شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱
۰۹:۵۰ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۸۳۹
لیگ برتر و جام حذفی

بابایی و چشمی باانگیزه‌تر از بقیه، خارجی‌ها عقب‌تر

استقلال,لیگ برتر

فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر درحالی قرعه‌کشی شد که خوش‌بین‌ترین هواداران فوتبال هم گمان نمی‌کردند که درست در هفته اول رقابت‌ها شرایط طوری پیش برود که استقلال و سپاهان دو تیم مطرح فوتبال ایران مجبور شوند در نخستین گام به مصاف یکدیگر بروند. یک دیدار حیثیتی در طول تاریخ باشگاهی فوتبال در کشور که اگر در هفته‌های میانی یا پایانی برگزار می‌شد به‌طور طبیعی می‌توانست جذابیت و هیجان آن را بالاتر ببرد اما حالا با این اتفاق فصل جدید رقابت‌ها در اوج هیجان و جذابیت آغاز خواهد شد. همه اینها درحالی است که در وضعیتی که هر دو تیم با تغییر اساسی در شاکله فنی خود مواجه شده و به تازگی تمرینات سنگین بدنسازی را پشت سر گذاشته‌اند، به‌طور طبیعی و به شکل محسوسی این موارد به‌طور قطع روی روند این دیدار تاثیر‌گذار شده و باعث می‌شود تا فارغ از هیجاناتی که همیشه بر بازی این دو تیم سایه می‌افکند، احتمالا شاهد دیداری بی‌کیفیت و کم‌موقعیت باشیم. 

با این حال از اردوی استقلال خبر می‌رسد که بازیکنان این تیم در آمادگی مطلوبی برای برگزاری دیدار هفته اول مقابل سپاهان به سر می‌برند و از سوی دیگر سپاهانی‌ها هم طی روزهای گذشته آخرین تدابیر فنی و تاکتیکی را زیرنظر کادرفنی خود مرور کردند تا از هر لحاظ برای این دیدار بزرگ و حساس آماده شوند. 

با همه این تفاسیر همان‌طور که دیروز در «فرهیختگان» نوشتیم استقلالی‌ها به صورت قطعی دو بازیکن خود(صالح حردانی و محمدحسین مرادمند) را برای این دیدار در اختیار نخواهند داشت و به نظر می‌رسد در غیاب آنها، ساپینتو در روزهای اخیر سیستم و ترکیب خود را طراحی کرده تا این تیم از همین هفته اول قدرتمندانه کار را آغاز کند و به‌نوعی بتواند برای کسب دومین عنوان پیاپی قهرمانی استارت موفقی داشته باشد. 

در این بین نکته قابل‌توجه می‌توان در اسکواد بازیکنان استقلال به بیم و امیدهایی اشاره کرد که از یک سو برخی نفرات، ساپینتو و سایر اعضای کادرفنی آبی‌پوشان را حسابی امیدوار کرده و از سوی دیگر برخی بازیکنانی که حداقل تا امروز در حدواندازه‌های خود ظاهر نشده و احتمالا در هفته‌های نخست با روندی که از خود نشان داده‌اند از ترکیب اصلی دور مانده تا برای بازگشت به پازل تاکتیکی مرد پرتغالی مجبور شوند تلاش بیشتری را به خرج بدهند. 

مرور نفرات از درون دروازه تا نوک حمله

طبق شنیده‌های «فرهیختگان»، ساپینتو از تمامی گلرهای استقلال به‌خصوص سیدحسین حسینی رضایتمندی ویژه‌ای داشته است تا جایی که به دفعات از وقتی که به استقلال آمده، در جمع حاضران از سید آبی‌ها به تعریف و تمجید پرداخت هرچند شرایط علیرضا رضایی هم مناسب است و این گلر هم نشان داده می‌تواند جانشین مناسبی برای سیدحسین حسینی باشد. 

در خط دفاعی اما هر چقدر روزبه چشمی به‌عنوان یک مهره مطمئن و قابل‌اتکا جایگاه خودش را در افکار فنی و پازل تاکتیکی سرمربی پرتغالی جا کرده و او را برای ارائه نمایشی مستحکم در طول فصل امیدوار ساخته، از سوی دیگر در این مدت اخیر رافائل سیلوا مدافع برزیلی آبی‌ها که با کش‌وقوس زیادی برای تمدید قرارداد با باشگاه استقلال به توافق رسیده و سرانجام در این تیم ماندنی شد، تا حدودی متزلزل و ضعیف نشان داده تا جایی که طبق اخبار واصله این بازیکن در اردوی ترکیه یک گل به خودی را هم به ثبت رساند و در بازی‌های اخیر نیز به حریف یک پنالتی هم داده است. 

از سوی دیگر طبق شنیده‌ها عارف غلامی هم نظر ساپینتو را تا حد متوسطی به خود جلب کرده است. با این حال به نظر می‌رسد اگر استقلال بخواهد با ۳ دفاع به مصاف سپاهان برود به احتمال بسیار زیاد با همین سه بازیکن که نام برده شدند به میدان می‌رود به این شکل که چشمی در مرکز خط دفاعی و دو بازیکن دیگر روی دست وی بازی خواهند کرد. البته مرادمند نیز به‌شدت موردتوجه ساپینتو قرار گرفته است اما به خاطر مشکلات مربوط به صدور مجوز، فعلا امکان استفاده از این بازیکن تا زمان صدور کارت پایان‌خدمتش وجود نخواهد داشت. 

در خط میانی به نظر می‌رسد از حالا جای زبیر نیک نفس و مهدی مهدی‌پور در ترکیب ثابت محفوظ باشد و همان‌طور که دیروز در «فرهیختگان» عنوان کردیم رضا میرزایی نیز احتمالا به جای حردانی استقلال را در دیدار هفته اول برابر سپاهان همراهی خواهد کرد. هرچند در این پست یامگا هم می‌تواند تیم را همراهی کند اما از آنجایی که این بازیکن سال گذشته در فاز هجومی بیشتر به درد استقلال خورد در‌صورتی‌که این بازیکن فرانسوی در ترکیب ثابت باشد، در پستی بازی می‌کند که به دروازه حریف نزدیک‌تر باشد. 

برای مرکز زمین سرمربی پرتغالی استقلال روی رضاوند که تا آخر برای ماندن وی در جمع آبی‌ها تلاش کرد هم حساب ویژه‌ای باز کرده با این حال عزیزبک آمانوف، بازیکن ازبکستانی که پیش از این حسابی نظر سرمربی را به خود جلب کرده بود، طی روزهای اخیر تا حدود زیادی بی‌انگیزه نشان داد و مشخص نیست این بازیکن بتواند در نخستین گام در ترکیب اصلی، تیمش را همراهی کند. 

در فاز هجومی هم فعلا شانس با پیمان بابایی و سجاد شهباززاده یار است؛ چراکه این دو بازیکن در تمرینات روزهای اخیر استقلال پرتلاش و باانگیزه‌تر از سایرین نشان داده و از آنجایی که در بازی‌های تمرینی استقلال هم این دو بیشترین تایم بازی را به خود اختصاص داده‌اند، احتمالا این دو هم از شانس زیادی برای حضور در ترکیب استقلال برخوردار باشند. درخصوص وضعیت نیروی انسانی استقلالی‌ها در فاز هجومی این‌طور شنیده می‌شود که بابایی خیلی سرحال و باانگیزه در تمرینات نشان داده و حسابی نظر ساپینتو را جلب کرده است و او روی این بازیکن در فاز هجومی تیمش برای گلزنی حساب ویژه‌ای را باز کرده است. البته طبق شنیده‌ها هنوز کاوه رضایی به فرم مطلوب نرسیده و از بین ارسلان و آرمان نیز تا اینجای کار مطهری تا حدودی در تمرینات بهتر کار کرده است. 

با بازیکنان موردعلاقه ساپینتو آشنا شوید

استقلالی‌ها درحالی برای دیدار با سپاهان آماده می‌شوند که ریکاردو ساپینتو کمی دیرتر از موعد مقرر به جمع آبی‌ها اضافه شده و کار را برای شروعی قدرتمند با این تیم استارت زد. این سرمربی بعد از یک هفته کار طاقت‌فرسا در تهران و شناخت نفرات اصلی تیم، همراه با تیم راهی ترکیه شده و در این کشور هم بازیکنان استقلال دو هفته تمرینی سخت و پرفشار را پشت‌سر گذاشتند. در ادامه و با بازگشت به تهران، تا حدود زیادی از فشار تمرینات کم شده و بیشتر کارها به مسائل تاکیکی و فنی اختصاص پیدا کرد تا جایی که این تیم برای رسیدن به تفکرات فنی مرد پرتغالی دو دیدار تدارکاتی را هم در تهران برگزار کرد. 

طبق شنیده‌ها ساپینتو در همین ابتدای کار با استقلال از چند بازیکن حسابی خوشش آمده و با آنها از لحاظ فنی و تاکتیکی ارتباط خوبی گرفته است. نفراتی مانند روزبه چشمی، صالح حردانی، محمدحسین مرادمند، مهدی مهدی‌پور و تا حدودی عزیزبک امانوف از بازیکنان مورد علاقه این مرد پرتغالی محسوب می‌شوند و به نظر می‌رسد در ادامه فصل این مربی برای پیشبرد اهدافش روی این نفرات حسابی ویژه‌ای را باز کند. 

البته طبق شنیده‌ها ساپینتو تا همین روزهای اخیر حسابی پیگیر وضعیت محبی بوده تا با وجود این بازیکن تکلیف تیمش را برای حضور در یک ماراتن سخت و طاقت‌فرسا مشخص کند. 

آنالیز دقیق سپاهان در دستور کار ساپینتو

استقلال در هفته اخیر با تمرکز به شناخت مرد پرتغالی از هموطنش تمرین کرده است. استقلالی‌ها درواقع با آنالیزی که کادرفنی این تیم انجام داده تمرین و برای این دیدار سخت خود را آماده کرده‌اند. البته برگزاری دیدار تدارکاتی سپاهان مقابل خوشه طلایی ساوه که هفته گذشته و در مقابل دیدگان تماشاگران در ورزشگاه نقش جهان برگزار شد تا حدودی باعث شد تا یک شناخت نسبی از وضعیت تیم زردپوش اصفهانی به دست بیاید اما این همه کار نبوده و استقلالی‌ها از روش‌های دیگری نیز اطلاعات و آمار تیم اصفهانی را مورد بهره‌برداری و آنالیز قرار داده‌اند تا از این نظر هم استقلال با شناخت و آمادگی کامل مقابل سپاهان در هفته اول رقابت‌ها به میدان برود تا این موضوع باعث شود هواداران این تیم با امیدواری به مصاف اول تیم‌شان در فصل جدید بروند. گفتنی است این دیدار از هفته اول رقابت‌ها جمعه از ساعت ۱۹:۳۰ درحالی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود که فعلا قرار است ۳۰ درصد از گنجایش ورزشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا مورد استفاده قرار بگیرد که طبق قانون حدود ۹۰ درصد از این تعداد به هواداران استقلال و مابقی آن به سپاهانی‌ها تعلق خواهد گرفت. 

 • 19
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۸ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  چین تایپه - ایران
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  اسپورتینگ - ژیل ویسنته
  ۲۱:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - بایرلورکوزن
  ۲۲:۰۰
 • لیگ یک فرانسه
  آنژه - مارسی
  ۲۲:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  پورتو - براگا
  ۲۳:۴۵
 • شنبه ۹ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ترکمنستان
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ازبکستان - بحرین
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - تاتنهام
  ۱۵:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - تورینو
  ۱۶:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  کلن - دورتموند
  ۱۷:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تایلند - عمان
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - برایتون
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - چلسی
  ۱۷:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - ترابزون اسپور
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - استقلال
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - آاس رم
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  وستهم - ولورهمپتون
  ۲۰:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  سویا - اتلتیکومادرید
  ۲۰:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  کویت - عراق
  ۲۰:۳۰
 • اردیویسه هلند
  آژاکس - ایگلز
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  امپولی - آث میلان
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - نیس
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۰ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  کره جنوبی - عربستان
  ۱۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  لاتزیو - اسپتزیا
  ۱۴:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ژاپن - ویتنام
  ۱۴:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اسپانیول - والنسیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - منچستریونایتد
  ۱۶:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  چین تایپه - اندونزی
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - تراکتور
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لیدز - استون ویلا
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - فیورنتینا
  ۱۹:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ایران - لبنان
  ۲۰:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - بولونیا
  ۲۲:۱۵
ویژه سرپوش