پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۱۱:۴۶ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۴۳۹
لیگ برتر و جام حذفی

اولین حرف‌های سرمربی استقلال از اخراج عجیبش در دربی / ساپینتو مربی آپوئل می شود

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال
ریکاردو ساپینتو می‌گوید چون آنها با پرسپولیس دیدار داشته‌اند، او از کنار زمین اخراج شده است. کارت قرمزی که هنوز دلیلش را نمی‌داند.

به گزارش ورزش سه،  ریکاردو ساپینتو، سرمربی پرتغالی تیم فوتبال استقلال، درحالی ایران را ترک کرد که درصورت عدم بازگشت وی به ایران، خاطرات تلخ و شیرینی از وی در ذهن هواداران استقلال به‌جای مانده است. استقلال نیز با او دوران پرفراز و نشیبی را سپری کرد. این تیم درحالی قهرمانی لیگ و جام حذفی را از دست داد که همراه با این سرمربی برای اولین ‌بار قهرمانی سوپرجام را در تاریخ خود به‌دست آورد.

ساپینتو نه‌تنها در یک‌ سال گذشته در استقلال، بلکه در بسیاری از تیم‌هایی که او در گذشته فعالیت کرده با رفتارهایش خود و تیمش را از عرش به فرش رسانده است. عصبانیت‌ها و رفتارهای هیجانی، خشم‌های کنترل نشده و دعوا و جروبحث‌های بی‌مورد و تمام‌نشدنی از اتفاقاتی بوده که استقلالی‌ها به دفعات آن را از سرمربی پرتغالی به چشمان خودشان دیده‌اند. شاید اگر پرونده او در این زمینه تا حدی سیاه نبود، می‌شد در جار و جنجال دربی آخر حق را به او داد، اما هرچقدر که حق با این سرمربی باشد و هرچقدر هم بتوان دفاعیه ساپینتو را مستدل و مستند دانست، سابقه رفتارهای قبلی وی باعث می‌شود برخی تردید‌ها همچنان درخصوص رفتارهای او در دربی و کنش‌هایش بعد از این نیز وجود داشته باشد.

بنابراین اگر قرار بر ماندن باشد، این سرمربی باید در رفتارهایش تجدیدنظر و عصبانیتش را بیشتر کنترل کند. او به‌مراتب بارها به‌خاطر رفتارهایش سکونشین شده تا در روزهایی که استقلال درکنار خط به وی نیاز داشت، از وجود سرمربی برای یک کوچ درست محروم شود. هیجانی‌ترین مربی خارجی سال‌های اخیر فوتبال ایران باید درک کند که این رفتار مثل تیغ دولبه است و درصورتی‌که نتواند روی حریفان ترتیب اثر داشته باشد، ممکن است بیشترین آسیب را به خودش و تیمش بزند.

شاید ساپینتو از ایران رفت که برای همیشه رفته باشد. سرمربی استقلالی‌ها در بازگشت به پرتغال حدود ۴۰ کیلو اضافه‌بار داشت و در شرایطی که پولی برای پرداخت آنها نداشت با هزار مکافات این مبلغ را جور کرد تا برای بار دوم از پرواز جا نماند. درنهایت هم این سرمربی چهارماه از سوی کمیته انضباطی محروم شده است. در این فرصت وی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به شرح آن دقایق و دفاع از خودش می‌پردازد.

* صحبت را از دربی پایتخت و دیدار با پرسـپولیس آغاز کنیم. در دقایق پایانی چه اتفاقی رخ داد که منجر به اخراج شما شد؟

بازی دربی در حالی برگزار شد که من در جریان بازی احساس می‌کردم داور کوتاه قامتی که در کنار زمین است، در تمام مدت بازی به من فشار می‌آورد. البته چون اسم این داور را نمی‌دانم وی را کوتاه قامت خطاب قرار می‌دهم و اصلا قصد بی‌احترامی و توهین به او را ندارم. این داور در تمام جریان بازی تا لحظه‌ای که اخراج شوم، بیش از حد روی من زوم کرده بود و انگار تلاش می‌کرد تا من را عصبی کند. با کوچکترین حرکتی به سمتم می‌دوید تا من را کنترل کند. نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاده بود و او فقط حرکات من را زیر نظر داشت. اتفاقا در جریان بازی خیلی اتفاقات عجیب و غریبی نداشتیم و من هم کنار خط کار خاصی نکردم. نه اعتراضی صورت گرفت و نه کاری کردم. اتفاقا به خاطر همین حساسیت‌ها سعی می‌کردم بیشتر از همیشه مراقب باشم.

