پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۰۰ - ۰۵ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۵۷۲
لیگ برتر و جام حذفی

اظهارنظر جنجالی پاشازاده در مورد سعید صادقی

مهدی پاشازاده,پیشکسوت استقلال
"این مثل جنایت می‌ماند" ؛ این خلاصه مهمی از مصاحبه جدید مهدی پاشازاده با ورزش سه محسوب می‌شود‌.

به گزارش "ورزش سه" صحبت‌کردن با مهدی پاشازاده همیشه جذابیت‌های خاص خودش را دارد چرا که حافظه بسیار خوبی دارد و کمتر پیش می‌آید که گفتگو با او نکات جدیدی را در بر نداشته باشد.

این بار به بهانه بیست و چهارمین سالگرد بازی ایران برابر آلمان در جام جهانی به سراغ مدافع محبوب استقلال و تیم ملی رفتیم تا خاطراتش در خصوص آن بازی را مرور کنیم. اما استقلالی‌بودن مهدی‌پاشا باعث شد تا سری هم به حواشی مربوط به این تیم بزنیم و نقطه نظرات او را در این خصوص جویا شویم.

پاشازاده هم مثل همیشه با صراحت لهجه خاص خودش صحبت کرد و از اتفاقاتی گفت که باز شدن بیشتر آن می‌تواند در روزهای اینده واکنش‌هایی به دنبال داشته باشد.

از جمله قطعی بودن برکناری ایویچ قبل از جام جهانی حتی با وجود نتیجه گرفتن در اردوی ایتالیا، دعوت بیشتر از پرسپولیسی‌ها در دهه نود میلادی و البته رد صحبت‌های مومنی عضو هیات مدیره استقلال در خصوص دادن قول تیم ملی به بازیکنان در این برهه زمانی.

* آقای پاشازاده ۲۴ سال از بازی با آلمان گذشت. دیداری که با وجود بازی نزدیک با دو گل‌شکست خوردیم تا رویای صعود به دور دوم جام جهانی بر باد برود.

- بازی خیلی خوبی انجام دادیم مخصوصا در نیمه اول. اصلا بازی یک طرفه‌ای نبود در کل. ما بعد از پیروزی برابر امریکا شانس صعود داشتیم ولی خب نتوانستیم از آن استفاده کنیم کمااینکه تیم حریف هم تیم قدرتمندی بود. تجربه بین‌المللی ما کم بود. منظورم در خصوص کادر فنی است.

* یک صحبتی که در خصوص آن تیم وجود دارد این است که می‌گویند بعد از پیروزی برابر امریکا مجموعه تیم قانع شدند و فکر کردند ان کار بزرگ را کردند و برای بازی آخر انگیزه نداشتند‌.

- بحث قانع‌شدن نبود‌. ما جاه‌طلبی را بلد نبودیم. هم بازیکنان و هم کادرفنی جاه‌طلبی لازم را نداشتیم و درک نکردیم چه موقعیت بزرگی برای تاریخ‌سازی پیش روی ما قرار گرفته است.

* گل اولی را هم که دریافت کردیم روی ضربه سر بیرهوف، یک ناهماهنگی بین سه مدافع میانی ما رخ داد. از آن صحنه بگویید.

- دقیقا صحنه گل را به یاد دارم. چند متری هم عقب عقب آمدم و با اینکه نمی‌توانستم ضربه سر بزنم اما فقط برای بهم‌زدن تمرکز مهاجم پریدم. نمی‌خواهم بگویم کسی مقصر بود اما اگر مدافع پشت سر من با بازیکن حریف می‌پرید شاید سرنوشت صحنه عوض می‌شد.

* شما بازی‌های آخر مقدماتی اضافه شدید. نادر محمد‌خانی هم برای جام جهانی حضور داشت. زمان برای هماهنگی با محمد خاکپور داشتید؟

- بله بازی تدارکاتی زیاد داشتیم. در هنگ‌کنگ یک تورنمنت رفتیم. در تهران چند بازی دوستانه داشتیم و بعد هم در ایتالیا با تیم‌های رم و اینتر بازی کردیم و یک بازی هم با کرواسی قبل از جام جهانی. اینکه یک‌سال کنار هم مداوم باشیم نه اما هماهنگ شدیم.

مهدی پاشازاده,پیشکسوت استقلال

* یک صحبت‌هایی هم بود مبنی بر چند‌دستگی در تیم ۹۸ بین بزرگان تیم. تاثیری داشت در بازی‌ها؟

- ببینید این که چند بازیکن با هم بیشتر رفیق باشند همیشه بوده و الان هم هست. اما اینکه به تیم ضربه‌ای زده باشد اصلا چنین چیزی نبود.

* یک صحبتی که امروز به وجود آمد، اظهار نظر عجیب نایب‌رییس مجلس برای تلاش نمایندگان در جهت برکناری سرمربی تیم ملی و جانشینی چهره‌ای داخلی بود. این صحبت‌ها و اقدامات کمی زیاد از حد عجیب نیست؟

- ببینید تغییر دادن که کاری ندارد. باید دید هدف از آن تغییر چیست؟ الان اگر اسکوچیچ را عوض کنند دنبال چه هدف و برنامه‌ای هستند که بدون او جلو می‌رود اما با او پیش نمی‌رود؟ بحث من این است که آقای اسکوچیچ را هم عوض کردید. بعدش چی؟ هدف فوتبالی ما چیست؟ ما فقط دنبال تغییر هستیم ولی هدف مشخص نیست!

* صحبت‌های نیکزاد و تاکیدش بر انتخاب جانشین ایرانی ، ما را یاد جام ۹۸ می‌اندازد. بعد از آن مسابقات گفتند که سیاست حاکم بر ورزش در آن زمان ایجاب می‌کرد جلوی آمریکا سرمربی ایرانی روی نیمکت ما بنشیند. شما به عنوان بازیکن در آن مقطع چنین جوی احساس کردید؟

- فکر می‌کنم که بله. تصمیم از قبل گرفته شده بود.

* یعنی اگر آن شکست‌های سنگین در تدارکاتی رقم نمی‌خورد هم تغییرات رخ می‌داد؟

- به احتمال ۹۹ درصد بله. چون اصلا آقای طالبی سمتی نداشت که در اردوی ایتالیا همراه تیم ملی آمد.

* آقای پاشازاده شما به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان تصمیم‌گیری سلیقه‌ای در تیم ملی شناخته می‌شوید در زمان مربیگری آقای مایلی‌کهن. چند روز پیش آقای مومنی عضو هیات مدیره استقلال گفت که ما نمی‌توانیم قول تیم ملی به بازیکنی بدهیم و تلویحا اشاره کرد چنین قولی در باشگاه رقیب به این بازیکن داده شده است. در زمان بازی شما چنین جوی احساس می‌کردید؟ و اینکه الان چنین چیزی وجود دارد؟

- آن زمان واقعا همین‌طور بود. در آن دهه رییس فدراسیون مدیرعامل همزمان پرسپولیس بود. علی پروین سرمربی تیم ملی و پرسپولیس. بعد از او استانکو سرمربی شد که قبلش در پرسپولیس بود. بعد دوباره آقای پروین و بعدترش هم که آقای مایلی‌کهن. بسیاری از بازیکنان شایسته بودند که در آن مقطع به تیم ملی راه پیدا نکردند. راجع‌به الان اما نظرم این نیست. اصلا فکر نمی‌کنم چنین جریانی وجود داشته باشد. اما می‌خواهم یک نکته‌ی تاسف‌برانگیز را بگویم.

* بفرمایید.

- اصلا قصدم بی‌احترامی به بازیکنی نیست و خدای‌ناکرده کسی از حرف من دلخور نشود. اما صحبتم این است که این ضعف فوتبال ماست که یک بازیکن ۲۸ ساله که تا الان در تیم ملی هم نبوده، بشود سوژه اصلی جنگ نقل‌و‌انتقالاتی دو باشگاه. این نشان می‌دهد فوتبال ما روبه‌ضعیف‌شدن است و جنایتی که از آن قبلا هم صحبت کردم. بجای اینکه ستاره‌سازی داشته باشیم در رده‌های جوانان و پایه، جرقه‌هایی در بزرگسالان می‌بینیم.

* به عنوان مدافع میانی تیم ملی از شما می‌پرسم. سپاهان میلاد زکی‌پور را در دفاع چپ جذب کرده و این‌طور که از شواهد پیداست امید نورافکن قرار است در پست مدافع میانی بازی کند و احتمالا اسکوچیچ هم روی او برای این پست برنامه دارد. فکر می‌کنید مختصات بازی نورافکن برای این پست مناسب است؟

- فاکتورهای خوبی دارد ولی اینکه استاندارد تیم ملی در این پست باشد بدون تعارف خیر. اولین فاکتوری که مدافع میانی لازم دارد قدرت سرزنی است. نه اینکه نورافکن سرزن نباشد، هست اما در پست خودش نه در این پست. او قدرت بدنی بسیاربالایی دارد پاس‌های قطری فوق‌العاده‌ای می‌دهد که به خوبی جریان بازی را عوض می‌کند اما در کل برای این پست شش‌دانگ نیست.

* شما به عنوان یکی از بازیکنانی که از جوانان تا کاپیتانی در استقلال بودید، فکر می‌کنید سرمربی جدید آبی‌ها چه معیارهایی را برای انتخاب دستیار ایرانی‌اش باید در نظر بگیرد؟

- مهم‌ترین نکته وزن این دستیار است. خیلی مهم است که این چهره چه وزنی در مطبوعات، سکوها و اهالی فوتبال دارد.

* یک نکته‌‌ای که وجود دارد این است که ما ایرانی‌ها همیشه توقع داریم نفراتی را کنار سرمربیان‌خارجی بگذاریم که از او چیزهایی یاد بگیرند برای آینده. اما این حق مربی است که دستیارانش نکاتی را به او اضافه کنند نه اینکه فقط او به آنها چیزی یاد بدهد.

- بله این قضیه مهم است. اما اینکه آن انتخاب چه کسی باشد خیلی مهم است. باید ببینید اصلا وزن آن طرف در حدی هست که مربی شود؟ با بازیکنان می‌تواند تعامل کند یا یک نفر باید باشد آنها را مهار کند.

* یک مقدار هم با فقدان گزینه‌ی مطلوب مواجهیم. بعضی‌ها مانند خود شما دیگر به عنوان دستیار کار نمی‌کنند برای مثال. خود شما گزینه‌ای به ذهنتان می‌رسد مثلا؟

- نه! ما نفر دوم خوب خیلی کم داریم.

مهدی پاشازاده,پیشکسوت استقلال

* شما خودتان به دستیاری دیگر علاقه دارید؟

- فرق می‌کند. باید دید کار در چه لولی است و چه اختیاراتی به دستیار واگذار می‌شود. برای مثال در دوره امیر قلعه‌نویی به من پیشنهاد شد و من دیدم فضا برای کار مناسب نیست.

* لیگ چهاردهم که چند چهره بزرگ هم بودند؟

- بله. من دیدم اگر قرار است فقط دور هم باشیم کیفیت و کارایی پایین می‌آید و اتفاقا هشدارش را هم دادم‌ و در نهایت هم دیدید رتبه استقلال را.

* یادم می‌آید آن سال هفته آخر دربی کارشناس تلویزیون بودید و از شکست استقلال بی‌اندازه ناراحت بودید.

- واقعا همین بود. خیلی عصبی شده بودم. آن سال پرسپولیس خیلی ضعیف بود و ما برابر آنها رفت‌و‌برگشت شکست خوردیم و بشدت ناراحت بود.

 • 19
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش