چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۰۷:۳۸ - ۰۱ مهر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۷۰۰۰۱۱
لیگ برتر و جام حذفی

اشکالات ورزشگاه تازه تاسیس اصفهان؛

نقش‌جهان در محاصره حشرات خطرناک!

ورزشگاه تازه تاسیس نقش‌جهان,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

ورزشگاه نقش جهان را ساختند که آن را دو طبقه کنند!‌ سال گذشته پس از سالیان بسیار زیاد بلاتکلیفی،‌ این ورزشگاه افتتاح شد اما هنوز شرایط برای استفاده تماشاگران از سکوهای طبقه دوم مهیا نیست و با این‌که صندلی‌گذاری این سکوها تمام شده،‌ مجوز استفاده از آن صادر نشده است.

 

حالا سوال اینجاست یک‌سال پس از افتتاح ورزشگاه،‌ اگر هنوز استفاده از سکوهای طبقه دوم خطر دارد، پس براساس کدام منطق ١٠‌سال ساخته‌شدن طبقه دوم ورزشگاه طول کشید و اصلا چرا ورزشگاه را دوباره بازسازی کردند؟ شما با خواندن این گزارش البته به سوال‌های بسیار زیاد دیگری درباره نقش جهان خواهید رسید که دوست دارید مسئولان درباره آن پاسخ بدهند،

 

چراکه نقش جهان برخلاف سروصدایی که برای افتتاح آن بعد از ١٠‌سال تأخیر ایجاد شد، هنوز مشکلات بسیار زیادی دارد که به‌ نظر می‌رسد سال‌ها طول بکشد تا حل شود. به‌طور مثال اگر همین حالا سپاهان نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا باشد، به هیچ‌عنوان نمی‌تواند در نقش جهان میزبان باشد. این ورزشگاه در ظاهر زیباست و خوب! اما در باطن مشکلات بسیار بزرگی دارد که در این گزارش به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

 

ترافیک وحشتناک؛ فقدان گیت‌های عبور و مرور

معمولا هوادارانی که می‌خواهند استقبال خوبی از تیم‌شان داشته باشند،‌ ساعت‌ها وقتشان در ترافیک بیهوده هدر خواهد شد. تمام تماشاگران برای رفتن به ورزشگاه از یک بلوار استفاده می‌کنند و جالب اینجاست که مسیر منتهی به نقش جهان هم آماده نیست. وجود پارکینگ‌های شرکت واحد اتوبوسرانی در کنار ورزشگاه هم کار عبورومرور را سخت‌تر می‌کند و درنهایت چه در زمان ورود و چه در زمان ورود ترافیک وحشتناکی به‌ وجود می‌آید. به هر‌صورت همان مشکل معارض و عدم تعیین تکلیف زمین‌های اطراف،‌ باعث شده پروژه ساخت پارکینگ‌ها،‌ گیت‌های مخصوص عبورومرور و... تعطیل باشد. در همین بازی سپاهان- پرسپولیس شرایط به قدری پیچیده و عجیب بود که به‌ جز عوامل تیم‌ها، ‌بقیه افراد از تماشاگران گرفته تا خبرنگاران،‌ مجبور بودند از پارکینگ‌های عمومی استفاده کنند.

 

طبقه دوم قابل استفاده است؟

آنهایی که وارد ورزشگاه نقش جهان می‌شوند، اگر با دقت به سازه طبقه دوم نگاه کنند، متوجه می‌شوند که این ورزشگاه هنوز فاصله زیادی با آماده‌شدن کامل دارد. شرایط ظاهری سکوهای طبقه دوم هم حتی ترس را به دل تماشاگران می‌اندازد! درباره این ابهام که درهمین شرایط کنونی آیا واقعا این سکوها به ‌صورت ١٠٠‌درصدی مقاوم و درست ساخته شده است یا خیر، باید کارشناسان نظر بدهند اما حقیقت اینجاست که ظاهر این سازه هم از داخل و از هم بیرون ورزشگاه بشدت نگران‌کننده است. راهروهای عبورومرور سکوهای طبقه دوم که با بدسلیقگی بسیار زیاد با جوش‌زدن چند آهن به صورت پله‌ای نصب شده است. دور‌تادور طبقه دوم نقش جهان هم نرده‌های میله‌ای کار گذاشته شده که آنها هم در ظاهر اعتماد صد‌درصد تماشاگران را جلب نمی‌کنند. به این ترتیب رعب و وحشت برای آنهایی که به نقش جهان می‌آیند، وجود دارد.

