یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۲:۲۵ - ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۶۶۸
لیگ برتر و جام حذفی

وقایع یک روز جنجالی و مصاحبه تند نکونام؛ در کمپ ناصر حجازی چه گذشت؟/ واکاوی دلایل بن‌بست نقل و انتقالاتی استقلال

جواد نکونام,اختلاف نکونام و خطیر
مشخص بود که بیانیه عجیب باشگاه استقلال که جواد نکونام را هدف قرار داده بود، تبعاتی برای خطیر و همکارانش دارد.

به گزارش ورزش‌ سه، از صبح روز دوشنبه که بیانیه باشگاه استقلال علیه جواد نکونام منتشر شد، مشخص بود که سرمربی استقلال حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پس با چند نفر دیگر از خبرنگاران میدانی با اطلاعاتی که از زمان خروج نکونام و دستیارانش از کمپ ناصر حجازی داشتیم با وجود ترافیک و شلوغی زیادی که در خیابان‌ها بود، خودمان را به غرب تهران رساندیم و به موقع هم رسیدیم.

چند دقیقه از حضورمان مقابل کمپ حجازی نگذشته بود که از فاصله ۵۰، ۶۰ متری می‌شد جواد نکونام به همراه برخی دیگر از اعضای تیم فوتبال استقلال نظیر حمید رجبی، کیانوش رحمتی و ... را دید. از مسئولان رسانه باشگاه درخواست مصاحبه دادیم و امیدوار بودیم که این درخواست مورد قبول قرار بگیرد و پس از چند دقیقه با پاسخ مثبت مواجه شدیم.

با اجازه از نگهبانان کمپ و همراهی یک از اعضای تیم فوتبال استقلال به مقابل دفتر جواد نکونام و دستیارانش رسیدیم. هوا سرد بود و پس از یکی دو دقیقه نکونام درخواست کرد قفل در ورودی دفترش دوباره باز شود تا برای مصاحبه در محیطی گرم‌تر حضور داشته باشیم.

پیش از شروع مصاحبه گپ و گفتی کوتاه هم درباره اتفاقات جام ملت‌های آسیا و نمایش اردن و عراق داشتیم که حسابی همه را غافلگیر کرده بود. از نکونام خواستیم درباره سوریه حرف بزند، اما او گفت که برنامه فشرده کاری اجازه نداده تا بازی‌های تیم هکتور کوپر را تماشا کند و به همین دلیل هم بود که در سرتاسر مصاحبه ۲۵ دقیقه‌ای که عصر امروز در سایت منتشر شد، فقط درباره استقلال و شرایط این تیم صحبت شده است.

نکونام از بیانیه باشگاه عصبانی بود، اما در آرامش ایستاد و مصاحبه‌ای انجام داد که می‌توان آن را در چند بخش طبقه بندی کرد.

مدیران استقلال در خواب زمستانی 

بخش عمده‌ای از حرف‌های نکونام در این مصاحبه پیرامون جدایی سعید مهری و مصدومیت یامگا بود. سرمربی استقلال چندین مرتبه در طول مصاحبه از جدایی مهری گلایه کرد. او بارها تاکید کرد که تیمش به بازیکن نیاز دارد و مدیریت به هیچ وجه به خواسته‌های او برای جذب بازیکنانی که نیاز دارد، اهمیتی نداده است. او از یک بازیکن اسپانیایی نام برد که مدیران باشگاه آن را گران قیمت توصیف کرده‌اند و در ادامه گفت اگر این بازیکن گران است پس چرا به عنوان مثال اورونف را جذب نمی‌کنید که بازیکنی آزاد است! در واقع دیدگاه اصلی سرمربی استقلال درباره علی خطیر این بود که او قدمی برای جذب بازیکن برای تیم او برنداشته است و آنها را متهم کرد که به دنبال تخریب او در استقلال و درنهایت برکناری او هستند.

واکنش به لیست کهکشانی 

سرمربی استقلال دو سه مرتبه هم در جریان مصاحبه تقریبا ۲۵ دقیقه‌ای خود به این موضوع پرداخت. او با نام بردن از بازیکنانی نظیر علیرضا جهانبخش و علی قلی‌زاده آنها را ستود، اما از سوی دیگر آنها را قابل مذاکره دانست. نکونام در این بخش از صحبت‌هایش استقلال را تیمی بزرگ عنوان کرد که همواره بازیکنان بزرگی در ترکیبش داشته است و برای اثبات این ادعا گریزی به دوران حضور خودش در اردوی آبی‌پوشان زد و تمامی نفرات آن تیم را مورد ستایش قرار داد.

بازیکن نداریم، اردو برای چه می‌خواهیم؟ 

نکونام در این گفتگو بارها به کمبود بازیکن اشاره داشت. او می‌گفت که حتی به دلیل کمبود بازیکن برای طراحی تمرینات هم با مشکل مواجه است و در این شرایط برگزاری اردوی خارجی را عملی علیه خود دانست. نکونام اینطور نتیجه‌گیری کرد که اگر او به اردوی خارجی برود، همه فکر می‌کنند که در استقلال همه چیز سر جای خودش قرار دارد و او بدون مشکل کارش را پیش می‌برد. این چیزی نیست که سرمربی استقلال به آن اعتقاد داشته باشد و به همین دلیل زیر بار برگزاری اردوی خارجی نرفت.

دو پالس نکونام برای دوستی با خطیر 

نکونام در بخشی از این مصاحبه بیان کرد که برای راحت‌تر شدن کار مدیران باشگاه اقدام به جذب سیلوا کرده است. البته این مربی سیلوا را بازیکنی با کیفیت توصیف کرد، اما از طرفی تاکید داشت اگر قصد همکاری نکردن با مدیران باشگاه را داشت، می‌توانست با جذب این بازیکن مخالفت کند.

دومین پالس مثبت نکونام به علی خطیر در این مصاحبه با سوالی درباره وضعیت مربی اسپانیایی استقلال مطرح شد. او در این بخش از مصاحبه عنوان کرد که مدیرعامل استقلال توانسته در رابطه با این موضوع وظیفه خود را انجام بدهد.

علنی شدن دوباره جنگ با خطیر 

همه فکر می‌کردند که استقلال پس از روزهای پرآشوب ابتدایی فصل از بحران اختلافات مدیرعامل و سرمربی خود گذر کرده است. اما نکونام در این مصاحبه بارها تاکید کرد که خطیر و او در یک کشتی نیستند و تیم مدیریتی استقلال به دنبال غرق کردن کشتی او و بریدن سرش هستند. در این شرایط استقلال در شرایطی وارد نیم فصل دوم می‌شود که بار دیگر مانند روزهای ابتدایی فصل اختلافات خطیر و نکونام سرباز کرده است.

جواد نکونام,اختلاف نکونام و خطیر

خواسته نکونام فقط یک چیز بود 

جواد نکونام امروز قصد مصاحبه کردن نداشت، اما آنچه او را مجبور به انجام مصاحبه‌ای طولانی کرد، دغدغه بابت نیم فصل دوم بود. او با وجود مخاطراتی که ممکن است به دلیل این مصاحبه تیم و خودش را درگیر کند، تن به انجام آن داد تا در آستانه شروع دوباره مسابقات از حال و هوای تیم برای هواداران بگوید و البته تاکید کند که تیمش با جدایی مهری و مصدومیت یامگا به بازیکن جدید نیاز دارد.

نکونام قرار نیست جایی برود

شرایط اینچنینی در یک باشگاه شاید هر سرمربی‌ای را به نقطه آخر برساند. اما آنطور که از ادبیات بدن و زبان نکونام در آخرین مصاحبه‌اش مشهود بود، او قصد پاپس کشیدن ندارد و حتی اگر خطیر برای او بازیکنی هم جذب نکند، با بازیکنان فعلی به کارش ادامه خواهد داد.

***

واکاوی دلایل بن‌بست نقل و انتقالاتی استقلال

مصاحبه‌ای که روز گذشته جواد نکونام سرمربی استقلال انجام داد و در آن به علی خطیر و همکارانش حمله کرد، بازتاب‌های مختلفی در فضای رسانه‌ای و هواداری داشته است. نکونام در این گفت و گو از برآورده نشدن خواسته‌هایش در نقل و انتقالات گلایه و مشخصا اعلام کرد از این هیچ بازیکنی با وجود اعلام لیست بازیکنان به مدیریت به جمع نفرات تیمش اضافه نشده، عصبانی و ناراحت است.

اگرچه سرمربی استقلال برخی مسائل جانبی را درباره نفرات مد نظرش و جذب نشدن آنها توسط مدیریت استقلال بر زبان آورد، اما موضوع اصلی‌ای که علی خطیر و همکارانش را در جذب نفرات مورد نظر نکونام ناکام گذاشته، درخواست‌های نجومی و عجیب باشگاه‌هایی است که این بازیکنان را در اختیار دارند.

بررسی شرایط و کسب اطلاع از مدیران باشگاه نشان می‌دهد مهدی تیکدری (مدافع راست گل‌گهر)، فرشید اسماعیلی (هافبک نساجی)، فرشید باقری (هافبک مس رفسنجان) و محمد حسین اسلامی (وینگر ذوب‌آهن) چهار بازیکنی هستند که در روزهای گذشته نکونام خواهان جذب آنها بود اما هنوز توافقی در این خصوص حاصل نشده است.

اگرچه خطیر مدیرعامل استقلال برای جذب این نفرات شخصا وارد مذاکره با باشگاه‌ها و بازیکنان شده اما درخواست‌های عجیب باعث شده تا نتیجه‌ای به ارمغان نیاید و ناراحتی نکونام علنی شود.

جواد نکونام,اختلاف نکونام و خطیر

در ادامه به بررسی روند مذاکرات با چهار بازیکنی که نام آنها برده شد، پرداخته‌ایم:

مهدی تیکدری؛ گل‌گهر سه بازیکن خواست!

روند انتقال مهدی تیکدری به استقلال در شرایطی خوبی پیش رفته بود؛ در جلسه‌ای که چند روز پیش میان علی خطیر و اسفندیارپور مدیرعامل گل‌گهر شکل گرفت هم توافقات خوبی حاصل شد و حتی دو طرف قرار گذاشته بودند که در ازای انتقال سامان تورانیان به گل‌گهر و پرداخت مبلغی در حدود ۶ میلیارد تومان به این باشگاه، رضایت‌نامه تیکدری برای استقلال صادر شود.

با وجود توافقات صورت گرفته اما مباحثی که در فضای مجازی و رسانه‌ای مطرح شد، باعث شده تا مدیران گل‌گهر در ادامه درخواست خود را افزایش بدهند و در مکالمات بعدی درخواست سه بازیکن کنند!

در این خصوص شنیده می‌شود که گل‌گهری‌ها در مذاکرات بعدی علاوه بر تورانیان خواهان آن شده‌اند که پیمان بابایی و زبیر نیک‌نفس هم به سیرجان بروند و در ازای آن تیکدری به استقلال برود. درخواستی که چندان منطقی نیست و قطعا نکونام هم رضایت به جدایی همزمان سه بازیکن خود نخواهد داد.

فرشید اسماعیلی؛ بند قرارداد دردسرساز شد

فرشید اسماعیلی برای حضور در استقلال همراه با نساجی به اردوی ترکیه نرفت و تصور می‌کرد که در مذاکره با مسئولان باشگاه شمالی مبلغی اندک (یک تا دو میلیارد تومان) به نساجی پرداخت می‌کند و می‌تواند آزادانه با استقلال قرارداد ببندد. اما این اتفاق تا این لحظه رخ نداده است.

فرشید اسماعیلی ظاهرا در قراردادش با نساجی بندی وجود دارد که در صورت درخواست برای جدایی و فسخ یک‌طرفه باید مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به این باشگاه غرامت بدهد و مسئولان استقلال در صورتی می‌توانند رضایت نساجی را بگیرند که ۱۰ میلیارد به این باشگاه بپردازند.

فرشید باقری؛ نامه بزنید تا مبلغ تعیین کنند

فرشید باقری هافبک سابق استقلال که نیم فصل اول را در مس رفسنجان گذراند، دیگر بازیکن مد نظر نکونام است. در مذاکرات اولیه میان استقلال و مدیربرنامه‌های فرشید باقری قرار بر این شده تا این هافبک باتجربه شخصا برای دریافت رضایت‌نامه‌اش از مس رفسنجان اقدام کند و برای قرارداد در باشگاه استقلال حاضر شود. باقری اما تاکنون با مخالفت مسی‌ها مواجه شده است.

در این باره گفته می‌شود که مدیربرنامه‌های باقری به مدیران استقلال اعلام کرده که به صورت رسمی به مس رفسنجان نامه بزنند و خواهان او شوند تا باشگاه مبدا درخواست خود برای صدور رضایتنامه را اعلام کند.

اگرچه استقلالی‌ها هنوز رسما برای جذب باقری به مس رفسنجان نامه نزدند، اما مشخصا در صورت تحقق این امر باشگاه نارنجی‌پوش همان پاسخی را به آنها می‌دهد که به باشگاه پرسپولیس درباره خدابنده‌لو داد.

مسی‌ها برای جذب خدابنده‌لو توسط پرسپولیس از باشگاه سرخ‌پوش تهرانی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان بابت رضایتنامه خواستند که این مسئله با موافقت سرخپوشان مواجه نشده است.

محمدحسین اسلامی؛ بند فسخ ۱۷.۵ میلیاردی!

مذاکرات مسئولان استقلال و ذوب‌آهن برای جذب اسلامی ۲۲ ساله نتیجه‌ای در بر نداشته است. این وینگر جوان اما در قراردادش بندی وجود دارد که در صورت پرداخت ۳۰۰ هزار دلار آزاد می‌شود و می‌تواند به هر تیم دیگری برود. با توجه به نرخ روز دلار بند فسخ اسلامی بیش از ۱۷.۵ میلیارد تومان می‌شود و به همین خاطر مدیران استقلال در این خصوص اقدامی نکرده‌اند.

نکونام هم در مصاحبه اخیر خود به بند فسخ این بازیکن اشاره کرد اما پرداخت این پول برای فسخ قرارداد یک طرفه اسلامی موضوعی نیست که علی خطیر آن را بپذیرد.

هزینه سنگین برای جذب بازیکنان مد نظر نکونام

با شرایط موجود جذب ۴ بازیکنی که نکونام خواهان آنها است بر اساس خواسته‌های باشگاه‌های مبدا مبلغی در حدود ۲۷.۵ میلیارد تومان به همراه آزادسازی سه بازیکن (نیک‌نفس، تورانیان و بابایی) خرج روی دست باشگاه استقلال می‌گذارد. این موضوع جدا از پولی است که استقلالی‌ها باید بابت مبلغ قرارداد برای خود بازیکنان در نظر بگیرند و مجموعه اتفاقات کار پیوستن آنها به استقلال را سخت‌تر کرده است.

امید به روزهای آینده

با وجود همه مسائل مطرح شده اما هواداران استقلال انتظار دارند که خطیر و نکونام با رسیدن به یک تفاهم خوب، کار را در نقل و انتقالات ادامه بدهند و در نهایت لیست بزرگسال تیم خود را با نفرات خوب تکمیل کنند. موضوعی که در مسیر کسب عنوان قهرمانی بسیار تاثیرگذار است و اگر رخ ندهد، شاهد کمبود بازیکن در طول مسابقات لیگ برتر در استقلال خواهیم بود.

 • 13
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  کلیولند کاوالیرز - اورلاندو مجیک
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الحزم - الاتحاد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - آرسنال
  ۲۲:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  هلاس ورونا - اودینزه
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - کادیز
  ۲۲:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  مینه سوتا تیمبرولوز - فینیکس سانز
  ۲۳:۰۰
 • یکشنبه ۲ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - فیلادلفیا سیکسرز
  ۰۱:۳۰
 • لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - نشویل
  ۰۳:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دنور ناگتس - لس آنجلس لیکرز
  ۰۴:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  میانمار - چین
  ۱۴:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تایلند - ویتنام
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  اورتون - ناتینگهام فارست
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - آلومینیوم اراک
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - سپاهان
  ۱۷:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  وردربرمن - اشتوتگارت
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - بورنموث
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - وستهم
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  عراق - استرالیا
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  کاونتری - منچستریونایتد
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - لیورپول
  ۱۹:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  دورتموند - بایرلورکوزن
  ۱۹:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلاوس - اتلتیکومادرید
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  کاساپیا - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - لیون
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش