۱۲:۱۷ - ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۲۵۳۲
لیگ برتر و جام حذفی

مدعیان چه مسیری برای فتح لیگ برتر دارند؟

لیگ برتر,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

۴۰ روز پایانی از لیگ هجدهم، برای پرسپولیس، تراکتورسازی تبریز، سپاهان اصفهان، استقلال تهران و پدیده مشهد بسیار حساس و حیاتی است، زیرا هدف این ۵ تیم، قهرمانی و آسیایی شدن است؛ هرچند با نتایجی که در دیدارهای عیدانه رقم خورد، شانس تیم‌های سپاهان، استقلال و پدیده، کمتر از سایر رقبا شده است.

 

در این بین، سرخ‌پوشان تهرانی و تبریزی بیش از سایر تیم‌ها از شانس قهرمانی برخوردار هستند اما سپاهان چندان از کورس عقب نیفتاده و تیم‌های استقلال و پدیده نیز امیدوار به اتفاقاتی خاص در مستطیل سبز هستند تا بازهم به کورس قهرمانی بازگردند.

 

البته در میان این پنج‌ضلعی قهرمانی، تیم‌های پرسپولیس و سپاهان، فرصت قهرمانی را در جام‌حذفی دارند، تیم‌هایی که می‌توانند با بالای سربردن دو جام در این فصل، رکوردی جدید را در فوتبال ایران به نام خود ثبت کنند.

 

پرسپولیس و هت‌تریک رویایی

شاگردان برانکو با پیروزی ارزشمند در دربی مقابل استقلال و برد جذاب در زمین پیکان سال ۹۸ را به‌ بهترین شکل ممکن آغاز کردند؛ سالی که آنها فرصت دوگانه فتح جام‌های داخلی را دارند.

 

در گام نخست، سرخ‌پوشان پایتخت در اندیشه هت‌تریک در فتح جام قهرمانی لیگ برتر هستند و برای رسیدن به چنین هدف مهمی۶ بازی سرنوشت‌ساز در لیگ برتر پیش‌رو دارند.

 

آنها در نبرد اول باید ۲۴ فروردین‌ماه در ورزشگاه آزادی برابر «سایپا»ی علی دایی به میدان بروند که هم در زمین و هم روی نیمکت‌ها رقابت و هیجان ویژه‌ای پیش‌بینی می‌شود. پس از این رویارویی سخت، پرسپولیسی‌ها باید به اصفهان سفر کرده و برابر ذوب‌آهنی به میدان بروند که هدایت آن برعهده علیرضا منصوریان است؛ مردی که سه سال پیش نقش مهمی در گرفتن یک جام قهرمانی از برانکو و تیمش داشت.

 

آغاز اردیبهشت‌ماه یعنی چهار رقابت سخت سرخ‌پوشان پایتخت برای فتح جام هجدهم؛ در ششم اردیبهشت‌ماه، پرسپولیس و سپاهان در تهران برابر هم به میدان می‌روند؛ دیداری که سال‌هاست به ال‌کلاسیکوی ایران معروف شده است. هرچه درمورد حساسیت و اهمیت این نبرد ۶ امتیازی بنویسیم، کم است، دیداری که دو مربی موفق در لیگ برتر یعنی برانکو و قلعه‌نویی برای رسیدن به نخستین جام در فصل جاری، باید رقیب سنتی خود را از پیش‌رو بردارند.

 

سپس شاگردان برانکو به تبریز می‌روند و در دومین جدال برای قهرمانی روز سختی را برابر تراکتورسازی پیش‌رو دارند، مسابقه‌ای که شاید تکلیف قهرمان را زودتر از پایان لیگ مشخص کند. مطمئنا کسب ۶ امتیاز این دو بازی مهم، به تعبیر رویای پرسپولیسی‌ها برای هت‌تریک متوالی قهرمانی در لیگ برتر کمک بزرگی خواهد کرد.

 

در بازی ماقبل پایانی لیگ، سرخ‌پوشان در پایتخت میزبان ماشین‌سازی هستند که شاید تا آن روز بقای خود را در لیگ قطعی کرده باشد یا برای سقوط نکردن به میدان بیاید. البته این تیم که مدیریتش با تراکتورسازی یکی است، برای قهرمان شدن تیم نخست تبریز به فکر ناکامی سرخ‌پوشان در تهران خواهد بود.

 

پرسپولیسی‌ها اما در بازی پایانی لیگ و در روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه میهمان پارس جم‌جنوبی هستند، تیمی که تا آن روز بعید است دغدغه بقا داشته باشد، با این حال حریف دست و پا بسته‌ای برای شاگردان برانکو نبوده و نیست.

 

با تحلیل فنی این ۶ مسابقه حتی روی کاغذ، باید گفت برانکو و تیمش برای هت‌تریک قهرمانی در لیگ برتر کار بسیار سختی را پیش‌رو دارند و اگر به این موفقیت دست یابند، اقدام بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام داده‌اند.

 

در گام دوم اما تیم برانکو در کنار سپاهان، فرصت رسیدن به دوگانه لیگ برتر و جام‌حذفی را دارند. آنها که به مرحله نیمه‌نهایی جام‌حذفی صعود کرده‌اند، برای رسیدن به فینال، بار دیگر باید برابر سپاهان صف‌آرایی کنند، مسابقه‌ای دیگر که می‌تواند یک جام را از رقیب مهم و سنتی بگیرد. درصورت پیروزی در چنین رقابت سختی، پرسپولیسی‌ها در فینال مقابل تیم داماش گیلان صف‌آرایی می‌کنند که روی کاغذ شانس قهرمانی‌شان بیشتر از رقیب خواهد بود.

 

تراکتورسازی و شکستن طلسم ناکامی

پس از سال‌ها دوری از فوتبال، تراکتورسازی در سال ۱۳۸۸ به لیگ برتر بازگشت اما در این سال‌ها حسرت قهرمانی در لیگ برتر را بر دل دارد؛ هرچند در سال ۹۳ موفق به فتح جام‌حذفی شد و در ۷ سال گذشته سه نایب‌قهرمانی و یک عنوان سومی در لیگ به دست آورد.

 

البته این افتخارات، جای قهرمانی لیگ را برای هواداران پرشور این تیم تبریزی نمی‌گیرد و آنها امیدوارند تیم محبوب‌شان در این فصل بتواند جبران مافات کرده و در رقابت با پرسپولیس، جام قهرمانی را برای نخستین مرتبه بالای سر ببرد.

 

تراکتوری‌ها با هدایت ژرژ لیکنز و بهره‌مندی از بازیکنان مطرحی همچون مسعود شجاعی، اشکان دژاگه، احسان حاج‌صفی و... نیم‌فصل دوم را با عملکرد فوق‌العاده‌ای (۶ برد و ۲ تساوی) سپری کرده‌اند و در سه رویارویی با دیگر مدعیان قهرمانی یعنی استقلال، سپاهان و پدیده، ۳ برد ارزشمند به دست آورده‌اند.

 

آنها که در دیدارهای نوروزی، ۲ برد جالب‌توجه مقابل استقلال اهواز و صنعت نفت آبادان کسب کرده‌اند، حالا رقیب اصلی پرسپولیس در رسیدن به قهرمانی محسوب می‌شوند؛ هرچند با غیبت در آسیا، بازی‌های کمتری را نسبت به پرسپولیس در ۴۰ روز آینده برگزار می‌کنند که امتیاز مناسبی برای این تیم خواهد بود.

 

شاگردان ژرژ لیکنز در ۶ هفته پایانی لیگ به‌ترتیب برابر سپیدرود در رشت، پیکان در تبریز، ذوب‌آهن در اصفهان، پرسپولیس در تبریز، پارس جنوبی‌جم در خانه و فولاد در اهواز به میدان خواهند رفت که همانند پرسپولیس در مسیری سخت برای قهرمانی قرار دارند. در این بین اما دیدار هفته بیست‌وهشتم این تیم با پرسپولیس در تبریز، شاید معرفی‌کننده قهرمان لیگ هجدهم باشد، هرچند بازی‌های خارج از خانه آنها با سپیدرود، ذوب‌آهن و فولاد هم بسیار سخت و سرنوشت‌ساز خواهد بود.

 

البته اگر تراکتوری‌ها، همانند بازی‌های اخیر به میدان بروند، شانس آنها برای قهرمانی بیش از ۴ تیم دیگر است، اتفاقی که می‌تواند رویای هواداران متعصب این تیم تبریزی را بعد از سال‌ها تعبیر کند.

 

سپاهان و فرصتی بزرگ برای ژنرال

پس از ۳ فصل ناکامی سپاهان در رسیدن به جمع ۳ تیم برتر لیگ، مدیران این باشگاه بار دیگر قلعه‌نویی را برای هدایت این تیم به اصفهان آوردند تا با استفاده از تجربه و توانایی این مربی، بار دیگر جام و افتخاری را در فوتبال ایران به دست آورند.

 

البته قلعه‌نویی در این فصل با تحول اساسی در تیم سپاهان، بار دیگر این تیم را به جمع مدعیان قهرمانی لیگ بازگرداند اما با از دست دادن پیروزی در دربی اصفهان که دیداری معوقه از هفته نوزدهم لیگ برتر بود و روز ششم فروردین‌ماه برگزار شد و دیدار هفته جاری با نساجی، ۴ امتیاز از مدعی اصلی قهرمانی یعنی پرسپولیس عقب افتاد، هرچند در دیدارهای عیدانه، با برتری مقابل نفت مسجدسلیمان، جایگاه خود را در مثلث قهرمانی حفظ کرد.  سپاهانی‌ها جمعه هفته جاری باید در خانه مقابل استقلال صف‌آرایی کنند، دیداری که برای هر دو تیم جهت رسیدن به قهرمانی یا کسب سهمیه آسیایی مهم است، زیرا تیم بازنده، شاید از جمع مدعیان دور شود. همچنین تقابل قلعه‌نویی با استقلالی‌ها و رحمتی هم جذابیت‌های خاص خود را دارد.  شاگردان قلعه‌نویی بعد از دیدار با استقلال، دو بازی خارج از خانه، مقابل سایپا و پرسپولیس پیش‌‌رو دارند؛ دیدارهایی که موفقیت در آنها خصوصا برابر شاگردان برانکو، این تیم را به جمع مدعیان قهرمانی بازمی‌گرداند.

 

در سه بازی پایانی لیگ، سپاهان ابتدا در خانه برابر ماشین‌سازی قرار می‌گیرد، سپس به مشهد می‌رود تا با پدیده، دیگر تیم مدعی قهرمانی و آسیایی شدن روبه‌رو شود و در دیدار پایانی برابر استقلال خوزستان که سقوطش به دسته اول قطعی است، صف‌آرایی می‌کنند.

 

با توجه به این دیدارها، کار تیم سپاهان هم برای رسیدن به قهرمانی بسیار سخت است، زیرا در این راه باید مقابل ۳ مدعی دیگر قرار بگیرد؛ هرچند آنها همانند پرسپولیس در جام‌حذفی هم حضور دارند و درصورت از دست دادن جام قهرمانی لیگ برتر، تمام توان‌شان را برای رسیدن به قهرمانی در جام‌حذفی به کار خواهند بست.

 

استقلال و پدیده، چشم به ناکامی مدعیان

تیم‌های استقلال تهران و پدیده مشهد با توجه به نتایج اخیر به ترتیب ۷ و ۸ امتیاز از صدرنشین عقب افتاده‌اند اما هنوز ناامید نیستند و در کنار قهرمانی در لیگ برتر، برای رسیدن به سهمیه آسیایی، در هفته‌های پایانی لیگ به میدان می‌روند.

 

استقلالی‌ها که پس از شکست برابر پرسپولیس در دربی سنتی پایتخت، اسیر حواشی بسیاری شده‌اند، در بازی بعدی خود در لیگ، کار سختی مقابل سپاهان در اصفهان خواهند داشت؛ دیداری که پس از رویارویی آنها با الهلال در لیگ قهرمانان آسیا برگزار می‌شود و کار سخت آبی‌پوشان پایتخت را بیش از پیش نشان می‌دهد.

 

شاگردان شفر در ۵ بازی دیگر هم باید ابتدا در خانه برابر ماشین‌سازی تبریز، سپس در مشهد برابر پدیده، بعد از آن با استقلال خوزستان در خانه، پس از آن با صنعت نفت در آبادان و درنهایت با سپیدرود رشت در ورزشگاه آزادی به میدان بروند که دیدار با پدیده در مشهد، مهم‌ترین آنها خواهد بود.

 

از سوی دیگر، پدیده‌ای‌ها باید در این ۶ بازی به‌ترتیب برابر نفت مسجدسلیمان در خانه، نساجی در قائمشهر، استقلال در مشهد، سایپا در تهران، سپاهان در مشهد و مقابل ماشین‌سازی در تبریز قرار بگیرند، دیدارهایی که می‌تواند شانس این تیم را حداقل برای رسیدن به قهرمانی حفظ کند.

 

امیرمحب ملکی

 

newspaper​.fdn.‎​ir
 • 9
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.2 stars from 14 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  بایرن مونیخ - میلان
  ساعت: ۰۵:۳۰
 • اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  یوونتوس - اینتر
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • پنجشنبه ۳ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  تاتنهام - منچستریونایتد
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • شنبه ۵ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  رئال مادرید - اتلتیکومادرید
  ساعت: ۰۴:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید