جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۰:۵۳ - ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۵۲۶
لیگ برتر و جام حذفی

فدراسیون فوتبال، سپاهان را به ته جدول می‌فرستد؟

تیم فوتبال سپاهان,دور زدن قانون توسط سپاهان
نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید نتایج برخی تیم‌ها به‌دلیل دور زدن قانون، سه بر صفر خواهد شد.

روزنامه هم میهن نوشت: فدراسیون فوتبال ایران قانونی را پیش‌از شروع لیگ‌برتر ایران تصویب کرده که برخی تیم‌ها به‌دنبال «دور زدن» آن هستند. ماجرا از این قرار است که فدراسیون فوتبال با توجیه اینکه تیم‌ها زیر بار بدهی به بازیکنان‌شان بابت قراردادهای سنگین نروند، قانون سقف بودجه را تصویب کرد. اما برخی تیم‌های لیگ‌برتری نه‌تنها از چنین قانونی تبعیت نکردند بلکه به‌طرقی از خلأ قانونی به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و قرارداد بازیکنان خود را به شکلی اعجاب‌بر‌انگیز ثبت کردند. حالا نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال با قاطعیت می‌گوید پرونده یکی، دوتیم لیگ‌برتری در دست بررسی است و اگر به‌صورت رسمی ثابت شود که آنها قانون بودجه را دور زده‌اند قطع‌به‌یقین دیدارهای آنها سه بر صفر به‌سود رقبا خواهد شد.

تهدید متخلفان

قنبرزاده درمورد نامه یکی از نهادهای نظارتی به فدراسیون فوتبال درمورد باشگاه سپاهان تاکید کرد: «در جریان نامه هستم اما به‌دلیل محرمانه‌بودن، عرف اداری و اخلاق حکم می‌کند، عمومی نکنیم. نفیاً، اثباتاً و اصالتاً چیزی را تأیید یا رد نمی‌کنم. با سازمان لیگ دومکاتبه شده و حتی درمورد یک بازیکن ایرانی، خود ما را زیر سوال بردند. گفتند چرا سازمان لیگ کنترل نکرده است. بازیکنی در یکی از باشگاه‌ها داشتیم که قراردادش ریالی بوده اما گفتند هرچه نرخ ارز تغییر پیدا کرد، مبلغ قراردادش افزایش پیدا کند. اخلاقی نیست اسم باشگاه را بیاوریم اما موضوع در دست پیگیری است.»

با پیگیری خبرنگار ما مشخص شده که این دروازه‌بان که اتفاقاً بازیکن قابل اتکایی نیز هست، در قراردادش قیدشده، تا زمانی که دلار ۵۰هزار تومان باشد این بازیکن به‌صورت دلاری مبلغ قراردادش را دریافت می‌کند اما به‌محض افزایش نرخ دلار از ۵۰هزار تومان، قرارداد این دروازه‌بان نیز به‌صورت پلکانی افزایش خواهد یافت. از دیگر تخلفاتی که سازمان بازرسی در حال بررسی است، موضوع یکی دیگر از بازیکنان تیم متمول صنعتی است که خود بازیکن قراردادی ۵میلیاردی بسته و همسرش که در همان باشگاه اما نه در تیم فوتبال، حضور دارد با قراردادی ۱۵میلیاردی باعث شده تا چالش‌جدی برای این باشگاه به‌وجود بیاید.

چطور قانون دور زده شد؟

مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان با حضور در برنامه فوتبال برتر به نکته عجیبی اعتراف کرد که شاید همین موضوع باعث شود نهادهای نظارتی نسبت به قرارداد بازیکنان مطرح با این باشگاه حساس شوند. مهدی سلیمی، مدیر تیم فوتبال سپاهان گفت‌وگویی با برنامه ورزشگاه داشت و در این رابطه اینطور توضیح داد: «عیسی آل‌کثیر قراردادش براساس فرمت ابلاغی سازمان لیگ نبوده و باید اصلاح شود. باید توافق دیگری بین عیسی و باشگاه حاصل شود تا کارتش صادر شود.» درواقع مشکل اصلی آل‌کثیر این بوده که در صورت ثبت قرارداد او با مبلغ فعلی، قرارداد این بازیکن سقف بودجه سپاهان را به بالاتر از مبلغی که سازمان لیگ در نظر گرفته، خواهد برد و به‌همین‌دلیل باید توافقی جدید میان مهاجم فصل گذشته پرسپولیس و مدیران‌باشگاه برای صدور کارت‌بازی این‌بازیکن ایجاد شود. این درحالی‌است که سلیمی پیش‌تر نیز با حضور تلفنی در برنامه فوتبال‌برتر، اعلام کرده بود برای خروج از بحران فعلی، بخشی از قرارداد بازیکنان را برای سال دوم لحاظ و در سازمان لیگ ثبت کردند. موضوعی که با واکنش مجری برنامه فوتبال برتر همراه شد و گفت: «ترفندی که شما استفاده کردید، دقیقاً استفاده از خلأ قانونی است که نسبت به آن بهره بردید اما برای فصل بعد قطعاً به مشکل می‌خورید، چراکه این قانون سقف بودجه برای فصل بعد نیز در نظر گرفته شده و شما از همین حالا بخشی از آن رقم را پیش‌خور کرده‌اید». شنیده‌ها حاکی از آن است که عیسی آل‌کثیر علاوه بر شکایت از باشگاه سپاهان مبنی بر اینکه قرارداد او را ثبت نکرده‌اند، در تلاش است تا با تراکتور به توافق نهایی برسد و تا پیش‌از شروع هفته‌پنجم راهی این تیم تبریزی شود. شواهد نشان می‌دهد مصاحبه علی پروین مبنی بر اینکه یکی از بازیکنان سپاهان قرارداد سنگینی بسته، درست بوده است. علی پروین در مصاحبه‌ای گفته بود، عیسی آل‌کثیر با قراردادی ۷۰میلیارد تومانی به‌مدت دوسال راهی سپاهان شده به‌همین‌دلیل پرسپولیس را ترک کرده است. یحیی گل‌محمدی نیز تایید کرد، بالاترین رقم قرارداد که ۱۵میلیارد تومان است را به عیسی پیشنهاد دادند که مورد موافقت این‌بازیکن قرار نگرفت و راهی اصفهان شد.

باشگاه‌ها هیچ حقی ندارند؟

فدراسیون فوتبال ایران در حالی باشگاه‌ها را مجبور کرده نسبت به سقف بودجه، جوانب را در نظر بگیرند و از قانون پیروی کنند که عملاً یک‌ریال از درآمد تبلیغات‌محیطی و حق‌پخش تلویزیونی، به باشگاه‌ها نمی‌رسد. درخصوص حق‌پخش تلویزیونی در سال ۱۴۰۰ قانونی تصویب شد که مبلغ ۱۵میلیارد تومان در اختیار وزارت ورزش قرار بگیرد و این وزارتخانه مبلغ مذکور را بین تمام فدراسیون‌های زیرمجموعه خودش پخش کند. موضوعی که با مخالفت فوتبالی‌ها همراه شد، چراکه پخش زنده فوتبال با سایر رشته‌ها اصلاً قابل‌قیاس نیست که به یک تناسب مشخص و ثابت، پول به حساب فدراسیون فوتبال واریز شود. ازسوی‌دیگر لیگ برتر ایران بابت تیم‌های قهرمان لیگ‌برتر و جام‌حذفی حتی هزار تومان نیز جایزه‌ای درنظر نگرفته است. رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس با کنایه به این موضوع در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «کاش قهرمان لیگ‌برتر، جام‌حذفی و سوپرجام نمی‌شدیم چون الان با قهرمانی و کسب سه‌گانه، آپشن قرارداد بازیکنان فعال شده و ما بیش‌ازپیش زیر بار قرض خواهیم رفت تا طلب بازیکنان را بدهیم. وقتی درآمد و پاداشی از قهرمانی‌ها نداریم چطور باید طلب بازیکنان از آپشن‌های قراردادشان را پرداخت کنیم؟»

حمید درخشان، پیشکسوفت فوتبال ایران می‌گوید: «متاسفانه باشگاه‌های ایرانی هیچ حقی از درآمد فوتبال ندارند. اصلاً عادلانه نیست وقتی فوتبال از صداوسیما و تلویزیون به‌صورت زنده پخش مستقیم می‌شود، حتی یک‌ریال به باشگاه‌ها بابت حق‌پخش نرسد. وقتی سریالی ساخته می‌شود صداوسیما بابت ساخت این سریال بودجه اختصاص می‌دهد اما وقتی حرف از فوتبال می‌شود، هیچ بودجه‌ای نمی‌دهند. با این وضع نمی‌توان مقابل تیم‌های عربستانی به میدان رفت و مطمئن باشید به مشکل جدی می‌خوریم چون با تصویب این قوانین، تیم‌های ایرانی حاضر در آسیا به مشکل می‌خورند».

زلزله در فوتبال ایران؟

بعد از افشای تخلف یکی، دوتیم که البته نامی از آنها آورده نشد، چه تغییری در نتایج تیم‌ها رخ می‌دهد؟ قنبرزاده، نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال به‌صراحت اعلام کرده، نتایج بازی تیم‌هایی که تخلف‌شان در دور زدن قانون مسجل شود، قطعاً سه بر صفر می‌شود. تخلف یکی از تیم‌های لیگ‌برتری که قطعی است اما آیا فدراسیون فوتبال زیربار چنین اتفاقی می‌رود که نتایج تیمی متمول را تغییر دهد؟ مدیر روابط‌عمومی باشگاه پرسپولیس با پرداختن به این موضوع در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت که نتیجه دیدارهای تیم «ولخرج» باید سه بر صفر شود. هرچند او نیز نامی از تیم متخلف نیاورده اما به‌نظر می‌رسد منظورش همان تیم متمولی است که نتوانسته قرارداد دو بازیکن‌اش را به‌دلیل ردشدن از سقف بودجه ثبت کند. باید دید کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تا چه‌میزان به این موضوع ورود می‌کند و چه حکمی در مورد تخلف صورت‌گرفته صادر خواهد کرد.

سپهر خرمی

 • 10
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - فرانسه
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کانادا - لهستان
  ۱۷:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - آلمان
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی ترکیه
  بشیکتاش - ترابزون اسپور
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الریاض - النصر
  ۲۱:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الطائی
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  کالیاری - فیورنتینا
  ۲۲:۱۵
 • جمعه ۴ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - صربستان
  ۰۰:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  آرژانتین - برزیل
  ۰۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بوستون سلتیکس - ایندیانا پیسرز
  ۰۳:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - کانادا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  فرانسه - آمریکا
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  عجمان - شارجه امارات
  ۱۷:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - مس رفسنجان
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  سپاهان - هوادار
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - شمس آذر قزوین
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - آلومینیوم اراک
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - استقلال خوزستان
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  فولاد - ذوب آهن
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  نساجی مازندران - استقلال
  ۱۹:۴۵
ویژه سرپوش