* همه این اتفاقات و حواشی بعد از گل تساوی استقلال رخ داد. برخی معتقدند اگر با آرامش بیشتری کار را دنبال می‌کردید، کار به کارت قرمز کشیده نمی‌شد.

بعد از اینکه ما گل زدیم، با توجه به اینکه گل استقلال در دروازه مقابل به ثمر رسـید، به سمت بازیکنانم رفتم تا در جشن شادی با آنها شرکت کنم. من فقط رفتم تا آنها را به آغوش بگیرم و با آنها شـادی کنم. من هیچ کار اشتباهی نکردم که مستحق کارت قرمز و جریمه باشد.

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

* کارت زرد اول را برای چه موردی دریافت کردید؟

جالـب اسـت کـه دلیـل کارت زرد اولـم را هـم نمی‌دانـم. اما در ادامـه داور بـازی بـه یک‌باره کارت قرمز به من نشـان داد و من را اخـراج کـرد، بـدون آن کـه کارت زردی بـه من نشـان بدهد. واقعـا نمیدانـم چـرا کارت قرمز گرفتم. بسـیاری از مربیان در سراسر دنیا و در لیگ‌های مختلف وقتی تیمشان گل می‌زند وارد زمین می‌شوند و با بازیکنان خود شادی می‌کنند. حالا در نظـر بگیریـد ایـن گل در ثانیـه پایانـی در فینـال و مقابـل حریف سـنتی به ثمر برسـد. حسـاب کنید هیجان و شـادی آن چنـد برابـر می‌شـود. ایـن اتفاقات که دیگر اخـراج ندارد.

* بعـــد از دریافت کارت قرمز کارتـــان به جر و بحث با داور هم کشیده شد.

بعد از اینکه استقلال گل زد و در ادامه وقتی داور بازی به من کارت قرمز نشان داد، به او گفتم چرا من را اخراج کردی؟ که او گفت شما وارد زمین شدید. حالا سوال من این است که ورود به زمین مسابقه کجا می‌تواند با اخراج مستقیم همراه باشد؟ در فوتبال هیچ کشـوری، با کسی که وارد زمین شده چنین برخوردی نکرده و او را جریمه نمی‌کنند.

* در ادامه هم با کمک داور ذخیره درگیر شدید.

وقتی داشتم به داور بازی اعتراض می‌کردم، احساس کردم آن مرد کوتاه قامت دارد به من می‌خندد و انگار خیلی خوشحال بود که باعث اخراج من شده است. به همین خاطر به سمت او رفتم و به وی گفتم تو با گزارش اشتباهی که به داور دادی، باعث شدی تا اخراج شوم.

* چه صحبت‌هایی بین شما رد و بدل شد؟

در آن لحظه و زمانی که داشـتم با او جر و بحث می‌کردم (در این زمان از کادرفنـــی و بازیکنان ذخیره تا عوامل برگزاری و امنیتی بازی در کنار من بودند) این آدم دست خود را جلوی دهانش گرفته و شـروع کرد به زبان فارسی حرف زدن. من از لحـن وی فهمیدم که دارد به من توهین می کند. من دوباره سعی کردم خودم را کنترل کنم و نخواستم با وی درگیر شوم، چون اصلا بحثی با وی نداشتم و فقط از این عصبی بودم که چرا دارند حق من و تیمم را می‌خورند و در آن لحظات به خاطر جرم و خطای نکرده اخراجم می‌کنند. در آن لحظات تیم به من نیاز داشت اما من را از همراهی استقلال برای وقت‌های اضافی محروم کردند.

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

* در این لحظات که با پرسپولیسی‌ها درگیر نشدید؟

من اصلا نه سمت نیمکت رقیب رفتم و  نه با آنها صحبت کردم، نه حتی به حریمشان وارد شدم و نه علامتی به آنها دادم؛ نه برخورد فیزیکی با کسی داشتم و فقط رفتم تا در جشن شادی با بازیکنان استقلال شرکت کرده و آنها را بغل کنم و در ادامه هم با آرامش به سمت نیمکت و محوطه فنی تیمم بازگشتم. این کار در هیچ جای دنیا و در هیچ لیگی اخراج ندارد. می‌توانید فوتبال در همه جای دنیا را ببینید. مربیان در لحظات حساسی که تیمشان گل می‌زند برای جشن شادی به زمین می‌آیند و من هم همین کار را کردم و نمی‌دانم چرا من باید اخراج می‌شدم؟ چون بازی با پرسپولیس بود؟!

* درنهایت هم به خاطر اتفاقات بعد از اخراجتان شما را ۴ ماه محروم کردند.

در ادامه و بعد از اینکه اخراج شدم، شاهد بودید که بطری‌هایی به ســـمت من پرتاب شد و پس از آن هم بر سر این موضوع حاشیه‌های زیادی را برایم به وجود آوردند و دیدید که چه جوسازی‌هایی شد و برخی چه چیزهایی که نگفتند و ننوشتند. برخی فقط نوشتند که ساپینتو بطری پرت کرده و به واسطه آن هم ۴ ماه من را محروم کردند این در شـرایطی است که ابتدا من را با بطری زدند و به سمتم حمله کردند و افراد مقابل توهین را شـروع کردند. دو نفر که پشت سر من در جایگاه ویژه ایستاده بودند، در ابتدا به سمتم بطری پرت کردند. بعد از اخراجم باید به سمت تونل ورزشگاه می‌رفتم. این در حالی است که جایگاه ویژه در اختیار هواداران حریف بود و آنها در این لحظات و بعد از کارت قرمز داور، فحاشی و پرتاب بطری را آغاز کردند. من دیدم که آنها در حال فحاشی و تمسخر هستند و در آن لحظات که عصبی بودم با رفتار خود من را عصبی‌تر کردند.

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

* پس کارت قرمز داور و حکم کمیته انضباطی علیه خودتان را قبول ندارید؟

اصلا! من به کسی کاری نداشتم و فقط به من حمله کردند و من هم جواب حمله آنها را دادم. حالا در چنین وضعیتی نمی‌دانم چرا باید ۴ ماه محروم شوم. از این موضوع واقعا شگفت‌زده‌ام. احسـاس می‌کنم هم کارت قرمزم بی‌دلیل بود و هم این رای که صادر شده است. شاید هم این رای را دادند تا کارت قرمزی که دادند را توجیه کنند. مگر من چه کاری کردم که استحقاق این محرومیت را داشـــته باشد؟ این رای کاملا غیرمستدل و غیرمنطقی است و اصلا قابل درک و پذیرش نیست. چرا باید ۴ ماه محروم شوم؟ چون به سمتم بطری پرت کردند و به من توهین و حمله کردند؟! مـــن فقط از خودم دفاع کردم. این اصلا منطقی نیست و نمی‌دانم چطور چنین حکمی علیه من صادر شده است.

* یکی از رسانه‌ها از شکسته شدن شیشه‌های هتل در شـب‌های آخر اقامتتان در ایران توسط شما خبر داده بود. این خبر چقدر صحت دارد؟

شکستن شیشـه‌های هتل؟! این حرف‌ها خنده‌دار و زشت است. نمی‌دانم چرا حالا که در ایران نیستم به چنین مسائلی پرداخته می‌شود. چرا تا روزی که در ایران بودم این حرف‌ها را نمی‌زدند و این اخبار را منتشـر نمی‌کردند؟ شاید هم برخی افراد نمی‌خواهند من در استقلال بمانم و به کارم ادامه بدهم. البته من به خوبی این افراد را می‌شناسـم و قبلا هم شاهد شـیطنت‌ها و توطئه‌های آنها در طول فصل گذشته بودم. آنها هر کاری کردند تا من از استقلال بروم تا شاید به برخی از اهدافشان برسند. اینها همه شایعاتی هستند که برخی اذهان بیمار درست می‌کنند و اصلا قصد ندارم بیشتر از این درباره‌اش صحبت کنم.

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

ادعای سایت قبرسی، ساپینتو مربی آپوئل می شود

یک سایت در قبرس مدعی شد که ریکاردو ساپینتو در ساعات آینده سرمربی تیم آپوئل می شود.

به گزارش ورزش سه،  حجت کریمی، سرپرست باشگاه استقلال در برنامه این هفته فوتبال برتر از مذاکره مجدد باشگاه استقلال برای تمدید قرارداد ریکاردو ساپینتو بر اساس مفاد موجود در قرارداد خبر داد و گفت؛ تا پنج شنبه به مربی پرتغالی برای اظهار نظر در مورد پیشنهاد ارایه شده خبر داد. در حالی که روزهای قبل رسانه‌های قطری از نزدیک شدن ریکاردو ساپینتو به نیمکت تیم الغراقه خبر داده بودند، امروز یک سایت ورزشی در قبرس نوشت؛ ممکن است در ساعات آینده ریکاردو ساپینتو رهبری تیم آپوئل در لیگ برتر این کشور را بر عهده بگیرد.

سایت «kerkida» نوشت: باشگاه آپوئل قصد دارد کادرفنی خود را پرتغالی کند. ریکاردو ساپینو سرمربی استقلال ایران در ساعات آینده هدایت آپوئل را به دست خواهد گرفت. این مربی پرتغالی به همراه خود نونو مورایس هموطنش را هم می آورد. ساپینتو در فصل گذشته هدایت استقلال را در لیگ ایران برعهده داشت و این تیم را سوم ایران کرد و به فینال جام حذفی رساند. نونو مورایس پرتغالی در سال های گذشته در آکادمی باشگاه آپوئل عملکرد خوبی داشته و قرار است در کنار ساپینتو کار کند.

در صورت این اتفاق پیش از اینکه مهلت باشگاه استقلال به ریکاردو ساپینتو برای پاسخ به این باشگاه به پایان برسد، تکلیف کادر فنی آبی ها مشخص می شود و استقلال باید به دنبال گزینه جدیدی برای مربیگری باشد.

 • 16
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۹ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  رئال مادرید - یونیون برلین
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  گالاتاسرای - کپنهاگن
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آرسنال - آیندهوون
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرن مونیخ - منچستریونایتد
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بنفیکا - سالزبورگ
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  براگا - ناپولی
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  رئال سوسیداد - اینتر
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سویا - لانس
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۳۰ شهریور
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - تورنتو
  ۰۳:۰۰
 • بازیهای آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ (فوتبال)
  امید ایران - امید ویتنام
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - آلومینیوم اراک
  ۱۸:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتفاق - الطائی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  ضمک - الهلال
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  استقلال خوزستان - ذوب آهن
  ۱۹:۰۰
 • لیگ اروپا
  لاسک - لیورپول
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  بایرلورکوزن - هاکن
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  پاناتینایکوس - ویارئال
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  شریف تیراسپول - آاس رم
  ۲۰:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  فنرباغچه - نوردشیلند
  ۲۰:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  لژیا - استون ویلا
  ۲۰:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتحاد - الفتح
  ۲۱:۳۰
 • لیگ اروپا
  آژاکس - مارسی
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  برایتون - آ ا ک آتن
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  وستهم - باکا توپولا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  گلاسکو رنجرز - رئال بتیس
  ۲۲:۳۰
 • لیگ کنفرانس اروپا
  کلوب بروژ - بشیکتاش
  ۲۲:۳۰
 • لیگ کنفرانس اروپا
  دیناموزاگرب - آستانه
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۳۱ شهریور
  بازیهای آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ (فوتبال)
  امید افغانستان - امید سوریه
  ۱۱:۳۰
 • بازیهای آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ (فوتبال)
  امید هنگ کنگ - امید ازبکستان
  ۱۵:۰۰
 • بازیهای آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ (فوتبال)
  اميد قطر - امید فلسطین
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  فوتسال مس سونگون - فرش آرا
  ۱۶:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاخدود - الخلیج
  ۱۸:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الریاض - الفیحا
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  سالرنیتانا - فروزینونه
  ۲۰:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الاهلی عربستان
  ۲۱:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  اشتوتگارت - دارمشتات
  ۲۲:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  لچه - جنوا
  ۲۲:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  موناکو - نیس
  ۲۲:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلاوس - اتلتیک بیلبائو
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش