شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۵۲ - ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۰۳۸
لیگ برتر و جام حذفی

ترکیب پرسپولیس برابر آلومینیوم اراک در هفته سوم لیگ برتر؛ یورگن لوکادیا در ترکیب اصلی!

پرسپولیس آلومینیوم اراک,نتایج پرسپولیس

سرخ‌پوشان تهرانی درحالی باید در هفته سوم فصل فوتبالی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ مقابل آلومینیوم اراک قرار گیرند که در ۲ تقابل قبلی‌شان در ورزشگاه امام خمینی اراک دستاوردی جز شکست در کارنامه این تیم ثبت نشده است.

از سوی دیگر سرخ‌پوشان با کسب تساوی برابر ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان در دیدارهای آغازین لیگ بیست‌ودوم، پنجمین شروع ناامیدکننده خود را از حیث کسب امتیاز رقم زدند تا دیدار برابر شاگردان مهدی رحمتی را بتوان یک دیدار بسیار حساس نسبت به رقابت‌های گذشته برای پرافتخارترین تیم لیگ سراسری دانست.

همواره می‌توان بسیاری از دلایل مشکلات درون مستطیل سبز را با توجه به نکات آماری فهمید؛ طبق همین نکات تیم تحت هدایت سرمربی ۵۱ساله در رقابت برابر شاگردان مهدی تارتار و جواد نکونام به ترتیب موفق به ثبت امید گل ۰.۷۹ و ۰.۴۵ شده است تا بعد از توجه به این آمارهای اشاره‌شده متوجه بزرگ‌ترین سد راه پیش‌روی سرخ‌پوشان برای کسب موفقیت شویم.

قرمزهای پایتخت برای اولین‌بار در ۲ دیدار ابتدایی ادوار مختلف لیگ برتر طعم شیرین گلزنی را نچشیده‌اند، مشکلی که به نظر می‌رسد تغییر سیستم پرسپولیس بسیار در آن موثر بوده است و شاید دوباره گل‌محمدی همچون فصول گذشته از خواسته‌های فنی‌اش کوتاه بیاید تا سرخ‌پوشان دوباره با سیستم ۲-۴-۴ گام در ۲۸ هفته آینده بگذارند.

 سیستم آمیخته‌شده با پرسپولیس

با حضور معمار نوین پرسپولیس یعنی برانکو ایوانکوویچ همواره استراتژی موفق قرمزها در استفاده از ۴ مدافع، ۴ هافبک و ۲ مهاجم خلاصه شده است و حتی تلاش گابریل کالدرون در تغییر این راهبرد حاصلی جز ناکامی نداشت. همچنین گل‌محمدی نیز در دیدارهای ابتدایی لیگ بیست‌ویکم برابر مس رفسنجان و گل‌گهر تلاش کرد با استفاده از سیستم ۳دفاعه در حملات با تعداد مهره‌های بیشتر به‌سمت دروازه یورش برد که در کارنامه او نیز ناکامی ثبت شد.

پرسپولیس مدل ۱۴۰۲-۱۴۰۱ که فصل گذشته را با نایب‌قهرمانی در لیگ برتر، حذف در مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌حذفی، ناکامی در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و شکست در سوپرجام فوتبال ایران به پایان رساند، راه‌حل غلبه بر ناکامی را در جذب بازیکنی با ویژگی بازی‌سازی تصور کرد.

آنها برای عملی کردن اندیشه خود سراغ سروش رفیعی رفتند که در ۲ بازه زمانی پیراهن قرمزها را بر تن کرده بود اما این خرید دارای نقص بزرگی نیز بود. سروش رفیعی فارغ از ظرفیت‌های فنی بالا در میانه میدان همواره به‌دلیل دوندگی پایین و سبک بازی‌اش توفیق دلچسبی در هافبک راست و چپ نداشته است تا همین معضل باعث تغییر سیستم و ۱۸۰دقیقه رقم‌خوردن لحظه‌های ناموفق از حیث هجومی شود.

ابزار فوق‌العاده اما استراتژی غلط

قرمزپوشان بعد از جذب سروش رفیعی سراغ سعید صادقی رفتند تا گامی بلند برای خلق موقعیت‌های بیشتر بردارند اما بعد از بررسی‌های موشکافانه‌تر می‌توان اولین دلیل ناکامی امروز سرخ‌پوشان را در تصور اشتباه بابت این خرید جست‌وجو کرد.

برترین پاسور دوره گذشته مسابقات لیگ برتر یعنی سعید صادقی، فارغ از تخصصش در پست هافبک و وینگر راست برترین روزهای زندگی ورزشی‌اش را در فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در پست هافبک و وینگر چپ تجربه کرده، یعنی دقیقا در قسمتی از مستطیل سبز که مهدی ترابی در سالیان اخیر با حرکات گره‌گشایش در بسیاری از نبردها کمک‌های شایانی به پرسپولیس کرده است. البته در دیدار شاگردان گل‌محمدی برابر فولاد و ذوب‌آهن همواره ترابی و صادقی در طول بازی سعی کردند با تعویض نقاط فعالیت‌شان در میدان نبرد با بالاترین بازده به تیم قرمزپوش پایتخت کمک کنند که طبق نکات آماری و نشانه‌ها راهبردی موفقیت‌آمیز نبود. به نظر می‌رسد گل‌محمدی هنوز موفق نشده بعد از برگزاری جلسات تمرینی مختلف، برپایی رقابت‌های تدارکاتی گوناگون و حضور در ۲ جدال رسمی به تدبیری مشخص برای سود بردن از تمام ابزارهای فنی میانه میدانش برسد.

 بازگشت به سیستم قبلی یا نقشه جدید؟

بدون‌شک یکی از بزرگ‌ترین صفرهای عجیب موجود در جدول مسابقات لیگ بیست‌ودوم، درمقابل تعداد گل‌های پرسپولیس قرار گرفته است؛ موردی که قرمزها را بیش از گذشته مصر کرد تا بعد از جذب یورگن لوکادیا پرونده نقل‌وانتقالاتی‌شان را باز نگه دارند تا براساس نیازشان به‌دنبال خرید مهاجمی جدید برای تزریق زهر به خط هجومی‌اش باشند. درصورت به وقوع پیوستن نیاز سرخ‌پوشان و خرید مهاجمی جدید تعداد مهره‌های خط هجومی این باشگاه به ۴ مهاجم می‌رسد که بدون‌شک این ابزارهای فنی شرایط شاگردان گل‌محمدی را برای برگشت به سیستم ۲-۴-۴ هموار خواهد کرد. البته لوکادیای هلندی هنوز به شرایط آمادگی کامل برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی نرسیده و بعید است در اراک هم جزء ۱۱نفر اصلی باشد.

 به نظر می‌رسد پرسپولیس در هفته‌های آتی باید بین ۲ استراتژی یک راهبرد را برگزیند. قرمزها می‌توانند همچون فصول گذشته بعد از چند ناکامی با سیستم همواره موفق سالیان گذشته خود راهی مستطیل سبز شوند، از سوی دیگر استراتژی کاهش یک هافبک دفاعی و استفاده از سیستم ۲-۴-۴ لوزی در پیش‌روی خود سرخ‌پوشان قرار دارد. همواره در سال‌های گذشته نکته ملموس در رفتار گل‌محمدی، کردار و تصمیمات محافظه‌کارانه این سرمربی ۵۱ساله بوده است که همین موضوع شانس حضور قرمزها با تک‌هافبک دفاعی در میدان نبرد را کاهش می‌دهد تا احتمالا در دیدارهای آینده ارمغان یک مهره از بین سروش رفیعی و سعید صادقی، نیمکت‌نشینی باشد؛ چراکه بررسی دیدارهای اخیر نشان می‌دهد حضور همزمان این دو هافبک خلاق به سود پرسپولیس نبوده است.

 پرسپولیس باید آلومینیوم را شکست دهد

مرتضی کرمانی مقدم، مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی معتقد است سر مربی پرسپولیس باید برای پیروزی در اراک تدابیر خاصی را اتخاذ کرده و تا حدودی ریسکی بازی کند تا به موفقیت برسد.

پرسپولیس آلومینیوم اراک,نتایج پرسپولیس

درباره جدایی تمیروف چه نظری دارید؟

به نظرم با شرایطی که تمیروف به لحاظ فنی داشت عملاً بودن یا نبودنش در پرسپولیس فرقی نمی‌کرد و جدایی مهاجم ازبکستانی حتماً به سود پرسپولیس تمام خواهد شد.

چرا با این همه انتقاد تمیروف جذب شد؟!

به هر حال پرسپولیس فصل قبل در شرایط خاصی قرار داشت و به نوعی پنجره بسته و بی‌پولی موجب شد تا سرخپوشان به اجبار مجبور شوند که تمیروف را جذب کنند.

دیاباته با وجود سن و سال نسبتاً بالا به درد خط حمله پرسپولیس و زوج لوکادیا می‌خورد؟

به هر حال پرسپولیس برای برد و گلزنی تحت فشار است و نیاز شدیدی به مهاجم گلزن دارد. به همین دلیل حتماً به مهاجمی گلزن نیاز داریم تا بتواند به همراه لوکادیا کار را برای پرسپولیس در آورد.

نتیجه بازی با اراک برای پرسپولیس به‌دلیل پیروز نشدن حکم مرگ و زندگی دارد؟

پرسپولیس چهار امتیاز حساس را از دست داده و به همین دلیل در شرایط خاصی قرار دارد. از همین رو دیگر این تیم نباید امتیازی از دست بدهد و مقابل اراک باید نتیجه پیروزی کسب کند اما از طرفی با همه حساسیت و فشاری که برای برد روی پرسپولیس وجود دارد نباید در هفته سوم بازی مقابل تیم اراکی را برای پرسپولیس، دیدار مرگ و زندگی بدانیم. با وجود همه تفاسیر پرسپولیس باید برنده شود و نباید امتیاز از دست بدهد. از طرفی زمانی کار برای یک تیم سخت می‌شود که در پنج، شش هفته ابتدایی یک تیم نتواند نتیجه بگیرد که در آن صورت هجمه فشارها سنگین خواهد شد.

اما از الان بحث حضور سرمربی خارجی به جای یحیی مطرح شده.

 به نظرم نباید بعد از دو بازی شایعات و هجمه را علیه یحیی زیاد کنند و با مطرح کردن مربی خارجی فشار را روی سرمربی ایرانی پرسپولیس بگذارند. به مربی که دو هفته از نشستن روی نیمکت محروم بوده و عملاً شرایط سختی را داشته است باید فرصت بیشتری بدهند چه بسا که مهاجم خارجی جدید گلزن پرسپولیس هم از هفته سوم قادر به بازی است که این امر امیدواری‌ها را در خصوص تیم یحیی و نتیجه‌گیری‌اش افزایش می‌دهد.

یحیی باید تغییراتی را در سیستم بازی تیمش اتخاذ نماید؟

من فکر می‌کنم یحیی باید کمی ریسکی‌تر به‌دلیل شرایط سیستم تیمش را طراحی نماید و در واقع با دو مهاجم تیمش را به مصاف آلومینیوم روانه میدان کند.

 • 14
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۲۲ تیر
  بازی دوستانه باشگاهی
  آلمانیا آخن - دورتموند
  ۱۳:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  لهستان - مصر
  ۱۷:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  آلمان - اسلوونی
  ۲۰:۰۰
ویژه سرپوش