 

مشکل فضا سبز در اطراف ورزشگاه

٥٠‌هزار تماشاگری که برای تماشای دیدار سپاهان و پرسپولیس در نقش جهان حضور داشتند، متوجه وجود ذرات خاک در فضا شده بودند و حال خیلی‌ها نیز به خاطر کمبود اکسیژن بد شد. دلیل این اتفاق واردشدن خاک بلندشده محوطه بیرونی به داخل بود که برای چند ساعت مشکلات بسیار زیادی برای تنفس تماشاگران ایجاد کرد. تپه‌های خاک اطراف ورزشگاه نقش جهان با وجود گذشت یک‌سال از افتتاح، هنوز سر جای خود باقی مانده‌اند و مسئولان مربوطه اقدامی برای ساخت فضای سبز بیرون ورزشگاه انجام نداده‌اند و تمام محوطه بیرونی وضع اسفناکی دارد. تماشاگران برای ورود به ورزشگاه باید روی خاک حرکت کنند و همین مسأله باعث آلودگی فضا و بلندشدن خاک می‌شود که درنهایت به داخل ورزشگاه هم سرایت می‌کند.

 

اشکال در مهندسی نور ورزشگاه

از مشکلات نقش جهان باز هم می‌توان نوشت. تکلیف بوفه‌های ورزشگاه هنوز معلوم نیست و دستفروشان در همان محوطه بیرونی روی خاک و در فضایی نامناسب بساط فروش نوشیدنی،‌ تنقلات و ساندویچ‌های غیربهداشتی را در نزدیکی‌های گیت‌های ورودی و کنار پارکینگ برپا می‌کنند که اوضاعی اسفناک به وجود می‌آورد. براساس ادعای یک مسئول که دوست نداشت نامش فاش شود، نور ورزشگاه هم با این‌که خوب است اما دو مشکل بزرگ دارد.

 

اول این‌که تعامل خوبی با اداره برق برقرار نشده و ژنراتورهای مخصوص هم نصب نشده‌اند و اگر بار زیادی کشیده شود، قطعا شاهد خاموشی در ورزشگاه خواهیم بود که عین این اتفاق در بازی سپاهان و صنعت نفت آبادان در جام حذفی رخ داد. نکته دیگر مهندسی نصب نورافکن‌ها است که نور مستقیم  می‌تابد و چشم بازیکنان در تمام صحنه‌هایی که توپ روی هواست، اذیت می‌شود.

 

معارض برای زمین‌های بیرونی

سکوهای طبقه اول نقش جهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. وضع سقف ورزشگاه هم که به آن اشاره شد و موضوع سازه طبقه دوم و چادرهای سقف نیز مورد بررسی قرار گرفت. منتهی نکته قابل ‌توجه اینجاست که نقش جهان از نظر زیرساختی با مشکلات بسیار بزرگی رو‌به‌رو است که بیشتر آن به محوطه بیرونی استادیوم اختصاص دارد. زمین‌های بیرونی نقش جهان معارض دارد و هنوز بحث معارض این زمین‌ها برطرف نشده است. پرونده‌ای با همین موضوع البته مدت‌هاست در دادگاه در دست بررسی است و همین موضوع و زمین‌های کشاورزی اطراف ورزشگاه عملا باعث شده مسئولان نتوانند محیط بیرون ورزشگاه را بسازند. به این ترتیب هیچ چیزی جز خاک در محوطه بیرونی دیده نمی‌شود و خبری از فضای سبز نیست.

 

خطر «سالک‌»

شاید خیلی‌ها ندانند و آنهایی هم که از این موضوع باخبر هستند، ترجیح می‌دهند شفاف‌سازی درستی درباره آن نداشته باشند. منتهی براساس ادعای یک منبع آگاه و البته خبرنگاران اصفهانی که هر هفته برای پوشش مسابقات به ورزشگاه می‌روند، نقش جهان یکی از مناطقی است که خطر بیماری سالک در آن وجود دارد و همیشه به خاطر پرواز حشره‌های بزرگ خطر گزیده‌ و بیمارشدن هواداران و حتی بازیکنان و مربیان و... وجود دارد.

 

٢٢ فروردین ‌سال ٩١ نیز خبرگزاری ایسنا به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرده بود که سالک نقش جهان را می‌گزد. این‌که چرا در تمام این سال‌ها به این حقیقت بسیار مهم توجه نشده، سوالی است که کسی جواب درستی به آن نمی‌دهد اما حالا دیگر هیچ کاری هم برای حل این معضل بزرگ نمی‌توان انجام داد. ٥، ٤‌سال قبل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نامه‌ای به وزارت ورزش و دستگاه‌های مرتبط موضوع این خطر بزرگ‌ را هشدار

 

داده بود که اتفاقا بازتاب گسترده رسانه‌ای به همراه داشت و درنهایت مسئولان وقت اعلام کردند با تکمیل‌شدن ورزشگاه این عیب خود‌به‌خود برطرف خواهد شد اما هیچ تضمین صددرصدی دراین‌باره وجود ندارد. گفتنی است، سالك يك بيماري پوستي است كه به‌ وسيله گزش پشه خاكي آلوده به نوعي انگل- این حشرات در طول مسابقات در محیط بیرون و داخل ورزشگاه مدام درحال پرواز هستند- منتقل مي‌شود.

 

بحران چادر، ‌ای ‌کاش مسقف نمی‌شد!

هنوز چادر مخصوص سقف ورزشگاه آماده و نصب نشده است. چادری که گفته می‌شود، چیزی حدود ٦‌میلیارد تومان هزینه دوخت آن شده است. پیش از این قرار بود تا پایان تابستان این پروسه اجرایی شود اما بررسی‌های «شهروند» از شرایط نقش جهان در روز بازی سپاهان- پرسپولیس ثابت می‌کند که حالا‌ حالاها خبری از نصب چادر نخواهد بود. نکته قابل توجه دیگر اینجاست که برای نصب چادر باید المان‌های مخصوص (تشک‌های فلزی) روی سازه‌ها نصب شود تا چادر روی این المان‌‌ها سوار شود.

 

به این ترتیب، طبق اعلام مسئولان به ‌زودی ساخت‌وساز جدید در سکوهای طبقه دوم و مقاوم‌سازی‌ پایه‌ها برای نصب چادر انجام خواهد شد. شایعه دیگری که این روزها بین اصفهانی‌ها بر سر زبان افتاده، این است که از نظر مهندسی و فیزیکی ممکن است بعد از این‌که چادرها نصب شد،‌

 

با وزش بادهای شدید در نقش جهان،‌ عملا شرایطی فراهم شود که این چادرها از جای خود با حرکت شدید باد در داخل ورزشگاه کنده شود. به این ترتیب درچنین شرایط سختی، امکان ریزش بخش‌های مربوط به سقف روی سر هواداران هم وجود خواهد داشت. با این حال باید دید بالاخره تکلیف چادر سقف نقش جهان چه زمانی روشن خواهد شد. درباره چادر سقف ورزشگاه محمد سلطان‌حسینی مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان در تیرماه ‌سال‌جاری مصاحبه قابل تأملی کرده و گفته بود: «نصب چادر برای ورزشگاه نقش ‌جهان و صرف میلیاردها تومان در این راه تصمیم اشتباهی بود که در گذشته گرفته شد ولی با این ‌حال چادرهای سقف درحال دوخت است و وارد شده و در زمان مناسب نصب خواهد شد.»

 

 

 

 

 

 

shahr​vand-newspaper.‎​ir
 • 10
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۸ تير
  هفته ۳۴ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - نیوکسل
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • پنجشنبه ۱۹ تير
  هفته ۲۹ سری آ ایتالیا
  آاس رم - پارما
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • هفته ۳۵ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اسپانیول
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  ریوآوه - پورتیموننز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • جمعه ۲۰ تير
  هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌ - پرسپولیس
  ساعت: ۲۰:۱۵
 • هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری‌بوشهر - ذوب آهن
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش