بازي با ژاپن چه نظري داريد؟

درست كه در اين بازي‌ها خوب ظاهر نشده و به‌رغم آنكه در مسابقات تداركاتي بي‌نظير كار كرده بود و مثلا به آلمان ۴ تا زده بود با اين حال ژاپن هميشه ژاپن است و ما هم ايران هستيم و اميدوارم بتوانيم اين تيم را ببريم و دل مردم براي ساعاتي هم كه شده شاد شود و كمي از مشكلاتي كه دامنگير شده كم شود.

درخصوص درخواست تعويق بازي با ژاپن كه مورد موافقت هم واقع نشد، صحبتي داريد؟

اين هم از آن حرف‌هاست چون وقتي برنامه مسابقات اعلام مي‌شود بر همان اساس جلو مي‌روند. كمااينكه ما مقابل سوريه نزديك به يك هفته استراحت داشتيم اما تيم‌هاي ديگر اين‌طور نبودند. اين تصميم AFC است و تغييري ايجاد نمي‌شود.

در بين صحبت‌هاي‌تان به شادي مردم در صورت پيروزي بر ژاپن اشاره كرديد. خيلي‌ها اعتقاد دارند نسل فعلي به لحاظ محبوبيت نسبت به نسل دوره مربيگري شما در تيم فاصله زيادي دارند. فكر مي‌كنيد چرا مردم با اين بازيكنان زياد ارتباط برقرار نمي‌كنند يا نتايج تيم ملي مثل سابق براي خيلي‌ها اهميت زيادي ندارد؟

اين دو دوتا چهارتاي ساده است! اين به علت مشكلات عديده‌اي است كه مردم دارند كه من و شما مي‌دانيم و فكر مي‌كنم فقط مسوولان هستند كه نمي‌دانند! اصلي‌ترين مشكل مردم اين گراني‌ها است و هر روز سفره مردم كوچك و كوچك‌تر مي‌شود از آن طرف مردم مي‌بينند به كشورهاي مختلف كمك مي‌شود اين عوامل سبب مي‌شود كه ملت نااميد شوند. بارها گفتم بازهم مي‌گويم دين ما گفته چراغي كه به خانه خود رواست به ديگران سپردن حرام است! يا اول وجود بعدا سجود. يعني اول وجود خودت بعد همسايه و ديگران اما حالا برعكس شده يا در مملكت خرج‌هاي بي‌مورد زياد است. خب اگر پول نداريم بايد در هزينه‌هاي جانبي رعايت كنيم. در اين زمينه اگر اسكار بود به ما مي‌دادند! روز و هفته و ماه نيست كه چندين سميناهار برگزار نشود! من ديگر نمي‌گويم سمينار بلكه سميناهار است و اجلاس مختلف! از اقصا نقاط دنيا به كشور ما مي‌آيند و ما ميزبان آنها هستيم. براي اينها پول پرداخت نمي‌شود؟ از طرف ديگر اكثر كشورهايي كه همراه ما هستند و وضع‌شان خوب نيست ما به آنها كمك مي‌كنيم آن‌هم كمك‌هاي بسيار زياد. آن وقت شما چطور مي‌خواهيد حال و روز مردم كشورت شاد باشد؟ بعد از آن همه جلسات و دعوا و صحبت تازه كمي حقوق كارگر و كارمندان را زياد كردند. اگر خانه هم داشته باشيد با ۱۰ ميليون مي‌شود زندگي كرد؟

مسلما نه!

خب من كه حقوقم ۱۰ ميليون است بايد از راه خلاف زندگي كنم ديگر! پس چطور اين همه هزينه مي‌كنيم؟ از تكرار حرف‌هايم خسته شدم! اين همه در سمينار و اجلاس هزينه مي‌كنيم يا براي اعياد مذهبي و غيرمذهبي چقدر هزينه مي‌كنيم؟ الان در شهادت‌ها بيشتر از اعياد هزينه مي‌كنيم، اينها يك‌سري واقعيت است خب اينها پول نيست؟ اينها خرج مردم بشود‌‌.

از طرفي مردم هزينه‌هايي كه در فوتبال عربستان مي‌شود را با فوتبال كشور خودمان مقايسه مي‌كنند! نظر شما در اين رابطه چيست؟

ما خيال مي‌كنيم عربستاني‌ها پول‌شان را دور مي‌ريزند. مثلا رونالدو را ۳۰۰ ميليون دلار پول دادند خب اولا عربستان الان در جهان معروف شد و در ثاني از بغل رونالدو تا الان سه هزار ميليارد درآمد داشتند. الان هم كه مي‌بينيد روابط‌شان را با كشورهاي ديگر بهتر كرده‌اند، چراكه بدون رابطه با كشورهاي ديگر نمي‌توانيد زندگي كنيد.

دنيا مرز ندارد شما كشورهاي اروپايي را مي‌بينيد، مرزي دارند؟ چي بگويم از بس كه حرف زديم افسردگي گرفتيم!

يك سوال متفاوت تا بحث را عوض كنيم. براي قلعه‌نويي آرزوي موفقيت مي‌كنيد تا باعث خوشحالي او شود؟

يقين بدانيد باعث خوشحالي او نمي‌شود! اما وقتي مي‌گويم براي تيم ملي آرزوي موفقيت و پيروزي دارم و اين شامل همه مي‌شود‌.

عليرضا فغاني با اخراج يك بازيكن عراقي مورد حمله بسياري قرار گرفت. در اين باره هم صحبتي مي‌كنيد؟

شكي در اين نيست كه فغاني بهترين داور تاريخ فوتبال ما است. البته عزيزاني بودند كه قبلا در جام جهاني سوت زدند، خدا رحمت كند آقا جعفر نامدار را‌‌. عنوان شده آقاي فغاني اشتباه نكرده اصلا‌ گيريم كه اشتباه كرده بعد از اين همه سال داور نمي‌تواند اشتباه كند؟ درست كه براي حريف گران تمام شد اما نحوه شادي و مدت شادي آن بازيكن زياد و به نوعي توهين‌آميز بوده كه اين را نمي‌دانم و طبعا عراقي‌ها خوشحال نيستند.

صحبت پاياني؟

براي شما و همكاران و همچنين همه ملت ايران و حتي دنيا آرزوي سلامتي دارم‌. آرزو مي‌كنم اين جنگ و دعواها و بزن و بكش‌ها تمام شود و در دنيا آرامش باشد و هيچ كسي دچار غم و مشكل نباشد.

روزبه دلاور

 • 19
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۵ تیر
  جام ملت های اروپا
  فرانسه - لهستان
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  هلند - اتریش
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  دانمارک - صربستان
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  انگلیس - اسلوونی
  ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۶ تیر
  کوپا آمریکا
  پرو - کانادا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  شیلی - آرژانتین
  ۰۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسلواکی - رومانی
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اوکراین - بلژیک
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  گرجستان - پرتغال
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  جمهوری چک - ترکیه
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۷ تیر
  کوپا آمریکا
  اکوادور - جامائیکا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  ونزوئلا - مکزیک
  ۰۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  لهستان - برزیل
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۸ تیر
  کوپا آمریکا
  پاناما - آمریکا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  اروگوئه - بولیوی
  ۰۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ایتالیا - فرانسه
  ۱۸:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - آرژانتین
  ۲۱:۳۰
ویژه سرپوش