شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
۰۸:۵۳ - ۳۰ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۷۳۳
لیگ برتر و جام حذفی

مرثیه‌ای برای یحیی / ۳ روز مانده به خوشبختی پرسپولیس

پرسپولیس,یحیی گل محمدی

پرسپولیس علاوه بر امتیاز، این روز‌ها بخشی از روحش را هم از دست داده و شاید فقط خوش‌شانسی است که باعث شده اختلاف این تیم رده‌هفتمی با صدر جدول سه امتیاز باشد. پس دغدغه یحیی در این روز‌ها نه پنجره بسته و سازمان لیگ و تیم ملی، بلکه سبک بازی پرسپولیس است که هرچه زمان به جلو می‌رود پرحرف و حدیث‌تر می‌شود؛ نمایشی که بیگانه با روح این تیم است.

به گزارش روزنامه شرق، پرسپولیس در هفته پنجم رقابت‌های لیگ برتر به مصاف مس رفسنجان رفت و با تساوی یک– یک مقابل این تیم برای دومین هفته پیاپی در لیگ برتر متوقف و برای سومین بار متوالی دستش از رسیدن به سه امتیاز یک دیدار کوتاه ماند. از بازی در هفته سوم که پرسپولیس برابر آلومینیوم اراک شکست خورده تا دیدار برابر مس رفسنجان که به کارش با نتیجه مساوی پایان داده، این تیم از سه بازی دو امتیاز گرفته و در این مدت سه بار گل خورده و فقط دو بار گل‌زنی کرده است.

البته که اعضای کادر فنی پرسپولیس به ویژه حمید مطهری، دستیار یحیی گل‌محمدی وقتی از بحران در این تیم صحبت شود برآشفته می‌شود و می‌گوید که وقتی اختلاف با صدر جدول سه امتیاز است چرا اسم بحران به میان می‌آید. یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس هم که رفته رفته به این خو عادت می‌کند که همه‌چیز و همه‌کس مقصر هستند مگر اعضای کادر فنی پرسپولیس. او حتی بعد از ناکامی اخیر پرسپولیس در کسب برد، این‌بار انگشت اتهام را به سمت اعضای سازمان لیگ گرفت و آن‌ها را به عنوان یکی از مقصران عدم نتیجه‌گیری تیمش زیر سؤال برد. البته که یحیی گل‌محمدی از این هم گفت آن‌هایی که باعث بسته‌ماندن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس شده‌اند بهتر است حالا پاسخ‌گو باشند. مشخصا یحیی گل‌محمدی قرار نیست زیر بار نتایجی برود که تیمش در هفته‌های اخیر گرفته است.

حال اگر حق به یحیی داده شود و نقش او در نتایج اخیر پرسپولیس اندک باشد، این‌بار او را نه به‌خاطر نتایجی که پرسپولیس گرفته بلکه به‌دلیل سبکی که پرسپولیس به نمایش می‌گذارد و البته نقش این سرمربی در نقل و انتقالات می‌شود نقد کرد.

پرسپولیس در پنج فصل اخیر به گواه آمار‌ها بهترین تیم ایران بوده است. البته که کسب قهرمانی‌های متعدد هم می‌تواند بیانگر این مورد باشد. حضور تعداد زیادی از بازیکنان پرسپولیس در ترکیب تیم ملی هم دیگر نشانه این مورد است. هرچند با نگاهی به لژیونر‌هایی که اخیر از ایران ترانسفر شده‌اند هم می‌توان به این نتیجه پی برد.

بازی پرسپولیس در چند فصل گذشته نه تنها در بعد قهرمانی بلکه ازلحاظ زیباشناسی هم مورد توجه قرار گرفته است. واضح است که منظور از زیبایی بازی این تیم نمایشی که بارسلونا یا دیگر تیم‌های معتبر اروپایی دارند نیست بلکه انسجام و اعتماد‌به‌نفسی است که بازیکنان این تیم در زمین مسابقه داشته‌اند. کمتر دیده شده بود که پرسپولیس تملک توپ را به رقیب بدهد، بازیکنش تمارض کند، دروازه‌بان زیر توپ بزند و یا مدافع، تحت فشار، بخواهد به سبک بازیکنان مبتدی عمل کند.

این‌ها همگی مربوط به فصول گذشته بود. برای تکمیل‌شدن حال بد این روز‌های پرسپولیس می‌شود مشخصا به دو تصویر آزاردهنده از بازیکنان این تیم در دو بازی سخت و آسان نگاه کرد. اولی دیدار با الهلال در لیگ قهرمانان آسیاست. سیامک نعمتی، مدافع پرسپولیس در یکی از صحنه‌ها از اینکه حامد لک، دروازه‌بان پرسپولیس توپ را به او سپرده شاکی می‌شود و با دست و با لحن (!) به دروازه‌بان این تیم می‌فهماند که توپ را بفرستد جلو؛ احتمالا به امان خدا!

کمتر دیده شده بود که بازیکنان پرسپولیس چنین روحیه‌ای داشته باشند. «مرثیه پرسپولیس و یحیی» در بازی با مس رفسنجان که رقیب به‌مراتب ساده‌تری برای پرسپولیس است کامل شد. در این دیدار علاوه بر بازی مستقیم از سوی بازیکنان پرسپولیس، فرشاد فرجی، مدافع این تیم در یکی دو صحنه به طور ناشیانه‌ای زیر توپ زد و آن را از زمین مسابقه بیرون فرستاد! آیا کسی به خاطر دارد که پرسپولیس برابر یکی از تیم‌های میانه جدولی در فصول اخیر، در یک بازی، چند بار چنین کاری کند؟

پرسپولیسی‌ها علاوه‌بر اینکه نتیجه نمی‌گیرند این روز‌ها ماهیت و فوتبالی را که در شأن این باشگاه باشد هم ارائه نمی‌دهند. در همین بازی با مس رفسنجان بازی طولی در دستور کار مدافعان پرسپولیس قرار داشت و همگی سعی در صاحب توپ کردن عیسی آل‌کثیر با پاس بلند داشتند. حال آنکه حاصل این همه پاس «هیچِ» مطلق بود. البته ایرادی در سبک بازی مستقیم نیست، چون همان‌طور که مورینیو می‌گوید «وقتی دروازه‌بانی مثل پترچک دارید که بازی با پایش عالی است و مهاجمی مثل دروگبا که همه سر‌های اول را می‌زند، باید احمق باشید که بازی مستقیم را در دستور کار قرار ندهید». یحیی گل‌محمدی هم حق دارد سبک بازی تیمش را مشخص کند. با این حال سؤالی که در این بین مطرح می‌شود این است که کدام یک از مدافعان پرسپولیس بازی با پای بی‌نظیری دارند و عیسی آل‌کثیر کی سرزن قهاری نشان داده است؟

یحیی در تاکتیک فصل پیش پرسپولیس «گیر» کرده است؛ تاکتیکی که توپ را بلند برای شهریار مغانلو ارسال می‌کردند و او با قدرت سرزنی، توپ را برای دیگر مهاجمان و هافبک‌های پرسپولیس مهیا می‌کرد. اما حالا که خبری از مهاجم سرزن مثل شهریار مغانلو در ترکیب پرسپولیس نیست، بی‌هویت‌کردن سبک پرسپولیس که گردش توپ و چرخش مکرر آن در عرض و طول بود چه حاصلی برای پرسپولیسی‌ها دارد؟

البته که شاید نداشتن هافبک درخور در این تیم هم مزید بر علت شده تا پرسپولیس بازی روان همیشگی را فدای بازی مستقیم کند، ولی اگر چنین باشد آیا به غیر از یحیی گل‌محمدی، فرد دیگری مقصر است؟ یحیی این روز‌ها از بسته‌ماندن پنجره پرسپولیس می‌نالد، ولی او زمانی که پنجره پرسپولیس باز بود هم خرید‌های خوبی نداشت. اصرار عجیب و غریب بر داشتن رضا اسدی، بازیکنی که این روز‌ها یکی از بحث‌برانگیزترین فوتبال‌ها را به نمایش می‌گذارد، یا خرید رضا دهقانی که فقط بعد از ۲۰ دقیقه بازی در پرسپولیس او را به تیم دیگری واگذار کردند، خروجی خرید‌های یحیی را مشخص می‌کند. او درست در روز‌هایی که سروش رفیعی، یکی از بهترین هافبک‌های کنونی ایران، برای بازگشت به پرسپولیس بالا و پایین می‌پرید، چشم روی او بست تا زمینه را برای ورود رضا اسدی و رضا دهقانی به عنوان دو هافبک جدید پرسپولیس مهیا کند. ماحصلش، اما چه شده است؟

پرواضح است که یحیی حق دارد درباره ارنج تیم نظر اول و آخر را بدهد، ولی مشخصا دیگر نباید از نداشتن بازیکن و بسته‌ماندن پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه «ناله» کند، چون او زمانی که فرصتش را هم داشت یکی دو انتخاب بد (تا به اینجا) داشته که این روز‌ها احتمالا برخلاف نظر خودش و اعضای کادر فنی، تاوان همان اشتباه‌ها را می‌دهد.

پرسپولیس علاوه بر امتیاز، این روز‌ها بخشی از روحش را هم از دست داده و شاید فقط خوش‌شانسی است که باعث شده اختلاف این تیم رده‌هفتمی با صدر جدول سه امتیاز باشد. پس دغدغه یحیی در این روز‌ها نه پنجره بسته و سازمان لیگ و تیم ملی، بلکه سبک بازی پرسپولیس است که هرچه زمان به جلو می‌رود پرحرف و حدیث‌تر می‌شود؛ نمایشی که بیگانه با روح این تیم است.

۳ روز مانده به خوشبختی پرسپولیس

تیم فوتبال پرسپولیس در بازی هفته ششم به مصاف صنعت نفت آبادان می‌رود.

پرسپولیس,یحیی گل محمدی

تیم فوتبال پرسپولیس این روز‌ها شرایط چندان مناسبی ندارد؛ آن‌ها در لیگ برتر ایران راه پیروز شدن را گم کرده اند و نمی‌توانند از سد رقبایشان عبور کنند. پرسپولیس در سه هفته متوالی ۷ امتیاز از دست داده که این آمار برای تیمی که مدعی عنوان قهرمانی است چندان آمار درخوری محسوب نمی‌شود.

به گزارش فرارو، پرسپولیس در هفته سوم اولین شکست فصل را برابر آلومینیوم اراک متحمل شد و بعد هم دو هفته متوالی مقابل تیم‌های کرمانی گل گهر و مس رفسنجان با نتیجه مساوی و مشابه یک – یک متوقف شد. همین نتایج این تیم را به رتبه هفتم جدول رده بندی فرستاده است. البته که اختلاف این تیم با صدر جدول چندان زیاد نیست و سرخ‌های تهرانی در چشم بهم زدنی می‌توانند فاصله ایجاد شده را جبران کنند.

در این میان اولین فرصت، ۳ روز دیگر از راه می‌رسید و این تیم باید در خانه پذیرای صنعت نفت باشد. این سه روز شاید فاصله پرسپولیس با خوشبختی باشد، چون نه تنها شاگردان یحیی گل محمدی فرصت دارند با کسب یک برد خانگی به نوار پیروزی برگردند بلکه از شرایط جدولی هم بهره ببرند. پرسپولیس از الان به مدت ۴ هفته فقط باید در تهران و در ورزشگاه آزادی بازی کند که رقبا هم به غیر از استقلال، چندان قدرتمند محسوب نمی‌شوند؛ صنعت نفت، نفت مسجد سلیمان، استقلال و هوادار، رقبای پیش روی پرسپولیس هستند. طبیعی است که این قرعه مناسب می‌تواند به حل بحران این روز‌های پرسپولیس کمک زیادی کند.

 • 17
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۶ آذر
  هفته ۱۳ لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - نیوکسل
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۱۳ لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - ساوتهمپتون
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته ۱۴ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - آتالانتا
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته ۱۴ سری آ ایتالیا
  ونیز - اینتر
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۷ آذر
  هفته ۱۵ لیگ یک فرانسه
  سنت اتین - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • هفته ۱۳ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - وستهام
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۱۳ لیگ برتر انگلیس
  چلسی - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته ۱۴ سری آ ایتالیا
  ناپولی - لاتزیو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۸ آذر
  هفته ۷ لیگ برتر ایران
  سپاهان - نساجی
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۷ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - استقلال
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - نفت‌ مسجدسلیمان
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۹ آذر
  هفته ۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - تراکتور
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۱۵ سری آ ایتالیا
  سالرنیتانا - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۱۰ آذر
  هفته ۱۵ سری آ ایتالیا
  اینتر - لا اسپزیا
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • هفته ۱۴ لیگ برتر انگلیس
  اورتون - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۴۵
 • پنجشنبه ۱۱ آذر
  هفته ۱۴ لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - آرسنال
  ساعت: ۲۳:۴۵
ویژه سرپوش