سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
۰۹:۱۸ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۱۶۸۳
فوتبال ملی

همه اظهارات نادرست و متناقض «مهدی تاج» رئیس سابق فدراسیون فوتبال در سال‌های اخیر

مهدی تاج فدراسیون فوتبال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی

 مصاحبه‌های اخیر مهدی تاج درخصوص قرارداد ویلموتس و بازنگری در برخی اظهارات سابق رئیس فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد تاج در بسیاری از این موارد به دلیل عدم‌آگاهی و بی‌اطلاعی از موضوعات با اظهارات نادرست خودش خبرساز می‌شود.  ماجرای ادعاهای غیرواقعی و اظهارات نادرست تاج اختصاص به قرارداد کی‌روش و ویلموتس ندارد، درحالی که برخی رسانه‌ها این‌گونه اظهارات را نشانه عدم‌صداقت رئیس سابق فدراسیون فوتبال تحلیل می‌کنند. برخی نیز معتقدند تاج در این سال‌ها به حد کافی نسبت به مقوله مدیریت فوتبال اشراف و آگاهی نداشته و اطلاعات نادرست دریافت شده از اطرافیان و مشاورانش را بدون تحقیق بیان می‌کرده است. در این شماره از روزنامه «فرهیختگان» به مرور برخی از اشتباهات بزرگ و اظهارات نادرست مهدی تاج از گذشته تاکنون می‌پردازیم.

 سهمیه ایران در لیگ قهرمانان

اوایل سال گذشته و زمانی که رسانه‌ها براساس گزارش‌ها و اخبار واصله از کاهش سهمیه تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا خبر می‌دادند، مهدی تاج در یک مصاحبه رسمی اعلام کرد سهمیه باشگاه‌های ایرانی ۳+۱ شده در حالی که به‌عنوان نایب‌رئیس AFC که در بسیاری از جلسات کنفدراسیون حضور داشته انتظار می‌رفت تاج در این خصوص اطلاعات دقیقی داشته باشد، اما گذشت زمان نشان داد رئیس وقت فدراسیون که به زبان انگلیسی آشنا نیست طبیعتا در جریان مذاکرات هم به‌خوبی قرار نگرفته و ادعای او خلاف واقع است. چندی بعد کنفدراسیون فوتبال رسما اعلام کرد سهمیه ایران کاهش یافته و باشگاه‌های ایرانی با سهمیه ۲+۲ در لیگ قهرمانان حضور خواهند داشت.

تقابل نمایندگان ایران و عربستان

مورد دیگر به سال ۱۳۹۷ بازمی‌گشت، زمانی که مهدی تاج ادعا کرد مساله تقابل تیم‌های ایرانی و عربستانی در زمین بی‌طرف حل شده و نمایندگان دو کشور در خانه هم به میدان می‌روند. این‌بار هم ادعای نایب‌رئیس AFC غلط از آب درآمد و شرایط تغییری نکرد بلکه حتی حق میزبانی باشگاه‌های ایرانی در برابر سایر کشورها هم از دست رفت.

طلب ایران از فیفا

ادعای طلب ۱۰ میلیون دلاری فدراسیون از فیفا هم که از مشهورترین اظهارنظرهای غیرواقعی تاج بود درحالی که انتظار می‌رفت رئیس سابق فدراسیون حداقل در این خصوص اطلاعات دقیق‌تری داشته باشد اما بررسی‌ها نشان می‌داد موجودی فوتبال ایران در فیفا حداکثر حدود ۲ تا ۴ میلیون دلار بوده و اعلام عدد ۱۰ میلیون دلار قطعا خلاف واقعیت است.

ماشین لاکچری و قرارداد ۸ میلیون دلاری ویلموتس

در ماجرای قرارداد و تعامل ویلموتس با فدراسیون حتی برخی موضوعات مرتبط با قرارداد کی‌روش همچنان به‌نظر می‌رسد تاج آگاهی و اطلاعات کافی از این موضوعات نداشته یا شاید برخی از اطلاعات را از یاد می‌برد. او ابتدا در مصاحبه با دوربین صداوسیما اجاره کردن ماشین لاکچری برای ویلموتس را به‌شدت تکذیب کرد، بعد شایعات مربوط به قرارداد ۷، ۸ میلیون دلاری را رد کرد، اما پس از انتشار اسناد و تصاویر ماشین و همچنین اطلاعات قرارداد اعتراف کرد که خودرویی برای استقبال از ویلموتس اجاره شده و مبلغ قرارداد سه ساله او هم نزدیک به ۸ میلیون یورو بوده است!

نامه‌ای که خودش هم نخواند!

نکته جالب‌تر در اظهارات تاج در مصاحبه با ۲۰:۳۰ اشاره به معرفی سه گزینه از جانب مرکز فرهنگی ایران و هلند جهت هدایت تیم ملی است. تاج مدعی شد این مرکز لوپتگی، ویلموتس و رنار را معرفی کرده اما بررسی نامه منتشر شده از این مرکز نشان می‌دهد گزینه‌های آنها فرناندو هیرو و ویلموتس بودند. چنین اشتباه روشن و واضحی نشانگر این حقیقت است که تاج وقتی نامه مزبور را به دوربین تلویزیون نشان می‌داد خودش آن را نخوانده بود و حتی کمترین اطلاعات ساده‌ای که از این طریق به زبان می‌آورد، صحت نداشت!

پاداش کی‌روش از جام‌جهانی

شاه کلید اشتباهات عجیب تاج ماجرای پاداش کارلوس کی‌روش است. فدراسیون فوتبال مجموع مبلغ پرداخت شده به کی‌روش را براساس گفته خزانه‌دار به این شکل محاسبه کرده که از مجموع حدود ۱/۶ میلیون یورو ۸۰۰ هزار یورو به‌عنوان پاداش و بخش باقی‌مانده به‌عنوان قسمتی از طلب کی‌روش پرداخت شده است. این پرداخت با بندهای قرارداد مربی پرتغالی همخوانی دارد چراکه طبق قرارداد فدراسیون ملزم به پرداخت ۱۰درصد از پاداش جام‌جهانی به کی‌روش بود. تاج در برنامه فوتبال برتر اعلام کرد این ۱/۶ میلیون یورو به‌عنوان پاداش کی‌روش پرداخت شده چراکه با مصوبه هیات‌رئیسه مقرر شد به کی‌روش ۲۰درصد از پاداش جام‌جهانی پرداخت شود. فدراسیون ظاهرا درحال تفاهم با کارلوس کی‌روش است تا در این خصوص وی مدعی پاداش بیشتری نباشد و به دریافت بخش باقی‌مانده از پاداش و طلب خودش راضی شود، اما مهدی تاج با این‌گونه اظهارات عجیب و حاشیه‌ساز به شکلی کاملا غیرمسئولانه بر خلاف منافع فدراسیون عمل می‌کند و بیان این موضوعات بر خلاف ادعای مسئولان و خزانه‌دار فدراسیون زیان مالی بیشتری به همراه دارد.

پاداش برای مقامی که وجود ندارد!

ناآگاهی تاج از قوانین و مقررات مصادیق متعدد دیگری هم دارد، ازجمله ماجرای بند عجیب در قرارداد کی‌روش که در صورت کسب عنوان سوم جام ملت‌ها می‌توانست پاداش ۲۰۰ هزار دلاری دریافت کند که تاج با قاطعیت در این خصوص می‌گوید: «اگر در مسابقات سوم می‌شدیم و بازی رده‌بندی برگزار می‌شد ما حدود یک میلیون دلار درآمد بیشتر داشتیم. این درحالی است که از چهار سال پیش آیین‌نامه برگزاری مسابقات جام ملت‌ها به فدراسیون‌های عضو اعلام شده و بر این نکته تاکید شده بود که دیگر از این دوره مسابقه رده‌بندی وجود نخواهد داشت، اما تاج بدون اطلاع از این بند زیر قراردادی را امضا کرده که در آن برای تیم سوم جام ملت‌ها پاداش پیش‌بینی شده بود و هنوز هم می‌گوید اگر این مسابقه برگزار می‌شد یک‌میلیون دلار درآمد داشتیم.

اطلاعات غلط درباره ویلموتس

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در مصاحبه اخیرش با مجری برنامه فوتبال برتر ادعاهای عجیبی درباره مارک ویلموتس مطرح کرد و مدعی شد وی با ساحل عاج ۴/۱میلیون یورو و با پاداش ۸/۱ میلیون یورو قرارداد امضا کرد که برای سال ۲۰۱۷ بود. وی همچنین ویلموتس را معمار نسل جدید فوتبال بلژیک دانست. این درحالی است که قرارداد مربی بلژیکی با فدراسیون ساحل عاج هم طبق اطلاعات منتشر شده بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار یورو بوده نه ۸/۱ میلیون یورو! ضمن اینکه کارشناسان هم هرگز ویلموتس را معمار نسل جدید فوتبال بلژیک نمی‌دانند.

مالیات مربی بلژیکی

تاج در فوتبال برتر درباره چرایی پرداخت مالیات ویلموتس طبق قرارداد او با فدراسیون فوتبال اظهار داشت: «گفتیم مالیات او را می‌دهیم چون اگر در ایران تبلیغات می‌گرفت این پول را تقسیم می‌‌کردیم و مالیات را از این محل پرداخت می‌کردیم. مالیات کی‌روش را هم ما می‌دادیم، اما از تبلیغات او چیزی به فدراسیون فوتبال نمی‌رسید.» این ادعا درحالی مطرح شده که در بند ۶ اطلاعیه اخیر فدراسیون فوتبال عنوان شده که در قرارداد منعقد شده با ویلموتس، برخلاف قرارداد مشابه قبلی، فدراسیون فوتبال مالیات نمی‌پردازد!

رئیس بی‌اطلاع!

باید پذیرفت بخش زیادی از اشتباهات مدیریتی تاج و دردسرهای فدراسیون حاصل بی‌اطلاعی رئیس وقت این فدراسیون از قواعد و قوانین و همچنین فضای حاکم بر فوتبال و در عین حال اعتماد به مشاوران محدود و نابلدی بوده که در تمام این سال‌ها نزدیک‌ترین اشخاص به تاج محسوب می‌شدند، اما مشورت‌های نادرست، تصمیمات غلط و اطلاعات و اخبار غیرواقعی به اعتبار او بیشترین آسیب را وارد آوردند و موجب رقم خوردن بزرگ‌ترین اشتباهات در فدراسیون مهدی تاج شدند. جالب اینجاست که تاج در مصاحبه اخیرش در فوتبال برتر به مجری برنامه ۹۰ اشاره و درباره داشتن اطلاعات کافی صحبت کرد و این مساله را نشانه برتری مجری ۹۰ به مجری فوتبال برتر دانست، درحالی که خودش به‌عنوان کسی که سال‌هاست در فدراسیون فوتبال سمت‌های مهمی داشته و اکنون نیز نایب‌رئیسAFC به شمار می‌رود، درباره بسیاری از مسائل اطلاعات کافی و مناسب ندارد!

farhikhtegandaily.com
 • 18
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۴ خرداد
  یورو ۲۰۲۰
  اسپانیا - سوئد
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲۵ خرداد
  کوپا آمه‌ریکا
  آرژانتین - شیلی
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • کوپا آمه‌ریکا
  پاراگوئه - بولیوی
  ساعت: ۰۴:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  روسیه - صربستان
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - استرالیا
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • لیگ والیبال ملت ها
  آرژانتین - بلغارستان
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ژاپن - آلمان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  مجارستان - پرتغال
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  بحرین - هنگ کنگ
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • مقدماتی جام جهانی
  ایران - عراق
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یورو ۲۰۲۰
  فرانسه - آلمان
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  هلند - فرانسه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد
  پلی آف بسکتبال NBA
  میلواکی باکس - بروکلین نتس
  ساعت: ۰۵:۱۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - روسیه
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - بلغارستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  فنلاند - روسیه
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ترکیه - ولز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ایتالیا - سوئیس
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش