پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۰۹:۲۶ - ۱۲ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۱۱۰۹
لیگ برتر و جام حذفی

کریم باقری ستاره‌دار شد؟

کریم باقری,مشکل سیاسی کریم باقری

روزنامه شرق نوشت: پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران، این روزها در پی تمدید قرارداد بازیکنان مدنظر یحیی گل‌محمدی و البته خرید بازیکنان جدید برای تقویت تیم در فصل آینده است. اگرچه پیش از این عنوان شده بود که قرار است تمرینات این باشگاه از روز هفتم تیر شروع شود ولی این مورد هم به تعویق افتاد تا دلیلی باشد بر ناراحتی بیشتر یحیی. سرمربی پرسپولیس بعد از پایان‌یافتن رقابت‌های فصل گذشته که با دو قهرمانی در لیگ و جام حذفی همراه شده بود، از مسئولان باشگاه پرسپولیس خواسته بود تا هر طور شده قرارداد تعدادی از بازیکنان و مربیان این تیم که به اتمام رسیده، تمدید شود تا مشکلی از این حیث پیش نیاید. مسئولان باشگاه هم در هفته‌های گذشته این موضوع را در دستور کار قرار داده و عنوان کرده‌اند نظر تعدادی از بازیکنان برای تمدید قرارداد جلب شده است؛ در این بین قرارداد مربیان خارجی پرسپولیس هم تمدید شده تا همچنان یکی از بزرگ‌ترین سؤال‌ها مربوط به قرارداد کریم باقری باشد.

بازیکن سابق پرسپولیس که این روزها همچنان دومین گلزن برتر تاریخ فوتبال ملی ایران هم محسوب می‌شود بعد از سال‌ها حضور روی نیمکت مربیگری پرسپولیس و دستیاری مربیان مختلف، پیشنهادی از سوی باشگاه برای تمدید قرارداد دریافت نکرده است. این موضوع از آن جهت عجیب است که باقری به عنوان یکی از بی‌حاشیه‌ترین مربیان پرسپولیس، همواره مورد تأیید سرمربیان مختلفی بوده که به این باشگاه آمده‌اند و هرگز برای تمدید قراردادش دست‌دست نشده است. اینکه در این بازه زمانی قرارداد همه دستیاران فنی یحیی گل‌محمدی (بدون درنظرگرفتن شرایط آنالیزورهای تیم) تمدید شده و صحبتی با کریم باقری نشده محل سؤال است. پیش از این یکی، دو رسانه به این موضوع اشاره کرده بودند که کریم باقری با مسئولان باشگاه بر سر رقم تمدید قرارداد اختلاف نظر دارد و مشکل موجود مالی است. موردی که خود باقری آن را رد کرده و گفته که هرگز صحبتی مالی با باشگاه پرسپولیس نداشته است.

مشکل کریم باقری سیاسی است؟

در شرایطی که یحیی خواستار تمدید قرارداد کریم باقری شده ولی شایعاتی به گوش می‌رسد که کریم باقری نیز مانند جواد نکونام که نیاز به دریافت مجوز برای حضور در باشگاه استقلال داشت، با مشکلاتی سیاسی مواجه شده است. دلیل این موضوع به فعالیت‌های اینستاگرامی باقری در اعتراضات نیمه دوم سال گذشته برمی‌گردد. کریم در پست‌های متعددی اعلام کرده بود در چنین شرایطی تمامی بازیکنان فوتبال باید کنار مردم باشند. به غیر از آن موارد، سایر پست‌های کریم باقری در آن برهه هم زیر ذره‌بین رفته و حالا ظاهرا برای ادامه حضورش در باشگاه پرسپولیس نیاز به گرفتن مجوز دارد. این شایعه در روزهای اخیر سوژه یکی، دو سایت خبری از جمله «فوتبال ۳۶۰» هم شده و آنها مشکلات کریم باقری برای حضور در پرسپولیس را نه فنی بلکه غیرورزشی دانسته‌اند. ظاهرا فضا برای ادامه کار کریم باقری در پرسپولیس، سخت‌تر از فضایی است که برای جواد نکونام وجود داشت.

او یکی، دو باری به‌همراه تعدادی از بازیکنان پرسپولیس برای ارائه توضیحات فراخوانده شد. چیزی که ظاهرا کار را برای او دشوارتر کرده پست حمایتی‌اش از علی کریمی است که گفته بود او خائن نیست. همه این موارد دست به دست هم داده تا شایعه ممنوع‌الکاری کریم باقری در فوتبال ایران بیش از گذشته مطرح شود. موضوعی که البته خود باقری آن را رد می‌کند و می‌گوید نمی‌داند چنین شایعه‌ای از کجا آب خورده است. «واقعا نمی‌دانم این صحبت‌هایی که مبنی‌بر ممنوع‌الکارشدن من مطرح شده از کجا آب می‌خورد. تا الان که هیچ‌کس به من نگفته اجازه کار ندارم و بحث خستگی هم که مطرح کردید عجیب است. وقتی تا الان با من تماسی از سوی باشگاه گرفته نشده چطور شایعه می‌کنند خسته هستم و می‌خواهم دور از فوتبال باشم. به‌هر‌حال من قراردادی با باشگاه ندارم و پیشنهادی هم برای عقد قرارداد جدید از سوی باشگاه نداشته‌ام. شاید باشگاه درگیر قراردادهای بازیکنان و افراد دیگر است و فرصت فکرکردن به من را نداشته‌اند.

من به ‌نظر دوستان احترام می‌گذارم و اگر تمایلی برای ادامه همکاری نداشته باشند هیچ‌ مشکلی وجود ندارد. در هر صورت هر آمدنی رفتنی دارد. قرار نیست که تا ابد در پرسپولیس بمانم». باشگاه پرسپولیس در روزهای اخیر واکنش مستقیمی به این موارد نداشته هرچند یکی، دو نفر از مدیران این باشگاه با گفتن این جمله که ان‌شاءالله مشکلات بر سر راه تمدید قرارداد باقری به‌زودی برطرف می‌شود، از کنار این مورد گذشته‌اند. به‌هر‌حال تمدید‌نشدن قرارداد با کریم باقری که در زمان سرمربیگری علی دایی، برانکو ایوانکوویچ، گابریل کالدرون و یحیی گل‌محمدی به‌عنوان کمک‌مربی در پرسپولیس فعالیت کرده نمی‌تواند ارتباطی با مسائل فوتبالی داشته باشد. از سوی دیگر او به وضوح اختلاف نظر مالی با باشگاه یا خستگی ناشی از کار را هم رد کرده است تا شایعه موجود قوت بیشتری بگیرد.

پیش از کریم باقری، چنین فضایی برای جواد نکونام هم شکل گرفته بود. استقلال پس از عدم تمدید قرارداد خودکار ریکاردو ساپینتو، با این سرمربی پرتغالی خداحافظی کرد و با جواد نکونام به توافق رسید. ولی طولی نکشید که به باشگاه استقلال اعلام شد آنها نمی‌توانند با جواد نکونام همکاری کنند. در آن زمان شایعه اینکه نکونام ممنوع‌الکار است و باید برای ادامه حضورش در فوتبال ایران مجوز بگیرد مطرح شد، ولی هر بار مسئولان از پذیرش این موضوع طفره رفتند و اعلام ‌کردند شایعات به‌راه‌افتاده کذب است. درست زمانی که خبر رسید مسئولان باشگاه استقلال بالاخره مجوز کار نکونام را گرفته‌اند، خبرگزاری فارس، به شایعات رایج درباره نکونام صحه گذاشت و نوشت که این مربی پس از عذرخواهی، مشمول عفو رهبری شده و مجوز لازم را گرفته است. «پس از کش‌وقوس‌های زیاد، سرانجام مشکل گزینه محبوب هواداران استقلال برای حضور روی نیمکت این تیم برطرف شد. بر این اساس جواد نکونام با پذیرفتن اشتباهاتی که در گذشته داشت و با مساعدت نهاد‌های ذی‌ربط، عفو رهبری شامل حالش شد تا بتواند به فوتبال بازگردد. به این ترتیب و با توجه به اینکه از مدتی پیش توافقات لازم در این خصوص صورت گرفته بود، به نظر می‌رسد قرارداد نکونام با باشگاه استقلال به‌زودی رسما امضا خواهد شد».

با مرور فعالیت‌های جواد نکونام در دوره مشابه، مشخص است که فعالیت فضای مجازی او به گستردگی کریم باقری نبوده است؛ گو اینکه درباره نکونام عنوان شده بود که همکاری‌اش با وریا غفوری در فولاد دلیل سختگیری بیشتر بر او شده است. وریا غفوری یکی دیگر از چهره‌های ستاره‌دار فوتبال ایران بود که باشگاه استقلال حاضر به تمدید قرارداد او نشد. در شرایطی که شایعاتی مربوط به ممنوع‌الکاری او در فوتبال ایران مطرح شده بود، وریا سر از باشگاه فولادی درآورد که سرمربی‌اش جواد نکونام بود. هرچند نکونام هم در نیم‌فصل دوم وریا را در فهرست مازاد باشگاه گذاشت تا نهایتا این بازیکن پس از آنکه تیمی به سراغش نرفت مجبور به خداحافظی شود. حالا هم درست در روزهایی که شایعات رایج درباره کریم باقری تأیید نمی‌شود ممکن است بعدها در سناریویی مشابه با جواد نکونام بالاخره این موضوع راستی‌آزمایی شود.

عارف غلامی هم ستاره‌دار شد؟

کریم باقری تنها چهره فوتبالی و مطرح یکی از دو تیم پایتخت نیست که این روزها درگیر شایعات است، چراکه باشگاه استقلال هم در روزهایی که رافائل سیلوا، مدافع میانی اصلی‌اش، قرارداد را به‌صورت یک‌طرفه فسخ کرده، عارف غلامی، دیگر مدافع میانی و فیکس این باشگاه را در فهرست مازاد گذاشته است. غلامی قراردادش با باشگاه استقلال به اتمام رسیده و این باشگاه به‌صورت رسمی اعلام کرده قصد تمدید قرارداد این بازیکن را ندارد. درباره عارف غلامی هم شایعاتی از جنس همان شایعات کریم باقری به راه افتاده است، ولی مشخص نیست که آیا این چهره‌ها در صورت ممنوعیت، فقط نمی‌توانند در تیم‌های دولتی استقلال و پرسپولیس حضور داشته باشند یا اینکه ممنوع‌الکاری‌شان کلی است. البته برخلاف داستان کریم باقری که با سکوت مسئولان باشگاه پرسپولیس همراه شده، حجت کریمی، سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال، به‌صراحت درباره شرایط عارف غلامی حرف زده و ممنوع‌الکاری او را تکذیب کرده است. «ممنوع‌الکاری صحت ندارد. قرارداد غلامی تمام شده و در لیست سرمربی هم نیست. می‌تواند رضایت‌نامه‌اش را بگیرد. مشکلی برای فعالیتش وجود ندارد و می‌تواند به هر تیمی که می‌خواهد برود. برای او در ادامه مسیرش آرزوی موفقیت داریم».

سجاد فیروزی

 • 12
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۸ آذر
  لیگ قهرمانان آسیا
  کیچه هنگ کنگ - چونبوک موتورز
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پوهانگ استیلرز - هانوی اف سی
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  اوراوا ردز - ووهان تری تاونز
  ۱۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  ونتفورت کوفو - ملبورن سیتی
  ۱۳:۳۰
 • لیگ آزادگان
  شهر راز شیراز - سایپا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر والیبال
  مس رفسنجان - هورسان رامسر
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  پاس گرگان - شهرداری ارومیه
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  ایفاسرام اردکان - پیکان تهران
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهرداری گنبد - طبیعت
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  گیتی پسند - شهداب یزد
  ۱۶:۲۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  بانکوک یونایتد - لاین سیتی سیلرز
  ۱۷:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  گالاتاسرای - منچستریونایتد
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سویا - آیندهوون
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  رئال سوسیداد - سالزبورگ
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بنفیکا - اینتر
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  براگا - یونیون برلین
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  رئال مادرید - ناپولی
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آرسنال - لانس
  ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرن مونیخ - کپنهاگن
  ۲۳:۳۰
 • پنج شنبه ۹ آذر
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دیترویت پیستونز - لس آنجلس لیکرز
  ۰۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  تورنتو رپترز - فنیکس سانز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  ساکرامنتو کینگز - لس آنجلس کلیپرز
  ۰۶:۳۰
 • سوپرلیگ فوتسال زنان
  زنان سایپا - پالایش نفت آبادان
  ۱۱:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  مس رفسنجان - لیموندیس فارس
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  فولاد هرمزگان - طبیعت
  ۱۶:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  ابها - الاهلی عربستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ کنفرانس اروپا
  آستانه - دیناموزاگرب
  ۱۹:۰۰
 • لیگ اروپا
  باکا توپولا - وستهم
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  آ ا ک آتن - برایتون
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  اسپارتا پراگ - رئال بتیس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  آتالانتا - اسپورتینگ
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  بشیکتاش - کلوب بروژ
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتحاد - الخلیج
  ۲۱:۳۰
 • لیگ اروپا
  لیورپول - لاسک
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  سروت - آاس رم
  ۲۳:۳۰
 • لیگ کنفرانس اروپا
  استون ویلا - لژیا
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  مارسی - آژاکس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۰ آذر
  هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  مس رفسنجان - ذوب آهن اصفهان
  ۱۱:۰۰
 • هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  سایپا تهران - سپاهان اصفهان
  ۱۱:۰۰
 • هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  مهرسان تهران - پیکان تهران
  ۱۴:۳۰
 • جام جهانی نوجوانان
  نوجوانان آرژانتین - نوجوانان مالی
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر فوتسال
  سفیر گفتمان - فرش آرا
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - گهر زمین سیرجان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الامارات - الاتحاد کلبا
  ۱۶:۱۵
ویژه سرپوش