سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۲۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۳۲۶
فوتبال ملی

نگاهی به لیست تیم‌ملی و انتخاب‌های ویلموتس/جهانبخش شاهزاده خط‌ خورده‌هاست

مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی

ویلموتس سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران لیست بازیکنانش را برای دوبازی مقابل کامبوج و بحرین اعلام کرد. هرچقدر از حضور سرمربی جدید تیم‌ملی می‌گذرد سلیقه او بیشتر در انتخاب‌ها خود را نشان می‌دهد و می‌توان مسوولیت بیشتری را پای او گذاشت. اما این لیست هم حاوی نکات عجیبی است که بررسی آنها خالی از لطف نیست و اتفاقی مرسوم بعد از اعلام هر لیست است. اول یک‌بار این لیست را با دقت بخوانید:

۱. علیرضا بیرانوند، ۲. محمدرشید مظاهری، ۳. پیام نیازمند، ۴. سیدمجید حسینی، ۵. حسین کنعانی‌زادگان، ۶. مرتضی منصوری، ۷. میلاد محمدی، ۸. محمد نادری، ۹. رامین رضاییان، ۱۰. مرتضی پورعلی‌گنجی، ۱۱. سیاوش یزدانی، ۱۲. امید ابراهیمی، ۱۳. احسان حاج‌صفی،۱۴. علی کریمی، ۱۵. احمد نوراللهی،۱۶. مسعود شجاعی، ۱۷. وحید امیری، ۱۸. کریم انصاری‌فرد، ۱۹. اشکان دژاگه، ۲۰. مهرداد محمدی، ۲۱. محمد محبی، ۲۲. سردار آزمون، ۲۳. مهدی طارمی.

حسینی بدون رحمتی خط خورد

اولین نکته مهم مربوط به همان خط دروازه است. جایی که سیدحسین حسینی سال گذشته براین باور بود که به‌خاطر حضور رحمتی و کم بازی گرفتن از او توسط شفر جام‌جهانی را از دست داده و آخر فصل شرط کرد یا خودش بماند یا رحمتی؛ به این امید که دیگر حضورش در لیست‌های تیم‌ملی بیمه شود. اما در فصلی که او رقیب سرشناس خود را هم کنار زد و شماره یک شد بازهم از لیست تیم‌ملی خط خورد. اگر نمایش ضعیف استقلال در شروع فصل را کنار بگذاریم خود حسینی هم نتوانست نمایش چندان چشمگیری درون دروازه آبی‌ها از خود نشان دهد تا آنجا که برخی کارشناسان این اتفاق را به رفتن رحمتی و کم‌شدن انگیزه‌های او ربط دادند. آیا حسینی با همین دست فرمان می‌تواند بار دیگر بیرانوند گزینه شماره یک تیم‌ملی را تهدید کند؟ به‌نظر می‌رسد او پیش از آن نیاز به اثبات خود به آبی‌های پایتخت دارد.

شجاع بی‌شجاع

خط دفاع تیم‌ملی محل مناقشه بیشتری نسبت به سایر خطوط است. جایی که شجاع خلیل‌زاده بهترین دفاع قرمزها که غیبتش مقابل شهرخودرو در مشهد بسیار به چشم آمد مدت‌هاست که پشت خط تیم‌ملی مانده. در عصر کی‌روش این موضوع به‌ مسایل غیرفنی ربط داده می‌شد و حرف‌هایی که گاه و بی‌گاه از زبان شجاع خارج شد.

اما این روند در زمان ویلموتس هم ادامه یافت و جالب اینکه سلیقه مرد بلژیکی بیشتر به سمت کنعانی‌زادگان از تیم پرسپولیس بود. کنعانی‌زادگانی که حتی جای سیدجلال حسینی راهم در ترکیب قرمزها گرفته و نشان می‌دهد راه به‌دست آوردن دل مربیان خارجی را خوب بلد است.  ترافیک هم در این پست کم نیست، چراکه دو ستاره لژیونر فوتبال ایران دقیقا در همین پست بازی می‌کنند. مرتضی پورعلی‌گنجی و مجید حسینی که هردو از ستون‌های ایران در جام‌جهانی هم بودند. در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد شجاع باید فکر تیم‌ملی را از سرش خارج کند.

ابهام برای خط خوردن وریا

لیست ویلموتس یک غایب عجیب هم دارد. وریا غفوری کاپیتان استقلال. کشیدن قلم قرمز روی نام وریا از این جهت ابهام‌برانگیز است که این اواخر روایت‌های عجیبی در مورد فعالیت‌ها و موضع‌گیری‌های او درخصوص مسائل و معضلات اجتماعی و برخورد با او به‌خاطر این موضع‌گیری‌ها مطرح شده است. خبرگزاری فارس در ویدئویی جنجالی مدعی شده بود کاپیتان وریا لباس منقش به هشتگ دختر آبی را برتن تیم کرد و بر او تاخت که به‌نظر می‌رسد بیشتر حواسش به حواشی است تا فوتبال. این موضوع دستاویز حمله خطیر معاون سابق باشگاه به کاپیتان هم شد و به او هشدار داد فوتبال را ول کند و به سمت سیاست برود. شاید هم این تصور را نباید تقویت کرد که خط خوردن وریا از جایی غیر از تفکرات ویلموتس نشات می‌گیرد چراکه برحسب اتفاق کاپیتان آبی‌ها در این مقطع کارنامه فنی قابل دفاعی هم از خود بر ‌جا نگذاشته است.

جوانگرایی

به‌نظر می‌رسد تغییر نسل توسط ویلموتس هم آغاز شده و او هم کم‌کم دور را به جوانان می‌دهد. مرتضی منصوری ۱۹ ساله و محبی ۲۱ ساله هر دو از تیم سپاهان گزینه‌های جدی او برای این آینده‌نگری هستند. به این لیست می‌توان صیادمنش راهم اضافه کردکه بی‌شک از نگاه ویلموتس دور نمی‌ماند. بازیکنانی که اتفاقا در تیم‌ملی امید ایران هم تست شدند و کارنامه قابل قبولی از خود ارائه داده‌اند. این درست است که امثال مسعود شجاعی و اشکان دژاگه و حتی امید ابراهیمی می‌توانند این میانگین سنی را بالا ببرند اما باید سیاست سرمربی را برای خانه‌تکانی گام به گام در تیم‌ملی پذیرفت. خصوصا که تجربه ثابت کرده تیم‌های ایرانی را نباید به ناگاه از بزرگ‌تر خالی کرد.

چرا ترابی؟

اما بدون شک مهم‌ترین ستاره خط‌خورده لیست ویلموتس کسی نیست جز مهدی ترابی. جوان اول فوتبال ایران طی سال‌های اخیر که به‌نظر می‌رسد سردرگمی پرسپولیس و نتایج نه‌چندان قابل دفاعش در این ناکامی بی‌تاثیر نبوده است. ترابی در شرایطی از پرسپولیس خط خورده که جور بخش زیادی از ناتوانی جونیور و علیپور راهم در خط حمله قرمزها کشیده. شاید از منظر فنی فقط خود ویلموتس می‌تواند توضیح دهد که ترابی ضعیف‌تر از وحید امیری بوده که اولی را خط زده و دومی را دعوت کرده است.

یادداشت
لیست ویلموتس ایرادی ندارد
جهانبخش شاهزاده خط‌ خورده‌هاست

جلال چراغپور

ذهن یک مربی را اول سیستم او تعیین می‌کند. مربی هم مثل یک کوهنورد می‌ماند. کوهنورد قبل از هر کاری باید ببیند قرار است به کوه سنگی برود یا خاکی و یا شنی. بعد از اطلاع از این موضوع، باید تصمیم بگیرد که کدام کفش را بخرد و کدام چکش را با خود ببرد. ویلموتس هم مثل هر مربی دیگری ابتدا باید ببیند چه سیستمی به درد تیم ملی می‌خورد.

بعد باید نفراتی را انتخاب کند که به درد این سیستم می‌خورند. تفکرات و داشته‌ها باید با هم همخوانی داشته باشند، همچنین داشته‌های فکری ویلموتس با داشته‌های فوتبال ایران و بخصوص لیگ برتر؛ هم از نظر بدنی، هم هوشی و هم تکنیکی. اینکه ویلموتس به شهرهای مختلف می‌رود و لیگ را رصد می‌کند اتفاق خوبی است. او با همین ذهنیت، لیست کم‌ایراد و قابل تأییدی را اعلام کرده.

در لیست تیم ملی، جهانبخش شاهزاده خط خورده‌هاست که فکر می‌کنم ویلموتس او را به دلیل آسیب‌دیدگی در چند هفته اخیر به اردو دعوت نکرده. درون دروازه هر سه دروازه‌بان بر اساس آمار و ارقام دعوت شده‌اند که حضور آنها منطقی هم هست. بیرانوند اما باید کمی تکان بخورد. غرور او را گرفته و این را می‌شود در رفتار، حرکات و گل‌هایی که می‌خورد به وضوح دید. او باید مراقب رفتارش باشد که اگر نباشد با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود. برای دفاع چپ، انتخاب میلاد محمدی و محمد نادری منطقی است. برای وسط نیز همینطور. مجید حسینی، حسین کنعانی‌زادگان، مرتضی پورعلی‌گنجی و سیاوش یزدانی انتخاب‌های معقولانه‌ای هستند.

در سمت راست رامین رضاییان حضور دارد و مرتضی منصوری. اینجا موضوعی که مطرح می‌شود این است که تیم ملی راست‌حمله است یا چپ‌حمله. یعنی در حمله، دفاع چپ به علاوه دو دفاع وسط می‌مانند یا دفاع راست؟ شاید یکی از دلایل خط خوردن وریا غفوری این است که تیم ملی می‌خواهد از سمت چپ حمله کند. اگر یادتان باشد وقتی کی‌روش وریا غفوری را به تیم ملی دعوت نکرد، مقابل انتقادها ایستاد و گفت من یک مدافع می‌خواهم چون وریا دوست دارد همیشه در فاز تهاجمی مؤثر باشد، در دفاع نمی‌ماند و این همان نکته‌ای است که احتمالاً ویلموتس هم به آن پی برده. رامین رضاییان هم دفاع راستی تهاجمی است اما اگر به او بگویند بمان، قطعاً می‌ماند. ضمن اینکه رضاییان با ارسال‌هایی که انجام می‌دهد، یک دفاع راست دور حمله است.

درست بر عکس وریا که دوست دارد تا محوطه جریمه حریف پیش برود. وریا با خصوصیاتی که دارد بیشتر به درد بازی در روش ۲-۵-۳ و پست پیستون راست می‌خورد. در دفاع هم رضاییان با توجه به قامت بلند و خاصیت سرزنی، می‌تواند در کنار دو مدافع مرکزی مثلث تشکیل بدهد و از دروازه محافظت کند. برای خط میانی سعید عزت‌اللهی مدت‌ها بازی نمی‌کرد و به همین دلیل به اردو دعوت نشد. با توجه به اینکه هم اشکان دژاگه و هم مسعود شجاعی به اردو دعوت شده‌اند می‌توان گفت که ویلموتس قصد دارد از سیستم ۱-۴-۱-۴ استفاده کند. اگر می‌خواست ۱-۳-۲-۴ بازی کند قطعاً یکی از آنها را کنار می‌گذاشت. شجاعی در حال حاضر بهترین پاسور لیگ است، با پاس‌های خط کشی شده و تنظیم شده.

او پاس‌های کم‌نقصی صادر می‌کند که جزو استانداردهای لیگ است. برای خط حمله هم حرفی نمی‌ماند. آزمون در اوج است و با توجه به اینکه لیگ ما مهاجم جدیدی تولید نکرده، نمی‌توانیم از حضور انصاری‌فرد خرده بگیریم.
 

donya-e-eqtesad​.‎​com
 • 16
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ مرداد
  لیگ اروپا
  شاختار - وولفسبورگ
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ اروپا
  اینتر - ختافه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱۶ مرداد
  لیگ اروپا
  سویا - آاس رم
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۱۷ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  یوونتوس - لیون
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچسترسیتی - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش