۰۹:۲۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۳۲۶
فوتبال ملی

نگاهی به لیست تیم‌ملی و انتخاب‌های ویلموتس/جهانبخش شاهزاده خط‌ خورده‌هاست

مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی

ویلموتس سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران لیست بازیکنانش را برای دوبازی مقابل کامبوج و بحرین اعلام کرد. هرچقدر از حضور سرمربی جدید تیم‌ملی می‌گذرد سلیقه او بیشتر در انتخاب‌ها خود را نشان می‌دهد و می‌توان مسوولیت بیشتری را پای او گذاشت. اما این لیست هم حاوی نکات عجیبی است که بررسی آنها خالی از لطف نیست و اتفاقی مرسوم بعد از اعلام هر لیست است. اول یک‌بار این لیست را با دقت بخوانید:

۱. علیرضا بیرانوند، ۲. محمدرشید مظاهری، ۳. پیام نیازمند، ۴. سیدمجید حسینی، ۵. حسین کنعانی‌زادگان، ۶. مرتضی منصوری، ۷. میلاد محمدی، ۸. محمد نادری، ۹. رامین رضاییان، ۱۰. مرتضی پورعلی‌گنجی، ۱۱. سیاوش یزدانی، ۱۲. امید ابراهیمی، ۱۳. احسان حاج‌صفی،۱۴. علی کریمی، ۱۵. احمد نوراللهی،۱۶. مسعود شجاعی، ۱۷. وحید امیری، ۱۸. کریم انصاری‌فرد، ۱۹. اشکان دژاگه، ۲۰. مهرداد محمدی، ۲۱. محمد محبی، ۲۲. سردار آزمون، ۲۳. مهدی طارمی.

حسینی بدون رحمتی خط خورد

اولین نکته مهم مربوط به همان خط دروازه است. جایی که سیدحسین حسینی سال گذشته براین باور بود که به‌خاطر حضور رحمتی و کم بازی گرفتن از او توسط شفر جام‌جهانی را از دست داده و آخر فصل شرط کرد یا خودش بماند یا رحمتی؛ به این امید که دیگر حضورش در لیست‌های تیم‌ملی بیمه شود. اما در فصلی که او رقیب سرشناس خود را هم کنار زد و شماره یک شد بازهم از لیست تیم‌ملی خط خورد. اگر نمایش ضعیف استقلال در شروع فصل را کنار بگذاریم خود حسینی هم نتوانست نمایش چندان چشمگیری درون دروازه آبی‌ها از خود نشان دهد تا آنجا که برخی کارشناسان این اتفاق را به رفتن رحمتی و کم‌شدن انگیزه‌های او ربط دادند. آیا حسینی با همین دست فرمان می‌تواند بار دیگر بیرانوند گزینه شماره یک تیم‌ملی را تهدید کند؟ به‌نظر می‌رسد او پیش از آن نیاز به اثبات خود به آبی‌های پایتخت دارد.

شجاع بی‌شجاع

خط دفاع تیم‌ملی محل مناقشه بیشتری نسبت به سایر خطوط است. جایی که شجاع خلیل‌زاده بهترین دفاع قرمزها که غیبتش مقابل شهرخودرو در مشهد بسیار به چشم آمد مدت‌هاست که پشت خط تیم‌ملی مانده. در عصر کی‌روش این موضوع به‌ مسایل غیرفنی ربط داده می‌شد و حرف‌هایی که گاه و بی‌گاه از زبان شجاع خارج شد.

اما این روند در زمان ویلموتس هم ادامه یافت و جالب اینکه سلیقه مرد بلژیکی بیشتر به سمت کنعانی‌زادگان از تیم پرسپولیس بود. کنعانی‌زادگانی که حتی جای سیدجلال حسینی راهم در ترکیب قرمزها گرفته و نشان می‌دهد راه به‌دست آوردن دل مربیان خارجی را خوب بلد است.  ترافیک هم در این پست کم نیست، چراکه دو ستاره لژیونر فوتبال ایران دقیقا در همین پست بازی می‌کنند. مرتضی پورعلی‌گنجی و مجید حسینی که هردو از ستون‌های ایران در جام‌جهانی هم بودند. در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد شجاع باید فکر تیم‌ملی را از سرش خارج کند.

ابهام برای خط خوردن وریا

لیست ویلموتس یک غایب عجیب هم دارد. وریا غفوری کاپیتان استقلال. کشیدن قلم قرمز روی نام وریا از این جهت ابهام‌برانگیز است که این اواخر روایت‌های عجیبی در مورد فعالیت‌ها و موضع‌گیری‌های او درخصوص مسائل و معضلات اجتماعی و برخورد با او به‌خاطر این موضع‌گیری‌ها مطرح شده است. خبرگزاری فارس در ویدئویی جنجالی مدعی شده بود کاپیتان وریا لباس منقش به هشتگ دختر آبی را برتن تیم کرد و بر او تاخت که به‌نظر می‌رسد بیشتر حواسش به حواشی است تا فوتبال. این موضوع دستاویز حمله خطیر معاون سابق باشگاه به کاپیتان هم شد و به او هشدار داد فوتبال را ول کند و به سمت سیاست برود. شاید هم این تصور را نباید تقویت کرد که خط خوردن وریا از جایی غیر از تفکرات ویلموتس نشات می‌گیرد چراکه برحسب اتفاق کاپیتان آبی‌ها در این مقطع کارنامه فنی قابل دفاعی هم از خود بر ‌جا نگذاشته است.

جوانگرایی

به‌نظر می‌رسد تغییر نسل توسط ویلموتس هم آغاز شده و او هم کم‌کم دور را به جوانان می‌دهد. مرتضی منصوری ۱۹ ساله و محبی ۲۱ ساله هر دو از تیم سپاهان گزینه‌های جدی او برای این آینده‌نگری هستند. به این لیست می‌توان صیادمنش راهم اضافه کردکه بی‌شک از نگاه ویلموتس دور نمی‌ماند. بازیکنانی که اتفاقا در تیم‌ملی امید ایران هم تست شدند و کارنامه قابل قبولی از خود ارائه داده‌اند. این درست است که امثال مسعود شجاعی و اشکان دژاگه و حتی امید ابراهیمی می‌توانند این میانگین سنی را بالا ببرند اما باید سیاست سرمربی را برای خانه‌تکانی گام به گام در تیم‌ملی پذیرفت. خصوصا که تجربه ثابت کرده تیم‌های ایرانی را نباید به ناگاه از بزرگ‌تر خالی کرد.

چرا ترابی؟

اما بدون شک مهم‌ترین ستاره خط‌خورده لیست ویلموتس کسی نیست جز مهدی ترابی. جوان اول فوتبال ایران طی سال‌های اخیر که به‌نظر می‌رسد سردرگمی پرسپولیس و نتایج نه‌چندان قابل دفاعش در این ناکامی بی‌تاثیر نبوده است. ترابی در شرایطی از پرسپولیس خط خورده که جور بخش زیادی از ناتوانی جونیور و علیپور راهم در خط حمله قرمزها کشیده. شاید از منظر فنی فقط خود ویلموتس می‌تواند توضیح دهد که ترابی ضعیف‌تر از وحید امیری بوده که اولی را خط زده و دومی را دعوت کرده است.

یادداشت
لیست ویلموتس ایرادی ندارد
جهانبخش شاهزاده خط‌ خورده‌هاست

جلال چراغپور

ذهن یک مربی را اول سیستم او تعیین می‌کند. مربی هم مثل یک کوهنورد می‌ماند. کوهنورد قبل از هر کاری باید ببیند قرار است به کوه سنگی برود یا خاکی و یا شنی. بعد از اطلاع از این موضوع، باید تصمیم بگیرد که کدام کفش را بخرد و کدام چکش را با خود ببرد. ویلموتس هم مثل هر مربی دیگری ابتدا باید ببیند چه سیستمی به درد تیم ملی می‌خورد.

بعد باید نفراتی را انتخاب کند که به درد این سیستم می‌خورند. تفکرات و داشته‌ها باید با هم همخوانی داشته باشند، همچنین داشته‌های فکری ویلموتس با داشته‌های فوتبال ایران و بخصوص لیگ برتر؛ هم از نظر بدنی، هم هوشی و هم تکنیکی. اینکه ویلموتس به شهرهای مختلف می‌رود و لیگ را رصد می‌کند اتفاق خوبی است. او با همین ذهنیت، لیست کم‌ایراد و قابل تأییدی را اعلام کرده.

در لیست تیم ملی، جهانبخش شاهزاده خط خورده‌هاست که فکر می‌کنم ویلموتس او را به دلیل آسیب‌دیدگی در چند هفته اخیر به اردو دعوت نکرده. درون دروازه هر سه دروازه‌بان بر اساس آمار و ارقام دعوت شده‌اند که حضور آنها منطقی هم هست. بیرانوند اما باید کمی تکان بخورد. غرور او را گرفته و این را می‌شود در رفتار، حرکات و گل‌هایی که می‌خورد به وضوح دید. او باید مراقب رفتارش باشد که اگر نباشد با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود. برای دفاع چپ، انتخاب میلاد محمدی و محمد نادری منطقی است. برای وسط نیز همینطور. مجید حسینی، حسین کنعانی‌زادگان، مرتضی پورعلی‌گنجی و سیاوش یزدانی انتخاب‌های معقولانه‌ای هستند.

در سمت راست رامین رضاییان حضور دارد و مرتضی منصوری. اینجا موضوعی که مطرح می‌شود این است که تیم ملی راست‌حمله است یا چپ‌حمله. یعنی در حمله، دفاع چپ به علاوه دو دفاع وسط می‌مانند یا دفاع راست؟ شاید یکی از دلایل خط خوردن وریا غفوری این است که تیم ملی می‌خواهد از سمت چپ حمله کند. اگر یادتان باشد وقتی کی‌روش وریا غفوری را به تیم ملی دعوت نکرد، مقابل انتقادها ایستاد و گفت من یک مدافع می‌خواهم چون وریا دوست دارد همیشه در فاز تهاجمی مؤثر باشد، در دفاع نمی‌ماند و این همان نکته‌ای است که احتمالاً ویلموتس هم به آن پی برده. رامین رضاییان هم دفاع راستی تهاجمی است اما اگر به او بگویند بمان، قطعاً می‌ماند. ضمن اینکه رضاییان با ارسال‌هایی که انجام می‌دهد، یک دفاع راست دور حمله است.

درست بر عکس وریا که دوست دارد تا محوطه جریمه حریف پیش برود. وریا با خصوصیاتی که دارد بیشتر به درد بازی در روش ۲-۵-۳ و پست پیستون راست می‌خورد. در دفاع هم رضاییان با توجه به قامت بلند و خاصیت سرزنی، می‌تواند در کنار دو مدافع مرکزی مثلث تشکیل بدهد و از دروازه محافظت کند. برای خط میانی سعید عزت‌اللهی مدت‌ها بازی نمی‌کرد و به همین دلیل به اردو دعوت نشد. با توجه به اینکه هم اشکان دژاگه و هم مسعود شجاعی به اردو دعوت شده‌اند می‌توان گفت که ویلموتس قصد دارد از سیستم ۱-۴-۱-۴ استفاده کند. اگر می‌خواست ۱-۳-۲-۴ بازی کند قطعاً یکی از آنها را کنار می‌گذاشت. شجاعی در حال حاضر بهترین پاسور لیگ است، با پاس‌های خط کشی شده و تنظیم شده.

او پاس‌های کم‌نقصی صادر می‌کند که جزو استانداردهای لیگ است. برای خط حمله هم حرفی نمی‌ماند. آزمون در اوج است و با توجه به اینکه لیگ ما مهاجم جدیدی تولید نکرده، نمی‌توانیم از حضور انصاری‌فرد خرده بگیریم.
 

donya-e-eqtesad​.‎​com
 • 16
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۰ آذر
  لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموزاگرب - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرلورکوزن - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرن مونیخ - تاتنهام
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جمعه ۲۲ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  نساجی - شهر خودرو
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  سپاهان - پیکان
  ساعت: ۱۶:۴۰
 • شنبه ۲۳ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  استقلال - شاهین شهرداری بوشهر
  ساعت: ۱۵:۱۵
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  سایپا - پرسپولیس
  ساعت: ۱۷:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید