دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۴۹ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۸۷۳
لیگ برتر و جام حذفی

منصوریان: هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کند

ساپینتو: تیم من قهرمان و شجاع است/ همه جا صحبت از استراماچونی است اما مشکل ما باید حل شود

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: این تیم، این کادرفنی و این بازیکنانی که هر روز با من کار می‌کنند قهرمان و شجاع هستند.

به گزارش فارس، ریکاردو ساپینتو در نشست خبری پس از پیروزی ۲ بر صفر مقابل فولاد خوزستان اظهار داشت:‌ اول باید بگویم من یک انسان بسیار خوب و فرد بسیار خوب را کنار خودم به عنوان مترجم دارم اما احساس می‌کنم مساله‌ای پیش‌ آمد که شما صحبت‌های او را درست متوجه نشدید و به همین خاطر من در بازی قبلی که صحبت کردم، جریمه شدم. دلیلش را نمی دانم اما او کارش را با من به عنوان مترجم در زمین و بیرون از زمین ادامه می‌دهد. همیشه کنارم هست و به من کمک می‌کند. برخی رسانه‌ها با من و اطرافیان من رفتار جدی نداشتند. حدود ۹ ماه قبل که آمدم همیشه به اصحاب رسانه احترام گذاشتم و رفتار دوستانه‌ای داشتم. همیشه در دسترس بودم اما از برخی دوستان رسانه رفتار متقابل را ندیدم.

*این تیم، کادرفنی و بازیکنان قهرمان و شجاع هستند

وی افزود: فکر می‌کنم ما شایستگی برد را داشتیم. در هر دو نیمه تیم بهتر زمین بودیم و موقعیت‌های زیادی ایجاد کردیم. استحقاق پیروزی را داشتیم و در این فضای خیلی سختی که وجود داشت خیلی قوی بودیم. یک مساله دیگر را هم می‌خواهم بگویم. چند ماه است صحبتی نکرده‌ام چون منتظر بهترین لحظه بودم. این تیم، این کادرفنی و این بازیکنانی که هر روز با من کار می‌کنند، قهرمان و شجاع هستند. ما تحت تاثیر یک سری مشکلات مالی خیلی سخت هستیم.منتظر این سه هفته تعطیلی بودم تا مساله‌ای را بگویم. باید می‌گفتم ولی نمی‌خواستم تمرکز از تیمم گرفته شود.

*همه در مورد پول استراماچونی حرف می‌زنند

سرمربی استقلال تصریح کرد: الان ۳ هفته مسابقات تعطیل می‌شود و وقت این است که چیزهایی را بگویم چون تا ۲ ماه دیگر مسابقاتی را در لیگ و جام حذفی داریم. چیزهای خیلی مهمی است که در تیم ما باید برطرف و حل شوند. نمی‌خواهم بگویم مقصر چه کسی است اما شرایط خیلی سختی از ماه‌ها قبل داشتیم. الان مدتی است که همه در مورد استراماچونی و پول او صحبت می‌کنند اما از آن طرف پول کادرفنی و بازیکنان هم وجود دارد. من هم حدود ۱۲ بازی پاداش نگرفته‌ام. بازیکنان هم باید مطالباتشان را می‌گرفتند.

*تیم کنونی استقلال باید مشکلش حل شود

ساپینتو گفت: ما گریه نمی‌کنیم که بگوییم مشکل داریم. این واقعیت است. بعضی بازیکنان به خاطر مخارج‌شان ماشین‌شان را فروختند. تعهداتی در قراردادشان بوده که باید انجام می‌شده تا بتوانند خانه و ماشین بخرند یا سرمایه گذاری مالی انجام بدهند. مشکل اولی که باید حل شود در تیم خود ماست. این تیم فعلی باید مشکلش حل شود. کادر فنی، بازیکنان و افرادی که هرروز در کنار من تمرین می کنند، هرروز در کنار تیم هستند و از جان‌شان مایه می‌گذارند.  یک خانواده تشکیل داده‌ایم و برای موفقیت تیم جان‌مان را می‌گذاریم.

*برای بهتر شدن باید بجنگیم

ساپینتو تصریح کرد: امیدوارم بالاخره یک نفر این مساله را برای تیم و مشکلاتی که داریم برطرف کند. مثل منطقه ریکاوری که لازم داریم. جکوزی برای ریکاوری تیم لازم داریم. باشگاه بدنسازی نیاز داریم. زمین تمرینی داریم که شرایط خیلی خوبی ندارد. این درست است که باید همیشه برای بهتر شدن بجنگیم و بجنگیم. مساله‌ای نیست. من با فشار زندگی می‌کنم و دوست دارم با فشار زندگی کنم اما همه باید کمک کنند تا مشکلات تیم ما بالاخره برطرف شوند.

*عاشق استقلال هستم

وی افزود: تیم و بازیکنان خیلی خوب و فوق‌العاده‌ای داریم. من عاشق استقلال هستم. عاشق هدایت این تیم هستم اما امیدوارم حمایت از ما بیشتر شود. امیدوارم راه حلی برای برطرف شدن مشکلات ما پیدا شود. بزرگترین حمایتی که کنار تیم‌مان داریم هواداران فوق العاده و عالی استقلال هستند. محیط بسیار خوبی را برای ما درست می‌کنند. شاید بعضی از آن‌ها پول کافی برای حمایت از تیم را نداشته باشند. شاید در زندگی، مشکلات مالی داشته باشند اما همیشه به صورت عالی در کنار تیم بودند و حمایت کردند. در کنار هواداران همه ما خانواده هستیم. شاید زندگی سختی داشته باشند ولی با وجود این سختی ها همیشه از تیم حمایت می‌کنند. می‌خواهم از آن‌ها بسیار تشکر کنم.

*با احترام به بقیه، جنگ قهرمانی بین ما ۳ تیم است

سرمربی استقلال در خصوص اینکه بازی‌های سپاهان از استقلال و  پرسپولیس راحت‌تر است، اظهار داشت: بازی به بازی صحبت می‌کنیم. در این فوتبال هر تیمی می‌تواند هر تیمی را ببرد. بازی‌ها هنوز تمام نشده‌اند. با احترام به بقیه تیم‌ها، یک جنگ بزرگ تا پایان لیگ بین ما، سپاهان و پرسپولیس ادامه دارد. برای همه خیلی سخت است. این نظر من است با احترام به بقیه تیم‌ها، باید این را بگویم که حتما برای بقیه احترام قائلم به خاطر اینکه سو تفاهم پیش نیاید!

ساپینتو در مورد شرایط تیم فولاد گفت: تیم خوب، جنگنده و با بازیکنان با کیفیت بود. تیم بسیار رقابتی بود. این تیم را بسیار دوست داشتم. دو تیم می‌خواستند با شور و هیجان بجنگند. ما بهتر بودیم چون بهتر بازی کردیم. من این فولاد را دوست دارم. بازیکنان، فضا و هواداران خیلی خوب، هم برای تیم ما و هم برای فولاد وجود داشت. این زیبایی فوتبال است.

*همیشه یک بلایی سر من می‌آورند

سرمربی استقلال در مورد برنامه ریزی فدراسیون فوتبال عنوان کرد: کمی نگران هستم اگر بخواهم در مورد این موضوع صحبت کنم! می‌خواهم با خیال راحت حرف بزنم اما ممکن است سوءتفاهمی پیش بیاید. همیشه یک بلایی سر من می‌آورند! نمی‌دانم تا چه زمانی می‌توانم در موردش صحبت کنم. چیزهای زیادی هست که باید بهتر شوند. در مورد برنامه ریزی، ساعت مسابقات و سازماندهی بازی‌ها. اگر بخواهند روزی به حرف و نظر من به عنوان یک خارجی گوش بدهند.

*ایران و پرتغال در زمینه‌های زیادی شبیه هستند

وی افزود: نمی‌دانم آیا می‌پذیرند؟ تغییر پیدا می‌کند یا نه؟ ولی به عنوان شخصی که مقداری تجربه دارد نه فقط به عنوان بازیکن یا مربی، در دسترس‌شان هستم که نظر و عقیده خودم را بگویم که در این فوتبال چه چیزی را می‌توانیم در سازماندهی بهتر کنیم و توسعه بدهیم. شور و هیجان هواداران در پرتغال، در ایران هم وجود دارد. ایران و پرتغال در زمینه‌های زیادی به هم شباهت دارند. استعدادها و بازیکنان مستعد زیادی دارند. فکر می‌کنم فوتبال ایران می‌تواند در خیلی زمینه‌ها بهتر باشد و پیشرفت کند.

***

منصوریان: هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کند

سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: با توجه به شرایطی که داریم هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کند.

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

علیرضا منصوریان  پس از شکست ۲ بر صفر مقابل استقلال در نشست خبری اظهار داشت:  در دو بخش صحبت‌هایم را مطرح می‌کنم ابتدا باید بگویم در رختکن ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت برای بازیکنان صحبت کردم هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کند قرار نیست با یک پودر جادویی کارها درست شود. تیم ما آسیب خورده است و بازیکنان اطمینان بازی از آنها دور شده و بازیکنان باید باور کنند که بازیکنان خوبی هستند و قرار نیست کسی از بیرون بیاید به فولاد کمک کند.

وی ادامه داد: این نفرات باید به تیم کمک کنند و در برخی نقاط دچار مشکل هستیم که نگران نباشید. نا بالانسی تیم هم به آن اضافه می‌شود. سیستم دفاعی ما خوب است اما باید کمک کنیم که هواداری که به ورزشگاه می‌آید قابل احترام است. نتوانستیم از شانس‌هایی که استقلال به ما داد استفاده کنیم و می‌توانستیم نیمه اول یک بر صفر به رختکن برویم در همان فرصتی که دژاگه فشار گذاشت و حتی می توانستیم گل دوم را هم در نیمه اول بزنیم. نیمه اول را خیلی خوب شروع کردیم و از استقلال شناخت داریم.

وی افزود: استقلال تیمی است که بازیکنانش به خوبی حرکات انفرادی انجام می‌دهند. در نیمه دوم به بازیکنانم گفته بودم اگر اشتباه کنید آسیب خواهیم دید. استقلال از اشتباهات ۵۰-۵۰ ما به نحو احسن استفاده کرد و ۲ گل زد ولی ما از اشتباهات آنها نتوانستیم  استفاده کنیم. جمعه هم با تیم آقای قلعه‌نویی گل‌گهرسیرجان در جام حذفی بازی داریم. 

سرمربی فولاد در مورد اینکه قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی شده است، گفت: من به ایشان تبریک می‌گویم او دوست و استاد من است به فدراسیون فوتبال هم تبریک می‌گویم که بالاخره به مربی ایرانی اطمینان کرد جدا از کار زشتی که هفته‌های گذشته فدراسیون کرد و از تعدادی از مربیان برنامه گرفت باید بگویم فدراسیون ما با فوتبال روز دنیا فاصله دارد. در هیچ جای دنیا فدراسیون از مربیان برنامه نمی‌خواهند. در فدراسیون ما از ۷-۸ مربی برنامه گرفت، خنده‌دار است! آیا در آلمان فدراسیون این کشور از ۷-۸ مربی بوندیسلیگا همین کار را می‌کنند در قطر و ژاپن هم همین رفتار انجام می‌شود؟ در خیلی از بخش‌های فوتبال در سرپایینی قرار داریم. از ۷-۸ مربی ایرانی برنامه گرفته شد که یکی از آنها استاد من آقای فرکی است البته این برنامه گرفتن از مربیان به خاطر این بود که وقفه ایجاد کنند تا قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی نشود و منتظر جواب سانچز بودند. پتکی در فدراسیون فوتبال هست که اگر آن را بکوبند تمام مربیان ما به زمین پرچ می‌شوند. به دوست خوبم و  هم‌بازی‌ سابقم در استقلال اقای قلعه‌نویی تبریک می‌گویم که سرمربی تیم ملی شده به هر حالف ما با گل‌گهر بازی داریم و اگر در آن مسابقه هم اشتباه کنیم همین آش و همین کاسه خواهد بود.

سرمربی فولاد خوزستان با اشاره به داوری مسابقه گفت بخش دوم صحبت‌هایم مربوط به آقای زاهدی‌فر است من به او گفتم ۱۰ روز است به فولاد آمدم اما شما بگو چرا وقتی اسم شما را به عنوان داور بازی می‌آورند تن و بدن فولاد همه می‌لرزد و همه به من می‌گویند به انتخاب این داور اعتراض کن او شخصیت بسیار دوست داشتنی‌ است این مسائل ربطی به داوری ندارد. در نیمه دوم ۵ تعویض ما انجام دادیم ۵ تعویض استقلال؛ در آن کج ورزشگاه هم درگیری رخ داده و مربیان استقلال از هواداران می‌خواستند که بطری پرتاب نکنند. من وقتی بطری داخل زمین بود برمی‌داشتم و کناری می‌گذاشتم. ۵-۶ دقیقه هم درگیری سر بطری‌ها بود. ۱۰ تعویض هم داشتیم. حسینی دروازه‌بان استقلال هم با تأخیر بازی را شروع می‌کرد چون بازی یک بر صفر بود. در نهایت بین ۱۳ تا ۱۵ دقیقه باید وقت اضافه اعلام می‌شد اما داور فقط ۶ دقیقه وقت اضافه گرفت. من اکنون می‌گویم ویدیوچک از زمین چمن برای فوتبال ما مهم‌تر است. من نمی‌خواهم باخت را گردن زاهدی‌فر بیندازم اما به او گفتم او طوری داوری می‌کند که در بازار و خیابان کسی چیزی به او نگوید. فولاد در صدای مطبوعاتی و ایسنتاگرامی به اندازه استقلال و پرسپولیس نیست. همه جمعیت را استقلال و پرسپولیس برمی‌دارند. به زاهدی‌فر گفتم ایستاده داوری کن! ما چند قهرمان در داوری داریم یکی از آنها فغانی است که به موقع سوت می‌زند و خوب سوت می‌زند. اسم داوران جدید را نمی‌گویم چون می‌ترسم چشم بخورند. به زاهدی‌فر گفتم ۱۰ روز است که من به اینجا آمده‌ام اما هوادار و مجموعه فولاد وقتی اسم تو می‌آید کهیر می‌زنند. در یک صحنه در ضد حمله بودیم که یک بطری به داخل زمین پرتاب شد و او بازی را به این خاطر نگه داشت. در دقیقه ۱۵ محبی یا مهری مچ پای بوحمدان را زدند. سعید مهری یک ضربه به فک سینا مریدی زد که فک او حرکت کرده است. دیروز در بازی پرسپولیس مهاجم این تیم برای یک ضربه خیلی کمتر از این اخراج شد. او باید شجاعت داشته باشد، گور پدر فضای مجازی. نباید بگذاریم فضای مجازی برای زندگی واقعی‌مان تعیین تکلیف کند. 

وی افزود: فضای واقعی این فضایی است که ما همدیگر را می‌بینیم و در فضای مجازی او نمی‌خواهد که همه بر سرش بریزند. ما دو اشتباه کردیم و از اشتباهات استقلال استفاده نکردیم و گل نزدیم و آنها از اشتباهات ما استفاده کردند و گلزنی کردند. اما در یک صحنه شوت تورس را چشمی با سر از زیر طاق بیرون کشید ولی داور کرنر ما را نگرفت. همیشه گفته‌ام من هم روز بد در فوتبال داشته‌ام و بچه‌ها جورم را کشیده‌اند. اما باشگاه فولاد و تیم فولاد به زاهدی‌فر نمی‌تازد. او نمی‌تواند در این فضا خوب داوری کند. بازی را مدیریت کرد. فوق‌العاده به این داور گلایه دارم. پنج و نیم دقیقه فقط استقلالی‌ها با تماشاگران بحث می‌کردند و درگیری داشتند. منکر اشتباهات خودمان نمی‌شویم. ما نتوانستیم از اشتباهات فردی استقلال که مثل هلو به ما دادند استفاده کنیم و توپ را گل کنیم. از هواداران فولاد به خاطر این باخت عذرخواهی می‌کنم.

سرمربی فولاد خوزستان تأکید کرد: فضای ورزشگاه لذت‌بخش بود. هواداران در ورزشگاه حضور داشتند اما ما باید مشکل تیم را پلکانی را درست کنیم. این تیم آسیب خورده است. فولاد امروز مثل استقلال سال ۱۳۸۱ است که تیم برای قهرمانی در آسیا بسته شد اما در نهایت نهم، دهم و یازدهم شد. فوق ستاره‌ها به این تیم آمده بودند. من از آلمان آمدم، چند بازیکن دیگر از آلمان آمد. لورن کوخ آمده بود. فکر می‌کردیم همه را با اختلاف می‌زنیم و قهرمان می‌شویم اما در تیم اختلاف به وجود آمد و موفق نشدیم اکنون فولاد هم همین شرایط را دارد. هوادار باید به ما کمک کند، شما به ما کمک کنید تا ما هم به تیم کمک کنیم و تیم درست شود.

منصوریان در مورد اینکه علت این بافت فنی بود یا افت روحی، عنوان کرد: من که گفتم دو اشتباه کردیم و دو گل خوردیم و نتوانستیم از اشتباهات آنها استفاده کنیم و گل بخوریم. دلیل این اتفاق فشار روحی و روانی است که روی بازیکنان است. باید این فشار را خالی کنیم تا بازیکنان اعتماد به نفس داشته باشند و گل بزنند.

وی در مورد استوری ایوب والی که گفته اگر نتواند به تیم کمک کند می رود، گفت: استوری ایوب را ندیدم اما به گلرم گفتم برای ایوب در رختکن دست بزنید او بزرگ تیم است قلبش زخم خورده و آسیب دیده زیرا آنطور که باید دیده شود دیده نشده است. او باید بازی کند و بزرگ تیم است حالا حالاها می‌تواند به ما کمک کند اما بحث بحران روحی وجود دارد. زمانی ایمان مبعلی را برای نفت گرفتم گفتند این بازیکن تمام شده اما ۳-۴ سال او بهترین بازیکن ما بود. قاسم حدادی‌فر را در ذوب گرفتم و تبدیل به تاب‌ترین بازیکن شده بود. من به هیچ بازیکنی ترحم نمی‌کنم چون ابتدا خودم را در آینه نگاه می‌کنیم هر بازیکنی که احساس کنم به تیم می‌تواند کمک کند از او استفاده خواهم کرد.

سرمربی فولاد خوزستان تأکید کرد:‌ باید منطقی باشیم. ما در لیگ به رتبه‌های اول تا چهارم نمی‌رسیم. تنها جایی که یواشکی می‌توانیم در صف برویم و بنزین بزنیم جام حذفی است که آن هم بسیار قرعه سختی داریم. باید به تیم قلعه‌نویی بازی کنیم. برنده ما باید به پرسپولیس بازی کند. باید یک یا علی بگوییم و بلند شویم. جام حذفی جایی است که می‌توانیم در آن بنزین بزنیم.

منصوریان در مورد اینکه چرا گفته است گور فضای مجازی گفت: من چه گفتم. من آدم معروفی نیستم و صفحه‌ای هم در اینستاگرام ندارم خیلی از آدم‌های معروف هم در اینستاگرام صفحه ندارند. ما فرهنگ و نحوه استفاده از اینستاگرام و مدیا را بلد نیستیم. 

وی در مورد شعارهای هواداران علیه خودش گفت: هواداران امروز به ورزشگاه آمده بودند و تیم را حمایت کردند اما بعد از گل دوم استقلال برخی از کوره در رفتند. من می‌خواهم به آنها بگویم لیزر سنگین به چشم‌های‌مان نیدازند می‌خواهیم مربیگری کنیم مثل قناسه در جنگ آن را به صورت ما می‌اندازند. قرار نبود اگر من منصوریان اینجا نشسته بودم یک مربی خارجی به فولاد بیاید این سیاست کلی باشگاه بود که یک مربی ایرانی استخدام کند. قبل از من قرار بود دو مربی ایرانی دیگر بیایند پس هواداران را سرکار نگذاریم و نگویم که قرار بود مربی خارجی جذب کنیم اگر من هم نبود باز هم یک ایرانی سرمربی فولاد می‌شد اما بدانید که نسل لفته حمیدی‌ها و... می‌توانند مربی شوند. خارجی‌ها چهار دست و پا ندارند آنها هم مثل ما هستند. 

سرمربی فولاد خوزستان در مورد اینکه کی‌روش هیچ دستاوردی برای فوتبال ما نداشت اما با تیم زیر ۱۸ سال به تیم درجه دویی مثل عراق در آسیا با مربی ایرانی بازنده شدیم، گفت: تیم درجه دو در آسیا نداریم. عراق ۳۰ سال در جنگ بوده است. اگر عراق ۳۰ سال جنگ نداشت اکنون از آسیا جدا شده بود همان زمان که ا ین کشور منطقه ممنوع پرواز بود در آسیا قهرمان شد. عراق لیگ درست و حسابی ندارد وگرنه پتانسیل آنها مثل ما است هم از نظر هوش و هم فیزیکی خود ما هستیم.

منصوریان با اشاره به جدایی قلعه‌نویی در سال ۲۰۰۷ از تیم ملی گفت: قلعه نویی در سال ۲۰۰۷ در عملیات یک برنامه مثل ۹۰ که کاملاً چیدمان شده بود به خاطر باخت در ضربات پنالتی برکنار شد و قلعه‌نویی را به هزار چیز متهم کردند  اما کاش به اندازه‌ خارجی‌ها به مربیان داخلی هم فرصت بدهیم.

 • 14
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  جی لیگ ژاپن
  ساگان توسو - سانفرسه هیروشیما
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - عمان
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - کره جنوبی
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - ژاپن
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر روسیه
  اورنبورگ - اسپارتاک
  ۱۸:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  فرانسه - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش